Opis treści
Książka Marka Mazurkiewicza jest udaną politologiczną analizą jednego z głównych problemów występujących w stosunkach polsko-niemieckich i czesko-niemieckich w okresie pozimnowojennym. Szczególnie wartościowe jest m.in. porównanie wpływu spraw roszczeń majątkowych wysiedlonych i kwestii dotyczących odmiennej pamięci historycznej związanej z przymusowymi wysiedleniami Niemców na pozimnowojenne stosunki polsko-niemieckie i polsko-czeskie.
Z recenzji prof. dr. hab. Mieczysława Stolarczyka
Na podkreślenie zasługuje interdyscyplinarny charakter pracy. Jest to analiza z pogranicza politologii, stosunków międzynarodowych i historii. W niektórych partiach, szczególnie w rozdziale, w którym analizie poddano kwestie dotyczące pamięci, w tym kultury pamięci i sporów o pamięć, sięgnął autor także (i słusznie!) do dorobku socjologii.
Z recenzji dr hab. Aleksandry Trzcielińskiej-Polus, prof. UO
Marek Mazurkiewicz, ur. w 1984 r., pracownik naukowy Państwowego Instytutu Naukowego – Instytutu Śląskiego w Opolu, absolwent politologii Uniwersytetu Opolskiego, doktoryzował się pod kierunkiem prof. dr hab. Danuty Kisielewicz. W kręgu jego zainteresowań badawczych oprócz problematyki powojennych przesiedleń znajdują się problemy polskiej i niemieckiej pamięci zbiorowej oraz mniejszości narodowych, ze szczególnym uwzględnieniem mniejszości niemieckiej na historycznym obszarze Górnego Śląska.