Ann Cleeves Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ann Cleeves Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Ann Cleeves to brytyjska pisarka, autorka poczytnych kryminałów, w których odkrywa sekrety zamkniętych społeczności. Jej powieści zostały przetłumaczone na ponad 20 języków, a ich łączny nakład liczony jest w milionach egzemplarzy. W 2016 roku świętowała wydanie 30 książki w ciągu swej, trwającej 30 lat, kariery pisarskiej. Ann Cleeves jest laureatką licznych nagród literackich w tym Złotego i Diamentowego Sztyletu. W 2016 roku mianowano ją ambasadorem Dnia Bibliotek Narodowych.

Obserwatorium ptaków i literacki debiut Ann Cleeves

Ann Cleeves przyszła na świat w 1954 roku w Hereford. Jej ojciec był nauczycielem w wiejskiej szkole. Przed ukończeniem studiów pracowała m.in. jako opiekunka do dzieci, kierowniczka schroniska dla kobiet, kucharka w obserwatorium ptaków, a nawet objęła posadę w straży przybrzeżnej. Po zakończeniu edukacji została kuratorem sądowym. W czasie pracy w Obserwatorium Ptaków poznała swojego przyszłego męża Tima Cleevesa, ornitologa. Niedługo po ich ślubie mężczyzna został strażnikiem małego rezerwatu przyrody położonego na wyspie u ujścia rzeki Dee. Para była jej jedynymi mieszkańcami. Ann nie miała tam za wiele do roboty i postanowiła zacząć pisać. Bohaterem swojej debiutanckiej powieści „A Bird In The Hand” uczyniła starszego przyrodnika George'a Palmera-Jonesa. Książka ta otwiera ośmiotomowy cykl, który dotychczas nie ukazał się w polskim tłumaczeniu.

Vera Stanhope

Swoją popularność autorka zawdzięcza przede wszystkim bestsellerowej serii kryminałów z inspektor Verą Stanhope. Kobieta jest samotną pracoholiczką o bardzo ciętym języku i niezbyt przyjemnym charakterze. Jej działania często są niestandardowe, ale za to bardzo skuteczne. Pierwszy tom, „Przynęta”, ukazał się w 1999 roku (w Polsce w 2013 roku). Trzy kobiety prowadzą wspólne badania w okolicach odludnej farmy położonej wśród wzgórz Northumbrii. Kierująca zespołem ornitolog Rachel chce za sprawą projektu odzyskać poczucie własnej wartości, botaniczka Anne czuje, że nie powinna tu być a małomówna zoolog Grace skrzętnie ukrywa swoje sekrety. Niespodziewanie Rachel odkrywa ciało właścicielki farmy. Na scenę wkracza inspektor Vera Stanhope, która musi rozwiązać sprawę morderstwa. Cała seria o inspektor Verze liczy osiem tomów: „Przynęta”, „Droga przez kłamstwa”, „Ukryta głębia”, „Stłumione głosy”, „Szklany pokój”, „Ulica milczenia”, „The Moth Catcher” oraz „The Seagull”. Dwie ostatnie części nie ukazały się jeszcze w polskim tłumaczeniu.

Na podstawie serii powieści w 2011 roku zrealizowano dobrze przyjęty serial telewizyjny „Vera” z Brendą Blethyn i Davidem Leonem w rolach głównych.

Kwartet szetlandzki

Kolejnym cyklem Ann Cleeves jest bestsellerowy i bardzo ciepło przyjęty przez krytykę Kwartet szetlandzki. Powieść „Czerń kruka”, otwierająca serię, została uhonorowana Złotym Sztyletem. To prestiżowa brytyjska nagroda literacka przyznawana za najlepszą powieść kryminalną przez Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej. W „Czerni kruka” mieszkańcy spokojnej wyspy stają w obliczu morderstwa dokonanego na nastolatce. Pierwszy raz od lat zamykają drzwi do swoich domów, a oskarżycielskie spojrzenia całej społeczności kierują się w stronę samotnika Magnusa. Jednak kiedy detektyw Perez i jego współpracownicy ze Szkocji chcą przeprowadzić dochodzenie, sprawy zaczynają się komplikować. Na Kwartet szetlandzki składa się osiem powieści: „Czerń kruka”, „Biel nocy”, „Czerwień kości”, „Błękit błyskawicy”, „Martwa woda”, „Mgliste powietrze”, „Grząska ziemia” oraz „Wild Fire”. Wszystkie tomy oprócz ostatniego tytułu ukazały się w naszym języku.

Dwie rzeki

W sierpniu 2021 roku na polskim rynku wydawniczym ukazała się powieść „Długi zew”, która otwiera nową serię autorki bestsellerowego cyklu szetlandzkiego. W Północnym Devonie odbywa się pogrzeb ojca detektywa, Matthew Venna. Mężczyzna przygląda się mu z daleka – gdy postanowił opuścić Bractwo przestał być mile widziany w społeczności. Kiedy odwraca się, aby raz na zawsze odejść od ewangelickiej wspólnoty, niespodziewanie odbiera telefon od współpracownika. Podczas rozmowy dowiaduje się, że na położonej nieopodal plaży natrafiono na ciało mężczyzny z tatuażem ptaka na ramieniu. Owa sprawa wciągnie Venna z powrotem do społeczności, którą tak bardzo chciał opuścić.

Powieści kryminalne Ann Cleeves znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com - nie tylko w formie papierowej, ale także w postaci ebooków i audiobooków.

Źródło zdjęcia: Materiały wydawnictwa Czwarta Strona.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

Literatura piękna to jeden z gatunków twórczości literackiej, który charakteryzuje się dominującą funkcją estetyczną używanego w nim języka (w przeciwieństwie do funkcji użytkowej takich tekstów, jak dzieła o charakterze informacyjnym, naukowym etc.). To też jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Tutaj znajdziecie wiele najwspanialszych dzieł literatury polskiej, a także bestsellerowe dzieła literatury światowej.

Autorzy literatury pięknej na kartach swoich bestsellerów tworzą jedyne w swoim rodzaju historie, poruszając w nich ważne i ponadczasowe tematy bez względu na to, czy mowa o dziełach zaliczanych do klasyki czy do współczesnej literatury pięknej. To właśnie sprawia, że od ich twórczości nie mogą się oderwać kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów literatury pięknej, z pewnością wspomnieć należy jednak przynajmniej o takich twórcach jak Margaret Atwood, John Steinbeck, Haruki Murakami, Mario Puzo, Jane Austen, Gabriel Garcia Marquez, Yoko Ogawa, Hanya Yanagihara, Ken Follett, George Orwell, Edgar Allan Poe, Marcel Proust, Salman Rushdie, Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”) czy Annie Ernaux. Na Woblinku znajdziecie także wiele ebooków wspaniałych dzieł polskiej literatury pięknej, stworzonych między innymi przez Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Wiesława Myśliwskiego, Łukasza Orbitowskiego („Tracę ciepło”), Wojciecha Kuczoka („Czarna”, „Gnój”) czy Radka Raka. To także świat klasyki literatury polskiej - książek Władysława Reymonta, Zofii Nałkowskiej czy Henryka Sienkiewicza. Najlepsze powieści znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!

Mistrzowie literatury pięknej

Jakie są cechy literatury pięknej? Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII wieku jako literacka analogia do terminu "sztuki piękne". Beletrystykę wyróżnia nacisk na estetyczną funkcję języka, jak również fikcja literacka. Choć akcja wielu dzieł toczy się w świecie będącym odbiciem naszego, ostatecznie rozgrywają się w nim historie, które przynajmniej w pewnym stopniu są wytworem wyobraźni ich autorek i autorów. Skupienie na faktach zostawiamy reportażom - w świecie literatury pięknej rządzi wyobraźnia.

Czy można wskazać największych mistrzów tego gatunku? Naszym zdaniem jest to niemożliwe, bowiem literatura piękna zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. Chcemy jednak polecić Wam przynajmniej kilka tytułów, które warto przeczytać. Jednym z nich są "Małe kobietki" Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w stanie Massechusetts. Ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, a w tym czasie jego cztery córki - Jo, Meg, Amy oraz Beth - zostały z matką w ich domu w miejscowości Concord. "Małe kobietki" to wyjątkowa powieść o dorastaniu, poszukiwaniu i odnajdywaniu własnej drogi, zmaganiach z gwałtownymi uczuciami, a nade wszystko o miłości. Inne dzieło zaliczane do klasyki literatury pięknej to chociażby "Zabić drozda" Harper Lee, książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Ta historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku na południu USA, gdzie Atticus Finch, głowa rodziny i adwokat, broni w sądzie młodego czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej dziewczynie, Mayelli Ewell. Pozornie prosta sprawa staje się symbolem w świecie wszechobecnego rasizmu i codziennej walki o równouprawnienie. "Zabić drozda" zdecydowanie nie jest lekką historią na letnie popołudnie - niewątpliwie jednak warto się z nią zmierzyć. Bestsellerowe powieści, jakie znajdziecie na Woblinku często poruszają tak ważne tematy jak miłość, współczucie, sprawiedliwość czy dobroć. Nie wahajcie się po nie sięgnąć - w naszej księgarni znajdziecie je zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

Literatura piękna polska

Które polskie dzieła literackie możemy znaleźć w czołówce współczesnej literatury pięknej? Z całą pewnością zaliczają się do nich dzieła Olgi Tokarczuk, popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej "Księgi Jakubowe" zostały uhonorowane literacką Nagrodą Nobla, a to nie jedyne przykłady literatury beletrystycznej tej autorki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Na Woblinku znajdziecie także takie powieści Olgi Tokarczuk jak "Bieguni", "Empuzjon" czy "Dom dzienny, dom nocny". Polskimi dziełami literatury pięknej, do których zdecydowanie polecamy zajrzeć są również współczesne ebooki Szczepana Twardocha (na przykład "Król" lub "Morfina"), Joanny Bator ("Ciemno, prawie noc" czy "Gorzko gorzko"), Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Ucho igielne") czy laureata Nagrody Nike Radka Raka ("Baśń o wężowym sercu" i "Małe zwierzątka"). Polska literatura piękna to również powieści klasyków literatury beletrystycznej, takie jak "Chłopi" Władysława Reymonta (przy tej okazji serdecznie polecamy też sięgnąć po "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak), "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalka" Bolesława Prusa czy "Granica" Zofii Nałkowskiej. Wiele z tytułów, które znajdziecie w kategorii literatury pięknej polskiej to równocześnie zagraniczne bestsellery, dostępne w Woblinku w wielu różnych formatach!

Literatura piękna obca

Także powieści zagranicznych autorów beletrystyki cieszą się w Polsce wielkim uznaniem. Chcielibyśmy Wam polecić kilkoro z nich. Literatura piękna obca zawiera w sobie wiele dzieł ukazujących perspektywę znacząco różniącą się od naszej. Sięgnijcie chociażby po dzieła twórców pochodzących z Azji - Harukiego Murakamiego (na przykład "Mężczyźni bez kobiet"), Kazuo Ishiguro ("Nie opuszczaj mnie", "Okruchy dnia"), Yoko Ogawy ("Ukochane równanie profesora", "Podziemie pamięci") czy Bory Chung ("Przeklęty królik"). Szerokim echem odbiła w na świecie także książka "Piersi i jajeczka" Mieko Kawakami, nazywana niekiedy prawdziwą kobiecą powieścią. To historia pisana przez kobietę o kobietach - konkretnie o trzech, Natsuko, jej starszej siostrze Makiko oraz córce Makiko, Midoriko. Macierzyństwo, cielesność, a nade wszystko społeczne oczekiwania wobec kobiet to tematy, które poruszyły serca i umysły wielu czytelniczek, a także sprawiły, że Mieko Kawakami dołączyła do cenionych przedstawicielek literatury pięknej obcej. Mistrzowie literatury pięknej obecni są na całym świecie - polecamy sięgnięcie także po ebook "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens, "Żółwie aż do końca" Johna Greena czy "Niebezpieczna fortuna" Kena Folletta. Przykłady wciągających książek należących do gatunku literatura piękna można mnożyć bez końca! Jeśli kochacie literaturę piękną zagraniczną, konieczne sprawdźcie naszą ofertę!

Klasyka literatury pięknej

Nie ma chyba sposobu na to, by ustalić jeden wspólny dla wszystkich kanon klasyki literatury pięknej, bez względu na to, czy mówimy o autorach polskich, zagranicznych czy obydwu obszarach równocześnie. Na szczęście jedną z głównych cech literatury pięknej jest jej różnorodność - w fikcji literackiej stworzonej przez mistrzów gatunku każdy znajdzie coś dla siebie! W ofercie księgarnia internetowa Woblink posiada różne podgatunki literatury pięknej, takie jak literatura obyczajowa, powieść historyczna, zagraniczna literatura piękna czy dzieła literackie polskich autorów. Czeka tu na Was zarówno klasyka literatury światowej, jak i nowości literatury pięknej - powieści "Rzeźbiarz łez" Eric Doom czy "Igła" Kena Folletta. Beletrystyka pełna jest wzruszeń, radości, napięcia lub gniewu - zajrzyjcie tylko do "Małego życia" Hanya Yanagihary, powieści "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrika Backmana czy "Ciała" Annie Ernaux by przekonać się, jak bogaty jest świat bestsellerowej literatury pięknej. Drzwi do niej szeroko otwarte są dla Was w Woblinku - sięgnijcie po książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!