Majówkowy Maraton Czytelniczy

C. S. Lewis Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Opowieści z Narnii T 1-7, Książka | C. S. Lewis

    "Opowieści z Narnii" to siedmioczęściowy cykl powieściowy autorstwa Clive'a Staplesa Lewisa (1898-1963), angielskiego pisarza, filozofa i wykładowcy literatury średniowiecznej i renesansowej na uniwersytecie w Oksfordzie. Książki o fantastycznej krainie Narnii powstały w latach 1950-56 i osiągnęły wielki sukces w Europie i USA. Przetłumaczono je na 29 języków, sprzedano ponad 85 milionów egzemplarzy. Są od lat doskonale znane w Polsce, także dzięki znakomitemu tłumaczeniu An...

    Promocja
    okładka Opowieści z Narnii. Łączne wydanie siedmiu tomów słynnego cyklu powieściowego, Książka | C. S. Lewis

    Jednotomowe wydanie wszystkich siedmiu części „Opowieści z Narnii”. Okładkę tej edycji zdobi piękny plakat z najnowszej ekranizacji „Podróży Wędrowca do Świtu”.

    Promocja
    okładka Opowieści z Narnii Tom 1-7, Książka | C. S. Lewis

    Autorem Opowieści z Narnii – siedmioczęściowego zbioru opowieści o krainie Narnii, jest C.S. Lewis, angielski wykładowca literatury na uniwersytecie w Oksfordzie, bliski przyjaciel J.R.R Tolkiena, kolegi po fachu. Książka powstała w latach pięćdziesiątych i odniosła wielki sukces na całym świecie. Przetłumaczono je na 29 języków, sprzedano ponad 85 milionów egzemplarzy. Są od lat doskonale znane w Polsce, także dzięki znakomitemu tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego i wydawnictw...

    Promocja
    okładka Opowieści z Narnii. Książę Kaspian, Książka | C. S. Lewis



    Książę Kaspian marzy o powrocie dawnych czasów świetności Narnii. Niestety w królestwie trwa wojna domowa, a ciotce i wujowi księcia nie podobają się jego marzenia. Chcą go zabić, by objąć tron. Ratuje go jego nauczyciel; doktor Korneliusz. Teraz pomóc mu muszą legendarni królowie Narnii - Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja.

    Promocja
    okładka Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa, Książka | C. S. Lewis

    Kultowy cykl stworzony przez profesora z Oksfordu od lat niesie nieprzemijalne wartości i uczy rozwijać wyobraźnię kolejnych pokoleń młodych czytelników. Często miarą sukcesu czytelniczego książki jest filmowa ekranizacja dzieł literackiego, której w przypadku Lwa, Czarownicy i starej szafy podjęła się wytwórnia Walta Disneya przenosząca już nie raz na ekran dziecięce marzenia. Wydanie pierwszej książki cyklu narnijskich opowieści ilustrowanych filmowymi scenami oraz w „filmo...

    Promocja
    okładka Opowieści z Narnii, Książka | C. S. Lewis

    W 1949 roku ten wyimaginowany obraz fauna idącego przez zaśnieżony las z parasolem i paczkami zainspirował pisarza do napisania opowieści o czwórce dzieci przeniesionych z Anglii do innego kraju, który nazwał Narnią - świata faunów, mówiących zwierząt i mądrego lwa.

C. S. Lewis Dla młodzieży - książki, ebooki i audiobooki

Clive Staples Lewis, pseudonim Jack, urodził się w 1898 roku w Belfaście. To brytyjski uczony, filolog, filozof, znawca i miłośnik średniowiecza, wykładowca akademicki, krytyk literacki, autor wielu książek o tematyce duchowej i twórca bestsellerowego cyklu „Opowieści z Narni” („Lew, czarownica i stara szafa”, „Książę Kaspian”, „Podróż „Wędrowca do Świtu”, „Srebrne krzesło”, „Koń i jego chłopiec”, „Siostrzeniec czarodzieja” oraz „Ostatnia bitwa”).

Książki autorstwa C.S. Lewis

Książki jego autorstwa zostały przetłumaczone na przeszło czterdzieści języków. Sam cykl „Opowieści z Narni” sprzedał się w liczbie przeszło 130 milionów egzemplarzy na całym świecie.

Clive Staples Lewis pochodził z bogatej protestanckiej rodziny. Był synem prawnika i córki anglikańskiego pastora. Zarówno ojciec, jak i matka interesowali się literaturą i próbowali swoich sił w pisaniu, niestety bez sukcesów. W 1905 roku rodzina przeniosła się do dużego domu zwanego Little Lea, w którym znajdowała się bogato zdobiona dębowa szafa, w której mały Clive Staples przesiadywał wraz ze swoim bratem. Wspomnienia z dzieciństwa były bezpośrednią inspiracją do powstania pierwszego tomu „Opowieści z Narni” pt. „Lew, Czarownica i stara szafa”. Młody Lewis uwielbiał spędzać czas w bibliotece rodziców – najchętniej czytywał Edith Nesbit i Beatrix Potter. W 1908 roku Lewis stracił matkę, która umarła na raka. Jej śmierć podwójnie odbiła się na chłopcu i jego bracie, bowiem pod wpływem straty żony ich ojciec całkowicie się zmienił – stał się wybuchowy i zaczął traktować synów z ogromnym dystansem.

Później chłopcy rozpoczęli naukę w szkole z internatem w Watford. Clive Staples bardzo źle wspominał tamte czasy – budynek, w którym się uczyli był bardzo surowy, na dodatek w środku nie było ani boiska, ani biblioteki. Nauka była bardzo trudna, a nauczyciele, z dyrektorem na czele lubili się znęcać nad uczniami – zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

W 1917 roku Lewis rozpoczął naukę w kolegium University College w Oksfordzie, ale studiowanie brutalnie przerwało mu powołanie do wojska. Mężczyzna służył w lekkim pułku piechoty – walczył m.in. we Francji. 15 kwietnia 1918 roku został raniony trzema odłamkami. W wyniku odniesionych ran musiał zostać przewieziony do Anglii. Po wojnie Lewis wznowił studia na Oksfordzie, gdzie uczęszczał na zajęcia z filologii klasycznej, filozofii i literatury angielskiej.

W trakcie studiów C.S. Lewis poznał J.R.R. Tolkiena, z którym wkrótce się zaprzyjaźnił. Obaj wykładali literaturę angielską na Uniwersytecie Oksfordzkim. Byli też członkami literackiej grupy Inklingów. Pisarze wymieniali ze sobą mnóstwo listów, które zachowały się do dziś. W korespondencji wysyłali sobie fragmenty swoich tekstów. Przerzucali się wzajemnie opiniami o elementach fabuły i postaciach swoich najważniejszych dzieł – „Władcy Pierścieni” i „Opowieści z Narni”. Tolkien miał diametralny wpływ na powrót Lewisa do chrześcijaństwa. W późniejszych latach autor stał się jednym z najważniejszych świeckich podejmujących tematykę etyki chrześcijańskiej. Więcej o relacji dwóch wybitnych pisarzy można przeczytać w książce „Tolkien i C. S. Lewis. Historia niezwykłej przyjaźni” autorstwa Colina Durieza oraz zbiorach korespondencji t.j. „Listach” Tolkiena.

Prozatorsko C.S. Lewis zadebiutował w 1928 roku. W Latach 1938-1945 napisał swoją „Trylogię kosmiczną”. To cykl z pogranicza fantasy i science-fiction, w którym roi się od nawiązań do Biblii, mitów i baśni. We wszystkich częściach pojawia się dr Elwin Ransom, angielski lingwista. W pierwszym tomie pt. „Z milczącej planety” Elwin zostaje porwany na pokładzie promu kosmicznego na Malakandrę (Marsa). Na miejscu uczestniczy w potyczce jego mieszkańców z Ziemianami, którzy przybyli by eksploatować planetę z jej naturalnych zasobów. W drugiej części pt. „Perelandia”, doktor podróżuje na Wenus, gdzie jest świadkiem kuszenia pierwszej pary jej myślących mieszkańców. Trzecia część – „Ta straszna siła” – to opowieść o decydującym starciu między siłami dobra i zła na Ziemi, której grozi inwazja opętanych przez Szatana naukowców chcących wprowadzić na planecie brutalny totalitaryzm. Przewodnikami Ransoma stają się duchy z obcych planet i druid Merlin, który przebudził się po stuleciach.

W 1942 roku ukazała się niezwykle interesująca książka z gatunku fikcji chrześcijańskiej autorstwa C.S. Lewisa - „Listy starego diabła do młodego”. Treść powieści stanowią listy starego diabła do siostrzeńca. Diabeł podpowiada mu, jak człowiek może dostąpić potępienia.

Kultowy cykl książek C.S Lewisa - Opowieści z Narni

W 1950 roku na rynku książki pojawił się pierwszy tom kultowego cyklu „Opowieści z Narni” pt. „Lew, czarownica i stara szafa”. „Opowieści z Narni” to seria powieści fantasy, na którą składa się siedem książek. Dzieło uważane jest za klasykę literatury dziecięcej i młodzieżowej. Do dziś cykl rozszedł się w nakładzie blisko 130 milionów egzemplarzy i wielokrotnie był adaptowany na potrzeby kina, teatru, telewizji i radia. Pisząc „Opowieści z Narni” C.S. Lewis inspirował się mitami greckimi i rzymskimi, tradycyjnymi baśniami brytyjskimi, irlandzkimi i nordyckimi. W jego książkach można znaleźć także mnóstwo motywów chrześcijańskich. Narnia to świat, w którym dobro ściera się ze złem, mieszkają w nim zwierzęta posługujące się mową, istnieją królestwa, a wszędzie panuje magia. Niemal w każdym z siedmiu tomów (poza „Koniem i jego chłopcem”) do magicznego świata przenoszą się postaci z realnego świata, by pomóc Lwu Aslanowi w uporaniu się z kryzysem i panującym złem.

W pierwszej części cyklu czwórka rodzeństwa Pevensie – Piotr, Edmund, Zuzanna i Łucja, odkrywają w domu profesora Kirke’a magiczną szafę, która pozwala im przenieść się do niezwykłego świata Narnii. Rodzeństwo pomaga Lwu Aslanowi odbić Edmunda z rąk Białej Czarownicy, która sprowadziła na Ker-Paravel i Samotne Wyspy wieczną zimę.

Druga część cyklu – „Książę Kaspian” – ukazała się w 1951 roku. To opowieść o drugiej wyprawie rodzeństwa Pevensie do Narnii, gdzie za pomocą magicznego rogu Zuzanny przywołał ich tytułowy Kaspian. Młody książę ucieka przed swoim despotycznym wujem Mirazem, który przywłaszczył sobie tron.

Trzecia część „Opowieści z Narnii” miała swoją premierę w 1952 roku. W „Podróży Wędrowca do Świtu” Łucja i Edmund Pevensie, wraz ze swoim kuzynem Eustachym Scrubbem, zostają wciągnięci do Narnii. Tam dołączają do wyprawy księcia Kaspiana, której celem jest znalezienie siedmiu lordów wygnanych z królestwa po tym, gdy władzę objął Miraz.

Czwarty tom serii pt. „Srebrne Krzesło” ukazał się w 1953 roku. To pierwsza powieść cyklu, w której nie pojawia się rodzeństwo Pevensie. Tym razem Aslan przywołuje do Narnii Eustachego i jego koleżankę Julię Pole. W Narnii otrzymują cztery znaki, mające pomóc im odnaleźć syna Kaspiana – księcia Riliana.

Piąta część – „Koń i jego chłopiec” ukazała się w 1954 roku. Lewis ponownie osadził akcję powieści w czasach rządów rodzeństwa Pevensie opisanych w „Lwie, czarownicy i starej szafie”. Bohaterem książki jest mówiący koń Bree i młody chłopiec Szasta, którzy są niewolnikami w Kalormenie. Wspólnie planują odzyskać wolność i chcą uciec z Narnii.

Premiera przedostatniego tomu cyklu odbyła się w 1955 roku. „Siostrzeniec czarodzieja” to opowieść o początkach Narnii, o tym jak Aslan tworzył magiczną krainę i jak wtargnęło do niej zło. Ostatnia powieść Lewisa o Narnii – „Ostatnia bitwa” ukazała się rok później. Julia i Eustachy wracają do Narnii by uratować magiczną krainę i wziąć udział w ostatecznej rozgrywce między Kalormenami i królem Tirianem.

Cykl „Opowieści z Narni” można czytać nie tylko według daty wydania, ale również według drugiego klucza – chronologii wydarzeń przedstawionych w poszczególnych częściach. Wybierając ten trop, należy serię Lewisa czytać w następującej kolejności: „Siostrzeniec czarodzieja”, „Lew czarownica i stara szafa”, „Koń i jego chłopiec”, „Książę Kaspian”, „Podróż 'Wędrowca do Świtu'”, „Srebrne krzesło” i „Ostatnia bitwa”.

C. S. Lewis jest również autorem książek niebeletrystycznych, takich jak „Alegoria miłości”, „Podział ostateczny”, „Ostatnia noc świata”, „Cztery miłości”, „Chrześcijaństwo po prostu”, „Przebudzony umysł”, „Mroczna wieża”, „Koniec człowieczeństwa”, „Brzemię chwały”, „Błądzenie pielgrzyma”, „Rozważania o psalmach”, „Problem cierpienia”, „Cuda”, „Dopóki mamy twarze”, „Zaskoczony radością”.

C.S. Lewis zmarł 22 listopada 1963 roku w wyniku ataku serca.

Książki C.S. Lewisa na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki C.S. Lewisa we wszystkich formatach (ebook, audiobook, książka papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Dla młodzieży

Do literatury młodzieżowej zaliczają się książki pisane dla nastoletnich czytelników oraz tak zwanych młodych dorosłych (Young Adult). W literaturze dla młodzieży najczęściej poruszane są tematy i problemy ważne dla osób wkraczających w okres dojrzewania. Autorzy książek zaliczanych do literatury młodzieżowej piszą o pierwszych związkach i rozstaniach, miłości, porzuceniu, przyjaźni, a także o używkach, seksualności czy samobójstwie. Jedną z pozycji w tej kategorii, która podejmuje próbę zmierzenia się z wieloma problemami charakterystycznymi dla okresu dojrzewania, jest na przykład kontrowersyjna powieść „13 powodów” Jaya Ashera, w oparciu o którą powstał głośny serial pod tym samym tytułem (wyprodukowany przez platformę Netflix). Warto pamiętać, że wiele powieści uważanych obecnie za młodzieżowe w przeszłości było adresowanych do starszych czytelników. Dopiero po późniejszych adaptacjach były akceptowane jako powieści dla młodych osób – tak było w przypadku utworów pisanych przez Juliusza Verne’a. Znaczna część jego powieści powstała jako teksty dla dorosłych, jednak zyskały one popularność również wśród młodszych czytelników z uwagi na atrakcyjną formę. Dlatego też powieści Verne’a takie jak „20 000 mil podmorskiej żeglugi” czy „W 80 dni dookoła świata” znajdują się w kategorii „Dla młodzieży”. W tej kategorii odnaleźć można zarówno powieści zaliczane do fantastyki, horroru, kryminału czy thrilleru, jak i romanse, powieści obyczajowe, a także pozycje będące połączeniem dwóch lub więcej gatunków. Do takich należą powieści „Ponad wszystko” Nicoli Yoon, „Fanfik” Natalii Osińskiej, cykl „Buntowniczka z pustyni” Alwyn Hamilton, „Eleonora i Park” oraz „Fangirl” Rainbow Rowell, a także cykl Victorii Aveyard „Czerwona królowa”. Nie zabrakło tu również kultowej i międzypokoleniowej serii „Jeżycjada” Małgorzaty Musierowicz, powieści o Harrym Potterze J. K. Rowling, a także publikacji zaliczanych do klasyki literatury dla młodzieży („Mała księżniczka” Frances Hodgson Burnett, „Ania z Zielonego Wzgórza” Lucy Maud Montgomery).