Majówkowy Maraton Czytelniczy

Aleksander Kamiński Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wielka Gra, Książka | Aleksander Kamiński

    Okupacyjny bestseller. Jedyna publikacja książkowa skonfiskowana w czasie wojny przez Komendę Główną AK. Uznano, że dekonspiruje metody tajnej pracy. W 1981 r. ukazało się wydanie drugoobiegowe, też wykorzystywane jako instrukcja konspiracyjnych metod pracy. Ta książka jest pełną edycją oryginału z 1942 r. Zawiera ilustracje i niezbędne objaśnienia.

    Promocja
    okładka Niech nas uczy historia Felietony harcerskie z tygodnika Iskry z lat 1928-1935, Książka | Aleksander Kamiński

    Jakie to dziwne, jakie tajemnicze, jakie straszne w swej tajemniczości... Jeszcze sześćset pięćdziesiąt lat temu na części ziem dzisiejszego państwa polskiego, tam gdzie przepływają Narew i Biebrza, gdzie wznoszą się Suwałki, Augustów i Białystok, — mieszkali Jadźwingowie. Byli oni narodem licznym, składającym się z kilkudziesięciu plemion, mieli własny odrębny język, własne wierzenia, swoiste obyczaje. Żyli niezależnem życiem politycznem. A dziś? Śladu po nich nie zostało....

    Promocja
    okładka Harcerstwo żywe i radosne (Felietony harcerskie z tygodnika „Iskry” z lat 1929–1933), Książka | Aleksander Kamiński

    Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939. Reprint z 1929-1933. "Harcerstwo żywe i radosne (Felietony harcerskie z tygodnika „Iskry” z lat 1929–1933)". „Iskry” 1929, R. 7, nr 42, 5 października, s. 643. Ten harcerz miał 13-cie lat. Pan Prezydent Rzeczypospolitej odbywa obecnie jesienną podróż po wschodnich województwach Rzeczypospolitej. L...

    Promocja
    okładka Wstępuję do harcerstwa (Felietony harcerskie z tygodnika „Iskry” z lat 1928–1929), Książka | Aleksander Kamiński

    Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939. Reprint z 1928-1929. "Wstępuję do harcerstwa (Felietony harcerskie z tygodnika „Iskry” z lat 1928–1929)". „Iskry” 1928, R. 6, nr 18, 14 kwietnia, s. 295. Prawdziwe imię. Jak to się wszystko zmienia na świecie! Spójrz na podpis pod tym artykułem. Widzisz? Nie ma „10“-ki. Zjawiło się nowe indywiduum...

    Promocja
    okładka Wielka Gra, Książka | Aleksander Kamiński

    Okupacyjny bestseller, jedyna publikacja książkowa skonfiskowana w czasie wojny przez Komendę Główną AK. Uznano, że dekonspiruje metody tajnej pracy. W 1981 r. ukazało się wydanie drugoobiegowe, też wykorzystywane jako instrukcja konspiracyjnych metod pracy. Ta książka jest pełną edycją oryginału z 1942 r. Zawiera ilustracje i niezbędne objaśnienia.

    Promocja
    okładka Skauting i harcerstwo Wybór pism charakteryzujących ruch młodzieży i system wychowawczy, Książka | Aleksander Kamiński

    Seria wydawnicza „Przywrócić Pamięć” ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911–1939. Reprint wydania z 1946 r.: SKAUTING I HARCERSTWO Książka Skauting i harcerstwo. Wybór pism charakteryzujących ruch młodzieży i system wychowawczy ma swoją prawie siedemdziesięcioletnią historię. Powstała w momencie, kiedy Związek Harcerstwa Polskiego liczył prawie 200 tysięcy członków, ale na...

    Promocja
    okładka Zośka i Parasol, Książka | Aleksander Kamiński

    Książka powstała na podstawie sławnego archiwum Jana Rodowicza – Anody, relacji żołnierzy batalionów, dokumentów, listów, pamiętników, konsultacji z matkami poległych. Autor prowadzi swych bohaterów – spadkobierców ideałów „Kamieni na szaniec” - przez barykady powstańcze od Woli poprzez Starówkę po Czerniaków. Spotykamy na kartach najsłynniejsze postaci Szarych Szeregów: Andrzeja Romockiego – Morro, Piotra Pomiana,Stanisława Leopolda, Czarnego Jasia – Wuttke, Krzysztofa Kamil...

Aleksander Kamiński Książki o historii najnowszej - książki, ebooki i audiobooki

Aleksander Kamiński urodził się w 1903 roku. To polski pedagog, wychowawca, profesor nauk humanistycznych, pisarz. Przez wiele lat związany był z polskim harcerstwem. Jest autorem takich książek jak „Antek Cwaniak”, „Kamienie na szaniec” czy biografii Andrzeja Małkowskiego, założyciela polskiego harcerstwa. Aleksander Kamiński był jednym z ideowych przywódców Szarych Szeregów, tajnej organizacji harcerskiej, która w czasie II wojny światowej brała udział w walkach z okupantem oraz zajmowała się jego sabotowaniem.

Życiorys Aleksandra Kamińskiego

Kamiński urodził się w 1903 roku w Warszawie, ale gdy miał dwa lata, jego rodzina przeniosła się do Kijowa, gdzie ukończył rosyjską szkołę powszechną. Następnie mieszkał m.in. w Rostowie i Humaniu. Gdy Aleksander miał 7 lat, zmarł jego ojciec. Już w 1916 roku chłopak musiał podjąć pracę zarobkową. W 1918 roku Aleksander wstąpił do 1. Męskiej Drużyny Skautowej im. Tadeusza Kościuszki. Od tego momentu niemal przez całe swoje życie związany będzie z harcerstwem. Po powrocie do Polski w 1921 roku podjął naukę w gimnazjum, a następnie poszedł na studia. Aleksander Kamiński ukończył historię i archeologię na Uniwersytecie Warszawskim. W 1928 roku uzyskał dyplom magistra. W Warszawie kontynuował swoją przygodę ze Związkiem Harcerstwa Polskiego. W stolicy był m.in. drużynowym I Pruszkowskiej Drużyny Harcerz im. Stefana Czarnieckiego. W 1928 roku został komendantem Mazowieckiej Chorągwi ZHP. W tamtym czasie Kamiński zaangażował się w pracę z najmłodszymi harcerzami – zuchami. Był twórcą metodyki zuchowej. Kamiński napisał kilka powieści i podręczników metodycznych, które miały pomóc innym instruktorom przygotować się do wychowywania zuchów. W 1932 roku Kamiński napisał powieść „Antek Cwaniak”. W tym samym roku ukazała się książka „Książka wodza zuchów”. W 1935 roku swoja premierę miał „Krąg rady”.

W latach 30. XX wieku Kamiński należał do wielu rad, wydziałów i sekcji ZHP, które miały na celu szkolenie instruktorów. Jego stanowisko łączyło się z licznymi podróżami. Kamiński brał udział w wielu konferencjach i zlotach instruktorskich. Najważniejszymi z nich były tzw. Jamboree – międzynarodowe zloty organizacji skautowskich z całego świata. W tym czasie odwiedził m.in. Węgry, Holandię, Edynburg i Gilwell w Wielkiej Brytanii.

Po wybuchu II wojny światowej został ewakuowany ze Śląska. Po zajęciu stolicy przez nazistów prowadził przez jakiś czas zaimprowizowany ośrodek dla dzieci osieroconych wskutek oblężenia Warszawy. W październiku 1939 roku Aleksander Kamiński został jednym z głównych członków Głównej Kwatery Szarych Szeregów, zwanej w konspiracji „Pasieką”. Następnie został jednym z założycieli i inicjatorów „Biuletynu Informacyjnego” – jednego z najważniejszych pism konspiracyjnych w okupowanej Polsce. W czasie II wojny światowej Kamiński udzielał się również czynnie w akcjach dywersyjnych i sabotażowych. Był twórcą koncepcji i założycielem Organizacji Małego Sabotażu „Wawer” – organizacji, która działała przy Szarych Szeregach. W 1943 roku ukazała się powieść „Kamienie na szaniec” – silnie inspirowana własnymi doświadczeniami opowieść o akcji pod Arsenałem z marca 1943 roku.

Kamienie na szaniec

Kamienie na szaniec” to jedna z najważniejszych książek podejmujących tematykę harcerskiej działalności konspiracyjnej. Kamiński opowiada w niej o Alku, Rudym, Zośce – trójce przyjaciół, harcerzy, maturzystów warszawskiego liceum, którzy wchodzą w dorosłość w dramatycznym momencie. Chłopcy dorastali w duchu patriotycznym, dlatego we wrześniu 1939 roku wiedzieli, że będą walczyć za ojczyznę. Ogromny wpływ na ich odwagę i chęć walki miały lata spędzone w drużynach harcerskich. Fabuła „Kamieni na szaniec” powstała na podstawie relacji Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego, która została spisana w kwietniu 1943 roku. Przygotowanie opowieści zaproponował Józef Zawadzki, ojciec Tadeusza, który zaniepokojony był stanem psychicznym syna. Tadeusz bardzo mocno przeżył śmierć swoich kolegów, którzy zginęli w trakcie Akcji pod Arsenałem.

Następnie Aleksander Kamiński został poproszony o rozwinięcie opowieści zapisanej przez „Zośkę” i stworzenie na podstawie notatek pełnowymiarowej powieści. Tytuł „Kamieni na szaniec” nawiązuje do fragmentu wiersza „Testament mój” autorstwa Juliusza Słowackiego. „Kamienie na szaniec” to lektura obowiązkowa w szkołach podstawowych w Polsce.

Pozostałe książki Aleksandra Kamińskiego

Kamiński ma swoim koncie kilkanaście książek – powieści, biografii, zbiorów opowiadań i książek metodologicznych. Ponadto autor zostawił po sobie blisko 250 niedokończonych prac oraz ponad 300 recenzji i artykułów.

Kamiński debiutował w 1932 roku książką „Antek Cwaniak”. Następnie napisał opowiadanie o pułkowniku Lisie-Kuli – „Oficer Rzeczypospolitej”, „Księgę wodza zuchów” (1933), biografię Andrzeja Małkowskiego, „Krąg rady” (1935), „Wielką grę”, „Przodownik. Podręcznik dla kierowników oddziałów Zawiszy” (1943/1944), „Narodziny dzielności” (1947), „Jaćwież” (1953), „Zośka i Parasol. Opowieść o niektórych ludziach i niektórych akcjach dwóch batalionów harcerskich” (1957) oraz „Funkcje pedagogiki społecznej”.

Nagrody i wyróżnienia Aleksandra Kamińskiego

Za swoją działalność kulturalną, społeczną i opozycyjną Aleksander Kamiński otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień, orderów i odznaczeń. Autor „Kamieni na szaniec” dostał m.in. Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Srebrny Krzyż Zasługi. Ponadto pośmiertnie uhonorowano go Medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”, Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP” oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Książki Aleksandra Kamińskiego na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Aleksandra Kamińskiego we wszystkich formatach (ebook, audiobook, wersja papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Książki o historii najnowszej

Historia najnowsza obejmuje okres od zakończenia nowożytności, czyli przełom XVIII i XIX wieku, aż do czasów współczesnych. Dlatego wiele książek z kategorii „Historia najnowsza” poświęconych jest wojnom światowym, powstaniu warszawskiemu czy okresowi PRL-u. Pozycje przedstawiające czasy II wojny światowej stanowią tak dużą część książek, że zostały umieszczone w odrębnej podkategorii „II wojna światowa”. Główny trzon kategorii „Historia najnowsza” stanowią książki oscylujące wokół tematyki wojen światowych („Legiony – droga do legendy” Marka A. Koprowskiego, „Niewygodny Polak” Macieja Bernatta-Reszczyńskiego), powstania warszawskiego („Duch ’44. Siła ponad słabością” Stanisława Zasady), PRL-u („»Ciekawe« życie w PRL-u. I co dalej?” Bogusława Homickiego) oraz Solidarności („Tu radio Solidarność” Pawła Pietkuna). Jednak znaleźć tu można także takie publikacje jak „Kobiety wywiadu” Przemysława Słowińskiego, który przedstawia biografie najsłynniejszych agentek i szpiegów, m.in. Mathilde Carré, Coco Chanel czy Krystyny Skarbek. W tej kategorii znajduje się też „Epilog do »Kamieni na szaniec«” profesora Grzegorza Nowika, ukazujący szerzej tło wydarzeń przedstawionych przez Aleksandra Kamińskiego w jego słynnej książce. Najnowszej historii poświęcona została chociażby „Polska 1945–2015. Historia polityczna” Andrzeja Piaseckiego i Ryszarda Michalaka – jedna z niewielu monografii przedstawiających w takiej formie losy współczesnej Polski. Nie może zabraknąć także opisów brawurowych ucieczek, m.in. z obozów śmierci – Auschwitz, Sobiboru, sowieckich łagrów czy pilnie strzeżonych twierdz, które w „Słynnych ucieczkach Polaków” opisał Andrzej Fedorowicz.