„Nikt nie jest całkowicie zły - twierdziła babcia – każdym tkwi jakieś dobro, staram się w to wierzyć”.„Biała magia” to zbiór opowiadań znanej z cyklu powieści o Ani z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery. Bohaterowie, mieszkańcy Wyspy Księcia Edwarda, pokonują trudności, jakie przynosi im los – poświęcają się, kochają, czasem nienawidzą, ale zawsze przekonują się, że w każdym człowieku tkwi dobro.
„Galeria potworów” to autobiograficzne felietony największej polskiej poetki piosenki. Pierwotnie publikowane były w latach 1988-1992 w „Polityce”, złożone w całość tworzą ciekawą książkę wspomnieniową o czasach Osieckiej, o jej przyjaciołach, życiu prywatnym i zawodowym. Osiecka sportretowała tu nie tylko największych artystów swoich czasów, ale również zwykłych ludzi, z którymi spotykała się na co dzień. Była niezwykłą obserwatorką, a o swoich obserwacjach potrafiła pisać t...
Lord i Pampers to dwóch głównych bohaterów powieści Edmunda Niziurskiego „Pięć melonów na rękę”. O czym marzą chłopcy? O wielkim bogactwie, oczywiście. Aby zdobyć wielkie pieniądze (pięć melonów na rękę!), handlują, czym się da. A potem… wyruszają w podróż. Czeka na nich wiele niebezpieczeństw…
Dowcipne dialogi, częste zwroty akcji, zabawni i barwni bohaterowie – to najlepsze cechy tej ciekawej powieści dla młodzieży.
Klejnoty śmierci czyli tajemnica Awamarisów” Edmunda Niziurskiego to druga część tzw. „Trylogii Odrzywolskiej”. Bohaterami tej powieści są czterej chłopcy: Tomek, Zygmunt, Olek i Maciej, którzy stają w obliczu kolejnej zagadki. Kiedy w szkole zaczynają się dziać dziwaczne rzeczy, chłopcy podejrzewają, że ich sprawcą jest Bambosz, szkolny woźny z tajemniczą przeszłością. Zaczyna się kolejna przygoda, w której swoją rolę odegrają także awamarisy, bliskowschodnie klejnoty. Dużo...
„Pionierowie” to amerykańska powieść przygodowa dla młodzieży. Początki istnienia Stanów Zjednoczonych, trudy życia osadników (tzw. pionierów), walki z Indianami – to temat tej książki. Głównym bohaterem jest Nataniel (Sokole Oko), myśliwy wychowany przez rdzennych mieszkańców Ameryki. Wzbudza nieufność kolonistów, musi ich do siebie przekonać. „Pionierowie” zawierają również wątek miłosny. Jaki? Posłuchajcie sami.
„Mieszkaniec puszczy” Jamesa Fenimore’a Coopera to amerykańska powieść przygodowa dla młodzieży. Głównym bohaterem jest wychowany przez Indian myśliwy oraz jego przyjaciel, Mohikanin. Akcja rozgrywa się w drugiej połowie XVIII wieku w Ameryce Północnej. Wartka akcja, barwni bohaterowie, egzotyka i niesamowite przygody – to cechy tej ciekawej powieści.
„Zdumienie budzi to najszczersze, że śpiewam i w dodatku wierszem. A kłopot jest największy z tym, że mi co chwilę wychodzi rym.” W pewnym lesie rośnie magiczne drzewo… BAABUS MUSICALIS. Kto zje jego owoce… śpiewa! W dodatku wierszem! Właścicielką drzewa (i – przy okazji – miotłolotu) jest leśna czarodziejka Aba Baba, która pilnuje, by w lesie nie działa się krzywda. Pewnego razu spotyka trzech nicponi, Gruszkę, Pietruszkę i Prezesa. Co wyniknie z tego spotkania? ...
„Całe ryzyko” to słuchowisko, komedia sensacyjno-kryminalna. Rzecz dzieje się we Francji, gdzie toczy się pewne śledztwo… Nagłe i niespodziewane zwroty akcji, doskonała interpretacja aktorska (Jerzy Kryszak, Marian Kociniak, Anna Romantowska i inni) oraz świetne dialogi sprawiają, że „Całego ryzyka” słucha się z przyjemnością. Pierwotnie słuchowisko to ukazało się w radiowym cyklu „60 minut na godzinę”.
Agnieszka Osiecka miała szczególny dar opowiadania, snuła historyjki, lubiła mówić o sobie i swoich czasach. Napisała też kilka książek wspomnieniowych. „Rozmowy w tańcu” to najlepsza z nich – swoisty wywiad z samą sobą powstał na kilka lat przed śmiercią Osieckiej. Poetka wspomina tu swoich przyjaciół (na przykład Bułata Okudżawę), przytacza anegdoty (między innymi o wakacjach w Bułgarii), wspomina czasy swojego debiutu w Studenckim Teatrze Satyryków, mówi o swojej twórczośc...
Ja jestem żuczek, zwą mnie Ignacy,
Noszę surducik ciemnozielony
Po leśnych dróżkach i leśnych trasach
Przewodnik ze mnie nieoceniony!
„Cukierenka pod liściem” to bajka słowno-muzyczna, w którym świat zwierząt spotyka się ze światem dzieci. Gdzie? W cukierence! Spotykamy tam kelnera kosa, żyrafę, hipopotama, który uwielbia słodycze, i innych bohaterów.
Pokotynka to młoda, pokrzywdzona przez los dziewczyna. Bieda powoduje, że bohaterka staje się kobietą lekkich obyczajów, cierpi głód i upokorzenie, traci nadzieję na lepsze jutro. A jednak spotkanie z nadleśnym Witorem zmienia jej życie. Naturalistyczna powieść obyczajowa Marii Rodziewiczówny ukazała się w 1903 roku.
„Czarny Bóg” to powieść z 1892 roku. Głównymi bohaterami są trzej przyjaciele. Spotykamy ich, kiedy kończą studia. Potem wybierają zupełnie odmienne ścieżki życiowe: jeden zostaje wiejskim lekarzem, drugi trafia na salony, trzeci zaś fascynuje się socjalizmem i angażuje się w ów ruch. Czy ich drogi jeszcze kiedyś się spotkają?
Paryż, czas rewolucji francuskiej. Tajemniczy „Szkarłatny Kwiat” to ścigany przez policję mężczyzna, który ratuje niewinnych od śmierci. Jest młodym Anglikiem – należy do tajnej ligi. Kiedy jego przyjaciel z ruchu oporu zakochuje się w aktorce, nieświadomie naprowadza policję na trop ligi. W ten sposób „Szkarłatny Kwiat” zostanie pojmany, osadzony w więzieniu i oskarżony o uprowadzenie syna Ludwika XVI. Jak rozwinie się ta burzliwa historia? Posłuchajcie sami. ...
„Cudaczek-Wyśmiewaczek, licho malusie i cieniutkie jak igła, mieszkał w domku, co to nie był ani duży, ani mały, tylko w sam raz. Nie jadł i nie pił, tylko śmiechem żył”.
Ale czy zawsze śmiech to zdrowie? W opowieści o złośliwym skrzacie Cudaczku-Wyśmiewaczku znajdziemy perypetie panny Obrażalskiej, chłopca Złośnickiego, Beksy, pana Byle-jak, a także Kasi, która nie lubiła grzebienia. Jak bohaterowie poradzą sobie z Cudaczkiem? Sprawdźcie sami.
Autor bardzo umiejętnie krytykuje próżność polskiej szlachty. Z przymrużeniem oka pokazuje jej płytkość i małostkowość. Powieść skupia się na młodym mecenasie - tytułowym Jasiu. Wyrzuty z jakichkolwiek uczuć mężczyzna, wypędza matkę i wyrzeka się reszty rodziny. Największym celem bohatera są pieniądze oraz wysoka pozycja społeczna, do czego dąży za wszelką cenę. Życie ponad stan i zła sława ciągnąca się za Jasieńkiem doprowadzają go do nieciekawej sytuacji w której bohater zn...
Arystokrata z więzienną przeszłością pragnie rozpocząć nowe życie i trafia na statek norweskiego kapitana. Zatrudniony jako marynarz nie ujawnia swojego imienia oraz przeszłości chcąc ją zapomnieć. W poszukiwaniu bezpiecznej i docelowej przystani głównego bohatera może przeszkodzić statek ukrywający własne grzechy i tajemnice.
Powieść pełna miłości i zmian akcji. Fabuła toczy się w latach 1832, podczas powstania rojalistycznego. Walka o przywrócenie monarchii i kobiece intrygi budują barwne napięcie. Bohaterowie powieści uwikłani są często w dramatyczne sytuacje; walczą podstępem, z bronią w ręku ale Ci główni walczą o miłość i szczęście.
„Salon gier” był w zamierzeniu autorki powieścią dla nastolatek – główną bohaterką jest dorastająca Lorentyna, głównym wątkiem zaś – dojrzewanie (rozczarowanie, bunt, ciekawość świata, inicjacja seksualna), a wraz z nim – pierwsza miłość do poznanego na plaży Piotra. Osiecka opisuje samotne wakacje nad morzem – główna bohaterka wyjeżdża do nadmorskiego pensjonatu i poznaje dotąd nieznany jej świat. Mówi się, że „Salon gier” ma charakter autobiograficzny (jak wiele tekstów Osi...
"Takie jak Ania" to zbiór mało znanych opowiadań Lucy Maud Montgomery. Tym razem nie spotkamy tu tytułowej Ani Shirley. Bohaterami są małe osierocone dzieci, żyjące w niedostatku i samotności. Pragnienie oraz tęsknota do posiadania kochającej rodziny i ciepłego domu pokazuje, że każdego los może się odmienić.
Akcja powieści toczy się we Francji XIV i XV wieku. To czas pełen intryg, skandali, nienawiści, a zarazem miłości i namiętności. Kraj skonfliktowany z Anglią po wieloletnich wojnach jest na skraju upadku. Dumas skupia się na pełnej przygód historii panowania króla Karola VI Szalonego. Czy władca podoła panować nad krajem w momencie, kiedy napięcie między ludźmi rośnie? Książęta i baronowie francuscy są w zmowie z wrogami Karola VI, a żona króla nie stroni od romansów. Mimo ...
Najbardziej pasjonująca literatura westernu. Akcja powieści przygodowej rozgrywa się na Dzikim Zachodzie gdzie spotykamy się ze znanymi z poprzednich książek Maya - Winnetou, Old Shatterhand'em i Old Firehand'em. Celem bohaterów jest dotarcie do kopalni srebra w pobliżu tajemniczego Srebrnego Jeziora. Komu ostatecznie przypadną ukryte w niedostępnych górach skarby? Czy Indianie zdołają ochronić swój teren i pokłady srebra przed chciwymi bladymi twarzami?
Stare, ponure zamczysko z ciemnymi lochami zamieszkałe przez majętnego mężczyznę z piękna córką. Wszystko okraszone legendami i przerażającymi plotkami. Powieść nabiera akcji gdy do domostwa dołącza zła i przewrotna kobieta. Intrygantka zrobi wszystko aby przejąć majątek zakochanego w niej mężczyzny.
Opowieść o niezwykłych kobietach mieszkających na Kresach Wschodnich. Należące do polskiej szlachty silnie walczą o utrzymanie swych rodzinnych majątków. Ich codzienna walka z rzeczywistością ujawnia lepsze i gorsze strony ludzkiej natury i jaki wpływ na człowieka mogą mieć pieniądze. Pierwszoplanowym Paniom towarzyszą również mężczyźni którzy pragnąc wspomóc owe damy, zmagają się ze swoimi problemami gospodarczymi. Autorka ukazuje w powieści miłość do kraju, ziemi oraz tą mi...