Majówkowy Maraton Czytelniczy

Agnieszka Hałas Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Olga i osty, Książka | Agnieszka Hałas

    Kogo odnajdziesz po drugiej stronie lustra? Olga Pańkowska to nieśmiała marzycielka, której niezbyt się wiedzie w życiu. Pewnego dnia ratując bezpańskiego kota, trafia do baśniowego świata i zostaje gospodynią w domu czarodzieja. Jednak tak naprawdę ta historia zaczyna się znacznie wcześniej – w dzieciństwie Olgi, zanim jej rodzice się rozwiedli… Okazuje się, że magiczna rzeczywistość to tylko początek podróży, dzięki której Olga upora się z przeszłością i stanie się gotowa n...

Agnieszka Hałas Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Agnieszka Hałas urodziła się w 1980 roku. To polska pisarka, tłumaczka, dziennikarka, autorka książek i opowiadań fantasy oraz wierszy. Jest autorką polskiej serii dark fantasy „Teatr węży”, na którą składa się pięć książek – „Dwie karty”, „Pośród cieni”, „W mocy wichru”, „Świat potępionych”, „Czerń nie zapomina”. Ponadto napisała dwa zbiory opowiadań i książkę „Olga i ostry”. Na łamach „Fenixa”, „Science Fiction”, „Nowej Fantastyki”, „Esencji”, „Science Fiction, Fantasy i Horror”, portalu „Gavran” opublikowała kilkadziesiąt opowiadań.

Z wykształcenia Hałas jest biologiem molekularnym, ukończyła biotechnologię na Uniwersytecie im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Pracę magisterską obroniła w 2004 roku, a dwa lata później rozpoczęła studia doktoranckie w Deutsches Krebsforschungszentrum w Heidelberg. Doktorat uzyskała w 2010 roku. Oprócz działalności naukowej i literackiej Agnieszka Hałas pracowała jako redaktorka portalu Esencja oraz współredaktorka działu zagranicznego w miesięczniku „Nowa Fantastyka”. Ponadto jest członkiem grupy literackiej Harda Horda, do której należą uznane polskie pisarki fantasy.

Cykl Teatr węży autorstwa Agnieszki Hałas

W 2011 roku ukazał się pierwszy tom cyklu „Teatr węży” pt. „Dwie karty”. Hałas przedstawia w nim srebrnych magów, którzy bezlitośnie ścigają praktykujących czarną magię, która uznawana jest za skażoną i nieczystą. Z Otchłani wychodzą Demony i przybierają ludzką postać. W ten sposób wkraczają do świata zwykłych śmiertelników. W jednym z miasteczek znajdujących się nad Zatoką Snów pojawia się obłąkana postać z twarzą naznaczoną bliznami. Na dodatek człowiek praktycznie nie pamięta swojej przeszłości. Trafia do podziemnego świata, gdzie żyją żywiołaki, chowańce, ifryty, homunkulusy, żebracy i przestępcy. Tam odkrywa swoje magiczne moce. „Dwie karty” to powieść mroczna, przepełniona intrygującymi szczegółami i zwrotami akcji. Tak zaczyna się bestsellerowy cykl Agnieszki Hałas dark fantasy pt. „Teatr węży.

Do tej pory w serii ukazało się sześć książek – po „Dwóch kartach” ukazały się „Pośród cieni”, „W mocy wichru”, „W krainie sylfów”, „Śpiew potępionych” i „Czerń nie zapomina”.

Po stronie mroku

W 2012 roku ukazał się zbiór opowiadań Agnieszki Hałas pt. „Po stronie mroku”. To dwanaście tekstów, których wspólnym motywem jest Szeol. Hałas przedstawia różne wizje świata – od współczesnej codzienności po rubieże zaświatów. Pisarka przedstawia historie osadzone w realiach średniowiecznych Karpat i zbombardowanego Nagasaki.

Harda Horda

W 2019 roku nakładem Wydawnictwa SQN ukazała się antologia opowiadań „Harda Horda”, na którą składa się dwanaście opowiadań polskich pisarek fantasy. Wśród nich znajdują się teksty Agnieszki Hałas, Ewy Białołęckiej, Anny Hrycyszyn, Anety Jadowskiej, Aleksandry Janusz, Anny Kańtoch, Marty Kisiel, Magdaleny Kubasiewicz, Anny Nieznaj, Martyny Raduchowskiej, Mileny Wójtowicz i Aleksandry Zielińskiej.

Harda Horda to grupa dwunastu uznanych i nagradzanych polskich pisarek fantasy. „Harda Horda” to pierwsza antologia ich twórczości zebrana w jednej, blisko 400-stronicowej książce.

Książki Agnieszki Hałas na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Agnieszki Hałas we wszystkich formatach (ebook, audiobook, wersja papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).