Ben Kane Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Ben Kane Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Ben Kane jest irlandzkim chirurgiem weterynaryjnym, ale także pisarzem znanym przede wszystkim z beletrystycznych powieści historycznych, w których przenosi czytelnika w czasy starożytnego Rzymu. Jego najpopularniejszymi seriami powieściowymi są „Zapomniany Legion” oraz „Hannibal. Wróg Rzymu”. Sześć z ośmiu jego książek znalazło się na liście bestsellerów „Sunday Timesa”. Zostały również przetłumaczone na kilkanaście języków, m.in. włoski, hiszpański, grecki, rosyjski czy polski.

Po wielu podróżach, w czasie których poszukiwał swojego miejsca na ziemi, autor osiadł w North Somerset w Anglii. Mieszka tam ze swoją żoną Sarah, synem o imieniu Ferdia i córką.

Ben Kane – wielki miłośnik książek

Autor urodził się 6 marca 1970 roku w Nairobi, gdzie jego ojciec pracował jako weterynarz dla rządu Kenii. Do Irlandii Kane przeprowadził się w wieku 7 lat i rozpoczął naukę w Dundalk, mieście położonym około 80 kilometrów na północ od Dublina. Od dziecka namiętnie pochłaniał literaturę, wydając całe kieszonkowe na książki, przede wszystkim beletrystykę historyczną i książki militarne. Trudno było go wygonić z biblioteki.

Wśród jego ulubionych autorów znajdują się m.in. Henry Treece („The Viking Saga”), Rosemary Sutcliff („Dziewiąty legion”, „Srebrna gałąź”), T.H White, Sir Arthur Conan Doyle (opowieści średniowieczne jak „Sir Nigel” czy „The White Company” oraz „Sherlock Holmes”). Jako nastolatek zaczytywał się również powieściach Bernarda Cornwella i Wilbura Smitha, ale najsilniejszą reprezentację stanowili autorzy fantastyki – J. R. R. Tolkien („Władca Pierścieni”), Julian May, Susan Cooper, Ursula le Guin, Ann McCaffrey, Roger Zelazny, Guy Gavriel Kay, Michael Scott Rohan czy Stephen Donaldson.

Mimo ogromnej ilości czasu spędzonej na czytaniu, nigdy nie przyszło mu do głowy, by studiować literaturę angielską czy historię. Kochał zwierzęta i to im, tak jak wcześniej jego ojciec, chciał się poświęcić. Studiował medycynę weterynaryjną na University College Dublin. W 1992 roku zdobył tytuł chirurga i rozpoczął praktykę weterynaryjną. W 1996 roku przeniósł się do Wielkiej Brytanii, by skupić się na opiece nad małymi zwierzętami.

Podróż do Turkmenistanu i początek kariery pisarskiej

Kane od dziecka marzył o podróżach, chciał zobaczyć świat. W 1997 roku wyruszył w trzymiesięczną podróż częścią starożytnego Szlaku Jedwabnego (Iran, Turkmenistan, Uzbekistan, Kirgistan, Kazachstan, wschodnie Chiny oraz Pakistan). Odwiedziny w ruinach starożytnego miasta Merv w Turkmenistanie na nowo rozbudziły w nim fascynację Starożytnym Rzymem i kampaniami przeciwko Partom. Po wizycie w miejscu narodzin Aleksandra Wielkiego w Pelli oraz muzeum w Salonikach ponownie zaczytywał się w beletrystyce historycznej. Wtedy też zaczął zastanawiać się, czym jeszcze, poza byciem weterynarzem, mógłby się zajmować.

Podczas prawie trzyletniej podróży dookoła świata, w którą wyruszył w 1998 roku, aktywnie prowadził dziennik z wyprawy, z którego zapisami dzielił się z rodziną i przyjaciółmi. Wtedy to zakiełkował w jego głowie pierwszy pomysł na powieść, jednak ten, który wziął pod uwagę, narodził się w 2002 roku w Northumberland podczas opanowywania wirusa pryszczycy u zwierząt gospodarskich. Mimo ciężkiej i niewdzięcznej pracy, Kane miał możliwość codziennie patrzeć na Mur Hadriana. Poczuł przypływ weny i w 2003 roku zaczął konstruować swoją pierwszą powieść o centurionie żyjącym na Murze Hadriana.W krótkim czasie autor musiał przemodelować swoje życie – to, co wcześniej było jedynie pasją, stało się pracą na pełen etat. Przeszedł również kurs kreatywnego pisania w The Arvon Foundation. W 2007 roku dzięki pomocy agenta Charliego Vineya podpisał kontrakt z Random House na trylogię „Kroniki zapomnianego Legionu”. Prawa do publikacji zostały sprzedane m.in. do Stanów Zjednoczonych, Włoch, Grecji, Rosji, Hiszpanii czy Polski. Pierwsza część serii „Zapomniany Legion” sprzedała się w ilości ponad 800 tysięcy egzemplarzy na całym świecie.

Ben Kane – autor poczytnych serii książek historycznych

Mimo upływającego czasu Ben Kane nie zwalnia od czasu debiutu. Autor ma bardzo zajęty grafik, prócz pisania pojawia się także na festiwalach (York Roman Festival), podpisuje książki, ale także udziela się charytatywnie. W 2013 oraz w 2014 roku wraz z dwoma przyjaciółmi przeszedł cały mur Hadriana w pełnym rzymskim rynsztunku. Zebrali prawie 45 500£ dla organizacji „Combat Stress” oraz „Medicins Sans Frontieres”. O ich spacerze powstał nawet film dokumentalny „The Road to Rome” z narracją sir Iana McKellena.

Ben Kane poświęca każdorazowo wiele czasu na merytoryczne przygotowania do pisania. Wertuje książki i skrypty dedykowane historii Rzymu, republiki i wojskowości. Jak sam twierdzi, jego „rzymska biblioteka” jest już zdecydowanie większa od tej weterynaryjnej. Jednak przygotowanie weterynaryjne również wnosi dużą wartość w jego twórczość. Pomaga mu na przykład w trakcie opisywania walki, zadawanych ran czy ich leczenia. Jak sam przyznaje, niezwykle denerwuje go, gdy inni autorzy opisują tego typu rzeczy niezgodnie z rzeczywistością. Cała ta praca i świadomość technik pisarskich sprawiają, że jego książki są błyskotliwe, fascynujące i pełne napięcia, które kochają fani na całym świecie.

Na koncie pisarza znajduje się wiele cykli książkowych inspirowanych przede wszystkim historią Starożytnego Rzymu. Są to: „Trylogia Zapomnianego Legionu”, seria „Hannibal”, seria „Spartakus”, seria „Orły Rzymu”, seria „Clash of Empires” oraz seria „The Lionheart”. Wszystkie książki, które do tej pory pojawiły się w polskim tłumaczeniu, zostały wydane sumptem krakowskiego Wydawnictwa Znak Horyzont (w nawiasach znajdują się daty polskich wydań książek).

Kroniki Zapomnianego Legionu

Na trylogię składają się książki „Zapomniany Legion” (2015), „Srebrny Orzeł” (2015) oraz „Droga do Rzymu” (2016). Historia opisana w serii rozgrywa się od okresu rządów triumwiratu zawiązanego pomiędzy Cezarem, Pompejuszem i Krassusem aż do zamachu na wielkiego wodza. Walki polityczne są tu jednak jedynie tłem dla dramatów zwykłych ludzi, niewolników i służących, którzy od chwili narodzin są zmuszeni do walki o swoje życie. Bunt jednak nie wchodzi w grę, wszyscy pamiętają klęskę powstania Spartakusa. W książkach śledzimy losy Tarkwiniusza – etruskiego wojownika i wróżbity, Brennusa – galijskiego wojownika sprzedanego do szkoły gladiatorów, a także Fabioli i Romulusa – bliźniąt będących owocem gwałtu na ich matce. Losy tej czwórki nieustannie splatają się ze sobą. Czy będą w stanie zachować przyjaźń i ocalić swoje życie?

„Zapomniany Legion” był nominowany w kategorii „powieść historyczna” w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl.

Na oficjalnej stronie autora można znaleźć krótkie historie powiązane z bohaterami „Zapomnianego Legionu” do pobrania za darmo.

Seria Hannibal

Seria o Hannibalu, na którą składają się „Hannibal. Wróg Rzymu” (2018), „Hannibal. Pola krwi” (2018), „Hannibal. Chmury wojny” (2019) oraz opowiadanie „Hannibal. The Patrol” (2013 UK) toczy się w czasach drugiej wojny punickiej. Opowiada historię Hannibala, wielkiego wodza kartagińskiego, który kierowany żądzą zemsty na Rzymie szykuje się do wojny i unicestwienia wroga. Sytuacja komplikuje się jednak, gdy jego syn zostaje porwany i sprzedany piratom jako niewolnik. Legiony Rzymskie nie są bezbronnym przeciwnikiem. Szala zwycięstwa przechyla się raz to na jedną, raz na drugą stronę.

Krótka historia „Hannibal. The Patrol” nie została przetłumaczona na język polski.

Seria Spartakus

„Spartakus” to dwutomowa opowieść o legendarnym wodzu, zbiegłym gladiatorze, który niemal zmienił bieg historii – Spartakusie z Tracji. Ben Kane i tym razem nie zawodzi, serwując czytelnikom wspaniałe opisy bitew i potyczek.

„Gladiator” pojawił się na polskim rynku w 2018 a „Rebelia” w 2019 roku, sześć i siedem lat po premierze książki w Wielkiej Brytanii.

Seria Cesarskie Orły

Do tej pory w serii „Cesarskie Orły” (2020) w polskim tłumaczeniu pojawiły się dwa tomy: „Ciemne chmury” oraz „Insygnium” (2021). Część zamykająca trylogię, „Eagles in the Storm”, swoją polską premierę będzie najprawdopodobniej miała w 2022 roku. Wchodzące w cykl krótkie historie towarzyszące nie zostały przetłumaczone na język polski. Są to „The Shrine” oraz „The Arena”.

Ben Kane wykorzystuje w serii legendę o jednej z największych poniesionej przez imperium rzymskie klęsk militarnych – bitwie w Teutoburskim Lesie, która rozpoczęła siedmioletnią wojnę i ustanowiła nową granicę Cesarstwa Rzymskiego. Rozegrała się ona w 9 roku naszej ery pomiędzy plemionami germańskimi pod wodzą dotychczasowego sojusznika Rzymu – Arminiusa, wodza ze szczepu Cherusków, a dowodzonymi przez Publiusza Kwintyliusza Warusa legionami rzymskimi.

W pierwszym tomie jesteśmy świadkami bitwy i upadku legionów rzymskich pod wodzą centuriona Lucjusza Tullusa. „Insygnium” przenosi nas w czasie o pięć lat, gdy owładnięty żądzą zemsty centurion planuje pomścić śmierć 15 000 legionistów i odzyskać Orła należącego do nieistniejącego już legionu Tullusa.

Pozostałe serie

Ben Kane jest również autorem serii „The Clash of Empires”, w skład której wchodzą „Clash of Empires” (2018 UK) oraz „The Falling Sword” (2019 UK) i dwutomowej serii „The Lionheart” – „Lionheart” (2020 UK), „Crusader” (2021 UK). Z dużym prawdopodobieństwem można oczekiwać, że również te serie zostaną wydane przez Wydawnictwo Znak, trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość.

Ben Kane w księgarni internetowej Woblink

Wszystkie opublikowane w języku polskim książki Bena Kane’a znajdziecie w księgarnii Woblink.com w formacie ebooka, większość jest także dostępna w formie papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!