Majówkowy Maraton Czytelniczy

Alfred Szklarski Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Alfred Szklarski Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Alfred Szklarski (1912 – 1992) był polskim pisarzem specjalizującym się przede wszystkim w powieściach podróżniczo-przygodowych dla dzieci i młodzieży, redaktorem literackim oraz popularyzatorem wiedzy o polskich przyrodnikach i podróżnikach, członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

To autor znanego cyklu o Tomku Wilmowskim (m.in. „Tomek w krainie kangurów”, „Przygody Tomka na Czarnym Lądzie”, „Tomek w grobowcach faraonów”). Był laureatem wielu prestiżowych nagród literackich, w tym „Orlego Pióra” (1968), „Orderu Uśmiechu” (1971) czy Nagrody Prezesa Rady Ministrów za książki dla nastoletnich czytelników (1973, 1987).

Alfred Szklarski – życie i twórczość

Alfred Szklarski urodził się w Chicago, dokąd ze względu na działalność ojca w OB PPS musieli emigrować jego rodzice. Do Polski powrócili razem z matką, gdy chłopiec miał 16 lat. Zamieszkali we Włocławku, skąd Szklarski wyjechał na studia do Warszawy. W latach 1932-38 studiował w Szkole Nauk Politycznych Wydziału Konsularno-Dyplomatycznego. Właśnie tam poznał swoją żonę, Krystynę, którą poślubił 1 września 1939 roku. Mieli córkę Bożenę.

Lata okupacji to dla Szklarskiego okres publikacji powieści dla dorosłych w pismach kolaboracyjnych, pod jednym z kilku pseudonimów – Alfred Bronowski, Fred Garland, Alfred Murawski, Roman Szklarski oraz Henryk Szklarski. Autor wydał m.in. erotyczne powieści „Miłość marynarza” oraz „Piękna nieznajoma” (jako Alfred Murawski) czy przygodowe powieści dla dorosłych „Żelazny pazur” (1942), „Krwawe diamenty” (1943), „Tajemnica grobowca” (1944) (jako Aleksander Gruda).

W sierpniu 1944 roku Szklarski, pseudonim „Szklarz”, dołączył do szeregów AK. Wziął również udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie zamieszkał na krótko w Krakowie, by ostatecznie osiąść w Katowicach. Za publikacje w tzw. gadzinówkach został w 1949 roku skazany na karę ośmiu lat pozbawienia wolności. Dwa lata później książki opublikowane pod pseudonimem Alfred Bronowski zostały w trybie błyskawicznym wycofane z bibliotek oraz objęte cenzurą. Z więzienia wyszedł po odbyciu połowy kary, w 1953 roku, na mocy amnestii.

Przeprowadzka na Śląsk pozwoliła Szklarskiemu na otwarcie nowego rozdziału w życiu. W latach 1954-1977 współpracował jako redaktor z katowickim wydawnictwem „Śląsk”. To właśnie dzięki temu wydawnictwu światło dzienne ujrzał najbardziej znany cykl autora o Tomku Wilmowskim oraz indiańska trylogia „Złoto Gór Czarnych” napisana wspólnie z żoną Krystyną.

Cykl książek o Tomku Wilmowskim

Mimo wielu wcześniejszych publikacji, to właśnie cykl książek o Tomku Wilmowskim przyniósł Szklarskiemu popularność i zagwarantował zaszczytne miejsce wśród najważniejszych autorów polskiej literatury młodzieżowej. Składa się na niego 10 tomów, „Tomek w krainie kangurów” (1957), „Tomek na Czarnym Lądzie” (1958), „Tomek na wojennej ścieżce” (1959), „Tomek na tropach Yeti” (1961), „Tajemnicza wyprawa Tomka” (1963), „Tomek wśród łowców głów” (1965), „Tomek u źródeł Amazonki” (1967), „Tomek w Gran Chaco” (1987), dokończony na podstawie notatek autora przez ks. Adama Zelgę i wydany pośmiertnie „Tomek w grobowcach faraonów” (1944) oraz dokończony przez Macieja Dudziaka „Tomek na Alasce” (2021). Książki zyskały nakład ponad 11 milionów egzemplarzy.

Nim jednak czytelnicy otrzymali możliwość poznania przygód Tomka, autor kilka lat intensywnie pracował nad koncepcją młodego bohatera. Wydany w 1948 roku „Tomek w tarapatach” uznawany jest za pierwowzór książek o przygodach Tomka Wilmowskiego i pierwsze podejście autora do literatury młodzieżowej.

Dopiero niemal 10 lat później światło dzienne ujrzała publikacja „Tomek w krainie kangurów”. W niej poznajemy Tomka, ucznia carskiego gimnazjum. To nietuzinkowy czternastolatek, którego charakteryzuje wielka odwaga, umiejętności i prawe serce. Chłopiec wychowuje się w domu wujostwa. Matka nie żyje, a ojciec, Andrzej Wilmowski, przebywa na emigracji politycznej. Z zawodu geograf zajmuje się zaopatrywaniem ogrodów zoologicznych w ciekawe okazy zwierząt. Pewnego dnia zaprasza syna na wyprawę do Australii. Tomek wyrusza więc, by spotkać się z ojcem oraz wziąć udział w przygodzie życia. W jej trakcie pozna wielu przyjaciół, m.in. bosmana Nowickiego i Jana Smugę. Wpadnie w tarapaty – jednym celnym strzałem między oczy zabije rozszalałego tygrysa. Uratuje także kilka osób, a przede wszystkim swoją miłość, Sally.

Trylogia Złoto Gór Czarnych Alfreda Szklarskiego

Trylogia Złoto Gór Czarnych powstała w latach siedemdziesiątych dzięki wspólnemu wysiłkowi małżeństwa Szklarskich. Mimo że autor uważał cykl o Tomku Wilmowskim za dzieło życia, to również ta seria warta jest uwagi. Składają się na nią następujące tytuły: „Orle pióra” (1974), „Przekleństwo złota” (1977) oraz „Ostatnia walka Dakotów” (1979). Książki są nie tylko wspaniałą rozrywką dla młodego czytelnika, ale także skarbnicą wiedzy o historii i kulturze rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej. Autorzy niezwykle poważnie podchodzą do postawionego sobie zadania ukazania historii taką, jaka jest, bez zbędnych upiększeń, często brutalnej. Uważny czytelnik zachwyci się również z pewnością profesjonalnie redagowanymi przypisami.

Alfred Szklarski zmarł 9 kwietnia 1992 roku w Katowicach.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).