Wakacyjne Wietrzenie Serwerów! Ponad 5000 tytułów do -65%!

Seria Minibooki Miesięcznika ZNAK - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    okładka Zawód: tłumacz. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    José Ortega y Gasset pisał, że „tłumaczenie nie jest kopią, lecz aktem twórczym”. Od niedawna w polskiej debacie publicznej dyskusja o roli i znaczenia tłumaczy i tłumaczek w kształtowaniu jakości kultury, ich wpływu na rozwój naszych relacji z innymi kulturami, cywilizacjami, ludźmi zamieszkującymi inne obszary językowe. Tłumacze i tłumaczki pozwalają znaleźć nam wspólny język w coraz wyżej Wieży Babel. Czy jednak tłumacz / tłumaczka to już zawód? Kiedy zaczyna się dobry prz...

    okładka Zawód: pisarz. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    Być pisarzem – co to właściwie dziś oznacza? Odpowiedzi, jakie odnaleźć można w przekazach medialnych, nie napawają optymizmem. Podobnie jak głosy niektórych ludzi pióra, wskazujących – jak Paweł Potoroczyn czy Kaja Malanowska – na fatalną sytuację (zarówno finansową, jak i symboliczną), w jakiej znaleźli się współcześni twórcy. Czy rzeczywiście jest aż tak źle? 

    okładka Modlitwa. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    Czy w związku z tym, że modlitwa od zawsze była kojarzona z intymnością, ponieważ jak głosi Kazanie na Górze powinna odbywać się w ukryciu, wymaga ciszy i odosobnienia, jesteśmy w stanie rozmawiać o jednostkowym doświadczeniu religijnym? Czy można w ogóle odpowiedzieć na pytanie, jak się modlić? Czy istnieje jedna odpowiedź? Czy modlitwą to adoracja, dziecięcy rytuał, błaganie, a może poszukiwanie Boga? Może tyle modlitw, ilu ludzi? 

    okładka Teologia - po co to komu? Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    Minibook Roberta Rynkowskiego jest próbą odpowiedzi na szereg pytań związanych z teologią. Czy teologia jest potrzebna osobom wierzącym? A może wręcz przeciwnie – to niewierzący powinni uczyć się teologii? Czy wierzący (lub niewierzący) powinni w ogóle zastanawiać się nad tym, co o sądzono np. o zbawieniu? Czy teolog zostanie zbawiony wcześniej / lepiej niż „prosta baba”? Kto w konsekwencji powinien być teologiem? Czy osoby odpowiedzialne za kształt wiary? 

    okładka Wesele. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    We współczesnym weselu widać przemiany polskiego społeczeństwa. Co rytuał weselny mówi o Polakach? Z czego bierze się jego siła? Jak się zmienia i wokół jakich wartości jest organizowany? Kim się stajemy w czasie weselnego obrządku? Czy możemy pozostać sobą w rytuale? 

    okładka Hinduizm. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    "Jan Józef Szczepański | Marta Kudelska Hinduizm, najstarsza i trzecia pod względem wyznawców religia świata, jest wyjątkowym zjawiskiem w historii myśli filozoficzno-religijnej. Stanowi bowiem zlepek różnych, często sprzecznych wierzeń, nie posiada spójnej doktryny oraz historycznego założyciela. Uznawanie Wedy za księgi święte, rytualizm i kastowość to tylko zewnętrzne i formalistyczne znaki rozpoznawcze hinduizmu, które jednak nie pozwalają orzekać o pełni jego istoty."...

    okładka Bargielska. Felietony. Minibook, Ebook | Justyna Bargielska

    ||| Justyna Bargielska ||| Punktem zaczepienia może stać się rozmowa z sąsiadem w windzie, dociekliwe pytania uważnego kolegi syna w wieku przedszkolnym czy internetowe testy na depresję. „W 2014 życzę sobie wpadnięcia w jak najwięcej pułapek codzienności, raz, bo mam świadomość, jak łatwo leniwe myślenie może prowadzić do złego działania, a dwa, bo chcę o nich Państwu z przejęciem donosić” – pisała na początku roku Justyna Bargielska, inaugurując w ten sposób cykl felieto...

    okładka Wojna. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    "Kapuściński | Ogdowski | Smolar Czy mamy jeszcze wojnę? Od wybuchu pierwszej wojny światowej, nie zdarzył się ani jeden rok bez poważnego konfliktu zbrojnego. Mimo doświadczeń drugiej wojny światowej – ludobójstwa na nieznaną wcześniej skalę, czasy powojenne nie przyniosły trwałej zmiany. Czyżby rację mieli ci, którzy głoszą, że to właśnie wojna jest naturalnym stanem ludzkości, od którego następują godne pochwały odstępstwa – okresy pokoju? Czy żyjemy dziś w czasie woj...

    okładka Kobieta Mężyczna Gender. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    "Barbara Szacka | Anna Grabowska Teksty zamieszczone w tym minibooku są pretekstem do zastanowienia się nad tym, czym dziś jest kobiecość i męskość, czy możemy w ogóle mówić o płci, dlaczego mamy problem z gender i skąd tak na dobrą sprawę wzięła się cała histeria wokół „genderyzmu”. Próbujemy ustystematyzować pojęcia, wykonać pracę podstawową – zapoznać ludzi z gender. Jak się bowiem okazuje, przyczyna wzajemnego szkalowania i kłótni w atmosferze skandalu, wynika przed...

    okładka Judaizm. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    "Tadeusz Gadacz | Małgorzata Naimska Lektura tekstów zamieszczonych w tym minibooku uświadamia nam po raz kolejny, że wspólna jest nasza – Żydów i chrześcijan – wiara w Boga, który nie tylko stworzył człowieka, ale też nieustannie go wyzwala. Przypominają o tym najważniejsze żydowskie święta: Pesach, Szawuot, Sukkot i Jom Noraim, tzw. Straszne Dni, w których – jeśli się im uważnie przyjrzeć – można dostrzec korzeń chrześcijańskiego świętowania Paschy (i przeżywania Wielki...

    okładka Islam. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    "Marek M. Dziekan | Anna Krasnowolska | Janusz Danecki Postrzegając islam jedynie przez pryzmat funamentalizmu lub terroryzmu, zapominamy o tym, że jest to religia, która przekracza granice świata arabskiego. Bogactwo, które niesie mistyka i kultura islamu są zdominowane negatywną percepcją. Refleksja nad znaczeniem islamu dla chrześcijaństwa towarzyszy „Znakowi” od początku działalności, dlatego dziś przygotowaliśmy dla Państwa wybór tekstów z historii miesięcznika, które...

    okładka Śmierć. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    "Czym jest dla nas śmierć? Groźną chorobę ukrywa się wówczas, kiedy jest się wobec niej bezradnym – wyjaśnia o. Jacek Salij. Czy śmierć jest chorobą, niedoskonałością ludzkiej natury, którą współczesna medycyna stara się coraz skuteczniej przezwyciężyć? Czy człowiek ma prawo wybory chwili swojej śmierci? Na te pytania odpowiadają: teolog, bioetyk i prawnik " 

    okładka Koniec świata. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    Czy koniec świata na pewno nastąpi? Kto wierzy w apokalipsę i zmierzch dziejów? Jakiego końca świata oczekujemy? Skoro wyobrażamy sobie jego kres, zastanówmy się przez moment, jaki był jego początek. W jaki koniec świata wierzył Jezus? 

    okładka Zawód: teolog. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    Czy teolog może nie być ateistą? Do czego służy teologia? Kim ma być teolog? Skąd wywodzi się ten zawód? Jak pogodzić funkcje naukowe z duszpasterskimi? Oto pytania, które stawiają Tadeusz Zatorski, Marek Sławnik i bp Adam Czaja w rozmowie z Tomaszem Ponikło 

    okładka Zawód: filozof. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    Czy filozofia może być zawodem? Co to znaczy „filozofować”? Jak dziś mówić o „umiłowaniu mądrości”? Jak stać się filozofem dzisiaj – w momencie, kiedy z programów studiów ta dyscyplina jest usuwana? Czy bycie filozofem ma w ogóle sens? 

    okładka Polska kreatywna. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    Książka amerykańskiego ekonomisty, Richarda Floridy Narodziny klasy kreatywnej sprowokowała dyskusję i pogłębioną refleksję na temat twórczego potencjału Polski. Od czasu pierwszego polskiego wydania publikacji (w roku 2010) rodzimi specjaliści zaczęli szerzej myśleć o ukutym przez Floridę pojęciu „klasa kreatywna”. 

    okładka Sztuka i sacrum. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    Napięcia w relacji sztuka-sacrum wciąż narastają. Porzucenie przez artystów uniwersalnych symboli i postępująca indywidualizacja twórczego wyrazu sprawiły, że pytanie o możliwość przeżycia doświadczenia religijnego poprzez kontakt dziełem teatralnym, plastycznym, filmowym czy literackim nabrało nowego znaczenia. 

    okładka Kicz religijny. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    Czym jest kicz religijny (sakrokicz)? Dlaczego plastikowe figurki Matki Boskiej, reklamówki z podobizną Jezusa, lampy z wizerunkami świętych cieszą się w Polsce taką popularnością? Czy wszystkie wyroby sakrobiznesu są świadectwem kryzysu sztuki sakralnej? Czy można szukać korzeni tego zjawiska w religii? Jak wyznaczyć granicę pomiędzy tym, co ludyczne i ludowe a sakrokiczem? 

    okładka Zawód: Edytor. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    Pytania o stan polskiego edytorstwa okazują się niezwykle istotne zarówno dla kultury jak i nauki. Zauważalne obniżenie standardów edytorskich oraz zaniedbywanie edycji krytycznych tekstów nowych to tylko niektóre z problemów zauważanych przez specjalistów. Za podstawową trudność można uznać narzucany wydawnictwom pośpiech i konieczność dostosowania się do tempa pracy nadzorującej instytucji. 

    okładka Zawód: Artysta. Minibook, Ebook | Opracowania Zbiorowe

    Kim dzisiaj jest artysta? W jaki sposób obcuje ze światem i przenika jego strukturę? Jaką rolę pełni dla niego sztuka i co pozwala mu wyrazić? Czy artysta to rodzaj zawodu, czy też jedynie sposób odnoszenia się do otaczającej rzeczywistości i postrzegania jej z innej perspektywy? 

    okładka Ta-Która-Przynosi-Dziwne-Rzeczy. Minibook, Ebook | Joanna Bator

    Esej Joanny Bator, pisarki, publicystki, felietonistki, laureatki Nagrody Literackiej "Nike" (2013) za powieść "Ciemno, prawie noc" 

    okładka Wydmy. Minibook, Ebook | Jakub Małecki

    Opowiadanie Jakuba Małeckiego, pisarza kojarzonego ze środowiskiem literatury fantastycznej, autora powieści "Odwrotniak", "W odbiciu", "Dżozef". 

    okładka Bagatela. Minibook, Ebook | Andrzej Muszyński

    Opowiadanie Andrzeja Muszyńskiego, autora książek "Południe" i "Miedza" (Wydawnictwo Czarne, laureata konkursu na najlepsze opowiadanie na Międzynarodowym Konkursie Opowiadania we Wrocławiu 

    okładka Drugi skok w rozdwojonym domu. Minibook, Ebook | Łukasz Orbitowski

    Opowiadanie Łukasza Oribtowskiego, pisarza, publicystay. Autora, między innymi, powieści "Horror show" (2006), "Tracę ciepło" (2007) i "Szczęśliwa ziemia" (2013). Nominowanego do nagrody Nike i Paszportów Polityki, laureata Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2012.