Opis treści
AudioPolityka umożliwia wysłuchanie najlepszych tekstów papierowego wydania Polityki w drodze do pracy i na uniwersytet, w samochodzie i tramwaju, ale też i w zaciszu domowym.
ROZMOWA NA ŚWIĘTO
1) Popnacjonalizm
Prof. Tomasz Szlendak o tym, dlaczego młodzież nam brunatnieje pod flagą biało-czerwoną, o niby-patriotyzmie i jego symbolach
Joanna Podgórska
ESEJ NA ŚWIĘTO
2) Konstytucja, głupcze!
225 lat Konstytucji 3 maja. Data równie mało okrągła jak 1050-lecie chrztu Polski, zatem równie dobra okazja do refleksji nad charakterem naszego patriotyzmu. Tym bardziej że spór o Trybunał Konstytucyjny zaostrzył podziały Polaków.
Adam Krzemiński
POLITYKA
3) Kierowniczka
Trudno w to uwierzyć, ale po pół roku w fotelu premiera Beata Szydło jest jeszcze słabsza, niż gdy go zajmowała. To wniosek z wywiadu Jarosława Kaczyńskiego dla prorządowego tygodnika „wSieci”, w którym prezes pokazał, kto tu naprawdę rządzi.
WOJCIECH SZACKI
SPOŁECZEŃSTWO
4) Miasta Ogrody
W Rodzinnych Ogrodach Działkowych w całej Polsce mieszka na stałe kilkadziesiąt tysięcy osób. Bywa, że to już trzecie pokolenie.
DARIUSZ PRADUT
5) Muzeum wojny i wojna muzeów
O tym, jak Westerplatte zaatakowało tworzone w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej.
Ryszarda Socha
RYNEK
6) Obóz wielkiej stoczni
Premier Szydło uroczyście ogłosiła plan odbudowy polskiego przemysłu stoczniowego. Czy można odbudować branżę, która jest w wyjątkowo dobrej kondycji? Można. Bo tu nie chodzi o gospodarkę realną, ale symboliczną.
ADAM GRZESZAK, RYSZARDA SOCHA
ŚWIAT
7) Atomu nie widać
30 lat temu katastrofa czarnobylskiego reaktora wygnała z domów ponad 100 tys. Białorusinów. Niewiele z tych tułaczek ma szczęśliwe zakończenie.
AGNIESZKA HRECZUK
NAUKA
8) Zika nie znika
Wirus Zika zabił najpierw kilka osób. Dziś drży przed nim pół świata. Za kilka miesięcy może to być już cały świat.
PAWEŁ WALEWSKI
KULTURA
9) Sztuka dzielenia
Minister kultury Piotr Gliński zaczął od kłopotów wizerunkowych. Ale dziś na prawdziwy obraz działań jego resortu składają się już konkretne decyzje: kogo mianować, komu dać, komu zabrać.
Przygotowali: Bartek Chaciński, Aneta Kyzioł, Piotr Sarzyński, Justyna Sobolewska, Dorota Szwarcman, Janusz Wróblewski
LUDZIE I STYLE
10) Śmiglata Polska
Wiosną, przed komuniami, drony stają się bohaterami ofert sklepowych. Ale już latem, podczas Światowych Dni Młodzieży, będziemy o nich rozmawiać głównie w kontekście bezpieczeństwa.
URSZULA SCHWARZENBERG-CZERNY
oraz Pomocnik Historyczny POLITYKI CICHOCIEMNI
11) Aklimatyzacja w kraju
Skok na spadochronie do Polski czasami nawet po kilkuletniej nieobecności był skokiem do zupełnie innego kraju. Ten, kto nie poznał okupacyjnej rzeczywistości i nie oswoił się z nią psychicznie, był narażony na poważne niebezpieczeństwo.
Janusz Marszalec
„AudioPolityka Nr 18 z 27 kwietnia 2016”, Polityka – jak słuchać audiobook?
Audiobooka „AudioPolityka Nr 18 z 27 kwietnia 2016”, tak jak i pozostałe książki w formacie elektronicznym przesłuchacie w aplikacji mobilnej Woblink na Android lub iOS lub na jakimkolwiek urządzeniu obsługującym pliki mp3 (także komputer). Zanim zdecydujesz się na zakup, możesz również odsłuchać darmowy fragment audiobooka.
A jeśli wolisz czytać, sprawdź, czy książka jest dostępna w Woblink także jako ebook (epub oraz mobi).