Kuchnia polska potrafi być szalenie różnorodna. Z jednej strony tradycyjna oparta na starych, sprawdzonych przepisach, z drugiej – podatna na inspiracje i skłonna do eksperymentów. W tej książce zgromadzone są przepisy zarówno dla tradycjonalistów, zakochanych w starej dobrej polskiej kuchni, jak i dla osób lubiących kuchenne nowinki. Można z tych przepisów skomponować urozmaicony codzienny jadłospis, można też skorzystać z nich przy układaniu menu wykwintnego obiadu czy kola...
Czy wiesz, ile śmieci rocznie produkują mieszkańcy Europy? Średnia ilość przypadająca na jednego mieszkańca to ok. 500 ton. Sporo, prawda? Plastikowe butelki, nakrętki, papierowe kubeczki czy wytłoczki, korki, puszki, a nawet rolki po papierze toaletowym – to produkty, z których można wykonać jeszcze wiele wspaniałych rzeczy. Niniejsza książka to pozycja, która nie tylko rozwija wyobraźnię i kreatywność, ale także uczy dbania o środowisko.
Książka odkrywa tajemnice funkcjonowania świata przyrody. Zawiera mnóstwo rzetelnych informacji oraz ciekawostek na temat wzajemnych powiązań i zależności między organizmami a środowiskiem. Przybliża również prawa i reguły rządzące przyrodą. Stanowi doskonałe uzupełnienie treści zawartych w programie nauczania.
Książka prezentuje informacje dotyczące budowy geologicznej, klimatu, meteorologii oraz uwarunkowań hydrologicznych kraju, a także zawiera dane statystyczne oraz wiele map fizycznych i gospodarczo-ekonomicznych. Przedstawia również aktualną wiedzę o przeobrażeniach, które na przestrzeni wieków zachodziły w rzeźbie powierzchni, geologii, a także w świecie roślin i zwierząt. Służy także pomocą przy identyfikacji gatunków fauny i flory.
W Polsce istnieje 120 parków krajobrazowych zajmujących ponad 8% powierzchni naszego kraju. Parki krajobrazowe to wyróżniające się obszary bogatej przyrody, gdzie współistnieje człowiek i przyroda. To często ostatnie już miejsce występowania w naszym kraju wielu zagrożonych i ginących gatunków roślin i zwierząt. W książce opisano najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne parki krajobrazowe Polski. Całość dopełniają liczne fotografie.
Parki narodowe w Polsce chronią najcenniejsze pod względem przyrodniczym obszary naszego kraju - niepowtarzalne, najpiękniejsze i najbardziej interesujące. Odgrywają istotną rolę w edukacji ekologicznej społeczeństwa. Na terenie parków narodowych możliwa jest turystyka, wiele z nich posiada specjalnie przygotowane szlaki i centra dydaktyczne oraz muzea przyrodnicze. Ilustrowany album ukazuje piękno naszego środowiska naturalnego, a także chronione gatunki roślin i zwierząt. T...
Człowiek wciąż uczy się, jak działa przyroda, i wciąż ją zmienia. Próbuje też tę przyrodę chronić, bo bez niej nie jest w stanie przeżyć. Jesteśmy częścią świata, w którym każdy element ma swoje znaczenie. Książka „Ochrona przyrody w Polsce” to zaproszenie do tego fascynującego świata. Pokazuje, w jaki sposób możemy naszą przyrodę chronić i zachować dla przyszłych pokoleń.
Album „Atlas roślin Polski” w zwięzły sposób opisuje ponad 100 gatunków roślin naczyniowych, występujących na terenie Polski. W albumie przedstawione są rośliny pospolite, jak również gatunki rzadkie, a nawet zagrożone wyginięciem. W opisie rośliny, oprócz informacji podstawowych o wyglądzie, siedlisku i rozmieszczeniu, dodano także ciekawostki dotyczące zastosowania, ochrony prawnej, biologii gatunku i pochodzenia nazwy.
Siatkówka stała się w naszym kraju sportem narodowym, który chętnie jest uprawiany przez ludzi w każdym wieku. Szczególnie po zwycięstwie Reprezentacji Polski w mistrzostwach świata w roku 2014. Zachęcamy każdego do spróbowania własnych sił w tym fascynującym sporcie. Przygodę z siatkówką proponujemy rozpocząć od zapoznania się z tajnikami tego sportu, zasadami gry, a także rolami graczy na parkiecie omawianymi w prezentowanej książce.
Przepisy zawarte w tej książce czerpią z bogactwa i mądrości tradycyjnej kuchni polskiej oraz kuchni europejskich, zwłaszcza śródziemnomorskich. Zostały ułożone według pór roku i skomponowane w taki sposób, by potrawy nie tylko odżywiały, ale też pozostawały w harmonii ze zmieniającym się zapotrzebowaniem termicznym ciała. W ramach danej kategorii posiłków (np. śniadań) proponujemy kilka wariantów, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. Zatroszc...
Moje lata 70. - książka przygotowana w formie bogato ilustrowanej kroniki, zabierze niejednego czytelnika, urodzonego w tych latach, w podróż do czasów jego dzieciństwa i młodości. Prezentuje najważniejsze wydarzenia i zjawiska popkultury, a także losy znanych ludzi. Świetny prezent dla urodzonych w opisanym dziesięcioleciu.
Wiele naturalnych sposób leczenia i dbania o urodę każdy może stosować na własną rękę bez ryzyka wystąpienia skutków ubocznych. Mnóstwo produktów używanych na co dzień ma właściwości prozdrowotne. Wystarczy zajrzeć do spiżarni, lodówki lub domowego ogródka, by znaleźć leki na: ból głowy, przeziębienie, zapalenie ucha, niestrawność i wiele innych przypadłości. Terapie ziołowe działają wolniej od tradycyjnych leków, są za to skuteczne i nieszkodliwe. Ta niezwykła książka zawier...
Powieść przygodowa dla młodzieży publikowana w latach 1910–1911 w dzienniku „Kurier Warszawski”, a wydana w 1911 roku. Głównymi bohaterami są czternastoletni Staś Tarkowski i ośmioletnia Nel Rawlison. W ich spokojne życie wkrada się polityka. Na skutek spisku Staś i Nel zostają porwani. Udaje im się jednak uciec. W swej podróży przez Czarny Ląd, próbując dotrzeć do rodziców, bohaterowie przeżywają wiele niebezpiecznych przygód.
Powieść Władysława Reymonta pisana w latach 1901–1908, a wyróżniona Nagrodą Nobla w roku 1924, ukazująca życie chłopa na wsi końca XIX wieku. Akcja utworu toczy się we wsi Lipce, a wyznaczają ją cztery pór roku wraz z przypisanymi do nich obyczajami, świętami kościelnymi i pracami rolnymi. Na tym tle rozgrywają się losy rodziny Borynów i młodej dziewczyny Jagny.
Historyczna podróż po ziemiach dawnej Rzeczypospolitej będących pod zaborem austriackim. Mimo że sama Galicja to austriacki twór trwający zaledwie 150 lat, wciąż jest w naszej pamięci. Książka prezentuje historię Galicji, podział geograficzny, przyrodę, kulturę i osiągnięcia naukowe. Nie zabrakło również miejsca na prezentację kuchni galicyjskiej, a także najważniejszych miast i miejsc historycznych.
Pierwszy zapis na temat drinków można znaleźć w angielskiej książce kucharskiej z XVI wieku. Receptura przewidywała dodanie do whisky mięty pieprzowej, a drink nazwano julep. Sto lat później znana była mieszanka herbaty, cytryny, cukru i araku lub rumu, określana jako boll-punch czyli 'czarka ponczu'. Drink to mieszanka od dwóch do nawet kilkunastu składników. Wśród nich muszą się znaleźć składniki główne – tzw. baza, a więc różnego rodzaju alkohole: wódki, likiery czy wina....