Majówkowy Maraton Czytelniczy

Andrzej Chwalba Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Andrzej Chwalba Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Andrzej Chwalba urodził się w 1949 roku. To polski historyk i eseista, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, badacz dziejów Krakowa, autor wielu uznanych książek historycznych. Chwalba jest wybitnym znawcą XIX i XX wieku, przede wszystkim dziejów społecznych i politycznych. Większość jego publikacji dotyczy historii okresu międzywojennego („Przegrane zwycięstwo”, „1919”), I wojny światowej („Samobójstwo Europy”, „Legiony Polskie 1914-1918”, „Wielka wojna Polaków 1914-1918”), a także historii Krakowa („Okupacyjny Kraków w latach 1939-1945”, „Collegium Novum”, „Collegium Maius”).

Za swoją działalność Andrzej Chwalba był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał m.in. Złoty Krzyż Zasługi, odznakę „Zasłużony Działacz Kultury”, Medal Świętego Krzysztofa, Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Laur Jagielloński, Srebrny Medal Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus ratio quam vis” i wiele innych.

Po ukończeniu studiów historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczął pracę w liceum ogólnokształcącym. Kolejnym etapem w jego karierze było rozpoczęcie badań naukowych w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1982 roku Andrzej Chwalba obronił doktorat, a w 1990 roku otrzymał habilitację. W 1995 roku otrzymał tytuł profesorski. Na początku XXI wieku otrzymał profesurę zwyczajną.

W trakcie swojej bogatej pracy naukowej i akademickiej pełnił wiele ważnych funkcji. Andrzej Chwalba był m.in. wicedyrektorem Instytutu Historii, dziekanem Wydziału Historycznego oraz prorektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. dydaktyki. Ponadto Chwalba był wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Historycznego, członkiem Fundacji Pomocy Dzieciom Niewidomym i Niedowidzącym, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, Rady Naukowej Muzeum Historii Polski. Pracował również przy tworzeniu ekspozycji Muzeum Schindlera w Krakowie. W okresie PRL-u działał w opozycji demokratycznej. Był m.in. redaktorem prasy podziemnej. Należał również do NSZZ „Solidarność”, a następnie do Unii Demokratycznej.

Andrzej Chwalba i historia Krakowa

Andrzej Chwalba jest związany z Krakowem nie tylko ze względu na pracę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stolicy małopolski poświęcił kilka niezwykle interesujących książek. W 2002 roku ukazała się jego książka o historii Krakowa w trakcie II wojny światowej pt. „Dzieje Krakowa. Kraków w latach 1939-1945”. Kolejną publikacją o wojennej historii Grodu Kraka jest książka „Okupacyjny Kraków” z 2011 roku. Wcześniejszą historię miasta opisuje w książce „Kraków i Galicja wobec przemian cywilizacyjnych (1866-1914). Studia i szkice”.

W 2018 roku nakładem Międzynarodowego Centrum Kultury ukazała się zbiorcza praca Andrzeja Chwalby, Krzysztofa J. Czyżewskiego , Karoliny Grodziskiej, Anny Król, Michała Niezabitowskiego, Zdzisława Nogi, Jacka Purchla, Krzysztofa Stopki, Marka Walczaka, Joanny Ziętkiewicz-Kotz, Waldemara Łazugi pt. „1 K. Tysiąc skarbów Krakowa. Dzieje i sztuka”. To monumentalny album, w którym autorzy opowiadają na nowo dzieje miasta przez pryzmat najważniejszych i najcenniejszych dzieł sztuki i obiektów dziedzictwa materialnego.

Część z książek Andrzeja Chwalby dotyczy również Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chwalba poświęcił swoje książki najważniejszym budynkom uniwersyteckim – Collegium Novum, Collegium Maius i Pałacowi Pusłowskich.

Andrzej Chwalba i I wojna światowa

Jednym z najchętniej poruszanych przez Andrzeja Chwalbę tematów jest historia I wojny światowej. W 2014 roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego, ukazała się książka „Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918”. To przeszło 650-stronicowa książka o historii jednego z największych konfliktów w dziejach świata. Choć historycy od wielu lat przekonują, że druga wojna światowa była tylko dogrywką pierwszej, to nie ma szans zrozumienia drugiej wojny światowej bez znajomości Wielkiej Wojny. Na polach walk pojawiły się wówczas śmiertelnie groźne maszyny wojenne, po raz pierwszy na taką skalę użyto również broni chemicznej. W pierwszej wojny światowej po raz pierwszy na europejskim froncie pojawiły się siły Japonii i Stanów Zjednoczonych. Po jej zakończeniu powstało wiele nowych państw, które później odegrały istotną rolę w przebiegu drugiej wojny światowej, w tym Polska.

Polskim losom w trakcie pierwszej wojny światowej Chwalba poświęcił dwie książki – „Wielka wojna Polaków 1914-1918” oraz „Legiony polskie 1914-1918”. W 2019 roku, nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazał się wyjątkowy reportaż pt. „1919. Pierwszy rok wolności”, w którym Andrzej Chwalba opowiada o roku 1919 – pierwszym roku niepodległej Polski po 123 latach zaborów. Był to bardzo istotny czas w polskiej historii. Choć kraj odzyskał wolność 11 listopada 1918 roku, to większość procesów odradzania się jednolitej Rzeczpospolitej przypadł na rok 1919.

W 2020 roku, również nakładem Wydawnictwa Czarne, ukazała się kolejna książka Andrzeja Chwalby. Tym razem tematem publikacji była wojna polsko-bolszewicka, która rozgrywała się w latach 1918-1920. „Przegrane zwycięstwo” to opowieść o starciu, którego nie dało się uniknąć. Mimo że alianci planowali pokój na Wschodzie, musieli liczyć się z tym, że młode państwo radzieckie będzie chciało eksportować rewolucję poza swoją granicę. Andrzej Chwalba krok po kroku prowadzi czytelników przez zawiłe losy konfliktu, który pozwolił zatrzymać bolszewicką falę.

Temat relacji polsko-rosyjskich Andrzej Chwalba podejmuje w jednej ze swoich najnowszych książek – „Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii”, która ukazała się w 2021 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Alternatywne wersje historii wg Andrzeja Chwalby

Warto zwrócić uwagę również na książkę „Zwrotnice dziejów”, w której Andrzej Chwalba i Wojciech Harpuła przedstawiają alternatywne wersje historii Polski. Wybitny polski historyk i ceniony dziennikarz dyskutują na temat różnych scenariuszy historycznych. Dywagują na temat rozbicia dzielnicowego, uniknięcia przez Polskę rozbiorów oraz konsekwencjach sprowadzenia do Polski Krzyżaków.

Podobna publikacja, pt. „Gdyby... Całkiem inna historia Polski”, ukazała się w 2009 roku nakładem Świata Książki. Wówczas Andrzej Chwalba, Włodzimierz Borodziej, Tadeusz Cegielski, Andrzej Garlicki, Jerzy Holzer, Janusz Kaliński, Andrzej Paczkowski, Jerzy Strzelczyk, Janusz Tazbir, Julia Tazbir, Jan Wimmer i Henryk Wisner podjęli się podobnej, kontrfaktycznej analizy historii Polski.

Książki Andrzeja Chwalby na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Andrzeja Chwalby we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są tytuły: „Zwrotnice dziejów”, „Polska-Rosja. Historia obsesji, obsesja historii”, „Przegrane zwycięstwo”, „Wielka wojna Polaków 1914-1918”, „1919. Pierwszy rok wolności”, „Okupacyjny Kraków w latach 1939-1945”, „Polacy w służbie Moskali”, „Ostatni salon PRL Rzecz o Franciszku Xawerym hrabim Pusłowskim”, „Historia powszechna. Wiek XIX”, „Samobójstwo Europy”, „Sacrum i rewolucja. Socjaliści polscy wobec praktyk i symboli religijnych (1870-1918)” oraz „Legiony polskie 1914-1918”.

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!