Adam Mickiewicz Romans - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Sonety erotyczne, Ebook | Adam Mickiewicz

    "Sonety Erotyczne" autorstwa Adama Mickiewicza są zwane również miłosnymi lub odeskimi. Powstały w latach 1825-26. Mickiewicz opracował na nowo i włączył do cyklu kilka wcześniejszych utworów, napisanych jeszcze w Wilnie i Kownie, a odzwierciedlających uczucia poety do Maryli, ukrytej pod imieniem Laury. Inspiracją dla pozostałych były różne odeskie przygody miłosne Mickiewicza.

    Promocja
    okładka Sonety krymskie, Ebook | Adam Mickiewicz

    "Sonety krymskie" to cykl 18 sonetów Adama Mickiewicza, stanowiących opis podróży poety na Półwysep Krymski latem i jesienią 1825. Utwory stanowią pierwszy cykl sonetów w literaturze polskiej, a także zapoczątkowały „sonetomanię” wśród pisarzy epok romantyzmu i Młodej Polski, który naśladowali oraz nawiązywali do dzieła Mickiewicza.

    Promocja
    okładka Konrad Wallenrod, Ebook | Adam Mickiewicz

    "Konrad Wallenrod, powieść historyczna z dziejów litewskich i pruskich" to powieść poetycka napisana przez Adama Mickiewicza na zsyłce w Petersburgu, prawdopodobnie między rokiem 1825 a 1828. Powieść ta uważana jest za jeden z najbardziej znanych poematów polskiego romantyzmu.

    Promocja
    okładka Grażyna, Ebook | Adam Mickiewicz

    "Grażyna" to klasycystyczny poemat epicki Adama Mickiewicza, często określany również jako powieść poetycka.Pod względem tematyki oraz realiów historycznych "Grażyna" jest pokrewna wydanemu w pięć lat później "Konradowi Wallenrodowi" − oparta jest na motywie zaczerpniętym z Iliady Homera: pierwowzorem zagniewanego Litawora jest Achilles, zaś Grażyny – Patroklos. Tematem dzieła jest waleczny czyn „niewiasty z wdzięków, a bohatera z ducha”, dokonany w imię wyższości racji ogóln...

    Promocja
    okładka Ballady i romanse, Ebook | Adam Mickiewicz

    "Ballady i romanse" to zbiór ballad Adama Mickiewicza, wydany w 1822 w Wilnie jako część pierwszego tomu Poezyj. Uważany jest za początek rozwoju gatunku ballady w literaturze polskiej oraz za manifest polskiego romantyzmu. Jednocześnie Ballady i romanse pozostają w związku z gatunkami literackimi poprzedniego okresu, zwłaszcza z dumą, dumką i sielanką.

    Promocja
    okładka Pan Tadeusz, Ebook | Adam Mickiewicz

    "Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie" to poemat epicki Adama Mickiewicza. Jest to epopeja narodowa z elementami gawędy szlacheckiej, która powstała w latach 1832–1834 w Paryżu. Składa się z dwunastu ksiąg pisanych wierszem, trzynastozgłoskowym aleksandrynem polskim. Czas akcji: pięć dni z roku 1811 i dwa dni z roku 1812. Epopeja jest stałą pozycją na polskiej liście lektur szkolnych. W 2012 była publicznie odczytywana w akcji społecznej p...

Adam Mickiewicz Romans - książki, ebooki i audiobooki

Adam Mickiewicz to jeden z najsłynniejszych twórców literatury polskiej, obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę okresu polskiego romantyzmu (to grono tzw. Trzech Wieszczów). Mickiewicz określany jest niekiedy jako " narodowy poeta polski". Był także działaczem politycznym, publicystą, tłumaczem, filozofem, mistykiem, dowódcą wojskowym oraz nauczycielem akademickim. Adam Mickiewicz był członkiem i założycielem Towarzystwa Filomatycznego, a także mesjanistą związanym z tzw. towiańczykami (Koło Sprawy Bożej Andrzeja Towiańskiego). Poeta uznawany jest za jednego z najwybitniejszych autorów dramatu romantycznego, porównywany bywa z Georgem Gordonem Byronem czy Goethem. Mickiewicz jest znany przede wszystkim jako twórca takich dzieł jak " Dziady", " Pan Tadeusz", "Konrad Wallenrod" oraz "Ballady i romanse".

Niespełniona miłość

Adam Bernard Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1789 roku w pobliżu Wilna. Już w 1812 roku, po ciężkiej chorobie, zmarł jego ojciec, Mikołaj Mickiewicz herbu Poraj, adwokat sądowy i komornik miński. W tym samym okresie przez Nowogródek przechodziły wojska napoleońskie, co - jak się wydaje - miało pewien wpływ na późniejsze przekonania oraz działalność Adama Mickiewicza. Poeta wyjechał do Wilna w 1815 roku, by tam studiować na Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim. To właśnie w czasie studiów wraz z Tomaszem Zanem i grupą innych przyjaciół założył Towarzystwo Filomatyczne, które z czasem stało się spiskową organizacją narodowo-patriotyczną. Towarzystwo stanowiło także przestrzeń pracy organicznej na polu edukacyjno-patriotycznym wśród polskiej młodzieży wileńskiej. Aktywność tej i podobnych jej organizacji nie uszła jednak uwadze carskich służb - Mickiewicza aresztowano w 1823 roku. Koniec lat 20. XIX wieku to także czas wielkiej niespełnionej miłości Mickiewicza do Maryli Wereszczakówny, pochodzącej z zamożnej i wpływowej szlachty. Poeta z kolei należał do szlachty zaściankowej, co - pomimo uczucia pomiędzy młodymi - uniemożliwiło parze wzięcie ślubu. Ślady miłości do Maryli znaleźć do dziś można na przykład w tak znanym wierszu Mickiewicza jak "Do M..." ("Precz z moich oczu..."), który znajdziecie w ebooku "Poezje".

Zesłanie i emigracja

Na początku lat 30. XIX wieku Adam Mickiewicz pracował jako nauczyciel w Kownie, a także został zainicjowany w stopniu czeladnika do masonerii. Aresztowano go i uwięziono w 1823 roku, a następnie skazano za udział w tajnych młodzieżowych organizacjach i zesłano w głąb Rosji. Okres 1824-1827 poeta spędził w Petersburgu, Odessie, Moskwie oraz na Krymie, gdzie także nauczał. W stolicy Rosji był urzędnikiem generała-gubernatora Dmitrija Golicyna i uczył kilku rodzin polskiego. Wśród jego uczennic była poetka Karolina Jaenisch, z którą zaręczył się w 1827 roku, jednak zerwał to zobowiązanie dwa lata później. Mickiewicz został również w tym czasie zmuszony przez cenzurę rosyjską do zmian w "Konradzie Wallenrodzie". Okres zesłania zaowocował napisanymi później w Dreźnie "Dziadami część III" (szczególnie widać to we fragmencie "Do przyjaciół Moskali"). Po tym czasie Mickiewicz podróżował po Europie - odwiedził Niemcy, Szwajcarię i Włochy. Opuścił Rzym w 1831 roku, gdy dowiedział się o wybuchu powstania styczniowego. Przez Genuę i Genewę dotarł do Paryża, a stamtąd do Drezna i dalej do Wielkopolski, ostatecznie jednak nie przedostał się do Królestwa Polskiego, lecz powrócił do Drezna. Stamtąd Mickiewicz ponownie pojechał do stolicy Francji, gdzie osiadł na kolejne 20 lat.

Mickiewicz w Paryżu

To w Paryżu Adam Mickiewicz ożenił się z Celiną Szymanowską (para miała dwie córki, Marię i Helenę, oraz czterech synów - Władysława, Józefa, Aleksandra i Jana). To także tam nawiązał liczne współprace z działaczami emigracyjnymi - pisał artykuły i pisma publicystyczne. Zajmował się także nauczaniem - wykładał w Lozannie, a potem w Collège de France, gdzie wygłosił słynne prelekcje paryskie. Uczęszczali na nie liczni twórcy, działacze i myśliciele, w tym między innymi George Sand. W 1841 roku Mickiewicz związał się z reprezentantem polskiego mesjanizmu, Andrzejem Towiańskim, by zostać jednym z jego najgłośniejszych propagatorów. Stosunki z Towiańskim, po licznych kłopotach z władzami francuskimi, poeta zerwał sześć lat później. W okresie Wiosny Ludów poeta utworzył we Włoszech legion polski, a po powstaniu II Cesarstwa Francuskiego gorąco wierzył w możliwość wpłynięcia Napoleona na nagłośnienie w Europie sprawy polskiej. Podczas wojny krymskiej, we wrześniu 1855 roku, Mickiewicz wyjechał do Konstantynopola, by tam tworzyć polskie oddziały do walki z carską Rosją. Było to już po śmierci jego żony - on sam zmarł niespodziewanie w obecnym Stambule, najprawdopodobniej w wyniku epidemii cholery. Jako że przyczyna śmierci Adama Mickiewicza nie była jednak jasna, wydarzenie to wywołało liczne spekulacje i kontrowersje. Trudnością okazało się także ustalenie tymczasowego miejsca jego pochówku - książę Czartoryski przesądził jednak o złożeniu ciała poety we Francji. Przybyło ono w zabalsamowanej formie w trzech trumnach - do Marsylii Mickiewicz dotarł 7 stycznia 1856 toku. Następnie pochowano go na cmentarzu Les Champeaux w Montmorency w Paryżu. 4 lipca 1890 roku ciało Adama Mickiewicza przeniesiono na Wawel - wydarzenie to stało się równocześnie okazją do politycznej manifestacji.

Utwory Adama Mickiewicza

Twórczość Adama Mickiewicza pełna jest dzieł różnego typu - od dramatów przez wiersze i ballady po poematy epickie. Literacko poeta zadebiutował w 1818 roku wierszem "Zima miejska". W początkowym okresie swojej twórczości Mickiewicz pozostawał pod dużym wpływem Woltera (tłumaczył jego dzieła na język polski), wyrastał także w uwielbieniu literatury klasycznej. Jeden z najsłynniejszych wierszy, "Oda do młodości", powstał w 1820 roku. Utwór ten został przetłumaczony na prawie wszystkie istniejące języki europejskie. Dwa lata później powstał zbiór dzieł "Ballady i romanse", uważany często za właściwy debiut Mickiewicza, a przede wszystkim tom oficjalnie otwierający romantyzm polski. Na Woblink "Ballady i romanse" czekają na Was w licznych wydaniach - w ebooku tym znajdziecie między innymi słynną "Romantyczność". Rok 1824 przyniósł wydanie "Pana Tadeusza", poematu składającego się z 12 ksiąg, który stał się jednym z najpopularniejszych dzieł literatury polskiej. Nie jest to jednak jedyna tak znana pozycja w twórczości Adama Mickiewicza. Wśród cieszących się od wielu lat ogromną popularnością utworów znajdziecie także wszystkie części "Dziadów", "Konrada Wallenroda", czy "Grażynę". Ebook "Powrót taty", dostępny w formatach epub, mobi lub pdf, to także jedno z najczęściej czytanych dzieł Mickiewicza. "Sonety krymskie", "Ballady i romanse", "Bajki", "Świtezianka", "Romantyczność" czy "Reduta Ordona" - wszystkie te ebooki czekają na Was niecierpliwie na Woblink!

Co znajdziesz w kategorii: Romans

Publikacje w kategorii „Romans / Erotyka” oscylują wokół tematyki miłosnej – kładzie się w nich szczególny nacisk na zmysłową, fizyczną miłość, uczucia oraz pasję. Romans jest bardzo popularnym gatunkiem, który skupia się na ukazaniu romantycznej miłości dwojga ludzi i budowanej przez nich relacji. Romans powinien posiadać szczęśliwe zakończenie – na zakochanych, którzy walczą o swój związek, czeka bezwarunkowa miłość. Ten typ literatury odznacza się dużą różnorodnością. Romanse często są powiązane z innymi gatunkami literackimi – doprowadziło to do powstania kilku odmian, takich jak romans współczesny, historyczny, kryminalny, paranormalny, fantastyczny, religijny czy erotyczny. Jako gatunek romans rozwinął się w XIX wieku za sprawą Jane Austen, która uważana jest za mistrzynię tego gatunku. W jej powieściach (m.in. „Duma i uprzedzenie”, „Emma”, „Rozważna i romantyczna”) do dzisiaj zaczytują się rzesze oddanych fanów. W kategorii tej umieszczone zostały również powieści erotyczne, które są bardziej związane ze sferą seksu i seksualności, ale które jednocześnie nie są też pozbawione tematyki miłosnej. To zmysłowa i namiętna literatura pełna nieraz skrajnych emocji i uczuć. Czytelnicy zainteresowani powieścią erotyczną w księgarni internetowej Woblink.com odnajdą zarówno bestsellerową serię brytyjskiej pisarki E.L. James „Pięćdziesiąt twarzy Greya”, jak i popularny cykl o braciach Slater autorstwa L.A. Casey czy „Twardziela” Laurelin Paige – namiętną opowieść rozgrywającą się w dzisiejszym Hollywood. Nie zabrakło tu również takich publikacji jak „Tylko twój” Vi Keeland, „Bez lęku” Mii Sheridan oraz książki „Zły Romeo” Leisy Rayven.