Opis treści
Niniejszy zbiór polecamy przede wszystkim tym uczniom, którzy mają duże trudności z nauką matematyki w szkole ponadpodstawowej.
Zbiór zawiera zestaw zadań bazowych, które są odzwierciedleniem wymagań szczegółowych, zapisanych w podstawie programowej. Dodatkowo, pod każdym zadaniem bazowym, zamieszczono ćwiczenia, które przedstawiają w różnych aspektach zagadnienia odnoszące się do tego zadania. Taka konstrukcja zbioru umożliwia uczniom utrwalenie i doskonalenie elementarnych umiejętności matematycznych przez wielokrotne rozwiązywanie tych samych zadań z dokładnością do zmiany danych liczbowych. Ta forma pracy powinna dać uczniom dużą szansę na uzyskanie pozytywnego wyniku egzaminu maturalnego z matematyki na poziomie podstawowym.
Zbiór składa się z trzech części.
• Część pierwsza obejmuje zadania odpowiadające wymaganiom egzaminacyjnym egzaminu maturalnego w 2022 r. Ze względu na adresatów, zwrócono uwagę głównie na te umiejętności, które są niezbędne w rozwiązywaniu zadań zamkniętych i zadań krótkiej odpowiedzi, z wyjątkiem zadań na dowodzenie. Kształcone umiejętności powinny także stanowić dla każdego ucznia gwarancję uzyskania na maturze pojedynczych punktów za zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi.
• Część druga jest utrzymana w tym samym stylu i jest uzupełnieniem części pierwszej o zadania odpowiadające wymaganiom egzaminacyjnym egzaminu maturalnego w latach 2023–2024. W tej części również nie uwzględniono zadań otwartych na dowodzenie. Ze względu na założone cele, położono akcent na zrozumienie podstawowych pojęć matematycznych i osiągnięcie wysokiej sprawności rachunkowej. Pominięto zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi (w tym zadania optymalizacyjne).
• Część trzecia zawiera zadania, których dotychczas nie było na egzaminie maturalnym. Typy tych zadań wprowadza Informator o egzaminie maturalnym z matematyki od 2023 r. na poziomie podstawowym oraz arkusz pokazowy opublikowany przez CKE. Są to zadania typu „prawda – fałsz”, na dobieranie, wielokrotnego wyboru oraz „z luką”. Zamieszczone zadania typu „q, ponieważ p” są dopełnieniem części pierwszej i drugiej w zakresie dowodzenia, gdyż można je traktować jako krótkie dowody.
Do zadań bazowych i ćwiczeń podano odpowiedzi.