Majówkowy Maraton Czytelniczy

Artur Nowak Historia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Artur Nowak Historia - książki, ebooki i audiobooki

Artur Nowak urodził się w 1974 roku. To polski adwokat, reportażysta specjalizujący się w sprawach karnych, autor książek. Przez wiele lat swojej działalności Nowak reprezentował osoby pokrzywdzone przez księży. Wielokrotnie zeznawał w procesach przeciwko oskarżonym o dokonanie czynów pedofilskich czy molestowanie seksualne.

Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos

Efektem zainteresowań i pracy Nowaka jest książka „Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos”, którą napisał wspólnie z żoną Małgorzatą Szewczyk-Nowak. Książka ukazała się w 2018 roku nakładem wydawnictwa Krytyka Polityczna. To wstrząsająca i wyjątkowa publikacja, w której głos otrzymały ofiary pedofilii i molestowania seksualnego. Poszkodowani opowiadają o tym, jak byli manipulowani, wykorzystywani, szantażowani i dręczeni przez księży katolickich. Księży, którzy wykorzystywali swoją pozycję, renomę, majątek i autorytet do tego, by wymuszać na ofiarach różnego rodzaju karane czynności. „Żeby nie było zgorszenia” to książka pełna opisów przemocy seksualnej, poniżenia, a niekiedy nawet tortur. Jednak od samych opisów zbrodni bardziej przeraża bezkarność katów i sprawców. Dla wielu księży jedyną nauczką za bestialstwo było przeniesienie do innej parafii. Nowak odkrywa wstrząsającą nić zależności i wzajemnej pomocy polskich księży, dzięki którym przez wiele lat zbrodnie nie wychodzą na jaw. Dla wielu bohaterów książki rozmowa z Nowakiem jest pierwszym aktem na trudnej drodze do poradzenia sobie z traumą z przeszłości. Niektórzy po raz pierwszy zdecydowali się opowiedzieć o swoich dramatycznych doświadczeniach.

Kroniki opętanej

W 2018 roku ukazała się również pierwsza powieść Nowaka – „Kroniki opętanej”. To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o dziewczynie, która na skutek rodzinnej tragedii trafia pod opiekę ultrakonserwatywnych babci i wuja. Jej nowi opiekunowie nie rozumieją tego, że dziewczyna mierzy się z traumą. W związku z jej dziwnym zachowaniem kierują się do „specjalisty” – znajomego księdza egzorcysty. W „terapiach” pomaga mu trzech osiłków. Dziewczyna została szybko „zdiagnozowana” – opętał ją Szatan. Opowieść Nowaka jest wstrząsająca. W Polsce coraz więcej dzieci mierzy się z zaburzeniami psychicznymi, ale zamiast profesjonalnej pomocy, otrzymują „opiekę” lokalnych egzorcystów. „Kroniki opętanej” to wyjątkowo realistyczna powieść, w której autor pokazuje, jak mógłby wyglądać świat rządzony przez księży.

W 2018 roku ukazała się również książka „Dzieci, które gorszą”, którą wydała Krytyka Polityczna. To zbiór opowieści ludzi uwikłanych w relacje z księżmi. Niektórzy bohaterowie książki świadomie związali się z duchownym, niektórzy zostali do tego zmuszeni. Nowak pisze o partnerach, dzieciach i ofiarach księży, którzy opowiadają o trudnej i często niemożliwej do zakończenia relacji.

W maju 2019 roku ukazała się książka „Duchowni o duchownych”, w której Nowak rozmawia z byłymi księżmi o tym, dlaczego postanowili odejść z Kościoła. To także opowieść o sekretnym życiu duchownych, o momentach, w których księża zostają sami ze sobą. To książka o dylematach moralnych, z jakimi na co dzień muszą zmagać się. Mowa tu nie tylko o największych problemach jak pedofilia, molestowanie czy defraudacja pieniędzy. Artur Nowak podjął temat problemów, z jakimi księża muszą się mierzyć – homoseksualizmem, problemami psychicznymi, alkoholizmem i różnego rodzaju uzależnieniami. W swojej książce Nowak pisze dużo o emocjonalności księży, o ich uczuciach, a zatem o ukrywanych przed światem związkach czy dzieciach.

W 2019 roku, nakładem Wydawnictwa Od Deski Do Deski, ukazała się powieść, którą Artur Nowak napisał wspólnie z Mariuszem Zielke. To opowieść inspirowana życiorysami autorów. Bohaterem „Zła” jest wzięty adwokat Tomasz Mauer, który po wielu życiowych zakrętach przeprowadza się z rodziną do niewielkiego miasteczka. Na prowincji chciał odnaleźć ciszę i spokój. Okazuje się jednak, że miejscowość nie jest wolna od układów. Bohater szybko zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę przez miejscowego oligarchę Szymurę. Mauer otrzymuje zadanie zbadania sprawy Jana Wiśniaka, pacjenta miejscowego szpitala dla chorych psychicznie. Adwokat musi znaleźć odpowiedź na pytanie, gdzie czai się zło.

Artur Nowak był jednym z najważniejszych bohaterów filmu dokumentalnego braci Sekielskich pt. „Tylko nie mów nikomu”, w którym autorzy poruszyli temat pedofilii w kościele katolickim w Polsce. Nowak wystąpił w roli eksperta – adwokata ofiar, prawnika pomagającego w rozwiązywaniu spraw dotyczących wykorzystywania seksualnego przez księży. Ponadto Nowak wypowiadał się jako osoba, która miała kontakt z przeszło setką pokrzywdzonych. Dzięki jego obecności w dokumencie materiał zyskał na wiarygodności. Artur Nowak wyznał, że w ciągu dwudziestu czterech godzin od premiery filmu, zgłosiło się do niego kilkadziesiąt ofiar księży pedofilów z prośbą o pomoc i rozmowę.

W 2021 roku ukazała się książka Artura Nowaka i Marka Sekielskiego pt. „Ogarnij się, czyli jak wychodziliśmy z szamba”. Autorzy udowadniają, że nia ma sytuacji bez wyjścia. Ich książka dowodzi też, że uzależnieni bardzo często wcale nie wyglądają jak żule z opuchniętymi twarzami. Dobrze wyglądający dyrektor, kierownik, aktor, prawnik czy lekarz, który pije drogie alkohole, może być tak samo uzależniony. Jedyną różnicą jest fakt, że im się lepiej układa. Nie zmienia to jednak faktu, że ich nałóg ma potworny wpływ na najbliższe otoczenie, szczególnie rodzinę. Artur Nowak i Marek Sekielski w szczerej do bólu książce rozmawiają o „trwaniu w życiu”. Głównym tematem jest tutaj uzależnienie, które prowadzi do skraju przepaści. Nie liczy się nic. Ani praca, ani rodzina, ani przyszłość. Najważniejsze, żeby zdobyć alkohol i się napić. „Ogarnij się, czyli jak wychodziliśmy z szamba” to także książka o wychodzeniu z nałogu, leczeniu i krętej drodze prowadzącej do tego, by odnaleźć sens życia.

Książki Artura Nowaka na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Artura Nowaka w formie ebooka i papierowej. Dostępne są tytuły „Kroniki opętanej”, „Żeby nie było zgorszenia”, „Ogarnij się, czyli jak wychodziliśmy z szamba”, „Zło” oraz „Dzieci, które gorszą”.

Co znajdziesz w kategorii: Historia

O czym są ebooki historyczne?

Każdy z nas miał w swoim życiu styczność z nauką historii i świetnie zdaje sobie sprawę, że najlepiej zapamiętuje się te opowieści o przeszłości, które są ciekawie opowiedziane i wciągają od pierwszych stron. Współczesnej literaturze historycznej daleko bowiem do nudnych podręczników, a sama historia jest przecież pełna fascynujących wydarzeń i osób! W wielu wypadkach głos zabierają świadkowie tych ważnych chwil, dzięki czemu możemy poznać ich relacje i przeżycia “z pierwszej ręki”. Stąd wśród tytułów dotyczących historii znajdziecie sporo biografii, pamiętników czy wspomnień, takich jak dwutomowy “Gombrowicz. Ja, geniusz” Klementyny Suchanow, “Lachert i Szanajca” Beaty Chomątowskiej czy “Nieopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny” Jakuba Gałęziowskiego. Znaleźć można tu także wiele błyskotliwych podsumowań - jak “Krótka historia prawie wszystkiego” Billa Brysona lub “Zaginione królestwa” Normana Daviesa. Niektóre ebooki historyczne łączą się z reportażami i literaturą podróżniczą - jak chociażby “Cień jedwabnego szlaku” Colina Thurbona bądź “W oblężeniu. Życie pod ostrzałem na sarajewskiej ulicy” Barbary Demick. Wszystkie dostępne są na Woblink w różnych formatach, w tym epub, mobi lub pdf. Znajdziecie tutaj liczne przykłady historiografii - działu piśmiennictwa obejmującego na przykład kroniki. Dobrym przykładem jest tutaj “Historiografia XX wieku” Georga G. Iggersa. Interesują Was militaria i historia wojskowości? “50 idei, które powinieneś znać. Historia wojskowości” to świetne wprowadzenie do tego tematu. 

Jakie książki historyczne warto przeczytać?

Przeszłość zawiera w sobie niezliczoną ilość ciekawych historii, niewyjaśnionych zagadek i nieznanych wcześniej tajemnic, które odkrywają przed nami kolejni autorzy i autorki. Jak wybrać najlepsze dla siebie książki? Podpowiadamy! Jeśli ciekawi Was, jak wyglądało codzienne funkcjonowanie ludzi w dawnych wiekach, polecamy sięgnąć po serię “ Życie w średniowieczu” Frances Gies i Josepha Gies. Składają się nań: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink jako ebooki (epub, mobi, pdf). A może lubicie rozwiązywać zagadki kryminalne? Świetnie! Sięgnijcie po “Wszystkie trupy prowadzą do Rzymu. Kryminalne zagadki starożytnych” Emmy Soulthon. Całościową historię człowieka na Ziemi zawarł w swojej bardzo znanej książce “Sapiens. Od zwierząt do bogów” Yuval Noah Harari. Z kolei analizę dotyczącą przede wszystkim współczesnej sytuacji politycznej zawarł w swojej “Drodze do niewolności” Timothy Snyder. Interesują Was losy kobiet w różnych, kluczowych momentach historii Polski? Właśnie dla Was są ebooki autorstwa Anny Herbich, takie jak “Dziewczyny z Wołynia”, “Dziewczyny z Powstania”, “Dziewczyny z Solidarności” czy “Dziewczyny ocalałe”. Szukajcie ich na Woblink jako książek papierowych, audiobooków bądź ebooków (epub, mobi, pdf)!

Najpopularniejsze książki o historii Polski

Wiele popularnych ebooków historycznych opowiada o przeszłości naszego kraju. Jednym z najbardziej znanych światowych historyków zajmujących się tym tematem jest Norman Davies. Jego “Boże igrzysko. Historia Polski” stanowi obecnie w zasadzie już klasyczne opracowanie tego zagadnienia. Podobnie jest w wypadku jego “Powstania 44”, które zostało opublikowane w 60. rocznicę Powstania Warszawskiego. Wydarzenie to zostało umieszczone w szerokim kontekście okresu 1939-1956 i stanowi cenny wkład w debatę toczoną wokół tego zrywu. Z tym trudnym temat mierzy się także Magda Łucyan w swojej książce “Powstańcy. Ostatni świadkowie walczącej Warszawy”. O innych momentach z historii Polski opowiadają także między innymi Iwona Kienzler i jej “W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski”, “Pozdrówcie Góry Świętokrzyskie” Cezarego Chlebowskiego, “Zawodowe dziewczyny. Prostytucja i praca seksualna w PRL” Anny Dobrowolskiej, “Kroków siedem do końca. Ubecka operacja, która zniszczyła podziemie” Piotra Lipińskiego czy “Wymazana granica. Śladami II Rzeczpospolitej” Tomasza Grzywaczewskiego. Klasyczną już pozycją dotyczącą różnych epok w historii naszego kraju są książki Pawła Jasienicy. Jego “Polska Jagiellonów”, “Polska Piastów” czy “Myśli o dawnej Polsce”, a także wiele innych tytułów zajmujących się historią Polski znajdziecie na Woblink między innymi jako ebooki (epub, mobi, pdf)!

Najlepsze ebooki o historii Europy i świata

Wiele ważnych tytułów z gatunku literatury historycznej skupia się na innej lub szerszej perspektywie niż dzieje Polski, na przykład na historii Europy. Jednym z najbardziej monumentalnych dzieł wspomnianego już Normana Daviesa jest jego trzytomowa “Europa. Rozprawa historyka z historią”, która od momentu publikacji pierwszego tomu w 1996 roku wywołuje liczne debaty. Niektóre książki  łączą w sobie cechy literatury historycznej i reportażu - tak dzieje się na przykład w wypadku wydanego nakładem Wydawnictwa Czarne tytułu “Gorsze dzieci Republiki. O Algierczykach we Francji” Ludwiki Włodek. O historii Stanów Zjednoczonych opowiada między innymi “Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary” Lawrence’a Wrighta czy “Ludowa historia Stanów Zjednoczonych. Od 1492 roku do dziś” Howarda Zinna. Szeroką perspektywę proponuje także znany brytyjski historyk Eric Hobsbawm w książce “Wiek skrajności. Spojrzenie na krótkie XX stulecie”. Wiele dzieł literatury historycznej skupia się historii nowożytnej, zwłaszcza na okresie II wojny światowej, opowiadając o obozach zagłady - są to na chociażby “Płakaliśmy bez łez. Relacje byłych więźniów z żydowskiego Sonderkommando w Auschwitz” Gideona Griefa, “Noc” Eliego Wiesela czy “Leningrad. Tragedia oblężonego miasta 1941-1944” Anny Reid. Niejedno wydarzenie, osoba lub perspektywa do dziś pozostawałyby w ukryciu gdyby nie dociekliwość licznych autorów i autorek pozycji historycznych - zapoznajcie się z ich dziełami z pomocą Woblinka!

Jakie książki o historii starożytności czy średniowiecza?

Literatura historyczna pełna jest pozycji, które zajmują się różnymi epokami - od starożytności po współczesność. Jeśli interesują Was najdawniejsze czasy, a przy tym chcecie dowiadywać się o nich jak najwięcej w lekkiej formie, sięgnijcie po “Jak przeżyć w starożytnym Rzymie” L. J. Trafford, “Jak przeżyć w starożytnej Grecji” Roberta Garlanda czy “Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie” Theodore’a Papakostasa. A może wolicie nieco bardziej naukowe opracowania? “Mity, rytuały i polityka Inków” Jana Szemińskiego i Mariusza Ziółkowskiego lub “Historia Korei” Joanny Rurarz są właśnie dla Was! Wiele z tych pozycji opiera się na wiedzy zdobytej dzięki archeologii i jej odkryciom. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w książce “Pierwsze słowo. Narodziny mowy i pisma” Martina Kuckenburga z seriiRodowody cywilizacji”. Bardziej interesuje Was średniowiecze? “Przeżyj rok w średniowieczu” Tillmanna Bendikowskiego, “Długie średniowiecze” Jacquesa Le Goffa, “Czasy katedr. Sztuka i społeczeństwo 980-1420” George’a Duby bądź “Jesień średniowiecza” Johana Huizingi czekają na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki i ebooki (epub, mobi, pdf)! 

Najważniejsze książki historyczne w księgarni internetowej Woblink

Najsłynniejsi i zupełnie nieznani bohaterowie, największe i nigdy dotąd nie opowiedziane bitwy, szalone rewolucje i ciche, codzienne życie - to wszystko znajdziecie na kartach książek historycznych. Starożytność, średniowiecze, nowożytność - bez względu na to, która epoka interesuje Was bardziej, czeka na Was mnóstwo tytułów! Dzięki nim nie tylko lepiej poznacie przeszłość, ale także łatwiej będzie Wam zrozumieć teraźniejszość. Zarówno naukowe opracowania, jak i reportaże, biografie czy powieści historyczne - to wszystko czeka na Was na Woblink w postaci książek papierowych, audiobooków oraz ebooków (epub, mobi, pdf).