Powieść Marii Rodziewiczówny „Florian z Wielkiej Hłuszy” dotyczy czasów I wojny światowej, a jej akcja dzieje się na Kresach Wschodnich. Tytułowy Florian to historyczny dzwon, który mieszkańcy miasteczka ukrywają najpierw przed nadchodzącymi Niemcami, potem – przed Armią Czerwoną. Na tle wielkiej historii rozgrywają się jednak wątki obyczajowe – na przykład historia miłosna dziedzica-legionisty do ubogiej Bronki.
Akcja powieści historycznej Józefa Ignacego Kraszewskiego „Banita” dzieje się w XVI wieku, w czasach Stefana Batorego, który odnosi sukcesy, walcząc z Rosją. Przeciwstawia się jednak wielkim rodom magnackim, odsuwając magnaterię od władzy. Ta formułuje opozycję, na czele której stoi ród Zborowskich.
„Ślady na piasku” to tom opowiadań Lucy Maud Montgomery, autorki serii książek o Ani z Zielonego Wzgórza. Książka zawiera dwanaście opowieści: „Zmiana uczuć”, „Tęskniąca dusza”, „Trudny wybór”, Księga życia wuja Jesse’a”, „Nieszczęśliwa miłość panny Farquhar”, „Kłótnia w domu”, „Magia morza”, „Wyprawa w przeszłość”, „Wybór Patricka”, „Pojednanie”, „Zaloty na plaży i „Młody Si”. Miłość, tajemnica, niespodzianka, koleje losu – tłem tych historii jest morze…
„Pollyanna” to klasyczna powieść dla młodzieży autorstwa Eleanor H. Porter. Kim jest tytułowa bohaterka? Sprytną dziewczynką, która po śmierci swojego ojca zostaje wysłana do despotycznej ciotki na wychowanie. Początkowo jest jej tam bardzo trudno, jednak stopniowo Pollyanna przyzwyczaja się do zasad panujących w nowym domu, a nawet… zmienia swoją ciotkę i jej dom, wprowadzając tam radość i miłość. Któregoś dnia dziewczynka zostaje potrącona przez samochód. Jak skończy się ta...
Baśnie Marii Kruger powstały z inspiracji opowieściami ojca autorki, który w dwudziestoleciu międzywojennym był znanym podróżnikiem i etnologiem. Z dalekich podróży przywoził ciekawe historie, baśnie, podania i legendy. Na podstawie opowieści ojca Maria Kruger opracowała najciekawsze z nich. Bohaterką „Daru rzeki Fly” jest staruszka Dandai, kiedyś piękna dziewczyna, która musiała wybierać pomiędzy darem rzeki Fly – młodością a miłością ukochanego dziecka. „Leniwy Tusi i jego ...
„Anioł Pitou” Aleksandra Dumasa to powieść, której akcja rozgrywa się w początkach Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Główny bohater, młody i niedoświadczony mężczyzna, znajduje się w centrum wydarzeń. Obserwuje, jak ginie stary świat. W końcu sam przyłącza się do rewolucji. Wartka akcja i barwne opisy gwarantują, że powieści Dumasa słucha się z prawdziwą przyjemnością.
„Piętnastoletni kapitan” Juliusza Verne’a to dwutomowa powieść przygodowa dla młodzieży. Głównym bohaterem jest Dick Sand – piętnastoletni chłopiec, początkowo praktykant na statku, z czasem – kapitan. Akcja powieści rozpoczyna się w 1873 roku, kiedy to „Wędrowiec” wypływa z Nowej Zelandii do Ameryki. Zrządzeniem losu grupa marynarzy dopływa do Afryki – i tam zaczynają się ich dramatyczne przygody.
„Nikt nie jest całkowicie zły - twierdziła babcia – każdym tkwi jakieś dobro, staram się w to wierzyć”.„Biała magia” to zbiór opowiadań znanej z cyklu powieści o Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery. Bohaterowie, mieszkańcy Wyspy Księcia Edwarda, pokonują trudności, jakie przynosi im los – poświęcają się, kochają, czasem nienawidzą, ale zawsze przekonują się, że w każdym człowieku tkwi dobro.
„Galeria potworów” to autobiograficzne felietony największej polskiej poetki piosenki. Pierwotnie publikowane były w latach 1988-1992 w „Polityce”, złożone w całość tworzą ciekawą książkę wspomnieniową o czasach Osieckiej, o jej przyjaciołach, życiu prywatnym i zawodowym. Osiecka sportretowała tu nie tylko największych artystów swoich czasów, ale również zwykłych ludzi, z którymi spotykała się na co dzień. Była niezwykłą obserwatorką, a o swoich obserwacjach potrafiła pisać t...
„Sposób na Alcybiadesa” to najpopularniejsza powieść Edmunda Niziurskiego, zaliczona do Kanonu Książek dla Dzieci i Młodzieży. Jej akcja rozgrywa się w szkole, a bohaterami są koledzy ze szkolnej ławki: Zasępa, Ciamciara, Słabiszewski i Pędzelkiewicz. Tytułowy „Alcybiades” to potulny nauczyciel historii. Czym jest „sposób na Alcybiadesa”? To musicie już sprawdzić sami.
Lord i Pampers to dwóch głównych bohaterów powieści Edmunda Niziurskiego „Pięć melonów na rękę”. O czym marzą chłopcy? O wielkim bogactwie, oczywiście. Aby zdobyć wielkie pieniądze (pięć melonów na rękę!), handlują, czym się da. A potem… wyruszają w podróż. Czeka na nich wiele niebezpieczeństw…
Dowcipne dialogi, częste zwroty akcji, zabawni i barwni bohaterowie – to najlepsze cechy tej ciekawej powieści dla młodzieży.
Klejnoty śmierci czyli tajemnica Awamarisów” Edmunda Niziurskiego to druga część tzw. „Trylogii Odrzywolskiej”. Bohaterami tej powieści są czterej chłopcy: Tomek, Zygmunt, Olek i Maciej, którzy stają w obliczu kolejnej zagadki. Kiedy w szkole zaczynają się dziać dziwaczne rzeczy, chłopcy podejrzewają, że ich sprawcą jest Bambosz, szkolny woźny z tajemniczą przeszłością. Zaczyna się kolejna przygoda, w której swoją rolę odegrają także awamarisy, bliskowschodnie klejnoty. Dużo...
„Mieszkaniec puszczy” Jamesa Fenimore’a Coopera to amerykańska powieść przygodowa dla młodzieży. Głównym bohaterem jest wychowany przez Indian myśliwy oraz jego przyjaciel, Mohikanin. Akcja rozgrywa się w drugiej połowie XVIII wieku w Ameryce Północnej. Wartka akcja, barwni bohaterowie, egzotyka i niesamowite przygody – to cechy tej ciekawej powieści.
„Zdumienie budzi to najszczersze, że śpiewam i w dodatku wierszem. A kłopot jest największy z tym, że mi co chwilę wychodzi rym.” W pewnym lesie rośnie magiczne drzewo… BAABUS MUSICALIS. Kto zje jego owoce… śpiewa! W dodatku wierszem! Właścicielką drzewa (i – przy okazji – miotłolotu) jest leśna czarodziejka Aba Baba, która pilnuje, by w lesie nie działa się krzywda. Pewnego razu spotyka trzech nicponi, Gruszkę, Pietruszkę i Prezesa. Co wyniknie z tego spotkania? ...
„Całe ryzyko” to słuchowisko, komedia sensacyjno-kryminalna. Rzecz dzieje się we Francji, gdzie toczy się pewne śledztwo… Nagłe i niespodziewane zwroty akcji, doskonała interpretacja aktorska (Jerzy Kryszak, Marian Kociniak, Anna Romantowska i inni) oraz świetne dialogi sprawiają, że „Całego ryzyka” słucha się z przyjemnością. Pierwotnie słuchowisko to ukazało się w radiowym cyklu „60 minut na godzinę”.
Agnieszka Osiecka miała szczególny dar opowiadania, snuła historyjki, lubiła mówić o sobie i swoich czasach. Napisała też kilka książek wspomnieniowych. „Rozmowy w tańcu” to najlepsza z nich – swoisty wywiad z samą sobą powstał na kilka lat przed śmiercią Osieckiej. Poetka wspomina tu swoich przyjaciół (na przykład Bułata Okudżawę), przytacza anegdoty (między innymi o wakacjach w Bułgarii), wspomina czasy swojego debiutu w Studenckim Teatrze Satyryków, mówi o swojej twórczośc...
Ja jestem żuczek, zwą mnie Ignacy,
Noszę surducik ciemnozielony
Po leśnych dróżkach i leśnych trasach
Przewodnik ze mnie nieoceniony!
„Cukierenka pod liściem” to bajka słowno-muzyczna, w którym świat zwierząt spotyka się ze światem dzieci. Gdzie? W cukierence! Spotykamy tam kelnera kosa, żyrafę, hipopotama, który uwielbia słodycze, i innych bohaterów.
Pokotynka to młoda, pokrzywdzona przez los dziewczyna. Bieda powoduje, że bohaterka staje się kobietą lekkich obyczajów, cierpi głód i upokorzenie, traci nadzieję na lepsze jutro. A jednak spotkanie z nadleśnym Witorem zmienia jej życie. Naturalistyczna powieść obyczajowa Marii Rodziewiczówny ukazała się w 1903 roku.
„Czarny Bóg” to powieść z 1892 roku. Głównymi bohaterami są trzej przyjaciele. Spotykamy ich, kiedy kończą studia. Potem wybierają zupełnie odmienne ścieżki życiowe: jeden zostaje wiejskim lekarzem, drugi trafia na salony, trzeci zaś fascynuje się socjalizmem i angażuje się w ów ruch. Czy ich drogi jeszcze kiedyś się spotkają?