Mind Horror - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Co znajdziesz w kategorii: Horror

Czym charakteryzują się horrory?

Dreszcz emocji, napięcie nie pozwalające odłożyć książki, dopóki tajemnica nie zostanie ujawniona, a zagadka rozwiązana - właśnie tym charakteryzują się najlepsze powieści grozy. Horror lub literatura grozy to odmiana fantastyki, która opiera się na takim budowaniu świata przedstawionego i rządzących nim praw, by był on podobny do naszego, a przy tym pełen zjawisk podważających te pozornie oczywiste zasady funkcjonowania. Współczesne horrory nie odwołują się tak intensywnie do zjawisk nadprzyrodzonych jak ich poprzednicy - wiele pozycji z klasyki literatury grozy chętnie jednak po nie sięga. Wampiry, demony, wilkołaki, zombie czy duchy wypełniają karty takich klasyków jak “Frankenstein” Mary Shelley czy “Nawiedzony dom na wzgórzu” Shirley Jackson. Wśród najlepszych powieści grozy z pewnością należy wspomnieć książkę “Zew Cthulhu” H. P. Lovecrafta, zbiór pięciu najbardziej znanych opowiadań niekwestionowanego króla niesamowitych opowieści. Znajdziecie w nim tytułowy “Zew Cthulhu”, a także takie tytuły jak “Widmo nad Innsmouth”, “Szepczący w ciemności”, “Zgroza w Dunwich” oraz “Kolor z innego wszechświata”. Do klasyki horroru z pewnością zalicza się także “Dziecko Rosemary” Iry Lewin, “Egzorcysta” Williama Petera Blatty’ego, “Psychoza” Roberta Blocha czy “Carrie” Stephena Kinga. Ten ostatni autor jest zresztą uważany za króla horrorów. Pozostaje od lat jednym z najpopularniejszych i najlepiej zarabiających współczesnych pisarzy na świecie. W jego dorobku znajduje się wiele powieści zaliczanych do klasyki książkowych horrorów - tytuł ten należy się zwłaszcza wielokrotnie nagrodzonej “Carrie”, a także “Lśnieniu”, “Miasteczku Salem” czy “To”. Liczne tytuły autorstwa Kinga doczekały się także znanych ekranizacji, zarówno jako filmy, jak i seriale. Dzieła mistrza grozy znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki oraz ebooki (epub, mobi, pdf)!

Jaka jest różnica między horrorem a thrillerem?

Podczas rozmów o literaturze grozy często pojawia się pytanie - jak rozróżnić horror i thriller? Obydwa opierają się na budowaniu napięcia związanego z niebezpieczeństwem, walką czy nawet śmiercią. Ich bohaterowie często muszą wybierać pomiędzy dobrem a złem, a najlepsi twórcy tego typu historii robią wszystko, by czytelnicy poznawali ich dzieła z zapartym tchem. Warto jednak pamiętać, że horror to nie to samo co thriller. Ten drugi znacznie częściej wiąże się z przestępczością lub zagadką kryminalną. Thrillery opierają się przede wszystkim na uczuciu niepokoju i niepewności, a także zaskoczenia i oczekiwania. Fabuła zmierza do punktu kulminacyjnego, w którym główny bohater lub bohaterka z reguły znajdują się w niebezpiecznej sytuacji. Często w thrillerze rozwiązanie zagadki jest zaskakujące i wiąże się z osobami, których wcześniej nie podejrzewaliśmy. Elementy thrillera pojawiały się już w XIX wieku, szczególnie w twórczości Edgara Allana Poego (“Czarny kot”, “Opowieść Artura Gordona Pyma”) czy Nathaniela Hawthorne’a (“Szkarłatna litera”, “Stories of Suspense”). Horror ma na celu przede wszystkim wywołanie przerażenia, strachu czy nawet obrzydzenia. Nie każda zagadka czy tajemnica są w nim rozwiązane, nierzadko też fabuła pełna jest przemocy, a nawet elementów gore. “Drakula” Brama Stokera czy “Doktor Jekyll i pan Hyde” Roberta Louisa Stevensona to znakomite przykłady mrożących krew w żyłach horrorów. Szukajcie ich na Woblink jako ebooki w formatach epub, mobi lub pdf!

Najlepsze horrory

Obok Stephena Kinga innym niezwykle popularnym współczesnym twórcą literatury grozy jest Graham Masterton. Jego “Dom stu szeptów”, “Szpital Filomeny”, “Zwierciadło piekieł” czy “Szkarłatna wdowa” od lat niezmiennie zachwycają pisarskim kunsztem i wyjątkowymi pomysłami fabularnymi. Masterton zaczynał swoją karierę literacką powieścią “Manitou”, która rozpoczęła cykl sześciu książek opowiadających o XVII-wiecznym indiańskim szamanie, który budzi się w ciałach współczesnych nowojorczyków i pała nieugaszoną żądzą zemsty. Niepokonany wojownik, a także wiele innych cenionych postaci stworzonych przez Grahama Mastertona czeka na Was na Woblink! Trzymający w napięciu horror to nie tylko domena zagranicznych twórców. Polska literatura grozy także doczekała się wielu znakomitych powieści. Do ważnych polskich twórców horroru na pewno zaliczyć należy Stefana Dardę, którego debiutancki “Dom na wyrębach” niemal natychmiast stał się bestsellerem. Na Woblink znajdziecie także inne z jego znanych dzieł - “Czarny wygon”, “Przebudzenie zmarłego czasu” czy “Nowy dom na wyrębach”. Szukacie mrożących krew w żyłach polskich horrorów? Sięgnijcie po dzieła Stefana Grabińskiego (“Klasztor i morze”, “Księga ognia”), Jakuba Bielawskiego (“Dunkel”, “Ćma”), Artura Urbanowicza (“Inkub”, “Gałęziste”) czy Łukasza Orbitowskiego (“Tracę ciepło”, “Inna dusza”). A dla Was, jaka jest najstraszniejsza książka? Które powieści trzymają Was w napięciu od pierwszej aż do ostatniej strony? Zapewniamy, że znajdziecie je wszystkie na Woblink - jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).