Brandon Mull Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Baśniobór, Książka | Brandon Mull

    Kendra i Seth mają spędzić wakacje u dziadka. Nie są tym zachwyceni. Dziadek wita ich całą serią zakazów i przestróg. Okazuje się jednak, że ten dziwny staruszek pełni bardzo ważną funkcję - jest strażnikiem niezwykłej krainy, Baśnioboru. Przez wieki Baśniobór był schronieniem czarodziejskich istot, żyjących według pradawnych reguł. Do dziś zamieszkują go w zgodzie zachłanne trolle, figlarne satyry, zgryźliwe czarownice, psotne chochliki i zazdrosne wróżki. Dzieci wcale nie z...

Brandon Mull Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Brandon Mull jest bestsellerowym autorem New York Timesa, któremu międzynarodową sławę przyniosły powieści z gatunku fantasy dla dzieci i młodzieży, seria „Baśniobór”. Mieszka z żoną, piątką potomstwa oraz psem Buffy w malowniczej miejscowości Alpine w amerykańskim stanie Utah.

Uwielbia spotykać się ze swoimi czytelnikami by wysłuchać ich opinii na temat jego książek. Jest entuzjastą skaczących piłeczek, zabawek antystresowych, które można ściskać oraz folii bąbelkowej.

Życiorys i kariera literacka Brandona Mulla

Autor urodził się 8 listopada 1974 roku w stanie Kalifornia. W dzieciństwie jego największym marzeniem było przemierzanie innych światów, szukał zatem ukrytych drzwi do magicznych krain na przykład w starych szafach niczym w „Opowieściach z Narnii” czy króliczych norach jak w „Alicji z Krainy Czarów”. Gdy ich nie znalazł, zaczął tworzyć opowieści w swojej głowie. Jak można się domyślić, największy wpływ na jego twórczość miały prace C.S. Lewisa i J.R.R. Tolkiena. Inspirował się również serią przygód o młodym czarodzieju „Harrym Potterze” J.K.K. Rowling.

Mieszkał i uczył się w miejscowości Clayton – najpierw w Mt. Diablo Elementary School, później Pine Hollow Middle School, a na końcu w Clayton Valley. Studia o specjalności filologia angielska i public relations odbył w Brigham Young University należącym do Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Po uzyskaniu dyplomu w 2000 roku wyjechał na dwa lata na misję kościoła do Chile. Nauczył się tam języka hiszpańskiego.

Nim rozpoczął karierę pisarską, imał się wielu zajęć. Zajmował się instalacją patio, był urzędnikiem, copywriterem, archiwistą, komikiem, pracował w sklepie spożywczym. Przez lata marzył o wydaniu książki, jednak utrzymywał to w sekrecie przed rodziną i znajomymi, obawiając się niezrozumienia oraz porażki. Pomysły dojrzewały więc w jego głowie latami, nim zdecydował się przenieść je na papier. Początkowo tworzył krótkie opowiadania, później zaczął pracować nad większymi objętościowo utworami.

Swoją pierwszą powieść usiłował wydać aż cztery lata. Trud opłacił się. Jego debiutancka powieść „Baśniobór” wydana w 2006 roku nakładem oficyny Shadow Mountain Publishing okazała się ogromnym sukcesem.

Seria Baśniobór i Smocza Straż

Pięciotomowy cykl powieści „Baśniobór” wydano w Stanach Zjednoczonych w latach 2006-2010. Pierwszy tom został przetłumaczony na ponad 30 języków i sprzedał się w milionach egzemplarzy na całym świecie. W Polsce seria ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B. W jej skład wchodzą: „Baśniobór” (2011), „Gwiazda Wieczorna wschodzi” (2011), „Plaga cieni” (2012), „Tajemnice smoczego azylu” (2012) oraz „Klucze do więzienia demonów” (2013).

W serii znajdują się również „Baśniobór. Przewodnik opiekuna” (2016) oraz „Baśniobór. Kraina wyobraźni”.

„Baśniobór” opowiada historię Kendry i Setha, rodzeństwa które zostaje wysłane na wakacje do dziadka. Mężczyzna okazuje się strażnikiem magicznej krainy, Baśnioboru, zamieszkanej przez niezwykłe istoty – czarownice, wróżki, trolle, chochliki. Niegasnąca dziecięca ciekawość popycha je do złamania zakazu zbliżania się do lasu, przez co uwalniają czyhające na okazję złe moce. Tylko od rodzeństwa zależeć będzie przyszłość obu światów. Będą musieli pokonać Stowarzyszenie Gwiazdy Wieczornej, uwolnić się od klątwy i uratować swoją rodzinę.

Wszystkie części cyklu znalazły się na liście bestsellerów New York Timesa, ale to za drugi tom „Gwiazda Wieczorna wschodzi” autor otrzymał prestiżową Whitney Award w kategorii Best Youth Fiction (2007). Mull otrzymał również za „Baśniobór” Young Readers Choice Awards, co osobiście uważa za najwyższe wyróżnienie.

Brandon Mull zdecydował się zabrać swoich czytelników w kolejną podróż przez świat Baśnioboru i w 2017 roku opublikował pierwszą z pięciu części sequelu „Smocza Straż”. W Polsce powieści „Smocza straż”(2017), „Gniew Króla Smoków” (2019), „Pan Widmowej Wyspy” (2020), „Mistrz Igrzysk Tytanów” (2021) nakładem Wydawnictwa Wilga.

Tym razem Seth i Kendra będą musieli zmierzyć się z buntem smoków oraz ich królem, który za wszelką cenę stara się opuścić swoje więzienie, by siać ferment na świecie.

Pozaświatowcy

Seria „Pozaświatowcy”, jak zaznacza na swojej stronie autorskiej Brandon Mull, jest tą, dla której został pisarzem. Pomysł na nią kiełkował w jego głowie ponad 10 lat. W końcu w 2011 roku autor wydał pierwszy tom „Pozaświatowcy: Świat bez bohaterów” i niemal od razu trafił od na listę bestsellerów „New York Timesa”.

W Polsce do tej pory ukazały się „Świat bez bohaterów” (2013), „Zarzewie buntu” (2013) oraz „W pogoni za proroctwem” (2013).

Mull wykreował w „Pozaświatowcach” fantastyczny świat Lyrian z całkowicie nowymi, stworzonymi od podstaw rasami, jak na przykład Amar Kabal, która u podstawy czaszki ma nasiona, dzięki którym po śmierci może odrodzić się z zachowaną pamięcią.

Pozaświatowcy to historia o bohaterach walczących z cesarzem Maldorem. O chłopcu i dziewczynie z naszego świata, którzy uczą się nimi być, a także o starych bohaterach Lyrian, którzy muszą pokonać swoje lęki, by ponownie nimi się stać.

Pozostałe książki Brandona Mulla

Oprócz „Baśnioboru”, „Smoczej straży” oraz „Pozaświatowców” ma na swoich koncie dwie powieści z cyklu „Wojna cukierkowa” („Wojna cukierkowa” (2013) oraz „Wojna cukierkowa: Awantura w salonie gier” (2014)), pięć tomów należących do serii „Pięć Królestw” („Łupieżcy Niebios” (2014), „Błędny rycerz” (2015), „Strażnicy Kryształów” (2016), „Tkacze śmierci” (2017), „Skoczkowie w czasie” (2018)) oraz dwie książki z cyklu „Pingo” (niepublikowane w Polsce).

W 2014 roku książką „Zwierzoduchy” zapoczątkował cykl powieści fantasy, do którego kolejne tytuły dopisują inni autorzy, tacy jak Shannon Hale, Marie Lu, Garth Nix, Eliot Schrefer, Maggie Stiefvater, Tui T. Sutherland czy Sean Williams. W 2020 roku w Polsce premierę miała również napisana przez Mulla specjalna część „Opowieści Zwierzoduchów”.

Powieści Brandona Mulla na Woblinku

W księgarnii internetowej Woblink znajdziecie wybrane książki Brandona Mulla w formacie ebooków (epub, mobi), audiobooków oraz książek papierowych.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

Literatura piękna to jeden z gatunków twórczości literackiej, który charakteryzuje się dominującą funkcją estetyczną używanego w nim języka (w przeciwieństwie do funkcji użytkowej takich tekstów, jak dzieła o charakterze informacyjnym, naukowym etc.). To też jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Tutaj znajdziecie wiele najwspanialszych dzieł literatury polskiej, a także bestsellerowe dzieła literatury światowej.

Autorzy literatury pięknej na kartach swoich bestsellerów tworzą jedyne w swoim rodzaju historie, poruszając w nich ważne i ponadczasowe tematy bez względu na to, czy mowa o dziełach zaliczanych do klasyki czy do współczesnej literatury pięknej. To właśnie sprawia, że od ich twórczości nie mogą się oderwać kolejne pokolenia czytelniczek i czytelników. Nie sposób wymienić wszystkich popularnych autorów literatury pięknej, z pewnością wspomnieć należy jednak przynajmniej o takich twórcach jak Margaret Atwood, John Steinbeck, Haruki Murakami, Mario Puzo, Jane Austen, Gabriel Garcia Marquez, Yoko Ogawa, Hanya Yanagihara, Ken Follett, George Orwell, Edgar Allan Poe, Marcel Proust, Salman Rushdie, Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”) czy Annie Ernaux. Na Woblinku znajdziecie także wiele ebooków wspaniałych dzieł polskiej literatury pięknej, stworzonych między innymi przez Olgę Tokarczuk, Joannę Bator, Szczepana Twardocha, Leopolda Tyrmanda, Wiesława Myśliwskiego, Łukasza Orbitowskiego („Tracę ciepło”), Wojciecha Kuczoka („Czarna”, „Gnój”) czy Radka Raka. To także świat klasyki literatury polskiej - książek Władysława Reymonta, Zofii Nałkowskiej czy Henryka Sienkiewicza. Najlepsze powieści znajdziecie na Woblinku jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!

Mistrzowie literatury pięknej

Jakie są cechy literatury pięknej? Pojęcie to pojawiło się po raz pierwszy w pierwszej połowie XVIII wieku jako literacka analogia do terminu "sztuki piękne". Beletrystykę wyróżnia nacisk na estetyczną funkcję języka, jak również fikcja literacka. Choć akcja wielu dzieł toczy się w świecie będącym odbiciem naszego, ostatecznie rozgrywają się w nim historie, które przynajmniej w pewnym stopniu są wytworem wyobraźni ich autorek i autorów. Skupienie na faktach zostawiamy reportażom - w świecie literatury pięknej rządzi wyobraźnia.

Czy można wskazać największych mistrzów tego gatunku? Naszym zdaniem jest to niemożliwe, bowiem literatura piękna zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. Chcemy jednak polecić Wam przynajmniej kilka tytułów, które warto przeczytać. Jednym z nich są "Małe kobietki" Louisy May Alcott, których akcja rozgrywa się w latach 60. XIX wieku w stanie Massechusetts. Ojciec rodziny walczy w wojnie secesyjnej, a w tym czasie jego cztery córki - Jo, Meg, Amy oraz Beth - zostały z matką w ich domu w miejscowości Concord. "Małe kobietki" to wyjątkowa powieść o dorastaniu, poszukiwaniu i odnajdywaniu własnej drogi, zmaganiach z gwałtownymi uczuciami, a nade wszystko o miłości. Inne dzieło zaliczane do klasyki literatury pięknej to chociażby "Zabić drozda" Harper Lee, książka uhonorowana Nagrodą Pulitzera. Ta historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku na południu USA, gdzie Atticus Finch, głowa rodziny i adwokat, broni w sądzie młodego czarnoskórego mężczyznę oskarżonego o gwałt na biednej białej dziewczynie, Mayelli Ewell. Pozornie prosta sprawa staje się symbolem w świecie wszechobecnego rasizmu i codziennej walki o równouprawnienie. "Zabić drozda" zdecydowanie nie jest lekką historią na letnie popołudnie - niewątpliwie jednak warto się z nią zmierzyć. Bestsellerowe powieści, jakie znajdziecie na Woblinku często poruszają tak ważne tematy jak miłość, współczucie, sprawiedliwość czy dobroć. Nie wahajcie się po nie sięgnąć - w naszej księgarni znajdziecie je zarówno jako książki papierowe, jak i audiobooki oraz ebooki.

Literatura piękna polska

Które polskie dzieła literackie możemy znaleźć w czołówce współczesnej literatury pięknej? Z całą pewnością zaliczają się do nich dzieła Olgi Tokarczuk, popularne nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Jej "Księgi Jakubowe" zostały uhonorowane literacką Nagrodą Nobla, a to nie jedyne przykłady literatury beletrystycznej tej autorki, na które z pewnością warto zwrócić uwagę. Na Woblinku znajdziecie także takie powieści Olgi Tokarczuk jak "Bieguni", "Empuzjon" czy "Dom dzienny, dom nocny". Polskimi dziełami literatury pięknej, do których zdecydowanie polecamy zajrzeć są również współczesne ebooki Szczepana Twardocha (na przykład "Król" lub "Morfina"), Joanny Bator ("Ciemno, prawie noc" czy "Gorzko gorzko"), Wiesława Myśliwskiego ("Traktat o łuskaniu fasoli", "Ucho igielne") czy laureata Nagrody Nike Radka Raka ("Baśń o wężowym sercu" i "Małe zwierzątka"). Polska literatura piękna to również powieści klasyków literatury beletrystycznej, takie jak "Chłopi" Władysława Reymonta (przy tej okazji serdecznie polecamy też sięgnąć po "Chłopki. Opowieść o naszych babkach" Joanny Kuciel-Frydryszak), "Inny świat" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza, "Lalka" Bolesława Prusa czy "Granica" Zofii Nałkowskiej. Wiele z tytułów, które znajdziecie w kategorii literatury pięknej polskiej to równocześnie zagraniczne bestsellery, dostępne w Woblinku w wielu różnych formatach!

Literatura piękna obca

Także powieści zagranicznych autorów beletrystyki cieszą się w Polsce wielkim uznaniem. Chcielibyśmy Wam polecić kilkoro z nich. Literatura piękna obca zawiera w sobie wiele dzieł ukazujących perspektywę znacząco różniącą się od naszej. Sięgnijcie chociażby po dzieła twórców pochodzących z Azji - Harukiego Murakamiego (na przykład "Mężczyźni bez kobiet"), Kazuo Ishiguro ("Nie opuszczaj mnie", "Okruchy dnia"), Yoko Ogawy ("Ukochane równanie profesora", "Podziemie pamięci") czy Bory Chung ("Przeklęty królik"). Szerokim echem odbiła w na świecie także książka "Piersi i jajeczka" Mieko Kawakami, nazywana niekiedy prawdziwą kobiecą powieścią. To historia pisana przez kobietę o kobietach - konkretnie o trzech, Natsuko, jej starszej siostrze Makiko oraz córce Makiko, Midoriko. Macierzyństwo, cielesność, a nade wszystko społeczne oczekiwania wobec kobiet to tematy, które poruszyły serca i umysły wielu czytelniczek, a także sprawiły, że Mieko Kawakami dołączyła do cenionych przedstawicielek literatury pięknej obcej. Mistrzowie literatury pięknej obecni są na całym świecie - polecamy sięgnięcie także po ebook "Gdzie śpiewają raki" Delii Owens, "Żółwie aż do końca" Johna Greena czy "Niebezpieczna fortuna" Kena Folletta. Przykłady wciągających książek należących do gatunku literatura piękna można mnożyć bez końca! Jeśli kochacie literaturę piękną zagraniczną, konieczne sprawdźcie naszą ofertę!

Klasyka literatury pięknej

Nie ma chyba sposobu na to, by ustalić jeden wspólny dla wszystkich kanon klasyki literatury pięknej, bez względu na to, czy mówimy o autorach polskich, zagranicznych czy obydwu obszarach równocześnie. Na szczęście jedną z głównych cech literatury pięknej jest jej różnorodność - w fikcji literackiej stworzonej przez mistrzów gatunku każdy znajdzie coś dla siebie! W ofercie księgarnia internetowa Woblink posiada różne podgatunki literatury pięknej, takie jak literatura obyczajowa, powieść historyczna, zagraniczna literatura piękna czy dzieła literackie polskich autorów. Czeka tu na Was zarówno klasyka literatury światowej, jak i nowości literatury pięknej - powieści "Rzeźbiarz łez" Eric Doom czy "Igła" Kena Folletta. Beletrystyka pełna jest wzruszeń, radości, napięcia lub gniewu - zajrzyjcie tylko do "Małego życia" Hanya Yanagihary, powieści "Mężczyzna imieniem Ove" Fredrika Backmana czy "Ciała" Annie Ernaux by przekonać się, jak bogaty jest świat bestsellerowej literatury pięknej. Drzwi do niej szeroko otwarte są dla Was w Woblinku - sięgnijcie po książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!