Wydawnictwo Karakter Książki o filologii i językoznawstwie - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Wydawnictwo Karakter Książki o filologii i językoznawstwie - książki, ebooki i audiobooki

Karakter jest polskim wydawnictwem literackim z siedzibą w Krakowie, obecnie jednym z najważniejszych polskich wydawnictw. Powstało ono w 2008 roku z inicjatywy trójki redaktorów - Małgorzaty Szczurek, Magdaleny Hajduk-Dębowskiej i Przemka Dębowskiego. Hasłem oficyny jest "wydajemy, co nam się podoba" - publikuje ona pozycje, które jego redaktorzy uznają za ważne i ciekawe, a także wnoszące do polskiej kultury nowe tematy. Nakładem wydawnictwa Karakter ukazują się zarówno książki polskich autorów, jak i dzieła z różnych części świata. Nakładem wydawnictwa Karakter ukazują się dzieła takich autorów jak: Susan Sontag, Marcin Wicha, Olga Drenda, Filip Springer, Alex Kerr, Alain Mabanckou, Rebecca Solnit czy Didier Eribon. Znajdziecie tutaj literaturę piękną, literaturę faktu, książki poświęcone projektowaniu, a także ambitne eseje poruszające aktualne tematy. Wśród twórców, których książki ukazały się w tej oficynie znajdują się także autorzy rzadko wydawani w Polsce. Wraz z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie Karakter współtworzy serię wydawniczą "Mówi muzeum". W 2012 roku oficyna otrzymała nagrodę "Literatury na świecie" w kategorii inicjatywa wydawnicza, a wydane przez nią książki zostały nagrodzone licznymi wyróżnieniami oraz nagrodami literackimi.

Książki wydawnictwa Karakter

Nakładem wydawnictwa Karakter ukazują się książki zarówno autorów i autorek znanych na całym świecie, takich jak Susan Sontag czy Rebecca Solnit, jak i twórców mniej rozpoznawalnych oraz debiutantów. Wśród tych ostatnich znajduje się między innymi Patryk Pufelski, którego "Pawilon małych ssaków" znalazł się na wąskiej liście kandydatów do Nagrody Nike 2023. Ważnym polskim współczesnym pisarzem, którego książki wydaje Karakter jest także Marcin Wicha. Jego "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", zbiór esejów poświęconych niełatwej relacji z matką, dla których punktem wyjścia jest konieczność posprzątania mieszkania po jej śmierci, otrzymał w 2018 roku Paszport "Polityki" w kategorii literatura, Nagrodę Nike oraz Nike Czytelników, a także Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Wszystkie wydane przez Karakter książki Marcina Wichy, a więc "Rzeczy, których nie wyrzuciłem", "Jak przestałem kochać design", "Nic drobniej nie będzie" oraz "Kierunek zwiedzania" na Woblink dostępne są także jako ebooki - w formatach epub, mobi lub pdf. Wydawnictwo Karakter ma w swoich zbiorach także dzieła Olgi Drendy, której "Wyroby" i "Duchologia polska" spotkały się z dużym uznaniem, a najnowsza książka, "Słowo humoru", także zbiera świetne recenzje. W ich portfolio znajdziecie również "Grę w rasy" Przemysława Wielgosza, "Języcznych" Jagody Ratajczak czy dzieła Filipa Springera - "13 pięter", "Miedzianka", "Mein Gott, jak pięknie" oraz "Miasto Archipelag". Wszystkie czekają na Was na Woblink również jako ebooki!

Różne części świata w książkach

Wśród dzieł wydanych przez Karakter znajduje się także wielka liczba światowych bestsellerów, uznanej beletrystyki i pozycji poruszających ważne, aktualne tematy. To dzięki nim możecie zapoznać się z kolejnymi tytułami Susan Sontag - jej "Przeciw interpretacji", "Pod znakiem Saturna", "O fotografii" lub "Myśl to forma odczuwania" czekają na Was na Woblink jako ebooki (epub, mob, pdf). Karakter wydało także eseje Rebecci Solnit ("Mężczyźni objaśniają mi świat", "Matka wszystkich pytań", "Róże Orwella"), "Niewidzialne kobiety" Caroline Criado Perez czy "Mniej znaczy lepiej" Jasona Hickela. Głośnym echem odbiła się na świecie i w Polsce książka "Powrót do Reims" Didiera Eribona - ona także ukazała się w naszym kraju dzięki Karakterowi. A może bardziej interesują Was zagadnienia związane z Azją? Sięgnijcie po "Palestyńskie wędrówki" Raji Shehadeh, "Japonię utraconą" Alexa Kerra, "Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia" Ai Weiwei czy "Zapiski dla zabicia czasu" Yoshidy Kenko. W Karakterze ukazały się także ważne książki związane z historią i dyskusją wokół rasizmu - "Czarna skóra, białe maski" Franza Fanona, "Zapiski syna tego kraju" Jamesa Baldwina czy "Kobiety, rasa, klasa" Angeli Y. Davies. Może wolicie fantastyczną beletrystykę? Kryminały noir Raymonda Chandlera (m. in. "Żegnaj laleczko" i "Wysokie okno"), "Lord Nevermore" Agnety Pleijel, "Nadepnęłam na węża" Kawakami Hiromi czy "Zwierzenia jeżozwierza" Alaina Mabanckou to tylko kilka z wielu propozycji, dostępnych także na Woblink!

Co znajdziesz w kategorii: Książki o filologii i językoznawstwie

Książki o filologii i językoznawstwie to rozległa i głęboko interdyscyplinarna kategoria, która zajmuje się naukowym badaniem języka we wszystkich jego aspektach – od jego struktury i ewolucji, po jego rolę w kulturze, społeczeństwie oraz poznaniu. To literatura skierowana głównie do studentów, naukowców, nauczycieli, a także pasjonatów języka i kultury. Językoznawstwo to szeroka dziedzina nauki zajmująca się językiem jako systemem. Bada jego strukturę, działanie, ewolucję i wzajemne relacje między językami, a także ich związek z umysłem oraz społeczeństwem. Jest to podejście bardziej teoretyczne i analityczne. Tradycyjnie filologia skupia się na badaniu języka i literatury danej kultury lub obszaru językowego. Obejmuje zarówno aspekty językoznawcze, jak i historyczne, kulturowe, literackie, a nawet filozoficzne. Filologia ma często charakter bardziej hermeneutyczny, nastawiony na interpretację tekstów. W praktyce te dwie dziedziny często się przenikają, a wiele książek łączy oba podejścia. Polecamy pozycję z naszej oferty pt. „Metodologia językoznawstwa. Podstawy teoretyczne. Podręcznik akademicki”. Ta praca zbiorowa dotyczy współczesnych metodologii językoznawczych w ujęciu interdyscyplinarnym. Autor ukazuje podstawy językoznawstwa w ujęciu historycznym i filozoficznym.

Dla kogo są książki o filologii i językoznawstwie?

Książki o filologii i językoznawstwie, jakie posiadamy w naszej ofercie, mają szerokie grono odbiorców. Podręczniki, komentarze i monografie naukowe stanowią podstawę edukacji studentów filologii oraz językoznawstwa. Nauczycielom języków pomagają pogłębić wiedzę o języku, jego strukturze i metodyce nauczania. Dla naukowców i badaczy są niezbędne do prowadzenia badań, tworzenia nowych teorii oraz publikacji. Tłumaczom i redaktorom pomagają w zrozumieniu niuansów językowych, poprawności i stylistyki. Pisarze wykorzystują książki o filologii i językoznawstwie w celu poznania struktury oraz mechanizmów języka, co może wzbogacić ich warsztat. Przykładem może być książka pt. „Praktyczny kurs języka francuskiego”, autorstwa Beaty Pawlikowskiej. Znana podróżniczka udostępnia swoim czytelnikom sekrety łatwego przyswajania tego języka.

Dlaczego warto uczyć się języków obcych?

Uczenie się języków obcych to najlepsza inwestycja we własny rozwój. Korzyści są wielowymiarowe – od poprawy funkcjonowania mózgu, przez nowe możliwości zawodowe, po bogatsze doświadczenia kulturowe i osobiste. Nauka języka obcego wymaga zapamiętywania nowych słów i reguł gramatycznych, co w naturalny sposób poprawia pamięć oraz koncentrację. Badania naukowe pokazują, że osoby wielojęzyczne łatwiej dostosowują się do nowych sytuacji i szybciej znajdują kreatywne rozwiązania problemów. Regularne ćwiczenie umysłu poprzez naukę języków może opóźnić wystąpienie objawów demencji, nawet o kilka lat. W dzisiejszym globalnym świecie znajomość języków obcych jest atutem na rynku pracy. Książki o filologii i językoznawstwie przydają się coraz częściej, ponieważ pracodawcy cenią kandydatów, którzy mogą swobodnie komunikować się z klientami z innych krajów. Do zgłębienia tajników różnych języków przyda się książka z naszej oferty pt. „W sześćdziesiąt języków dookoła Europy” napisana przez Gastona Dorren, autora bestselleru i poliglotę, który opowiada w niej o różnych językach europejskich.