Wiesław Myśliwski jest polskim powieściopisarzem, autorem siedmiu książek, dwukrotnym laureatem Nagrody Literackiej Nike. Od wielu lat związany jest z krakowskim Wydawnictwem Znak, w którym ukazały się trzy jego najnowsze powieści oraz wznowienia poprzednich dzieł.
Ponad pół wieku powieści Wiesława Myśliwskiego
Wiesław Myśliwski debiutował w 1967 roku powieścią „Nagi sad”. Jak często mówił w wywiadach, nigdy nie planował kariery pisarza. Cztery lata później ukazał się „Pałac”. Na następną książkę Myśliwskiego „Kamień na kamieniu” trzeba było czekać aż 14 lat. W 1996 roku wydana została jego książka „Widnokrąg”. Trzy ostatnie powieści Myśliwskiego to „Ostatnie rozdanie” (2013) i znakomicie przyjęte „Ucho igielne” (2018).
Nurt chłopski
Na spotkaniach autorskich Myśliwski często pytany jest o styl, jaki reprezentuje. Najczęściej jego twórczość wpisuje się w nurt chłopski. Autor „Ucha igielnego” często pisze o wsi, z którą się utożsamia. Przez kilkanaście lat Myśliwski prowadził pismo „Regiony” poświęcone ratowaniu reliktów piśmienniczych chłopów. Dzięki opowieściom chłopów poznał bajki, legendy i przeróżne historie, którymi się inspirował.
Wyróżnienia Wiesława Myśliwskiego
Wiesław Myśliwski należy do grona najczęściej nagradzanych polskich pisarzy. Dwukrotnie otrzymał Nagrodę Literacką Nike ‒ w 1997 roku za powieść „Widnokrąg” i dziesięć lat później za „Traktat o łuskaniu fasoli”. W 2014 i 2019 roku otrzymał Nagrodę Literacką m. st. Warszawy. Na swoim koncie ma również Nagrodę Literacką Gdynia i Nagrodę Reymonta.
Myśliwski otrzymał też kilka wyróżnień państwowych. Wśród nich znajdują się Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (wcześniej uhonorowany został Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim), Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz tytuł honorowego obywatela Sandomierza.