Majówkowy Maraton Czytelniczy

Benedykt XVI Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Benedykt XVI Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Benedykt XVI (Joseph Aloisius Ratzinger) urodził się w 1927 roku. To niemiecki duchowny kościoła rzymskokatolickiego. W latach 2005-2013 Joseph Ratzinger sprawował funkcję papieża i 7. suwerena Państwa Watykańskiego jako Benedykt XVI. Wcześniej był arcybiskupem metropolitą Monachium i Freising (1977–1982). W 1977 roku został mianowany kardynałem prezbiterem, a w 1993 roku kardynałem biskupem. Przez blisko dwadzieścia pięć lat Ratzinger sprawował funkcję prefekta Kongregacji Nauki Wiary. 28 lutego 2013 roku Benedykt XVI dobrowolnie zrezygnował z pełnienia funkcji papieża. Taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy od XV wieku.

Dorobek literacki Papieża Benedykta XVI

Benedykt XVI posiada bardzo bogaty dorobek literacki. Joseph Ratzinger publikował książki głównie na temat teologii i doktryny chrześcijańskiej oraz filozofii. Jest autorem takich książek jak „Jezus z Nazaretu”, „Matka Boga”, „Uczniowie Pana”, „Duch Święty. Tchnienie życia Kościoła”, „Caritas in veritate” czy zbioru homilii „Blask zbawienia”. Wiele książek papieża Benedykta XVI (Josepha Ratzingera) dostępnych jest w formie ebooka i książek papierowych.

Encykliki papieskie

Joseph Ratzinger, jako papież Benedykt XVI, wydał trzy encykliki. Encykliki to wyjątkowe pisma, które papież kieruje do wiernych i biskupów. Porusza w nich sprawy doktrynalne i organizacyjne. Po wyborze papieża czeka się na wydanie pierwszej encykliki, która określa charakter jego pontyfikatu, jego cele i założenia związane z piastowaniem funkcji głowy kościoła. Benedykt XVI napisał trzy encykliki – „Deus caritas est” („Bóg jest miłością”) z 2006 roku, „Spe salvi” („W nadziei zbawieni”) z 2007 roku i „Caritas in veritate” („Miłość w prawdzie”) z 2009 roku.

Jezus z Nazaretu

W 2007 roku ukazał się pierwszy tom trylogii „Jezus z Nazaretu”. To obok encyklik „Deus caritas est”, „Spe salvi” i „Bożej rewolucji” jedna z pierwszych publikacji po objęciu przez Josepha Ratzingera papieskiego tytułu Benedykt XVI. W pierwszej części Benedykt XVI opisał okres życia Chrystusa od chrztu w Jordanie do Przemienienia. W drugiej części „Jezusa z Nazaretu” papież opowiada o okresie życia Jezusa od wjazdu do Jerozolimy do zmartwychwstania. Książka ukazała się w 2011 roku. Ostatnia część, która miała swoją premierę w 2012 roku, to rozprawa o dzieciństwie Chrystusa. Wszystkie tomy trylogii Benedykta XVI można kupić w formie ebooka.

Nakładem wydawnictwa Jedność ukazały się książki Benedykta XVI, które napisał jeszcze przed objęciem funkcji papieża. Wśród nich warto wymienić takie pozycje jak „Nowe porywy ducha”, „Kościół, wspólnota w drodze”. Obie książki dostępne są w formie ebooka.

Dwóch papieży

Temat abdykacji poruszył nie tylko środowisko chrześcijan na całym świecie, ale również badaczy kultury i artystów. W 2019 roku ukazała się książka „The Pope: Francis, Benedict, and the Decision That Shook the World” autorstwa Anthony’ego McCartena. To opowieść o przełomowej decyzji Benedykta XVI o ustąpieniu ze stanowiska papieża i jego relacji z przyszłym papieżem, argentyńskim kardynałem Jorge Mario Bergoglio. Na podstawie książki powstał film pt. „Dwóch papieży”, do którego scenariusz napisał McCarten. W rolę Benedykta XVI wcielił się Anthony Hopkins, natomiast rolę kardynała Bergoglio odegrał Jonathan Pryce.

McCarten za scenariusz filmu „Dwóch papieży” otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy scenariusz adaptowany. Wcześniej do nagród Amerykańskiej Akademii nominowany był trzykrotnie nominowany – za „Czas mroku” (scenariusz adaptowany) i „Teorię wszystkiego” (najlepszy film, najlepszy scenariusz adaptowany).

W Polsce książka McCartena ukazała się pierwotnie pod tytułem „The Pope”, jednak w związku z premierą filmu wznowiono książkę pod tytułem „Dwóch papieży” z nową, filmową okładką. Książka dostępna jest w formie ebooka oraz papierowej.

Benedykt XVI otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień i odznaczeń. Po wyborze na głowę Kościoła katolickiego Benedykt XVI otrzymał m.in. Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec, Order Maksymiliana, Narodowy Order Zasługi (Peru), Order Narodowy Legii Honorowej (Francja), Order Najwyższy Chrystusa i wiele innych.

Wśród wyróżnień znajdują się również doktoraty honorowe, które w większości otrzymał za swój dorobek filozoficzny i teologiczny. Benedykt XVI posiada doktoraty honoris causa siedmiu uczelni: College of St. Thomas w Saint Paul, Katolickiego Uniwersytetu w Eichstätt i Ingolstadt, Papieskiego Uniwersytetu Katolickiego w Peru, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie, Wolnego Uniwersytetu Maria SS. Assunta w Rzymie, Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Książki Benedykta XVI na Woblinku

Książki Benedykta XVI (Josepha Ratzingera) znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka (formaty MOBI i epub) oraz papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).