Aleksander Sołżenicyn Internet, komputery, informatyka - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Aleksander Sołżenicyn Internet, komputery, informatyka - książki, ebooki i audiobooki

Aleksandr Sołżenicyn urodził się w 1918 roku. To jeden z najważniejszych pisarzy rosyjskich, autor książek historycznych, powieści, nowel i opowiadań. Świadek i kronikarz zbrodni XX wieku, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Jego największym dziełem jest „Archipelag Gułag”, czyli opowieść o historii rozwoju komunistycznych więzień, które służyły do eliminacji wrogów politycznych w Związku Radzieckim. Twórczość Sołżenicyna w dużym stopniu przyczyniła się do zdemitologizowania postaci Józefa Stalina i obrazu całego bloku Sowieckiego.

Życiorys Aleksandra Sołżenicyna

Aleksandr Sołżenicyn urodził się w 1918 roku, w latach, gdy władzę w Rosji przejmowali bolszewicy. Przyszły noblista był zafascynowany charyzmatyczną postacią Lenina. Przez lata swojej młodości był zwolennikiem jego polityki. Wraz z doświadczeniem życiowym zmieniały się jednak jego poglądy.

Sołżenicyn studiował matematykę na wydziale fizyki i matematyki Państwowego Uniwersytetu w Rostowie. Ponadto, jako wolny słuchacz, uczestniczył w wykładach w Instytucie Filozofii, Historii i Literatury. Po ukończeniu studiów przez krótki czas uczył w szkole. Niestety w wyniku wybuchu II wojny światowej, zwanej w Związku Radzieckim Wielką Wojną Ojczyźnianą, Sołżenicyn został zmobilizowany do armii. W październiku 1941 trafił do szkoły wojskowej, a następnie na front. Walczył w wielu miejscach, m.in. na terenie Prus Wschodnich. Za swoje zasługi na froncie otrzymał Order Wojny Ojczyźnianej, Order Czerwonej Gwiazdy oraz awans do stopnia kapitana.

W 1945 roku Sołżenicyn został aresztowany i otrzymał karę zesłania do łagru. Powodem zatrzymania była korespondencja, którą wysyłał do kolegi. Według służb bezpieczeństwa ZSRR, Sołżenicyn negatywnie wypowiadał się w nich o władzy i stalinizmie. Ostatecznie w niewoli spędził 8 lat. Czas spędzony w zamknięciu diametralnie wpłynął na jego poglądy i późniejszą twórczość.

Zwolnienie z obozu nie było jednak końcem cierpień pisarza. W 1953 roku przesiedlono go na obrzeża Związku Radzieckiego, aż do Kazachstanu. Tam zachorował na raka, miał nawet przerzuty. Udało mu się jednak pokonać chorobę, co Sołżenicyn uznał za boski znak i szansę na zrobienie czegoś ważnego.

Twórczość Sołżenicyna

Choć pierwsze utwory Sołżenicyna zaczęły ukazywać się w latach 60. XX wieku, to zaczął je „pisać” już w czasie odbywania kary w łagrach. Będąc przekonanym, że nigdy nie uda mu się opublikować żadnej książki, Sołżenicyn metodą łagiernika zapamiętywał wszystkie swoje teksty. Sołżenicyn debiutował opowiadaniem „Jeden dzień Iwana Denisowicza”. Utwór został opublikowany w 1962 roku w piśmie literackim „Nowyj mir” i stanowi opis jednego dnia więźnia sowieckiego łagru. Tekst błyskawicznie przyniósł autorowi międzynarodowy rozgłos. Przez wiele lat w krajach będących pod wpływem Związku Radzieckiego (w tym w Polsce) obowiązywał zakaz przedrukowywania tego opowiadania.

Na przestrzeni kolejnych czterech lat ukazały się następne krótkie teksty Sołżenicyna – „Zagroda Matriony”, „Zdarzenie na stacji Kreczetowka”, „Dla dobra sprawy” i „Zachar kalita”.

W 1968 roku ukazała się pierwsza powieść Sołżenicyna pt. „Krąg pierwszy. Tytuł jest nawiązaniem do „Boskiej komedii” Dantego. Przyszły noblista ponownie sięga po temat łagrowy, tym razem opisuje „szaraszkę” – miejsce jednoczesnego zesłania i pracy wielu wybitnych rosyjskich naukowców. W 1968 roku ukazała się również powieść „Oddział chorych na raka”. W książce przedstawiony został szpital, który jest alegorią państwa totalitarnego. To kolejny utwór z zakazem publikacji w Związku Radzieckim, który drukiem ukazał się jedynie na Zachodzie Europy.

Cztery lata później ukazała się powieść „Sierpień czternastego”. Najważniejsze dzieło Sołżenicyna – „Archipelag GUŁag” miał swoją premierę w 1973 roku. To trzytomowe dzieło, napisane w formie relacji historycznej. Całość powstawała przez dziesięć lat między 1958 a 1968 rokiem. Pierwsze oficjalne wydanie w Rosji ukazało się dopiero w 1989 roku. Wcześniej funkcjonowało jedynie w drugim obiegu.

„Archipelag GUŁag” to jedno z najważniejszych literackich świadectw zbrodniczej działalności systemu totalitarnego w Związku Radzieckim. Autor, wykorzystując swoje doświadczenia i wspomnienia z czasów niewoli, przedstawił światu obraz rozprzestrzeniania się zorganizowanego systemu więziennictwa i opresji. To opowieść o odbieraniu człowiekowi godności, o przemocy i zmuszaniu do niewolniczej, katorżniczej pracy.

W 1970 roku Sołżenicyn otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Krąży legenda, że Akademia Szwedzka posiadała dostęp do rękopisów „Archipelagu Gułag”, który oficjalnie ukazał się dopiero trzy lata później.

Pozostałe dzieła Sołżenicyna to „Lenin w Zurychu” z 1975 roku i „Kochaj rewolucję!: niedokończona opowieść” z 1999 roku. W 1994 roku ukazał się zbiór powiązanych ze sobą opowiadań pt. „Morelowe konfitury”. Oprócz powieści i opowiadań Sołżenicyn zajmował się publicystyką i pisaniem dramatów.

Oprócz Nobla w dziedzinie literatury Sołżenicyn otrzymał szereg ważnych wyróżnień na całym świecie.

Aleksandr Sołżenicyn zmarł w 2008 roku w wieku 90 lat.

Książki Aleksandra Sołżenicyna na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Aleksandra Sołżenicyna we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Internet, komputery, informatyka

Kategoria „Internet, komputery, informatyka” zawiera publikacje skupiające się na wszystkich zagadnieniach związanych z siecią, komputerami, programami komputerowymi czy oprogramowaniem. Książki z tej kategorii poświęcone są w głównej mierze programowaniu – znajdują się tu m.in. podręcznik „Wstęp do informatyki” Jacka Lembasa i Rafała Kawy przeznaczony dla studentów pierwszego roku kierunków informatycznych, poradnik „Sztuka dobrego programowania” Krzysztofa Jassego i Andrzeja Ziemkiewicza, w którym dobre rady znajdą zarówno początkujący, jak i zaawansowani programiści, poradnik „Java. Uniwersalne techniki programowania” pod redakcją naukową Krzysztofa Barteczki dotyczący programowania w języku Java, podręcznik „HTML. Tworzenie stron www i programów desktopowych” Rafała Strychalskiego (podzielony na 3 części: dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych). Znajdują się tu także poradniki z innych dziedzin, jak np. e-commerce („Narzędzia Google dla e-commerce” Krzysztofa Marca), marketingu internetowego („AdWords i Analytics” Krzysztofa Marca i Tomasza Trzósły), praktyk zwinnych („W poszukiwaniu zwinności w architekturze systemów IT” Krzysztofa Bończaka”), rzeczywistości wirtualnej („Rzeczywistość wirtualna (VR) dla każdego – Aframe i HTML 5” Krzysztofa Wońka). Nie brakuje również pozycji dla dzieci, które już od małego chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem w Scratchu, Pythonie czy Javie („Bawimy się, programując w Scratchu” i „Twórz własne gry komputerowe w Pythonie” Ala Sweigarta, „JavaScript dla dzieci. Programowanie na wesoło” Nicka Morgana), grafiką komputerową („Piksele, wektory i inne stwory” Alicji Żarowskiej-Mazur i Dawida Mazura), produkcją filmową („Zostań gwiazdą YouTube'a” Nicka Willoughby’ego).