Ben Kane Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    okładka Spartakus. Gladiator. , Ebook | Ben Kane

    W znakomitej powieści Bena Kane’a poznajemy Spartakusa w drodze do rodzinnej Tracji. Chce osiąść w wiosce, w której dorastał, ustatkować się po dziesięciu latach służby jako najemnik w rzymskiej armii. Zostaje pojmany i sprzedany handlarzowi niewolników, który szuka odpowiednich kandydatów do walki na arenach gladiatorów.Tak zaczyna się odyseja, która uczyniła ze Spartakusa legendę. Ta historia była wielokrotnie ekranizowana, zapewniając mu nieśmiertelność, a teraz wielki wód...

    okładka Spartakus. Rebelia. , Ebook | Ben Kane

    Spartakus dokonał rzeczy niemożliwych: uciekł z niewoli i, dowodząc potężną armią niewolników, pokonał siły Gajusza Kasjusza Longinusa. Wydaje się, że nic nie stoi już na przeszkodzie, by udał się do rodzinnej Tracji.Tymczasem dezerteruje jeden z generałów armii Spartakusa wraz ze swoimi ludźmi, a Marek Licyniusz Krassus gromadzi w Rzymie potężne siły przeciwko byłemu gladiatorowi. Senat daje Krassusowi wolną rękę – ma zrobić wszystko, by rozgromić wojsko Spartakusa i położyć...

Ben Kane Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Ben Kane jest irlandzkim chirurgiem weterynaryjnym, ale także pisarzem znanym przede wszystkim z beletrystycznych powieści historycznych, w których przenosi czytelnika w czasy starożytnego Rzymu. Jego najpopularniejszymi seriami powieściowymi są „Zapomniany Legion” oraz „Hannibal. Wróg Rzymu”. Sześć z ośmiu jego książek znalazło się na liście bestsellerów „Sunday Timesa”. Zostały również przetłumaczone na kilkanaście języków, m.in. włoski, hiszpański, grecki, rosyjski czy polski.

Po wielu podróżach, w czasie których poszukiwał swojego miejsca na ziemi, autor osiadł w North Somerset w Anglii. Mieszka tam ze swoją żoną Sarah, synem o imieniu Ferdia i córką.

Ben Kane – wielki miłośnik książek

Autor urodził się 6 marca 1970 roku w Nairobi, gdzie jego ojciec pracował jako weterynarz dla rządu Kenii. Do Irlandii Kane przeprowadził się w wieku 7 lat i rozpoczął naukę w Dundalk, mieście położonym około 80 kilometrów na północ od Dublina. Od dziecka namiętnie pochłaniał literaturę, wydając całe kieszonkowe na książki, przede wszystkim beletrystykę historyczną i książki militarne. Trudno było go wygonić z biblioteki.

Wśród jego ulubionych autorów znajdują się m.in. Henry Treece („The Viking Saga”), Rosemary Sutcliff („Dziewiąty legion”, „Srebrna gałąź”), T.H White, Sir Arthur Conan Doyle (opowieści średniowieczne jak „Sir Nigel” czy „The White Company” oraz „Sherlock Holmes”). Jako nastolatek zaczytywał się również powieściach Bernarda Cornwella i Wilbura Smitha, ale najsilniejszą reprezentację stanowili autorzy fantastyki – J. R. R. Tolkien („Władca Pierścieni”), Julian May, Susan Cooper, Ursula le Guin, Ann McCaffrey, Roger Zelazny, Guy Gavriel Kay, Michael Scott Rohan czy Stephen Donaldson.

Mimo ogromnej ilości czasu spędzonej na czytaniu, nigdy nie przyszło mu do głowy, by studiować literaturę angielską czy historię. Kochał zwierzęta i to im, tak jak wcześniej jego ojciec, chciał się poświęcić. Studiował medycynę weterynaryjną na University College Dublin. W 1992 roku zdobył tytuł chirurga i rozpoczął praktykę weterynaryjną. W 1996 roku przeniósł się do Wielkiej Brytanii, by skupić się na opiece nad małymi zwierzętami.

Podróż do Turkmenistanu i początek kariery pisarskiej

Kane od dziecka marzył o podróżach, chciał zobaczyć świat. W 1997 roku wyruszył w trzymiesięczną podróż częścią starożytnego Szlaku Jedwabnego (Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan, wschodnie Chiny oraz Pakistan). Odwiedziny w ruinach starożytnego miasta Merv w Turkmenistanie na nowo rozbudziły w nim fascynację Starożytnym Rzymem i kampaniami przeciwko Partom. Po wizycie w miejscu narodzin Aleksandra Wielkiego w Pelli oraz muzeum w Salonikach ponownie zaczytywał się w beletrystyce historycznej. Wtedy też zaczął zastanawiać się, czym jeszcze, poza byciem weterynarzem, mógłby się zajmować.

Podczas prawie trzyletniej podróży dookoła świata, w którą wyruszył w 1998 roku, aktywnie prowadził dziennik z wyprawy, z którego zapisami dzielił się z rodziną i przyjaciółmi. Wtedy to zakiełkował w jego głowie pierwszy pomysł na powieść, jednak ten, który wziął pod uwagę, narodził się w 2002 roku w Northumberland podczas opanowywania wirusa pryszczycy u zwierząt gospodarskich. Mimo ciężkiej i niewdzięcznej pracy, Kane miał możliwość codziennie patrzeć na Mur Hadriana. Poczuł przypływ weny i w 2003 roku zaczął konstruować swoją pierwszą powieść o centurionie żyjącym na Murze Hadriana.W krótkim czasie autor musiał przemodelować swoje życie – to, co wcześniej było jedynie pasją, stało się pracą na pełen etat. Przeszedł również kurs kreatywnego pisania w The Arvon Foundation. W 2007 roku dzięki pomocy agenta Charliego Vineya podpisał kontrakt z Random House na trylogię „Kroniki zapomnianego Legionu”. Prawa do publikacji zostały sprzedane m.in. do Stanów Zjednoczonych, Włoch, Grecji, Rosji, Hiszpanii czy Polski. Pierwsza część serii „Zapomniany Legion” sprzedała się w ilości ponad 800 tysięcy egzemplarzy na całym świecie.

Ben Kane – autor poczytnych serii książek historycznych

Mimo upływającego czasu Ben Kane nie zwalnia od czasu debiutu. Autor ma bardzo zajęty grafik, prócz pisania pojawia się także na festiwalach (York Roman Festival), podpisuje książki, ale także udziela się charytatywnie. W 2013 oraz w 2014 roku wraz z dwoma przyjaciółmi przeszedł cały mur Hadriana w pełnym rzymskim rynsztunku. Zebrali prawie 45 500£ dla organizacji „Combat Stress” oraz „Medicins Sans Frontieres”. O ich spacerze powstał nawet film dokumentalny „The Road to Rome” z narracją sir Iana McKellena.

Ben Kane poświęca każdorazowo wiele czasu na merytoryczne przygotowania do pisania. Wertuje książki i skrypty dedykowane historii Rzymu, republiki i wojskowości. Jak sam twierdzi, jego „rzymska biblioteka” jest już zdecydowanie większa od tej weterynaryjnej. Jednak przygotowanie weterynaryjne również wnosi dużą wartość w jego twórczość. Pomaga mu na przykład w trakcie opisywania walki, zadawanych ran czy ich leczenia. Jak sam przyznaje, niezwykle denerwuje go, gdy inni autorzy opisują tego typu rzeczy niezgodnie z rzeczywistością. Cała ta praca i świadomość technik pisarskich sprawiają, że jego książki są błyskotliwe, fascynujące i pełne napięcia, które kochają fani na całym świecie.

Na koncie pisarza znajduje się wiele cykli książkowych inspirowanych przede wszystkim historią Starożytnego Rzymu. Są to: „Trylogia Zapomnianego Legionu”, seria „Hannibal”, seria „Spartakus”, seria „Orły Rzymu”, seria „Clash of Empires” oraz seria „The Lionheart”. Wszystkie książki, które do tej pory pojawiły się w polskim tłumaczeniu, zostały wydane sumptem krakowskiego Wydawnictwa Znak Horyzont (w nawiasach znajdują się daty polskich wydań książek).

Kroniki Zapomnianego Legionu

Na trylogię składają się książki „Zapomniany Legion” (2015), „Srebrny Orzeł” (2015) oraz „Droga do Rzymu” (2016). Historia opisana w serii rozgrywa się od okresu rządów triumwiratu zawiązanego pomiędzy Cezarem, Pompejuszem i Krassusem aż do zamachu na wielkiego wodza. Walki polityczne są tu jednak jedynie tłem dla dramatów zwykłych ludzi, niewolników i służących, którzy od chwili narodzin są zmuszeni do walki o swoje życie. Bunt jednak nie wchodzi w grę, wszyscy pamiętają klęskę powstania Spartakusa. W książkach śledzimy losy Tarkwiniusza – etruskiego wojownika i wróżbity, Brennusa – galijskiego wojownika sprzedanego do szkoły gladiatorów, a także Fabioli i Romulusa – bliźniąt będących owocem gwałtu na ich matce. Losy tej czwórki nieustannie splatają się ze sobą. Czy będą w stanie zachować przyjaźń i ocalić swoje życie?

„Zapomniany Legion” był nominowany w kategorii „powieść historyczna” w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl.

Na oficjalnej stronie autora można znaleźć krótkie historie powiązane z bohaterami „Zapomnianego Legionu” do pobrania za darmo.

Seria Hannibal

Seria o Hannibalu, na którą składają się „Hannibal. Wróg Rzymu” (2018), „Hannibal. Pola krwi” (2018), „Hannibal. Chmury wojny” (2019) oraz opowiadanie „Hannibal. The Patrol” (2013 UK) toczy się w czasach drugiej wojny punickiej. Opowiada historię Hannibala, wielkiego wodza kartagińskiego, który kierowany żądzą zemsty na Rzymie szykuje się do wojny i unicestwienia wroga. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy jego syn zostaje porwany i sprzedany piratom jako niewolnik. Legiony Rzymskie nie są bezbronnym przeciwnikiem. Szala zwycięstwa przechyla się raz to na jedną, raz na drugą stronę.

Krótka historia „Hannibal. The Patrol” nie została przetłumaczona na język polski.

Seria Spartakus

„Spartakus” to dwutomowa opowieść o legendarnym wodzu, zbiegłym gladiatorze, który niemal zmienił bieg historii – Spartakusie z Tracji. Ben Kane i tym razem nie zawodzi, serwując czytelnikom wspaniałe opisy bitew i potyczek.

„Gladiator” pojawił się na polskim rynku w 2018 a „Rebelia” w 2019 roku, sześć i siedem lat po premierze książki w Wielkiej Brytanii.

Seria Cesarskie Orły

Do tej pory w serii „Cesarskie Orły” (2020) w polskim tłumaczeniu pojawiły się dwa tomy: „Ciemne chmury” oraz „Insygnium” (2021). Część zamykająca trylogię, „Eagles in the Storm”, swoją polską premierę będzie najprawdopodobniej miała w 2022 roku. Wchodzące w cykl krótkie historie towarzyszące nie zostały przetłumaczone na język polski. Są to „The Shrine” oraz „The Arena”.

Ben Kane wykorzystuje w serii legendę o jednej z największych poniesionej przez imperium rzymskie klęsk militarnych – bitwie w Teutoburskim Lesie, która rozpoczęła siedmioletnią wojnę i ustanowiła nową granicę Cesarstwa Rzymskiego. Rozegrała się ona w 9 roku naszej ery pomiędzy plemionami germańskimi pod wodzą dotychczasowego sojusznika Rzymu – Arminiusa, wodza ze szczepu Cherusków, a dowodzonymi przez Publiusza Kwintyliusza Warusa legionami rzymskimi.

W pierwszym tomie jesteśmy świadkami bitwy i upadku legionów rzymskich pod wodzą centuriona Lucjusza Tullusa. „Insygnium” przenosi nas w czasie o pięć lat, gdy owładnięty żądzą zemsty centurion planuje pomścić śmierć 15 000 legionistów i odzyskać Orła należącego do nieistniejącego już legionu Tullusa.

Pozostałe serie

Ben Kane jest również autorem serii „The Clash of Empires”, w skład której wchodzą „Clash of Empires” (2018 UK) oraz „The Falling Sword” (2019 UK) i dwutomowej serii „The Lionheart” – „Lionheart” (2020 UK), „Crusader” (2021 UK). Z dużym prawdopodobieństwem można oczekiwać, że również te serie zostaną wydane przez Wydawnictwo Znak, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość.

Ben Kane w księgarni internetowej Woblink

Wszystkie opublikowane w języku polskim książki Bena Kane’a znajdziecie w księgarnii Woblink.com w formacie ebooka, większość jest także dostępna w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

Literatura piękna to jeden z gatunków twórczości literackiej, który charakteryzuje się dominującą funkcją estetyczną używanego w nim języka (w przeciwieństwie do funkcji użytkowej takich tekstów, jak dzieła o charakterze informacyjnym, naukowym etc.). To też jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Tutaj znajdziecie wiele najwspanialszych dzieł literatury polskiej, a także bestsellerowe dzieła literatury światowej.

Autorzy literatury pięknej na kartach swoich bestsellerów tworzą jedyne w swoim rodzaju historie, poruszając w nich ważne i ponadczasowe tematy bez względu na to, czy mowa o dziełach zaliczanych do klasyki czy do współczesnej literatury pięknej. To właśnie sprawia, że od ich twórczości nie mogą się oderwać kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów literatury pięknej, z pewnością wspomnieć należy jednak przynajmniej o takich twórcach jak Margaret Atwood, John Steinbeck, Haruki Murakami, Mario Puzo, Jane Austen, Gabriel Garcia Marquez, Yoko Ogawa, Hanya Yanagihara, Ken Follett, George Orwell, Edgar Allan Poe, Marcel Proust, Salman Rushdie, Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”) czy Annie Ernaux. Na Woblinku znajdziecie także wiele ebooków wspaniałych dzieł polskiej literatury pięknej, stworzonych między innymi przez Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Wiesława Myśliwskiego, Łukasza Orbitowskiego („Tracę ciepło”), Wojciecha Kuczoka („Czarna”, „Gnój”) czy Radka Raka. To także świat klasyki literatury polskiej - książek Władysława Reymonta, Zofii Nałkowskiej czy Henryka Sienkiewicza. Najlepsze powieści znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!

Mistrzowie literatury pięknej

Jakie są cechy literatury pięknej? Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII wieku jako literacka analogia do terminu "sztuki piękne". Beletrystykę wyróżnia nacisk na estetyczną funkcję języka, jak również fikcja literacka. Choć akcja wielu dzieł toczy się w świecie będącym odbiciem naszego, ostatecznie rozgrywają się w nim historie, które przynajmniej w pewnym stopniu są wytworem wyobraźni ich autorek i autorów. Skupienie na faktach zostawiamy reportażom - w świecie literatury pięknej rządzi wyobraźnia.

Czy można wskazać największych mistrzów tego gatunku? Naszym zdaniem jest to niemożliwe, bowiem literatura piękna zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. Chcemy jednak polecić Wam przynajmniej kilka tytułów, które warto przeczytać. Jednym z nich są "Małe kobietki" Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w stanie Massechusetts. Ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, a w tym czasie jego cztery córki - Jo, Meg, Amy oraz Beth - zostały z matką w ich domu w miejscowości Concord. "Małe kobietki" to wyjątkowa powieść o dorastaniu, poszukiwaniu i odnajdywaniu własnej drogi, zmaganiach z gwałtownymi uczuciami, a nade wszystko o miłości. Inne dzieło zaliczane do klasyki literatury pięknej to chociażby "Zabić drozda" Harper Lee, książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Ta historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku na południu USA, gdzie Atticus Finch, głowa rodziny i adwokat, broni w sądzie młodego czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej dziewczynie, Mayelli Ewell. Pozornie prosta sprawa staje się symbolem w świecie wszechobecnego rasizmu i codziennej walki o równouprawnienie. "Zabić drozda" zdecydowanie nie jest lekką historią na letnie popołudnie - niewątpliwie jednak warto się z nią zmierzyć. Bestsellerowe powieści, jakie znajdziecie na Woblinku często poruszają tak ważne tematy jak miłość, współczucie, sprawiedliwość czy dobroć. Nie wahajcie się po nie sięgnąć - w naszej księgarni znajdziecie je zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

Literatura piękna polska

Które polskie dzieła literackie możemy znaleźć w czołówce współczesnej literatury pięknej? Z całą pewnością zaliczają się do nich dzieła Olgi Tokarczuk, popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej "Księgi Jakubowe" zostały uhonorowane literacką Nagrodą Nobla, a to nie jedyne przykłady literatury beletrystycznej tej autorki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Na Woblinku znajdziecie także takie powieści Olgi Tokarczuk jak "Bieguni", "Empuzjon" czy "Dom dzienny, dom nocny". Polskimi dziełami literatury pięknej, do których zdecydowanie polecamy zajrzeć są również współczesne ebooki Szczepana Twardocha (na przykład "Król" lub "Morfina"), Joanny Bator ("Ciemno, prawie noc" czy "Gorzko gorzko"), Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Ucho igielne") czy laureata Nagrody Nike Radka Raka ("Baśń o wężowym sercu" i "Małe zwierzątka"). Polska literatura piękna to również powieści klasyków literatury beletrystycznej, takie jak "Chłopi" Władysława Reymonta (przy tej okazji serdecznie polecamy też sięgnąć po "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak), "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalka" Bolesława Prusa czy "Granica" Zofii Nałkowskiej. Wiele z tytułów, które znajdziecie w kategorii literatury pięknej polskiej to równocześnie zagraniczne bestsellery, dostępne w Woblinku w wielu różnych formatach!

Literatura piękna obca

Także powieści zagranicznych autorów beletrystyki cieszą się w Polsce wielkim uznaniem. Chcielibyśmy Wam polecić kilkoro z nich. Literatura piękna obca zawiera w sobie wiele dzieł ukazujących perspektywę znacząco różniącą się od naszej. Sięgnijcie chociażby po dzieła twórców pochodzących z Azji - Harukiego Murakamiego (na przykład "Mężczyźni bez kobiet"), Kazuo Ishiguro ("Nie opuszczaj mnie", "Okruchy dnia"), Yoko Ogawy ("Ukochane równanie profesora", "Podziemie pamięci") czy Bory Chung ("Przeklęty królik"). Szerokim echem odbiła w na świecie także książka "Piersi i jajeczka" Mieko Kawakami, nazywana niekiedy prawdziwą kobiecą powieścią. To historia pisana przez kobietę o kobietach - konkretnie o trzech, Natsuko, jej starszej siostrze Makiko oraz córce Makiko, Midoriko. Macierzyństwo, cielesność, a nade wszystko społeczne oczekiwania wobec kobiet to tematy, które poruszyły serca i umysły wielu czytelniczek, a także sprawiły, że Mieko Kawakami dołączyła do cenionych przedstawicielek literatury pięknej obcej. Mistrzowie literatury pięknej obecni są na całym świecie - polecamy sięgnięcie także po ebook "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens, "Żółwie aż do końca" Johna Greena czy "Niebezpieczna fortuna" Kena Folletta. Przykłady wciągających książek należących do gatunku literatura piękna można mnożyć bez końca! Jeśli kochacie literaturę piękną zagraniczną, konieczne sprawdźcie naszą ofertę!

Klasyka literatury pięknej

Nie ma chyba sposobu na to, by ustalić jeden wspólny dla wszystkich kanon klasyki literatury pięknej, bez względu na to, czy mówimy o autorach polskich, zagranicznych czy obydwu obszarach równocześnie. Na szczęście jedną z głównych cech literatury pięknej jest jej różnorodność - w fikcji literackiej stworzonej przez mistrzów gatunku każdy znajdzie coś dla siebie! W ofercie księgarnia internetowa Woblink posiada różne podgatunki literatury pięknej, takie jak literatura obyczajowa, powieść historyczna, zagraniczna literatura piękna czy dzieła literackie polskich autorów. Czeka tu na Was zarówno klasyka literatury światowej, jak i nowości literatury pięknej - powieści "Rzeźbiarz łez" Eric Doom czy "Igła" Kena Folletta. Beletrystyka pełna jest wzruszeń, radości, napięcia lub gniewu - zajrzyjcie tylko do "Małego życia" Hanya Yanagihary, powieści "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrika Backmana czy "Ciała" Annie Ernaux by przekonać się, jak bogaty jest świat bestsellerowej literatury pięknej. Drzwi do niej szeroko otwarte są dla Was w Woblinku - sięgnijcie po książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!