Majówkowy Maraton Czytelniczy

Andrzej Andrusiewicz Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Andrzej Andrusiewicz Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Andrzej Andrusiewicz urodził się w 1940 roku. To polski historyk, politolog, wykładowca akademicki. Jest znawcą historii Rosji oraz dziejów krajów Europy Wschodniej i Środkowej. Andrusiewicz napisał wiele cenionych książek na temat historii Rosji. Wśród nich warto wymienić chociażby książkę o dynastii Romanowów („Romanowowie”), istocie rosyjskiego nacjonalizmu („Trzeci Rzym”) czy losach Cesarza Wszechrusi, króla Polski, faktycznego pana Europy Wschodniej Aleksandra I („Aleksander I”).

Andrzej Andrusiewicz ukończył studia w 1967 roku na Wydziale Filologiczno-Historycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Po uzyskaniu tytułu magistra wykładał historię w Studium Nauczycielskim w Przemyślu. Następnie prowadził zajęcia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1979 roku udało mu się obronić pracę doktorską. Na początku lat 80. XX wieku odbył staż habilitacyjny w Akademii Nauk Społecznych PZPR. Ostatecznie uzyskał habilitację w Wyższej Szkole Nauk Społecznych na podstawie tekstu „Stronnictwo Pracy 1937-1950: ze studiów nad dziejami najnowszymi chadecji w Polsce”. Po przemianie ustrojowej został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1995 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Książki Andrzeja Andrusiewicza o Rosji

Większość książek Andrzeja Andrusiewicza dotyczy szeroko pojętej historii Rosji. Wśród jego publikacji należy wymienić takie książki jak „Carowie i cesarze Rosji: szkice biograficzne”, „Iwan Groźny”, „Mit Rosji: studia z dziejów i filozofii rosyjskich elit”, „Piotr Wielki: prawda i mit”, „Katarzyna Wielka: prawda i mit” czy „Cywilizacja rosyjska”.

Częstym tematem książek Andrusiewicza są również relacje polsko-rosyjskie i historyczne powiązania między oboma krajami. W 2013 roku ukazała się książka „Krwawa dekada. Polska interwencja w Rosji 1602-1612. Dyplomacja, samozwańcy, wojna”. Była to pierwsza książka Andrzej Andrusiewicza, która ukazała się w pięknie wydanej serii książek historycznych Wydawnictwa Literackiego. Wybitny polskich historyk opisał w niej Wielką Smutę i okres przebywania Polaków na Kremlu. Późną jesienią 1612 roku powstańcy pod wodzą kupca Kuźmy Minina i kniazia Dymitra Pożarskiego wypędzili obce wojska z Moskwy. To opowieść o wojnie moskiewskiej. Choć to pasjonujący i niezwykle istotny z punktu widzenia Polski i Rosji konflikt, to nigdy nie doczekał się tak szczegółowego opracowania jak w książce „Krwawa dekada” Andrusiewicza.

Kolejna książka Andrusiewicza, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego, to „Romanowowie. Imperium i familia”. To opowieść o dynastii, która w ciągu trzech wieków władania Rosją zwiększyła obszar kraju niemal pięciokrotnie. Na dodatek nigdy nie odstąpiła innemu państwu ani skrawka swojej ziemi. Andrusiewicz opisuje całą historię rodu od przejęcia władzy przez Michała Romanowa po antypolskim powstaniu aż po tragiczną śmierć cara Mikołaja, jego żony i pięciorga dzieci.

W kolejnej książce historycznej wydanej nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego Andrzej Andrusiewicz przybliża czytelnikom postać Aleksandra I. „Aleksander I. Wielki gracz Car Rosji – Król Polski” to opowieść o jednym z najpotężniejszych władców w historii Rosji. Książka Andrusiewicza to pierwsza w Polsce popularnonaukowa opowieść o władcy nazywanym nazywany „pogromcą Napoleona” i „wyzwolicielem Europy”.

Następna książka Andrusiewicza poświęcona Rosji to „Złoty sen. Rosja XIX-XX wieku. Sprawy i ludzie”. Autor przedstawia w niej jeden z najbardziej burzliwych okresów w historii Rosji. Przełom XIX i XX wieku był naznaczony rewolucjami, zamachami, wojnami, zmianą ustroju. Andrusiewicz przedstawia historię Rosji w ponad dwudziestu barwnych odsłonach. Historyk opowiada o przełomowych, niejasnych i ciekawych epizodach oraz o fascynujących postaciach. Pojawiają się tutaj zatem Mikołaj I, Czarna Sotnia, pancernik „Potiomkin”, Lenin, Stalin, Rasputin, Gogol, Bakunin, Helfman i wielu innych.

W kolejnej książce historycznej, wydanej nakładem Wydawnictwa Literackiego, Andrzej Andrusiewicz pisze o istocie rosyjskiego nacjonalizmu. „Trzeci Rzym. Z dziejów rosyjskiego nacjonalizmu” to opowieść rozciągnięta w czasie na blisko 500 lat. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii wschodniego imperium.

Książki Andrzeja Andrusiewicza na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Andrzeja Andrusiewicza w formie ebooka i papierowej. Dostępne są tytuły „Aleksander I”, „Romanowowie”, „Trzeci Rzym”, „Złoty Sen”, „Kierienski. Czerwony liberał”.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.