Seria Ziemiomorze Kryminał i Sensacja - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Seria Ziemiomorze Kryminał i Sensacja - książki, ebooki i audiobooki

Cykl “Ziemiomorze” autorstwa Ursuli K. Le Guin to jedna z największych sag literatury fantasy stawiana w jednym rzędzie z dziełami J. R. R. Tolkiena czy C. S. Lewisa.

Tytułowa kraina to zbiór wysp, z których każda jest odmienna od sąsiadującej z nią, są także różnych rozmiarów, a łączy je otaczające je Morze Otwarte. W centrum Ziemiomorza znajduje się Archipelag i to właśnie “Czarnoksiężnik z Archipelagu” jest pierwszą składającą się na serię powieścią. Kraina ta pojawiała się po raz pierwszy we wcześniej napisanym przez Le Guin opowiadaniu “Magiczne słowo” (1964). Pełen smoków i tajemnic świat przemierzamy wraz z czarnoksiężnikiem Gedem - kolejne tomy serii opowiadają jego historię od najmłodszych lat związanych z poznawaniem magii, aż do późniejszych, gdy siła ta zaczęła stawać się niebezpieczna w rękach zła. Ged, znany później w całym Ziemiomorzu jako Krogulec, wysłany zostaje na wyspę Roke, gdzie ma zgłębiać arkana magii. Jako chłopiec obdarzony niezwykłymi zdolnościami po latach nauki zostaje Arcymagiem. Wtedy nadchodzi wezwanie, by pomóc Tenar, Najwyższej Kapłance Archipelagu, uciec z labiryntu mroku. Wraz z upływem czasu krucha równowaga Ziemiomorza zaczyna się chwiać, a pradawna magia coraz częściej wykorzystywana jest do niecnych czynów, zostawiając za sobą żniwo śmierci…

Saga “Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin to historia o dojrzewaniu, przemianach, poszukiwaniu harmonii i mądrości, ale także o ludzkich ograniczeniach. Cykl doczekał się ekranizacji. Pierwszą był wyprodukowany przez stację Sci Fi Channel miniserial “Ziemiomorze” (“Legend of Earthsea”), który był oparty na dwóch pierwszych tomach serii. Fabuła dość daleko odbiega od książkowego pierwowzoru. W 2006 roku premierę miał z kolei film anime “Opowieści z Ziemiomorza” (“Tales from Earthsea”, “Gedo senki”), który skupiał się na trzeciej i czwartej części sagi. Adaptacji tej podjął się Gorō Miyazaki, syn Hayao Miyazakiego, słynnego japońskiego reżysera i twórcy anime.

Ursula K. Le Guin - królowa fantasy

Ursula Kroeber Le Guin była amerykańską pisarką, autorką książek z gatunków fantasy oraz fantastyki naukowej, twórczynią klasycznego już cyklu powieści “Ziemiomorze”, a także serii “Ekumena” i wielu innych dzieł. Le Guin została wielokrotnie nagrodzona za swoją twórczość, w tym nagrodami Hugo i Nebula. Pisarka interesowała się literaturą od wczesnej młodości - już w wieku jedenastu lat wysłała do magazynu swoje pierwsze opowiadanie (które zostało odrzucone). Pierwsze utwory (niektóre znalazły się w nieco zmienionej formie w “Opowieściach orsiniańskich”) nie należały do dzieł fantastycznych, były raczej historiami rozgrywającymi się w fikcyjnych krainach wyobraźni. Ursula K. Le Guin powróciła do wcześniejszych zainteresowań gatunkiem fantastyki naukowej w latach 60. XX wieku i wtedy też podjęła się regularnego ich tworzenia oraz publikacji. Pierwszym szerzej znanym utworem była “Lewa ręka ciemności”, która otrzymała nagrody Hugo i Nebula w 1970 roku. Stworzone przez Le Guin światy pełne są opowieści o kulturze ludzkiej. Jej dzieła klasyfikowane są jako tzw. soft science fiction, gdyż brak w nich (w odróżnieniu od hard science fiction) cywilizacji posiadających możliwość podróżowania z prędkością większą od światła, z kolei pełne są one elementów z socjologii i antropologii kulturowej. Prace Ursuli K. Le Guin wypełniają także elementy feministyczne i ekologiczne, a przy tym wiele jest tam opisów stosunkowo codziennych czynności i spraw.

Seria “Ziemiomorze” - kolejność czytania

Główny trzon serii “Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin zamyka się w pięciu powieściach, które uzupełnione są o szóstą książkę, czyli zbiór opowiadań zatytułowany “Opowieści z Ziemiomorza”. Przedstawiona poniżej zalecana kolejność czytania książek jest równocześnie zgodna z wewnętrzną chronologią historii oraz czasem ich wydawania. W Polsce dzieła Ursuli K. Le Guin wydawane są nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka, w tym także w formie jednego tomu zawierającego wszystkie składające się na cykl “Ziemiomorze” tytuły.

“Czarnoksiężnik z Archipelagu”

Chłopca imieniem Duny, którego poznajemy w "Czarnoksiężniku z Archipelagu" pozornie nic nie wyróżnia. Jednak jego ciotka, wiejska czarownica, dostrzega w nim magiczny talent i zaczyna uczyć prostych zaklęć. Pewnego dnia z pomocą magii Duny ratuje swoją wioskę przed napadem korsarzy, po czym zapada w śpiączkę. Przybywa do niego czarodziej Ogion zwany “Milczącym” - leczy go, a następnie nadaje mu prawdziwe imię, Ged, i zabiera ze sobą, by uczyć go prawdziwej magii. Ged, zwany później przez całe Ziemiomorze Krogulcem, bywa jednak niecierpliwy i w pośpiechu szuka potęgi, jaką może dać mu magia. Ogion, nie potrafiąc go poskromić, odsyła go do słynnej szkoły magów na wyspie Roke. To tam Ged uczy się, zdobywa przyjaciół, a także wrogów. Po latach staje się pełnoprawnym magiem i gdy osiada w wyspiarskiej gminie Low Roning, odkrywa zmorę z przeszłości - Cień. Walka z nim wiele kosztuje Geda, postanawia on więc zrobić coś pożytecznego i uwolnić mieszkańców od zagrażających im smoków. To od tych istot dowiaduje się imienia cienia - a znając czyjeś imię, można go pokonać.

“Grobowce Atuanu”

W drugim tomie sagi “Ziemiomorze”, "Grobowcach Atuanu", poznajemy Tenar, dziewczynkę, która urodziła się dokładnie tego samego dnia, w którym zmarła najwyższa kapłanka Grobowców Atuanu. Kiedy kończy sześć lat, Tenar zostaje jej następczynią, przyjmuje przydomek Kapłanki Wiecznie Odradzanej, Artha (Pożarta) i zapomina własne imię. Od innych kapłanek, Thar i Kossil, uczy się obrzędów Bezimiennych Bogów, a także poruszać na pamięć w podziemnym Labiryncie, który nigdy nie został oświetlony nawet krztyną światła. Kiedy mijają lata, obrzędy stają się dla Tenar coraz bardziej monotonne i jałowe, a kapłanki całą swoją energię zdają się wydatkować na wewnętrzne intrygi. Pewnego dnia, chodząc po Labiryncie, Tenar dostrzega nikły blask, a przez tajny otwór widzi w niedostępnych podziemiach uwięzionego w nich mężczyznę. Początkowo kapłanka uznaje go za złodzieja, których czasem można wciąż w Labiryncie spotkać. Po pewnym czasie rozumie jednak, że jego on magiem i szuka największego skarbu tego miejsca - połowy amuletu Erretha-Akbe. Wbrew zasadom postanawia mu pomóc - przynosi jedzenie i rozmawia z nim, a w końcu decyduje uwolnić, podarowując to, czego szukał. Mag Krogulec ucieka jednak, zabierając nie tylko amulet, ale takżę samą Tenar, teraz już uwolnioną spod władzy Bezimiennych Bogów. Ged ma już teraz dwie połówki amuletu, który jest kluczem do pokoju w całym Archipelagu.

“Najdalszy brzeg”

Trzecia część sagi, “Najdalszy brzeg”, rozpoczyna się, gdy na wyspę Roke przybywa Arren, syn księcia Enlandów. Przybywa z niedobrymi wiadomościami - magia znika na krańcach Archipelagu, magowie zapominają zaklęć, a czary nie działają. Po rozmowach arcymag Krogulec wybywa w podróż po morzach Archipelagu, by odszukać króla na tron w Havnorze. W towarzystwie młodego Arrena na wszystkich wyspach spotykają to samo - przygnębionych ludzi, ginącą magię, zapomniane pieśni. Na krańcu świata spotykają smoka, który zwie się Orm Embar. Wskazuje im miejsce, gdzie przebywa czyniący zło czarnoksiężnik, Cob, który za pieniądze sprowadza ludzi z krainy zmarłych. Po długiej i trudnej walce Krogulec ostatecznie zamyka drzwi między światem żywych i umarłych, uwalniając przy tym Coba - niestety tym samym traci swoją moc i przestaje być magiem. Arren wynosi Arcymaga z Suchych Krain - najstarszy z żyjących smoków zabiera młodego króla na Roke, a Krogulca na Gont, do jego rodzinnego domu.

“Tehanu”

W czwartej części cyklu “Tehanu" znów spotykamy Tenar - już starszą kobietę, matkę dwojga dorosłych dzieci, która mieszka, nierozpoznana, na wyspie Gont. Nazywają ją tu Goha. Została sama na farmie po śmierci męża i opiekuje się tam poparzoną dziewczynką, której nadaje imię Therru. Ta została okrutnie potraktowana przez tajemniczych włóczęgów, jest niewyrośnięta, niedożywiona i prawie niema. Latem obydwie kobiety udają się do maga Ogiona, starego przyjaciela Tenar, by pomóc mu w ostatnich dniach jego życia. Gdy Ogion umiera, smok Kalessin przynosi półżywego Krogulca, by na Gont doszedł do siebie. Wkrótce przybywają do niego posłańcy nowego króle Lebannena, dawniej Arrena, z którym jednak Krogulec nie chce się spotykać. Tenar ukrywa go więc wśród pasterzy. W okolicy z czasem pojawia się jeden z ludzi, którzy skrzywdzili Therru, a Tenar naraża się czarodziejowi Aspenowi, kobieta postanawia więc skorzystać z oferty i na pokładzie królewskiego okrętu (sam król przybył bowiem na Gont) przenieść się. Niestety i tam znajdują je złoczyńcy, jednak kobiety uratowane zostają w samą porę przez Krogulca, z którym Tenar wiąże się na życie. Po jakimś czasie do domu powraca syn Tenar, dziedzic farmy, który jako nastolatek uciekł na morze, a teraz jest pustym i zawistnym człowiekiem. Tenar postanawia więc wraz z Therru i Gedem zamieszkać w domu Ogiona. Po drodze napotykają jednak Aspena, wyznawcę Coba, który ich niewoli. Therru ujawnia wtedy swoją prawdziwą naturę i wzywa smoka Kalessina, by uratował jej przybranych rodziców. To właśnie ta dziewczynka, której prawdziwe imię brzmi Tehanu, jest od dawna szukaną przedstawicielką zapomnianego rodu ludzi-smoków.

“Inny wiatr”

Ostatnia część głównego cyklu “Ziemiomorza”, czyli "Inny wiatr", rozpoczyna się wraz z przybyciem na Gont wędrownego czarodzieja, Olchy. Jego żona niedawno zmarła i pozostający w wielkim żalu mag przybywa do byłego arcymaga, by zasięgnąć rady. Ged nie jest mu jednak w stanie pomóc - odsyła go więc do Tenar i Tehanu, które właśnie goszczą na Havnorze u króla Lebannena. Ten także ma swoje kłopoty - bunt na ziemiach dzikich Kargów ma pierwszego od lat jednowładcę, który w dodatku chce zawrzeć pokój poprzez ożenek swojej córki z królem. Do tego smoki wyleciały ze swoich ziem na zachodzie i próbują wypłoszyć ludzi z pobliskich wysp. Lebannen zabiera Tehanu, by pomogła mu rozmówić się z tymi stworzeniami. Tymczasem Tenar powoli dociera do księżniczki Kargów i dowiaduje się coraz więcej na temat ich legend i historii. Wszyscy w końcu spotykają się na Roke, gdzie wraz z Mistrzami odkrywają ostateczną prawdę dotyczącą krainy umarłych. To tam Olcha i Tehanu burzą mur, by uwolnić zmarłych i pozwolić im umrzeć naprawdę. Tehanu wraz z inną kobietą-smokiem, Irian, odlatuje, a Tenar powraca na Gont do Geda.

Książki z cyklu “Ziemiomorze” Ursuli K. Le Guin w księgarni internetowej Woblink

Na Woblink znajdziecie wszystkie tomy, a także dodatkowe opowiadania składające się na sagę “Ziemiomorze”. Oprócz tych powieści czekają tu także inne książki autorstwa Ursuli K. Le Guin, takie jak “Kotolotki”, “Cała Orsinia” czy “Dotąd dobrze”. Na Woblink znajdziecie je jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.