Majówkowy Maraton Czytelniczy

Adam Przechrzta Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Adam Przechrzta Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Adam Przechrzta jest polskim naukowcem, doktorem nauk humanistycznych, a także autorem dzieł z gatunku fantasy. Ukończył studia historyczne i zdobył stopień doktora na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wydawniczo związany jest z Fabryką Słów, gdzie opublikowany został między innymi jego cykl powieści o Aleksandrze Razumowskim, oficerze rosyjskiego Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU). Przechrzta otrzymał Srebrne Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego w 2014 roku za wydaną nakładem Narodowego Centrum Kultury powieść “Gambit Wielokpolskiego”. Adam Przechrzta prywatnie interesuje się działaniami służb specjalnych, a także cybernetyką.

Twórczość Adama Przechrzty

Literacko Adam Przechrzta zadebiutował w 2006 roku, gdy na łamach magazynu “Nowa Fantastyka” ukazało się jego opowiadanie “Pierwszy krok”. Zostało ono potem rozwinięte w powieść, która została opublikowana pod tym samym tytułem w 2008 roku przez Wydawnictwo Fabryka Słów. Rok później w “Science Fiction” pojawiło się opowiadanie Przechrzty “Alchemik”, które w 2009 roku pojawiło się jako część powieści “Chorągiew Michała Archanioła” (jej kontynuację stanowią “Białe noce”). Jego historyczna wiedza została wykorzystana zwłaszcza w książce “Wilczy legion” (2009), która opowiada o alternatywnej rzeczywistości w okresie międzywojennym, na którą spoglądamy oczami oficerów polskiego wywiadu oraz kontrwywiadu. Największą popularność przyniosła Adamowi Przechrzcie seria powieści, których głównym bohaterem jest Aleksander Razumowski.

Cykl o Aleksandrze Razumowskim Adama Przechrzty

W 2011 roku ukazała się pierwsza książka, która stała się wprowadzeniem do opowieści o Aleksandrze Razumowskim, oficerze GRU, rosyjskiego Głównego Zarządu Wywiadowczego. Bezlitosny świat wywiadowczy oraz polityczne czystki okresu stalinowskiego stanowią tło tych powieści sensacyjnych. Jest ich obecnie sześć. Cykl otwierają “Demony Leningradu” pełne udręczonego głodem i czystkami miasta, w którym królują zrozpaczeni kanibale - ludzie, którym udało się umknąć Śmierci. Gdzie nie widać rozkazów Stalina albo bestialskich katów z NKWD, tam na pewno z czasem pojawią się drużyny GRU. W drugim i trzecim tomie serii, “Demony wojny”, Aleksander Razumowski, człowiek, który Jamesa Bonda zjadłby na śniadanie i nawet nie zwrócił na to większej uwagi, z coraz większą uwagą musi przyglądać się nieprzewidywalnym działaniom okrutnego Genkoma Ławrtintija Berii. Tymczasem trwa jedna z ostatnich europejskich bitew II wojny światowej, Festung Breslau. Razumowski przybywa do miasta, by odnaleźć niezwykle ważne dokumenty, ukryte na polecenie Himmlera… “Demony czasów pokoju”, czwarta część serii autorstwa Adama Przerzchty, rozgrywa się w II połowie 1947 roku, dwa lata po zakończeniu wojny i upadku III Rzeszy. To jednak nie koniec kłopotów - do Związku Radzieckiego wróciła armia pełna ludzi, którzy zobaczyli życie poza granicami swojego kraju. Wielu spośród nich poszło na front wprost w łagrów i więzień, by walką odkupić swoje winy - a teraz chcą powetować sobie czas stracony w okopach oraz za kratami. Po tym, co zobaczyli w czasie wojny, nie boją się już niczego i kraj ogarnia fala przestępstw oraz zbrodni, z którą nie może poradzić sobie milicja. Razumowski otrzymuje propozycję nie do odrzucenia - a towarzysz Stalin szykuje dodatkowo coś specjalnego… W “Demonach zemsty. Abakumow”, wydanych w 2019 roku, choć zbliża się nowy rok 1951, nie wszyscy są w nastroju do świętowania. Niektórzy usłyszeli za wiele, inni za dużo powiedzieli, ktoś postanowił usunąć z horyzontu kłopotliwą personę. Na szczytach podjęto decyzję - Razumowski musi umrzeć. Ostatnia jak dotychczas część cyklu, “Demony zemsty. Beria”, to historia pułkownika Razumowskiego po tym, jak ocalał z zamachu Abakumowa i spotkał się z Qingbao. Nagła choroba Stalina sprawia, że nie będzie mu jednak dane spokojnie przejść rekonwalescencji - rusza bowiem brutalna rozgrywka, w której pułkownik musi, choć nie chce, odegrać ważną rolę - poradzić sobie z czekistami, Berią, triadami, przeszłością własnej rodziny i nieśmiertelnymi z sekty Doskonałych. Nawet jeśli najrozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się przyłożenie lufy do skroni i pociągnięcie za spust, to Razumowski nie ma na to czasu…

Książki Adama Przechrzty w księgarni internetowej Woblink

Na Woblinku czekają na Was liczne dzieła autorstwa Adama Przechrzty, w tym takie powieści wydane nakładem Wydawnictwa Fabryka Słów jak: “Gambit Wielkopolski”, “Cień”, dwutomowa “Materia Prima”, “Sługa honoru”, “Sługa krwi” czy wszystkie tomy cyklu o pułkowniku Aleksandrze Razumowskim. Czekają one na Was jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!