Majówkowy Maraton Czytelniczy

Andrzej Andrusiewicz Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Andrzej Andrusiewicz Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Andrzej Andrusiewicz urodził się w 1940 roku. To polski historyk, politolog, wykładowca akademicki. Jest znawcą historii Rosji oraz dziejów krajów Europy Wschodniej i Środkowej. Andrusiewicz napisał wiele cenionych książek na temat historii Rosji. Wśród nich warto wymienić chociażby książkę o dynastii Romanowów („Romanowowie”), istocie rosyjskiego nacjonalizmu („Trzeci Rzym”) czy losach Cesarza Wszechrusi, króla Polski, faktycznego pana Europy Wschodniej Aleksandra I („Aleksander I”).

Andrzej Andrusiewicz ukończył studia w 1967 roku na Wydziale Filologiczno-Historycznym w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Opolu. Po uzyskaniu tytułu magistra wykładał historię w Studium Nauczycielskim w Przemyślu. Następnie prowadził zajęcia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Rzeszowie. W 1979 roku udało mu się obronić pracę doktorską. Na początku lat 80. XX wieku odbył staż habilitacyjny w Akademii Nauk Społecznych PZPR. Ostatecznie uzyskał habilitację w Wyższej Szkole Nauk Społecznych na podstawie tekstu „Stronnictwo Pracy 1937-1950: ze studiów nad dziejami najnowszymi chadecji w Polsce”. Po przemianie ustrojowej został mianowany profesorem nadzwyczajnym, a w 1995 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Książki Andrzeja Andrusiewicza o Rosji

Większość książek Andrzeja Andrusiewicza dotyczy szeroko pojętej historii Rosji. Wśród jego publikacji należy wymienić takie książki jak „Carowie i cesarze Rosji: szkice biograficzne”, „Iwan Groźny”, „Mit Rosji: studia z dziejów i filozofii rosyjskich elit”, „Piotr Wielki: prawda i mit”, „Katarzyna Wielka: prawda i mit” czy „Cywilizacja rosyjska”.

Częstym tematem książek Andrusiewicza są również relacje polsko-rosyjskie i historyczne powiązania między oboma krajami. W 2013 roku ukazała się książka „Krwawa dekada. Polska interwencja w Rosji 1602-1612. Dyplomacja, samozwańcy, wojna”. Była to pierwsza książka Andrzej Andrusiewicza, która ukazała się w pięknie wydanej serii książek historycznych Wydawnictwa Literackiego. Wybitny polskich historyk opisał w niej Wielką Smutę i okres przebywania Polaków na Kremlu. Późną jesienią 1612 roku powstańcy pod wodzą kupca Kuźmy Minina i kniazia Dymitra Pożarskiego wypędzili obce wojska z Moskwy. To opowieść o wojnie moskiewskiej. Choć to pasjonujący i niezwykle istotny z punktu widzenia Polski i Rosji konflikt, to nigdy nie doczekał się tak szczegółowego opracowania jak w książce „Krwawa dekada” Andrusiewicza.

Kolejna książka Andrusiewicza, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego, to „Romanowowie. Imperium i familia”. To opowieść o dynastii, która w ciągu trzech wieków władania Rosją zwiększyła obszar kraju niemal pięciokrotnie. Na dodatek nigdy nie odstąpiła innemu państwu ani skrawka swojej ziemi. Andrusiewicz opisuje całą historię rodu od przejęcia władzy przez Michała Romanowa po antypolskim powstaniu aż po tragiczną śmierć cara Mikołaja, jego żony i pięciorga dzieci.

W kolejnej książce historycznej wydanej nakładem krakowskiego Wydawnictwa Literackiego Andrzej Andrusiewicz przybliża czytelnikom postać Aleksandra I. „Aleksander I. Wielki gracz Car Rosji – Król Polski” to opowieść o jednym z najpotężniejszych władców w historii Rosji. Książka Andrusiewicza to pierwsza w Polsce popularnonaukowa opowieść o władcy nazywanym nazywany „pogromcą Napoleona” i „wyzwolicielem Europy”.

Następna książka Andrusiewicza poświęcona Rosji to „Złoty sen. Rosja XIX-XX wieku. Sprawy i ludzie”. Autor przedstawia w niej jeden z najbardziej burzliwych okresów w historii Rosji. Przełom XIX i XX wieku był naznaczony rewolucjami, zamachami, wojnami, zmianą ustroju. Andrusiewicz przedstawia historię Rosji w ponad dwudziestu barwnych odsłonach. Historyk opowiada o przełomowych, niejasnych i ciekawych epizodach oraz o fascynujących postaciach. Pojawiają się tutaj zatem Mikołaj I, Czarna Sotnia, pancernik „Potiomkin”, Lenin, Stalin, Rasputin, Gogol, Bakunin, Helfman i wielu innych.

W kolejnej książce historycznej, wydanej nakładem Wydawnictwa Literackiego, Andrzej Andrusiewicz pisze o istocie rosyjskiego nacjonalizmu. „Trzeci Rzym. Z dziejów rosyjskiego nacjonalizmu” to opowieść rozciągnięta w czasie na blisko 500 lat. To pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników historii wschodniego imperium.

Książki Andrzeja Andrusiewicza na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Andrzeja Andrusiewicza w formie ebooka i papierowej. Dostępne są tytuły „Aleksander I”, „Romanowowie”, „Trzeci Rzym”, „Złoty Sen”, „Kierienski. Czerwony liberał”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!