Majówkowy Maraton Czytelniczy

Carlos Ruiz Zafón Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Carlos Ruiz Zafón Biografie i wspomnienia - książki, ebooki i audiobooki

Carlos Ruiz Zafón urodził się w 1964 roku w Barcelonie. To hiszpański pisarz, autor kultowego cyklu Cmentarz Zapomnianych Książek, na który składają się cztery tomy „Cień wiatru”, „Gra anioła“, „Więzień nieba” oraz„Labirynt Duchów”. To wyjątkowa seria, której fabuła toczy się w głównej mierze w rodzinnym mieście pisarza – Barcelonie.

Zafón ukończył Colegio de San Ignacio se Sarrià prowadzone przez jezuitów, po czym rozpoczął studia dziennikarskie. Już na pierwszym roku otrzymał propozycję pracy w reklamie. Później został dyrektorem artystycznym barcelońskiego oddziału agencji McCann WorldGroup. W 1992 roku podjął najważniejszą decyzję w swoim życiu – postanowił skończyć z pełnoetatową pracą i zająć się powieściopisarstwem. W 1993 roku przeprowadził się do Los Angeles. Tam pracował przy pisaniu scenariuszy oraz powieści. Był laureatem wielu prestiżowych nagród m.in. hiszpańskiej The José Manuel Lara Prize for the bestselling book, amerykańskiej Gumshoe Award, brytyjskiej Ottakar's prize czy francuskiej Prix du scribe. Carlos Ruiz Zafón do swoich największych literackich mistrzów zaliczał Fiodora Dostojewskiego, Lwa Tołstoja i Charlesa Dickensa. Pisarz zmarł w 2020 roku na raka jelita grubego.

Cmentarz Zapomnianych Książek - najpopularniejszy cykl Carlosa Ruiz Zafóna

Cmentarz Zapomnianych Książek to jeden z najpopularniejszych cykli literackich XXI wieku. Seria składa się z czterech tomów – „Cień wiatru”, „Gra anioła”, „Więzień nieba” i „Labirynt duchów”. Co ciekawe, Zafón nie przedstawia w niej wydarzeń stricte chronologicznie. W każdym tomie wątki niezmiennie się przeplatają. Niektóre sceny są wręcz identyczne, tylko kontekst ich przedstawienia i poziom wiedzy o danych bohaterach pozwala spojrzeć na niektóre kwestie z innej perspektywy. Choć sam autor zapewnia, że tomy można czytać w dowolnej kolejności, to zdecydowanie proponujemy poznawanie Barcelony Zafóna od „Cienia wiatru” – tam bowiem przedstawieni zostali główni bohaterowie serii. Książki Zafóna to połączenie powieści obyczajowej z kryminałem, romansem, powieścią historyczną a nawet horrorem. Autor prowadzi czytelnika przez labirynt zagadek, zbrodni i tajemnic. Gęsta atmosfera towarzysząca bohaterom nasuwa z kolei skojarzenia z filmami noir.

Pierwszy tom – „Cień wiatru” – ukazał się w 2001 roku i błyskawicznie podbił rynek hiszpańskojęzyczny. Książka ukazała się w przeszło 40 krajach i została przetłumaczona na kilkadziesiąt języków. Łącznie sprzedała się w liczbie ponad 15 milionów egzemplarzy i figuruje na liście najlepiej sprzedających się książek wszechczasów. Na pierwszych stronach poznajemy Daniela Sempere, młodego chłopaka z Barcelony, syna bibliotekarza. Pewnego dnia, ojciec zabiera syna na tytułowy cmentarz, gdzie ukryto setki książek, albumów i katalogów. Daniel może wybrać tylko jedną pozycję, którą może zabrać ze sobą. Jego wybór pada na „Cień wiatru” autorstwa Juliana Caraxa. Powieść tak bardzo podoba się chłopcu, że postanawia odszukać inne książki Caraxa. Niestety okazuje się, że przed chłopcem karkołomne zadanie, bowiem wszystkie powieści Caraxa zostały spalone, a wokół pisarza krąży wielka tajemnica. Poszukiwania książek przyniosą chłopakowi wiele nieszczęść i niebezpieczeństw, przez co będzie musiał dojrzeć wcześniej niż planował.

Siedem lat później, w 2008 roku, ukazała się kontynuacja „Cienia wiatru” pt. „Gra anioła”. Tym razem fabuła skupia się wokół postaci pisarza, który w mrocznej i niepokojącej Barcelonie lat dwudziestych XX wieku otrzymuje nietypową ofertę od tajemniczego wydawcy. Ma napisać książkę, jakiej jeszcze nie było. W zamian mężczyzna obiecuje mu fortunę. W 2011 roku premierę miał trzeci tom serii pt. „Więzień nieba”. W centrum wydarzeń znajduje się Fermin i jego skomplikowana przeszłość. Akcja powieści rozgrywa się w drugiej połowie lat pięćdziesiątych XX wieku.

Ostatnim, a zarazem największym objętościowo tomem Cmentarza Zapomnianych Książek jest „Labirynt Duchów” – powieść, na którą czytelnicy musieli czekać blisko dziesięć lat. Jedno jest pewne – było warto! W „Labiryncie duchów” Zafón kontynuuje eksplorowanie mrocznych zakątków Barcelony. Przywołuje miejskie legendy, zagląda do lokalnych sklepików, szkicuje portrety ważnych Katalończyków i przede wszystkim, pisze o małych księgarniach. W odróżnieniu od poprzednich części, sporo wątków przenosi się do stolicy Hiszpanii – Madrytu. Wszystko wiąże się z poruszanymi w książce wątkami historycznymi – losy bohaterów znanych z poprzednich części zostają naznaczone wpływem dyktatury generała Franco. W „Labiryncie duchów” Zafón wyjaśnia wiele wątków rozpoczętych w poprzednich częściach, przez co nie polecamy czytania tej powieści w pierwszej kolejności.

Trylogia Mgły

Przed napisaniem „Cmentarza Zapomnianych Książek“ Zafón tworzył książki dedykowane głównie starszej młodzieży. „Trylogia Mgły” składa się z trzech osobnych historii, które łączy kilka wspólnych cech – charakteryzują się gęstą atmosferą oraz elementami nadprzyrodzonymi. Świat we wszystkich trzech powieściach zasnuty jest mgłą, a granica między snem a jawą bezustannie się zaciera. W 1993 roku ukazała się pierwsza część pt. „Książę Mgły”. To opowieść o rodzinie Carverów, a konkretnie trójce dzieci, które wraz z rodzicami wprowadzają się do niewielkiego miasteczka rybackiego. Ich nowym domem staje się posiadłość rodziny, w której jedno z dzieci utonęło w morzu. Od momentu przeprowadzki, w domu i w jego pobliżu zaczynają dziać się niewytłumaczalne rzeczy. Posągi wydają się bardziej tajemnicze niż zawsze, ludzie znikają w niewyjaśnionych okolicznościach, a na młodych Carverów czekają historie o Księciu Mgły.

W „Pałacu Północy” Zafón przenosi czytelników do Indii, konkretnie do Kalkuty. Głównym bohaterem jest nastoletni Ben, który po wyjściu z sierocińca mierzy się z nowym życiem. W ostatni dzień pobytu w domu dziecka zaprasza swoją koleżankę Sheere na zebranie tajnego stowarzyszenia, którego jest członkiem i jednym z założycieli. Podczas meetingu dziewczyna dzieli się z uczestnikami opowieścią o swojej rodzinie. Nowo poznani znajomi postanawiają pomóc rozwikłać jej zagadkową historię. To punkt wyjścia do fascynującej, pędzącej niczym pociąg widmo opowieści o sekretach Kalkuty.

„Światła września” to ostatnia część Trylogii mgły, horror, w którym roi się od przerażających mechanicznych zabawek. Do posiadłości Lazarusa Janna, posiadacza fabryki zabawek, wprowadza się wdowa z dwójką dzieci. Niestety po śmierci męża brakuje jej pieniędzy na utrzymanie dojrzewających dzieci. W trakcie pierwszych dni pobytu w Sauvelle w Normandii młodzi ludzie poznają całą załogę, która pracuje przy produkcji zabawek u Lazarusa. Po pewnym czasie zaczynają dziać się dziwne rzeczy, a pracująca w rezydencji kucharka zostaje znaleziona martwa. Nastolatkowie będą starać się rozwikłać zagadkę jej śmierci.

Marina

Wydana w 1999 roku „Marina” to jedyna pozycja autorstwa Zafóna nie związana z żadnym cyklem. Można powiedzieć, że to wypadkowa wrażeń, jakie czytelnik może wyciągnąć z „Cmentarza Zapomnianych Książek” i „Trylogii Mgły”. Powieść z pogranicza literatury dla młodzieży i dorosłych. Nie trudno się domyślić, że jej akcja rozgrywa się w Barcelonie – po raz kolejny jest to mroczny, pełen tajemnic, obraz ukochanego miasta Zafóna. To opowieść o piętnastoletnim Oscarze, który na tydzień znika z internatu, w którym mieszka. Na dworcu kolejowym odnajduje go policja. Od tej pory rozpoczyna się opowieść chłopca o tym, co działo się przez poprzednie siedem dni.

Książki autorstwa Carlosa Ruiz Zafóna w formie elektronicznej (ebook, audiobook) oraz papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.

Co znajdziesz w kategorii: Biografie i wspomnienia

Co to jest książka biograficzna?

Książki biograficzne to dzieła opisujące życie, karierę, osiągnięcia jakiejś znanej postaci lub popularnej osoby, na przykład muzyka, polityka czy sportowca. Niektóre z tych tytułów są fabularyzowane, inne nie. W przeciwieństwie do autobiografii, ebooki biograficzne napisane są z perspektywy osoby trzeciej, opisującej daną postać. Z kolei autobiografie to historie tworzone przez same osoby w nich opisywane - znajdziecie w nich zatem wiele osobistych opowieści oraz pierwszoosobową formę narracji. Czasami biografie skupiają się na osobach lub wydarzeniach kontrowersyjnych - innym razem na tych najbardziej cenionych i lubianych. Sensację wywołał na przykład debiut literacki Jennette McCurdy, “Cieszę się, że moja mama umarła”. Ten pełen emocji zapis zmagań z toksyczną matką, zaburzeniami odżywiania i uzależnieniami jednej z najbardziej znanych współczesnych amerykańskich dziecięcych aktorek. Nie zawsze jednak biografie lub autobiografie opierają się na tak trudnych zwierzeniach i wspomnieniach.

Z czego składa się biografia?

Jakie elementy składają się na ciekawe biografie? Przede wszystkim wciągająca, często wielowątkowa historia odmalowująca obraz człowieka z krwi i kości - z jego radościami i smutkami, problemami i sukcesami. Często dzieła te opierają się na wspomnieniach - czy to samej opisywanej osoby, czy jej przyjaciół, znajomych, rodziny, bliskich. Dzięki temu otrzymujemy w miarę możliwości jak najbardziej pełny obraz życia, do którego poznania zostajemy zaproszeni. Nierzadko dzięki temu poznajemy inne, czasem zaskakujące oblicze danej osoby, odmienne od tego, co znamy z mediów czy opinii społecznej. Najlepsze książki biograficzne często opierają się na sytuacjach, które są czytelnikom zupełnie nieznane lub niewyobrażalne. Tak dzieje się na przykład w wypadku tytułu “ Czesałam ciepłe króliki. Rozmowa z Alicją Gawlikowską-Świerczyńską” Dariusza Zaborka. Ta lekarka i więźniarka obozu w Ravensbrück opowiada historię o niesamowitym optymizmie, który udało się jej utrzymać nawet pomimo tragicznych warunków obozu koncentracyjnego. W wieku 92 lat zdecydowała się opowiedzieć Zaborkowi o swoim życiu, dzięki czemu otrzymujemy poruszający obraz o życiu silnej, odważnej i niezależnej kobiety. Ebook z tym wywiadem znajdziecie na Woblink w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie są rodzaje ebooków biograficznych?

Na Woblink znajdziecie wiele różnych rodzajów biografii literackich skupiających się na osobach o różnych zawodach, pochodzeniu czy żyjących w zupełnie odmiennych od dzisiejszych warunkach. Wiele tego typu dzieł odmalowuje portrety artystów i twórców. W tej grupie znajdziecie chociażby historię życia Kory zatytułowaną “Się żyje. Kora. Biografia” napisaną przez Katarzynę Kubisiowską. Z kolei autobiograficzna “My Love Story. Autobiografia” została spisana przez samą Tinę Turner. Nie tylko ta wielka piosenkarka wzięła sprawy w swoje ręce, gdy przyszło do opowiedzenia historii swojego życia. Taką drogą poszli także Dave Grohl, muzyk, lider zespołu Foo Fighters, w swojej książce “The Storyteller. Moje historie. Opowieści o życiu i muzyce” czy Woody Allen w “A propos niczego. Autobiografia”. Specyficzny rodzaj autobiografii przedstawił w swoim dziele “Tysiąc lat radości i trosk. Wspomnienia” chiński artysta Ai Weiwei, przeplatając własne doświadczenia i wspomnienia z historią swojego ojca oraz kontekstem przemian, jakie miały miejsce w Chinach w ciągu kilku ostatnich dekad. Ciekawą perspektywę biografii artysty proponuje także Natalia Budzyńska w swoim dziele “Witkiewicz, ojciec Witkacego”. Opisuje ona bowiem życie znanego malarza, krytyka sztuki oraz pisarza, ojca Witkacego, twórcy architektonicznego stylu zakopiańskiego, o którym czasem zapomina się, mówiąc głównie o jego synu. Wśród ważnych biografii polskich artystów znajdziecie także książkę Moniki Śliwińskiej “Wyspiański. Dopóki starczy życia”. Dzięki danym zebranym w archiwach, rodzinnych dokumentach, listach i pamiętnikach Śliwińskiej udaje się zrekonstruować mało znanego, prywatnego Wyspiańskiego, który ściga się z własną śmiercią, najbardziej intymne wiersze pisze o żonie i gorączkowo szuka sposobu, by dostąpić artystycznego spełnienia i nieśmiertelności. Cennym źródłem wiedzy są także biografie świętych (hagiografie). Dotyczą one zarówno postaci historycznych (na przykład “Ignacy Loyola. Sam i na piechotę”), jak i współczesnych (jak “Siostra Faustyna. Biografia świętej”). Wiele z nich dotyczy także świętych papieży, w tym Jana Pawła II - tutaj znajdziecie chociażby “Pontyfikat na czasy zamętu. Jan Paweł II wobec wyzwań Kościoła i świata” o. Macieja Zięby lub “Niezapomniany. Jan Paweł II we wspomnieniach przyjaciół i współpracowników” Włodzimierza Rędziocha. Te i wiele innych biografii oraz autobiografii znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).

Najlepsze książki biograficzne i autobiograficzne

Wiele popularnych biografii i autobiografii opowiada historie osób rozpoznawalnych na całym świecie, odkrywając nieznane lub przemilczane wcześniej elementy ich życia. Biografie sławnych ludzi zawierają w sobie także między innymi najciekawsze biografie sportowców, polityków, pisarzy czy muzyków. Znajdziecie tu na przykład ebooka “Ten drugi”, opowieść o księciu Harrym. Wcześniej ukrywane wydarzenia i okoliczności zawiera w sobie także na przykład biografia aktora Matthew Perry'ego , znanego głównie z roli Chandlera w serialu “Przyjaciele”. Jego “ Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”, choć pełne charakterystycznego dla niego humoru, opowiada o trudnej walce z chorobą i nałogami, najciemniejszych momentach życia i najważniejszych, prawdziwych przyjaciołach. Swoją autobiografię, w której wyjaśnia wiele wcześniejszych kontrowersji i ujawnia nieznane dotąd fakty, stworzyła także Pamela Anderson w “Love, Pamela. Autobiografia”. Poznać możecie także życie innych aktorów - Matthew McConaughey’a w książce “Zielone światła” czy Toma Feltona w “Po drugiej stronie różdżki”. Michał Rusinek, przez wiele lat sekretarz Wisławy Szymborskiej, opowiada o tej wybitnej poetce w swoim “Nic zwyczajnego. O Wisławie Szymborskiej”. David Gardner napisał biografię jednego z najbardziej znanych współcześnie amerykańskich aktorów zatytułowaną “ Tom Hanks. Enigma”. Nie tylko artyści są jednak podmiotami książek biograficznych. Jedna z najbardziej głośnych swego czasu pozycji dotyczy współtwórcy sukcesu firmy Apple - to “Steve Jobs” Waltera Andersona. Znaną autobiografię napisała także Michelle Obama - jej “ Becoming. Moja historia” to pełne szczerości i humoru wspomnienia byłej Pierwszej Damy Stanów Zjednoczonych. O swoich przodkach pisała z kolei znana dziennikarka Oriana Fallaci. “Kapelusz cały w czereśniach” to epicka historia jej własnych przodków, pełna miłości, zdrady, namiętności i niespokojnego ducha, artystów, chłopów, buntowników, bohaterów i tchórzy, a przy tym literacki hołd dziennikarki dla jej rodzinnych Włoch i Florencji. Te i wiele innych tytułów biograficznych odsłaniających życie znanych i mniej znanych osób z Polski i świata, czeka na Was na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf).