Anna Bikont Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Jacek, Książka | Anna Bikont, Helena Łuczywo

    Koedycja z wydawnictwem Czarne. Ma swój wielki udział w zbudowaniu niepodległej Polski co okupił ponad dziewięcioma latami więzienia. Czekała na niego Gaja, jego żona, jego wielka miłość. W młodości budował komunizm, w statecznym wieku – kapitalizm, i jedno i drugie uznając pod koniec życia za swój błąd. Z ducha socjalistą, żarliwie wierzył w ruchy społeczne, w oddolne skrzykiwanie się ludzi. Był postacią wyjątkowo barwną i wyjątkowo szlachetną co niekoniecznie musi iść w pa...

Anna Bikont Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Anna Bikont urodziła się w 1954 roku. To polska dziennikarka, publicystka, reporterka, pisarka, autorka biografii. Anna Bikont ukończyła biologię i psychologię na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W czasie stanu wojennego związała się z zespołem redakcyjnym „Tygodnika Mazowsze”, które działało w drugim obiegu. Było to wówczas największe pismo „Solidarności”. Z „Tygodnikiem Mazowsze” była związana aż do jego zakończenia jego działalności w 1989 roku. Bikont była jedną z pierwszych dziennikarek zatrudnionych w „Gazecie Wyborczej”. Do dziś związana jest z redakcją pisma wydawanego przez Agorę. Bikont jest autorką takich książek jak „Nietykalni. Reportaże roku 1991”, „My z Jedwabnego”, „Jacek” i „Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej”.

Życiorys Anny Bikont

Anna Bikont jest laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za książkę „Sendlerowa”, wydaną przez Wydawnictwo Czarne. Za tę biografię otrzymała także Nagrodę m.st. Warszawy w kategorii „edycja warszawska”. Ponadto otrzymała Europejską Nagrodę Książkową za „My z Jedwabnego”. Autorka znalazła się także w finale Nagrody Literackiej „Nike”.

Anna Bikont debiutowała literacko w 1990 roku książką „Małe vademecum PeeReLu”. W swojej drugiej publikacji pt. „Ciągle widzę ich twarze” opisała barwny, ale nieistniejący już świat żydowski, który był nieodłącznie związany z przedwojenną Polską. W 1997 roku ukazała się jej pierwsza biografia (napisana wspólnie z Joanną Szczęsną). „Pamiątkowe rupiecie, przyjaciele i sny Wisławy Szymborskiej” to niezwykle intymna opowieść o jednej z najwybitniejszych polskich poetek. W 2012 roku, nakładem Wydawnictwa Znak, ukazało się wznowienie książki. Kolejne książki, których współautorką była Bikont to „Epitafia, czyli uroki roztaczane przez niektóre zwłoki”, „Limeryki, czyli o plugawości i promienistych szczytach nonsensu”, „Nietykalni. Reportaże roku 1999”, „Gen ciekawości. Z wybitnymi naukowcami rozmawiają dziennikarze Gazety Wyborczej”, „Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu”, „Kobiety, które igrały z PRLem”.

My z Jedwabnego

W 2012 roku ukazała się jedna z najważniejszych książek w dorobku Anny Bikont. „My z Jedwabnego” to efekt pasji, ogromnej pracy i setek godzin badań, opracowywania archiwów, a co najważniejsze, rozmów ze świadkami i krewnymi ofiar tragicznych wydarzeń, które rozegrały się w lipcu 1941 roku w niewielkiej miejscowości pod Łomżą. Bikont łączy niezwykłe doświadczenie dziennikarskie, karkołomną pracę śledczą i niezwykły talent pisarski, by opowiedzieć jedną z najsmutniejszych opowieści XX wieku.

Sendlerowa

W 2017 roku ukazała się kolejna ważna książka w dorobku Anny Bikont. „Sendlerowa. W ukryciu” to jedna z najgłośniejszych biografii ostatnich lat. Autorka kreśli portret bohaterki, która przez wiele lat była zapomniana. W czasie wojny Irena Sendlerowa ratowała żydowskie dzieci przed śmiercią. To niezwykla opowieść o kobiecie, która przez kilka lat ryzykowała życiem, by uratować niewinne dzieci przed Zagładą. Bikont opisuje, jak sprawnie musiał działać aparat pomocy w obliczu świata (jak pisał Władysław Bartoszewski), w którym „łatwiej było znaleźć mieszkanie do przechowania skrzyni broni niż dla jednego Żyda”.

Jacek

W 2019 roku ukazała się kolejna książką Anny Bikont pt. „Jacek”, którą napisała wspólnie z Heleną Łuczywo. To biografia Jacka Kuronia, legendy polskiej opozycji z czasów PRL-u. Bohater książki swój wielki udział w walce o wolną Polskę okupił niemal dziesięcioma latami niewoli. Choć w młodości wierzył w ideały socjalistyczne i budował komunizm, to w dojrzałym wieku stanął mu naprzeciw. W młodości przyczynił się do rozwoju komunizmu, później budował kapitalizm. I jedno, i drugie doświadczenie uważał pod koniec swojego życia za wielki błąd. Jedno jest pewne – Kuroń był postacią wyjątkową, charyzmatyczną, potrafiącą pociągnąć za sobą tłumy.

Lawina i kamienie

Najnowszą książką Anny Bikont jest napisana wspólnie z Joanną Szczęsną książka „Lawina i kamienie”. Autorki opisały w niej losy sześciu pisarzy, którzy po wojnie byli gorliwymi zwolennikami komunizmu, ale później rewidowali swój stosunek, bo ostatecznie odrzucić wiarę w PRL-owską wizję socjalizmu. Bikont i Szczęsna opisują życia Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Borowskiego, Kazimierza Brandysa, Tadeusza Konwickiego, Adama Ważyka i Wiktora Woroszylskiego.

Książki Anny Bikont na Woblinku

Książki Anny Bikont znajdziecie w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

Literatura piękna to jeden z gatunków twórczości literackiej, który charakteryzuje się dominującą funkcją estetyczną używanego w nim języka (w przeciwieństwie do funkcji użytkowej takich tekstów, jak dzieła o charakterze informacyjnym, naukowym etc.). To też jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Tutaj znajdziecie wiele najwspanialszych dzieł literatury polskiej, a także bestsellerowe dzieła literatury światowej.

Autorzy literatury pięknej na kartach swoich bestsellerów tworzą jedyne w swoim rodzaju historie, poruszając w nich ważne i ponadczasowe tematy bez względu na to, czy mowa o dziełach zaliczanych do klasyki czy do współczesnej literatury pięknej. To właśnie sprawia, że od ich twórczości nie mogą się oderwać kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów literatury pięknej, z pewnością wspomnieć należy jednak przynajmniej o takich twórcach jak Margaret Atwood, John Steinbeck, Haruki Murakami, Mario Puzo, Jane Austen, Gabriel Garcia Marquez, Yoko Ogawa, Hanya Yanagihara, Ken Follett, George Orwell, Edgar Allan Poe, Marcel Proust, Salman Rushdie, Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”) czy Annie Ernaux. Na Woblinku znajdziecie także wiele ebooków wspaniałych dzieł polskiej literatury pięknej, stworzonych między innymi przez Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Wiesława Myśliwskiego, Łukasza Orbitowskiego („Tracę ciepło”), Wojciecha Kuczoka („Czarna”, „Gnój”) czy Radka Raka. To także świat klasyki literatury polskiej - książek Władysława Reymonta, Zofii Nałkowskiej czy Henryka Sienkiewicza. Najlepsze powieści znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!

Mistrzowie literatury pięknej

Jakie są cechy literatury pięknej? Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII wieku jako literacka analogia do terminu "sztuki piękne". Beletrystykę wyróżnia nacisk na estetyczną funkcję języka, jak również fikcja literacka. Choć akcja wielu dzieł toczy się w świecie będącym odbiciem naszego, ostatecznie rozgrywają się w nim historie, które przynajmniej w pewnym stopniu są wytworem wyobraźni ich autorek i autorów. Skupienie na faktach zostawiamy reportażom - w świecie literatury pięknej rządzi wyobraźnia.

Czy można wskazać największych mistrzów tego gatunku? Naszym zdaniem jest to niemożliwe, bowiem literatura piękna zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. Chcemy jednak polecić Wam przynajmniej kilka tytułów, które warto przeczytać. Jednym z nich są "Małe kobietki" Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w stanie Massechusetts. Ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, a w tym czasie jego cztery córki - Jo, Meg, Amy oraz Beth - zostały z matką w ich domu w miejscowości Concord. "Małe kobietki" to wyjątkowa powieść o dorastaniu, poszukiwaniu i odnajdywaniu własnej drogi, zmaganiach z gwałtownymi uczuciami, a nade wszystko o miłości. Inne dzieło zaliczane do klasyki literatury pięknej to chociażby "Zabić drozda" Harper Lee, książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Ta historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku na południu USA, gdzie Atticus Finch, głowa rodziny i adwokat, broni w sądzie młodego czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej dziewczynie, Mayelli Ewell. Pozornie prosta sprawa staje się symbolem w świecie wszechobecnego rasizmu i codziennej walki o równouprawnienie. "Zabić drozda" zdecydowanie nie jest lekką historią na letnie popołudnie - niewątpliwie jednak warto się z nią zmierzyć. Bestsellerowe powieści, jakie znajdziecie na Woblinku często poruszają tak ważne tematy jak miłość, współczucie, sprawiedliwość czy dobroć. Nie wahajcie się po nie sięgnąć - w naszej księgarni znajdziecie je zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

Literatura piękna polska

Które polskie dzieła literackie możemy znaleźć w czołówce współczesnej literatury pięknej? Z całą pewnością zaliczają się do nich dzieła Olgi Tokarczuk, popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej "Księgi Jakubowe" zostały uhonorowane literacką Nagrodą Nobla, a to nie jedyne przykłady literatury beletrystycznej tej autorki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Na Woblinku znajdziecie także takie powieści Olgi Tokarczuk jak "Bieguni", "Empuzjon" czy "Dom dzienny, dom nocny". Polskimi dziełami literatury pięknej, do których zdecydowanie polecamy zajrzeć są również współczesne ebooki Szczepana Twardocha (na przykład "Król" lub "Morfina"), Joanny Bator ("Ciemno, prawie noc" czy "Gorzko gorzko"), Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Ucho igielne") czy laureata Nagrody Nike Radka Raka ("Baśń o wężowym sercu" i "Małe zwierzątka"). Polska literatura piękna to również powieści klasyków literatury beletrystycznej, takie jak "Chłopi" Władysława Reymonta (przy tej okazji serdecznie polecamy też sięgnąć po "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak), "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalka" Bolesława Prusa czy "Granica" Zofii Nałkowskiej. Wiele z tytułów, które znajdziecie w kategorii literatury pięknej polskiej to równocześnie zagraniczne bestsellery, dostępne w Woblinku w wielu różnych formatach!

Literatura piękna obca

Także powieści zagranicznych autorów beletrystyki cieszą się w Polsce wielkim uznaniem. Chcielibyśmy Wam polecić kilkoro z nich. Literatura piękna obca zawiera w sobie wiele dzieł ukazujących perspektywę znacząco różniącą się od naszej. Sięgnijcie chociażby po dzieła twórców pochodzących z Azji - Harukiego Murakamiego (na przykład "Mężczyźni bez kobiet"), Kazuo Ishiguro ("Nie opuszczaj mnie", "Okruchy dnia"), Yoko Ogawy ("Ukochane równanie profesora", "Podziemie pamięci") czy Bory Chung ("Przeklęty królik"). Szerokim echem odbiła w na świecie także książka "Piersi i jajeczka" Mieko Kawakami, nazywana niekiedy prawdziwą kobiecą powieścią. To historia pisana przez kobietę o kobietach - konkretnie o trzech, Natsuko, jej starszej siostrze Makiko oraz córce Makiko, Midoriko. Macierzyństwo, cielesność, a nade wszystko społeczne oczekiwania wobec kobiet to tematy, które poruszyły serca i umysły wielu czytelniczek, a także sprawiły, że Mieko Kawakami dołączyła do cenionych przedstawicielek literatury pięknej obcej. Mistrzowie literatury pięknej obecni są na całym świecie - polecamy sięgnięcie także po ebook "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens, "Żółwie aż do końca" Johna Greena czy "Niebezpieczna fortuna" Kena Folletta. Przykłady wciągających książek należących do gatunku literatura piękna można mnożyć bez końca! Jeśli kochacie literaturę piękną zagraniczną, konieczne sprawdźcie naszą ofertę!

Klasyka literatury pięknej

Nie ma chyba sposobu na to, by ustalić jeden wspólny dla wszystkich kanon klasyki literatury pięknej, bez względu na to, czy mówimy o autorach polskich, zagranicznych czy obydwu obszarach równocześnie. Na szczęście jedną z głównych cech literatury pięknej jest jej różnorodność - w fikcji literackiej stworzonej przez mistrzów gatunku każdy znajdzie coś dla siebie! W ofercie księgarnia internetowa Woblink posiada różne podgatunki literatury pięknej, takie jak literatura obyczajowa, powieść historyczna, zagraniczna literatura piękna czy dzieła literackie polskich autorów. Czeka tu na Was zarówno klasyka literatury światowej, jak i nowości literatury pięknej - powieści "Rzeźbiarz łez" Eric Doom czy "Igła" Kena Folletta. Beletrystyka pełna jest wzruszeń, radości, napięcia lub gniewu - zajrzyjcie tylko do "Małego życia" Hanya Yanagihary, powieści "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrika Backmana czy "Ciała" Annie Ernaux by przekonać się, jak bogaty jest świat bestsellerowej literatury pięknej. Drzwi do niej szeroko otwarte są dla Was w Woblinku - sięgnijcie po książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!