Majówkowy Maraton Czytelniczy

Andrzej Chwalba Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Andrzej Chwalba Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Andrzej Chwalba urodził się w 1949 roku. To polski historyk i eseista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacz dziejów Krakowa, autor wielu uznanych książek historycznych. Chwalba jest wybitnym znawcą XIX i XX wieku, przede wszystkim dziejów społecznych i politycznych. Większość jego publikacji dotyczy historii okresu międzywojennego („Przegrane zwycięstwo”, „1919”), I wojny światowej („Samobójstwo Europy”, „Legiony Polskie 1914-1918”, „Wielka wojna Polaków 1914-1918”), a także historii Krakowa („Okupacyjny Kraków w latach 1939-1945”, „Collegium Novum”, „Collegium Maius”).

Za swoją działalność Andrzej Chwalba był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, Medal Świętego Krzysztofa, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Laur Jagielloński, Srebrny Medal Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus ratio quam vis” i wiele innych.

Po ukończeniu studiów historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął pracę w liceum ogólnokształcącym. Kolejnym etapem w jego karierze było rozpoczęcie badań naukowych w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1982 roku Andrzej Chwalba obronił doktorat, a w 1990 roku otrzymał habilitację. W 1995 roku otrzymał tytuł profesorski. Na początku XXI wieku otrzymał profesurę zwyczajną.

W trakcie swojej bogatej pracy naukowej i akademickiej pełnił wiele ważnych funkcji. Andrzej Chwalba był m.in. wicedyrektorem Instytutu Historii, dziekanem Wydziału Historycznego oraz prorektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. dydaktyki. Ponadto Chwalba był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego, członkiem Fundacji Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Rady Naukowej Muzeum Historii Polski. Pracował również przy tworzeniu ekspozycji Muzeum Schindlera w Krakowie. W okresie PRL-u działał w opozycji demokratycznej. Był m.in. redaktorem prasy podziemnej. Należał również do NSZZ „Solidarność”, a następnie do Unii Demokratycznej.

Andrzej Chwalba i historia Krakowa

Andrzej Chwalba jest związany z Krakowem nie tylko ze względu na pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stolicy małopolski poświęcił kilka niezwykle interesujących książek. W 2002 roku ukazała się jego książka o historii Krakowa w trakcie II wojny światowej pt. „Dzieje Krakowa. Kraków w latach 1939-1945”. Kolejną publikacją o wojennej historii Grodu Kraka jest książka „Okupacyjny Kraków” z 2011 roku. Wcześniejszą historię miasta opisuje w książce „Kraków i Galicja wobec przemian cywilizacyjnych (1866-1914). Studia i szkice”.

W 2018 roku nakładem Międzynarodowego Centrum Kultury ukazała się zbiorcza praca Andrzeja Chwalby, Krzysztofa J. Czyżewskiego , Karoliny Grodziskiej, Anny Król, Michała Niezabitowskiego, Zdzisława Nogi, Jacka Purchla, Krzysztofa Stopki, Marka Walczaka, Joanny Ziętkiewicz-Kotz, Waldemara Łazugi pt. „1 K. Tysiąc skarbów Krakowa. Dzieje i sztuka”. To monumentalny album, w którym autorzy opowiadają na nowo dzieje miasta przez pryzmat najważniejszych i najcenniejszych dzieł sztuki i obiektów dziedzictwa materialnego.

Część z książek Andrzeja Chwalby dotyczy również Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chwalba poświęcił swoje książki najważniejszym budynkom uniwersyteckim – Collegium Novum, Collegium Maius i Pałacowi Pusłowskich.

Andrzej Chwalba i I wojna światowa

Jednym z najchętniej poruszanych przez Andrzeja Chwalbę tematów jest historia I wojny światowej. W 2014 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego, ukazała się książka „Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918”. To przeszło 650-stronicowa książka o historii jednego z największych konfliktów w dziejach świata. Choć historycy od wielu lat przekonują, że druga wojna światowa była tylko dogrywką pierwszej, to nie ma szans zrozumienia drugiej wojny światowej bez znajomości Wielkiej Wojny. Na polach walk pojawiły się wówczas śmiertelnie groźne maszyny wojenne, po raz pierwszy na taką skalę użyto również broni chemicznej. W pierwszej wojny światowej po raz pierwszy na europejskim froncie pojawiły się siły Japonii i Stanów Zjednoczonych. Po jej zakończeniu powstało wiele nowych państw, które później odegrały istotną rolę w przebiegu drugiej wojny światowej, w tym Polska.

Polskim losom w trakcie pierwszej wojny światowej Chwalba poświęcił dwie książki – „Wielka wojna Polaków 1914-1918” oraz „Legiony polskie 1914-1918”. W 2019 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazał się wyjątkowy reportaż pt. „1919. Pierwszy rok wolności”, w którym Andrzej Chwalba opowiada o roku 1919 – pierwszym roku niepodległej Polski po 123 latach zaborów. Był to bardzo istotny czas w polskiej historii. Choć kraj odzyskał wolność 11 listopada 1918 roku, to większość procesów odradzania się jednolitej Rzeczpospolitej przypadł na rok 1919.

W 2020 roku, również nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się kolejna książka Andrzeja Chwalby. Tym razem tematem publikacji była wojna polsko-bolszewicka, która rozgrywała się w latach 1918-1920. „Przegrane zwycięstwo” to opowieść o starciu, którego nie dało się uniknąć. Mimo że alianci planowali pokój na Wschodzie, musieli liczyć się z tym, że młode państwo radzieckie będzie chciało eksportować rewolucję poza swoją granicę. Andrzej Chwalba krok po kroku prowadzi czytelników przez zawiłe losy konfliktu, który pozwolił zatrzymać bolszewicką falę.

Temat relacji polsko-rosyjskich Andrzej Chwalba podejmuje w jednej ze swoich najnowszych książek – „Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii”, która ukazała się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Alternatywne wersje historii wg Andrzeja Chwalby

Warto zwrócić uwagę również na książkę „Zwrotnice dziejów”, w której Andrzej Chwalba i Wojciech Harpuła przedstawiają alternatywne wersje historii Polski. Wybitny polski historyk i ceniony dziennikarz dyskutują na temat różnych scenariuszy historycznych. Dywagują na temat rozbicia dzielnicowego, uniknięcia przez Polskę rozbiorów oraz konsekwencjach sprowadzenia do Polski Krzyżaków.

Podobna publikacja, pt. „Gdyby... Całkiem inna historia Polski”, ukazała się w 2009 roku nakładem Świata Książki. Wówczas Andrzej Chwalba, Włodzimierz Borodziej, Tadeusz Cegielski, Andrzej Garlicki, Jerzy Holzer, Janusz Kaliński, Andrzej Paczkowski, Jerzy Strzelczyk, Janusz Tazbir, Julia Tazbir, Jan Wimmer i Henryk Wisner podjęli się podobnej, kontrfaktycznej analizy historii Polski.

Książki Andrzeja Chwalby na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Andrzeja Chwalby we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są tytuły: „Zwrotnice dziejów”, „Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii”, „Przegrane zwycięstwo”, „Wielka wojna Polaków 1914-1918”, „1919. Pierwszy rok wolności”, „Okupacyjny Kraków w latach 1939-1945”, „Polacy w służbie Moskali”, „Ostatni salon PRL Rzecz o Franciszku Xawerym hrabim Pusłowskim”, „Historia powszechna. Wiek XIX”, „Samobójstwo Europy”, „Sacrum i rewolucja. Socjaliści polscy wobec praktyk i symboli religijnych (1870-1918)” oraz „Legiony polskie 1914-1918”.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.