Książka ta jest kontynuacją przygód opisanych w Uroczysku. Zabawne perypetie redaktora, który udaje się na inną wyprawę archeologiczną. Razem ze swoim bratem Pawłem, oraz Babim Latem, szukają zaginionego skarbu Gotów. Przy okazji przeżywają wspaniałą przygodę w otoczeniu przepięknej przyrody. Pływają kajakiem po jeziorze, nocują pod namoptem i spotykają ciekawe osoby. Czy ich trud się opłaci i uda im się znaleźć skarb? Powieść Zbigniewa Nienackiego Skarb Atanaryka ...
Książka ta jest kontynuacją przygód opisanych w Uroczysku. Zabawne perypetie redaktora, który udaje się na inną wyprawę archeologiczną. Razem ze swoim bratem Pawłem, oraz Babim Latem, szukają zaginionego skarbu Gotów. Przy okazji przeżywają wspaniałą przygodę w otoczeniu przepięknej przyrody. Pływają kajakiem po jeziorze, nocują pod namoptem i spotykają ciekawe osoby. Czy ich trud się opłaci i uda im się znaleźć skarb? Powieść Zbigniewa Nienackiego Skarb Atanaryka ...
Kto by nie chciał pewnego dnia odnaleźć kości dinozaura czy nieznanego grobowca egipskiego faraona? Kto z nas choć raz nie poczuł dreszczyku emocji na myśl o poszukiwaniu starożytnych skarbów? Odkrywa je dla nas archeologia, a na Woblink znajdziecie wiele fantastycznych książek archeologicznych, dzięki którym jeszcze lepiej będziecie mogli zrozumieć nie tylko to, co wydarzyło się wiele wieków temu, ale także jak pracują archeolodzy. Przeczytacie w nich nie tylko o światowej, ale także polskiej archeologii. Może na terenie Polski nie ma piramid, sfinksa czy tajemniczych formacji megalitycznych, ale to nie znaczy, że brakuje tutaj archeologicznych tajemnic. Agnieszka Krzemińska w książce “Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich” przedstawia przegląd najnowszych teorii i odkryć archeologicznych. Snuje dzięki temu fascynującą opowieść o naszych przodkach, ich wierzeniach, przedsiębiorczości, stosunkach z sąsiadami, a także o podwodnej archeologii czy skanowaniu lasów. Książki o archeologii przeznaczone są nie tylko dla studentów kierunków historycznych - to fascynujące źródło wiedzy o dawnych czasach!
Czym zajmuje się archeologia? Jej głównym celem jest odtworzenie przeszłości człowieka (przede wszystkim w jej warstwie społeczno-kulturowej) na podstawie materialnych pozostałości - artefaktów, które odnajdywane są w ziemi, na jej powierzchni lub w wodzie. To dzięki niej możemy coraz lepiej poznawać historię starożytnego Egiptu czy kultury prekolumbijskie. Choć ślady zainteresowania minionymi epokami możemy odnaleźć już w starożytności, początki archeologii jako takiej sięgają połowy XVIII wieku. Wtedy to rozpoczęto prace w ramach pierwszych wykopalisk na terenach Pompejów oraz Herkulanum, które należą do najważniejszych odkryć archeologicznych wszech czasów. Jeśli chcecie poznać początki i podstawy tej nauki, polecamy sięgnąć po "Wstęp do archeologii" Doroty Ławeckiej, który czeka na Was na Woblink w formie książki papierowej lub ebooka. Warto zwrócić uwagę także na dzieło Luca Bürgina "Nowa księga zakazanej archeologii" czy jego "Tajne archiwa archeologii", prowokacyjną książkę opowiadającą o nieujawnionych dotychczas odkryciach. Spójrzcie na rozwój archeologii z nowej perspektywy!
Jedną z najpopularniejszych książek archeologicznych jest "Krótka historia archeologii" Briana Fagana. To wyjątkowy przewodnik archeologiczny napisany przez wybitny autorytet w dziedzinie światowej prehistorii, emerytowanego profesora antropologii Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Brian Fagan snuje w swojej książce opowieść o wyjątkowych postaciach, jakie pojawiły się w tej nauce oraz ich zdumiewających odkryciach na całym świecie. Pierwsza osada kolonistów w Jamestown, Pompeje, Stonehenge czy sztuka naskalna epoki lodowcowej to tylko kilka z wielu skarbów przeszłości, jakie w krótkich rozdziałach opisuje Fagan, przedstawiając rozwój archeologii od XVIII wieku aż do współczesności.
Głośną postacią współczesnej archeologii jest David Hatcher Childress, niezależny archeolog i podróżnik. Obok Ericha von Dänikena i Grahama Hancocka jest on uważany za jednego z najsławniejszych, a przy tym kontrowersyjnych badaczy historii ludzkości, niekiedy nazywany prawdziwym Indianą Jonesem. Skupia się on między innymi na zagadnieniu starożytnych technologii - jego “Latające bronie imperium Ramy i Atlantydy” oraz “Geniusz techniki bogów” mają być potwierdzeniem tezy, że dawne cywilizacje zdołały osiągnąć współczesny poziom rozwoju technologicznego, a niekiedy nawet go przewyższyć. Childress ukazuje Wielką Piramidę w Gizie jako gigantyczną elektrownię, a Stonehenge jako megalityczny kalkulator. Wczytując się w starożytne teksty pochodzące z Indii, dowodzi, że znajdują się w nich opisy maszyn z napędem antygrawitacyjnym i radary.
Miłośników starożytnego Egiptu zaciekawi z pewnością "Powstanie i upadek starożytnego Egiptu" - wyjątkowa, ilustrowana historia starożytnego Egiptu napisana przez uznanego znawcę tematu, Toby'ego Wilkinsona czy książka Andrzeja Ćwieka “Hieroglify egipskie. Mowa bogów”. Dowiecie się z niej nie tylko, jak rozszyfrować tajemnicze teksty, ale jak wiele zawdzięczamy starożytnym Egipcjanom. To właśnie dzięki nim możemy dziś nazywać się Zuzanna lub Onufry, znamy takie słowa jak heban, chemia czy bazalt, a także dzielimy dobę na 24 godziny. Adam Łukaszewicz przedstawia między innymi najważniejsze odkrycia dokonane w dolinie Nilu w dziele “W słońcu Egiptu”. Jeśli zaś interesują Was dzieje kontynentu amerykańskiego, sięgnijcie po "Machupicchu. Między archeologią i polityką" Marty Kani, fascynującą analizę kontrowersji, jakie pojawiły się wokół tego znaleziska podczas jubileuszowego roku „100-lecia odkrycia Machupicchu dla Świata”. Te i wiele innych nieznanych szerszej publiczności faktów i analiz znajdziecie na kartach książek o archeologii, które czekają na Was na Woblink!
Archeologia to dziedzina, której ciekawi są nie tylko dorośli, ale także dzieci. Bez obaw, autorzy książek archeologicznych nie zapominają i o najmłodszych czytelnikach! Warto tutaj wspomnieć chociażby książkę Marty Guzowskiej "Archeologia. Mumie, złoto i stare skorupy", dzięki której dzieci dowiedzą się, jak pracuje archeolog i jakie są najważniejsze osiągnięcia tej dziedziny nauki lub "Archeokids. Kreatywny podręcznik młodego archeologa" Giovanny Baldasarre i Elisabetty Giorgi. A może interesują Was najdawniejsze artefakty? Poznajcie najsłynniejsze na świecie szkielety, których historie przybliża Lydia Pyne w książce "Siedem szkieletów. Historia najsłynniejszych ludzkich skamieniałości". Po codziennym życiu mieszkańców starożytnego Rzymu oprowadzi Was z kolei Angela Alberto w dziele "Jeden dzień w starożytnym Rzymie. Życie powszednie, sekrety, ciekawostki", a dawną historię Afryki opowiedzą François-Xavier i Fauvelle-Aymar w książce "Złoty nosorożec. Dzieje średniowiecznej Afryki". Z kolei na wycieczkę po polskiej archeologii zaprasza Olaf Popkiewicz w książce "Z wykrywaczem przez Polskę. Zabór pruski" i Kamil Stasiak w "Życiu w dawnym Krakowie. Od mamutów do pierwszej kawiarni". Z takimi przewodnikami nie sposób się nudzić!
Jeżeli jesteście zainteresowani starożytnymi wierzeniami, symboliką i szeroko pojętą kulturą tamtych czasów, polecamy sięgnąć po ebooka “Przegląd archeologii do historii pierwotnej religii” Michała Żmigrodzkiego. Zawiera on szczegółowe opisy, a także wiele rysunków, dzięki którym zrozumienie symboliki znajdującej się na archeologicznych zabytkach z różnych czasów i kontynentów będzie znacznie łatwiejsze. Żmigrodzki opisuje zarówno monumenty Wschodu (Egipt, Zachodnią Azję, Kaukaz, Chiny), jak i Zachodu (antyczną Grecję, Rzym, Bizancjum). Opowiada także o wykopaliskach przedhistorycznych, Skandynawii, świecie słowiańskim czy heraldyce. “Przegląd archeologii do historii pierwotnej religii” znajdziecie na Woblink jako ebook w formatach epub, mobi lub pdf.
Historie kluczowych postaci i najważniejszych odkryć archeologicznych znajdziecie w wielu dostępnych na Woblink dziełach o archeologii, które czekają na Was jako książki papierowe, audiobooki bądź ebooki (epub, mobi, pdf).