Annie Ernaux Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Lata, Audiobook | Annie Ernaux

    Annie Ernaux to bez wątpienia jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich, a jej autobiograficzne Lata po raz pierwszy ukazują się po polsku. „Czy byłabym szczęśliwsza, mając inne życie?” – zdaje się stale pytać Ernaux, prowadząc nas przez kolejne dekady swej biografii, które w mistrzowskim laboratorium jej prozy stają się zarazem biografią całego pokolenia. Od czasów niedostatku po lata kapitalistycznego przesytu. Od powojennej młodości, kiedy rytm ż...

    Promocja
    okładka Bliscy, Audiobook | Annie Ernaux

    Czy da się uciec od swojego pochodzenia? Jak pragnienie awansu społecznego wpływa na kolejne pokolenia? I czy nasze życie mogą kształtować ci, którzy odeszli, zanim się urodziliśmy? Wokół tych pytań krążą rozważania noblistki Annie Ernaux w trzech autobiograficznych prozach składających się na zbiór Bliscy. Zbierając słowa, gesty i wydarzenia z życia ojca, matki i siostry, rekonstruuje ich losy i odbija je w lustrze własnych doświadczeń. Opowiada o ojcu, który w dzieciństwi...

    Promocja
    okładka Ciała, Audiobook | Annie Ernaux

    Jak oddać paraliżujący strach towarzyszący niechcianej ciąży i potajemnej aborcji? Jak opisać nastoletni seks, który bywa źródłem wolności, ale i upokorzenia? I jak sportretować rozkoszną władzę nad młodszym o trzydzieści lat kochankiem? „Liczy się nie to, co się zdarza, lecz to, co robimy z tym, co się zdarzyło” ­– to zdanie staje się motywem przewodnim zbioru. Dokonując wiwisekcji wspomnień, Ernaux odważnie opisuje sprawy seksu, pożądania i kobiecości. Lawiruje między obr...

Annie Ernaux Audiobooki

Annie Ernaux to francuska pisarka, laureatka nagrody Nobla 2022, a także Nagrody Renaudot, uznawana za jedną z najważniejszych współczesnych francuskich autorek. Jej książki w dużej mierze są autobiograficzne. W Polsce jak dotychczas ukazała się jedna jej książka zatytułowana „Lata”, za którą otrzymała nagrodę Warwick Prize for Women in Translation oraz znalazła się na krótkiej liście dzieł nominowanych do Nagrody Brookera. Ernaux jest także laureatką Nagrody im. Marguerite’a Yourcenara za całokształt twórczości oraz pierwszą kobietą, której dzieła wydano w serii Quarto wydawnictwa Éditions Gallimard jeszcze za jej życia.

Annie Ernaux - Laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2022

W 2022 roku pisarka została 119. lauretką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury i otrzymała medal „za odwagę i kliniczną przenikliwość, z jaką odkrywa korzenie, alienacje i zbiorowe ograniczenia osobistej pamięci”. Specjalnie z tej okazji przygotowaliśmy na blogu wpis poświęcony Annie Ernaux. Polecamy!

Annie Ernaux – życiorys

Annie Ernaux (z domu Duchesne) urodziła się 1 września 1940 roku w Lillebonne jako córka sklepikarzy Blanche i Alphonse’a Duchesne. Wychowała się w robotniczej dzielnicy Yvetot, co nie pozostało bez wpływu na jej późniejszą twórczość. W roku 1964 wyszła za mąż za Philippe’a Ernaux (para rozwiodła się po 21 latach związku). Annie Ernaux ukończyła studia z literatury współczesnej na Université de Rouen, po których przez dłuższy czas uczyła francuskiego w szkołach średnich. Z czasem została wykładowczynią w Centre National d'Enseignement par Correspondance.

Twórczość Annie Ernaux

Annie Ernaux jest autorką krótkich, pisanych charakterystycznie oszczędnym stylem powieści autobiograficznych. Zadebiutowała w roku 1974 książką „Les Armoires vides” opowiadającą o studentce z niżej klasy, która poddaje się aborcji. W pierwszych dziełach Ernaux wyraźne są wątki feministyczne. Druga jej powieść, „Ce qu’ils disent ou rien”, sprawiła, że Ernaux zaczęła być porównywana do Simone de Beauvoir. Momentem kluczowym jej karierze było ukazanie się dwóch powieści, „La place” oraz „Une femme”, które opowiadały o życiu i śmierci jej rodziców. To wtedy zaczęła wyraźnie łączyć w swoich dziełach elementy autobiograficzne, historyczne oraz społeczne.

„Lata” Annie Ernaux

Nakładem Wydawnictwa Czarne w 2022 roku ukazała się na polskim rynku powieść Annie Ernaux „Lata”. To autobiograficzne dzieło, w którym autorka prowadzi nas przez kolejne dekady swojego życia, a przy tym całego pokolenia. Przechodzimy wraz z nią od niedostatku do kapitalistycznego przesytu, od powojennej młodości po dorosłość, w której rozczytywano się w Simone de Beauvoir. Od pokonywania wstydu związanego z pochodzeniem z klasy robotniczej do sięgania po wstydliwe przyjemności klasy średniej. To wszystko dzieje się w szerokich ramach wielkiej historii wieku XX, pełnej wojen, buntów, rewolucji, także tej obyczajowej, rozwijającego się konsumpcjonizmu i sekularyzacji. W tle życia Ernaux pojawiają się kluczowe momenty historii Francji i całej Europy.

„Lata” Annie Ernaux znajdziecie na Woblinku, tak jak inne powieści autobiograficzne, które czekają na Was jako książki papierowe, ebooki lub audiobooki.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.