Majówkowy Maraton Czytelniczy

Andrzej Szczypiorski Internet, komputery, informatyka - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Andrzej Szczypiorski Internet, komputery, informatyka - książki, ebooki i audiobooki

Andrzej Szczypiorski to polski autor urodzony w 1928 roku w Warszawie. Jako młody chłopiec był żołnierzem Armii Ludowej i brał udział w Powstaniu Warszawskim, co istotnie wpłynęło na jego twórczość po wojnie.

Andrzej Szczypiorski – krótka biografia

Po wojnie studiował na Wydziale Konsularno-Dyplomatycznym warszawskiej Akademii Nauk Politycznych. Pracował w czasopiśmie „Życie Warszawy” i w Polskim Radiu, gdzie jego głównym zadaniem było adaptowanie powieści na słuchowiska. W tym okresie był także kierownikiem literackim Teatru Śląskiego w Katowicach. Po 1956 roku Andrzej Szczypiorski rozpoczął pracę w służbie dyplomatycznej – był radcą kulturalnym polskiej ambasady w Danii. Później pracował w Polskim Radiu jako komentator wydarzeń. Warto dodać, że po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w 1981 roku Andrzej Szczypiorski został internowany. Po zwolnieniu nadal angażował się w działalność społeczną.

Andrzej Szczypiorski – książki i twórczość literacka

Andrzej Szczypiorski był aktywny literacko przez większość życia. W tym czasie stworzył najróżniejsze tytuły, takie jak Ojcowie epoki, Z daleka i z bliska czy Ucieczkę Abla. Do najważniejszych (a więc i wpływowych) oraz najbardziej znanych powieści Szczypiorskiego należy zaliczyć Mszę za miasto Arras.

Z kolei książka Początek (wydana w 1986 roku ) przyniosła pisarzowi międzynarodową sławę. Została przetłumaczona na kilkanaście języków, Szczypiorski stał się cenionym twórcą – zwłaszcza w Niemczech. To ostatnie zdecydowanie ze względu na poruszane tematy, w szczególności sytuację społeczności niemieckiej, żydowskiej i polskiej w powojennej rzeczywistości PRL-u.

Za swoją działalność literacką Szczypiorski otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę PEN-Clubu za tom Msza za miasto Arras. Został również przyjęty do Kapituły Pour Le Merit, co jest nie lada wyróżnieniem. Andrzej Szczypiorski książki publikował nakładem różnych wydawnictw, pod koniec życia współpracując przede wszystkim z wydawnictwem Sens.

Najważniejsze tytuły Andrzeja Szczypiorskiego:

  1. Za murami Sodomy (1963)
  2. Msza za miasto Arras (1971)
  3. I ominęli Emaus (1974)
  4. Z notatnika stanu wojennego (1983)
  5. Początek (1986)
  6. Amerykańska whisky i inne opowiadania (1990)
  7. Noc, dzień i noc (1991)
  8. Autoportret z kobietą (1994)
  9. Grzechy, cnoty, pragnienia (1997)
  10. Trzy krótkie opowiadania (1999)
  11. Gra z ogniem (1999)

Pisarz zmarł 16 maja 2000 roku w Warszawie. Również po śmierci jest uznawany za twórcę, którego wkład w literaturę i działalność społeczną jest nieoceniony. Dziś niektóre pozycje Szczypiorskiego to powieści, które figurują między innymi na listach lektur szkolnych.

Co znajdziesz w kategorii: Internet, komputery, informatyka

Kategoria „Internet, komputery, informatyka” zawiera publikacje skupiające się na wszystkich zagadnieniach związanych z siecią, komputerami, programami komputerowymi czy oprogramowaniem. Książki z tej kategorii poświęcone są w głównej mierze programowaniu – znajdują się tu m.in. podręcznik „Wstęp do informatyki” Jacka Lembasa i Rafała Kawy przeznaczony dla studentów pierwszego roku kierunków informatycznych, poradnik „Sztuka dobrego programowania” Krzysztofa Jassego i Andrzeja Ziemkiewicza, w którym dobre rady znajdą zarówno początkujący, jak i zaawansowani programiści, poradnik „Java. Uniwersalne techniki programowania” pod redakcją naukową Krzysztofa Barteczki dotyczący programowania w języku Java, podręcznik „HTML. Tworzenie stron www i programów desktopowych” Rafała Strychalskiego (podzielony na 3 części: dla początkujących, średniozaawansowanych i zaawansowanych). Znajdują się tu także poradniki z innych dziedzin, jak np. e-commerce („Narzędzia Google dla e-commerce” Krzysztofa Marca), marketingu internetowego („AdWords i Analytics” Krzysztofa Marca i Tomasza Trzósły), praktyk zwinnych („W poszukiwaniu zwinności w architekturze systemów IT” Krzysztofa Bończaka”), rzeczywistości wirtualnej („Rzeczywistość wirtualna (VR) dla każdego – Aframe i HTML 5” Krzysztofa Wońka). Nie brakuje również pozycji dla dzieci, które już od małego chcą rozpocząć swoją przygodę z programowaniem w Scratchu, Pythonie czy Javie („Bawimy się, programując w Scratchu” i „Twórz własne gry komputerowe w Pythonie” Ala Sweigarta, „JavaScript dla dzieci. Programowanie na wesoło” Nicka Morgana), grafiką komputerową („Piksele, wektory i inne stwory” Alicji Żarowskiej-Mazur i Dawida Mazura), produkcją filmową („Zostań gwiazdą YouTube'a” Nicka Willoughby’ego).