Ben H. Winters Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ben H. Winters Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Ben H. Winters urodził się w 1976 roku. Jest amerykańskim pisarzem, autorem dziesięciu powieści, kilku zbiorów poezji oraz scenariuszy sztuk teatralnych. Jest twórcą serii z Henrym Palacem w roli głównej. Do tej pory w Polsce swoją premierę miały trzy tomy cyklu – „Ostatni policjant”, „Opuszczone miasto” i „Utracony świat”. Ponadto w polskim tłumaczeniu ukazała się książka „Podziemne Linie Lotnicze”. W liceum Winters grał w zespole punkowym Corm. W 1998 roku ukończył Uniwersytet Waszyngtoński w St. Louis.

Ben H. Winters debiutował w 2009 roku książką „Rozważna, romantyczna i morskie potwory”. To parodia książki Jane Austen, w której Winters wykorzystał postaci i motywy ze słynnej powieści brytyjskiej pisarki. W świecie znanym z książki Austen pojawiają się jednak stworzenia morskie, które zwracają się przeciwko ludzkości. Na dodatek, pod wpływem niewyjaśnionych okoliczności, zaczynają rodzić się liczne potwory – węże morskie, gigantyczne homary i meduzy zjadające ludzi. Henry Dashwood zostaje zabity przez rekina młota, a jego majątek zamiast trafić w ręce żony i jej trzech córek, przechodzi w poczet jego syna z pierwszego małżeństwa – Johna.

Ben H. Winters ma na swoim koncie również parodię „Anny Kareniny” Lwa Tołstoja. „Android Karenina” to książka będąca połączeniem klasycznej powieści z science-fiction i fantastyką. Świat przedstawiony przez Tołstoja został przez Wintersa wzbogacony o elementy steampunkowe. Społeczeństwo, w którym żyją hrabia Wroński, Anna Karenina i Konstanty Lewin, jest zaawansowane technologicznie. Roboty służą ludziom – zajmują się praktycznie wszystkim, od zwalczania szkodników po edukację dzieci. Mąż Anny jest przeciwny powszechnemu posiadaniu robotów. W książce pojawiają się również inne motywy znane z powieści fantastycznych – podróże w czasie, walka z kosmitami oraz potworami.

Trylogia Benego H. Wintersa z Henrym Palacem

Powieść „Ostatni policjant” – pierwszy tom trylogii z detektywem Henrym Palacem w roli głównej ukazała się w 2012 roku. To cykl z pogranicza kryminału i science fiction. Palace jest detektywem policji z New Hampshire. Czytelnicy poznają go, gdy prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa, które na pierwszy rzut oka wygląda jak samobójstwo. Jego wysiłki w dążeniu do rozwiązania sprawy komplikują przygotowania ludzkości do uderzenia asteroidy, która ma zderzyć się z Ziemią w przeciągu 6 miesięcy. Winters bardzo rzetelnie przygotował się do pisania tej książki – w trakcie konsultował się z ekspertami w dziedzinach astronomii, ekonomii, psychologii oraz technik policyjnych. Książka okazała się dużym sukcesem i szybko stała się bestsellerem. Za „Ostatniego policjanta” Winters otrzymał prestiżową Nagrodę Edgara Allana Poe.

Druga powieść z trylogii pt. „Opuszczone miasto” ukazała się w 2013 roku. W kontynuacji „Ostatniego policjanta” Winters opisuje świat jeszcze bliższy katastrofy. Do zderzenia z asteroidą pozostało zaledwie 77 dni. W okolicy brakuje żywności, kończą się zapasy, mnożą się włamania, napady i morderstwa. Ponadto wielu naciągaczy oferuje ludziom ocalenie w zamian za pieniądze. Okręty z imigrantami szukającymi ratunku w bezpieczniejszych częściach świata pękają w szwach. Były policjant Henry Palace nie widzi już sensu w życiu. Aż do momentu, gdy znajoma z przeszłości prosi go o pomoc w odnalezieniu zaginionego męża. Za tę powieść Winters otrzymał prestiżową nagrodę im. Philipa Dicka.

Ostatni tom trylogii pt. „Utracony świat” ukazał się w 2014 roku. Do apokalipsy pozostało siedem dni. Zagrożenie wyzwala w ludziach nieograniczone pokłady egoizmu, brutalności, bezwzględności i psychozy. Na straży sprawiedliwości staje nieustraszony Henry Palace. Tym razem mężczyzna wyrusza w drogę, by odnaleźć swoją zaginioną siostrę. Jego głównym celem jest odpokutowanie za błędy przeszłości. Na bohaterów książki czeka wiele niebezpieczeństw i niedogodności – głód, pragnienie, zagrożenie ze strony sfrustrowanych ludzi. Za tę książkę Winters ponownie nominowany był do Nagrody Edgara Allana Poe.

Podziemne Linie Lotnicze

W 2016 roku premierę miała dziewiąta powieść Wintersa pt. „Podziemne Linie Lotnicze”. To alternatywna wersja historii Stanów Zjednoczonych, w której nie doszło do wojny secesyjnej. W czterech stanach nie zniesiono niewolnictwa. Mieszkańcy pozostałej części USA tatuują się w wyrazie solidarności z niewolnikami. W wielu miejscach, restauracjach, sklepach znajdują się oznaczenia, że używane tam produkty nie pochodzą z Twardej Czwórki. Jednym z bohaterów książki jest Victor, były niewolnik, który ściga ludzi chcących zbiec z obszarów niewolniczych. W zamian za wolność świadczy swoje usługi agencji US Marshals Service. Jego zadaniem jest śledzenie tajnej komórki abolicjonistycznego ruchu tzw. Podziemnych Linii Lotniczych. Poszukiwania doprowadzają go do sekretów, których Twarda Czwórka chce bronić za wszelką cenę.

Książki Bena H. Wintersa na Woblinku

Książki Bena H. Wintersa dostępne są w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).