Charlotte Bronte Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Charlotte Bronte Literatura faktu - książki, ebooki i audiobooki

Charlotte Brontë urodziła się w 1816 roku. To brytyjska poetka i pisarka, najstarsza z piszących powieści sióstr Brontë (obok Emily i Anne). Jest autorką powieści „Shirley”, „Dziwne losy Jane Eyre” i „Villette”, zaliczanych do największych klasyków literatury brytyjskiej.

Życiorys Charlotte Brontë

Charlotte pochodziła z wielodzietnej rodziny pastora, który prowadził probostwo w Haworth. Charlotte miała cztery siostry i jednego brata. Dzieci straciły matkę w bardzo młodym wieku, kobieta bowiem zmarła na nowotwór w 1821 roku. W sierpniu 1824 roku Charlotte wraz z trzema swoimi siostrami – Emily, Marią oraz Elizabeth – zostały wysłane do specjalnej szkoły dla córek pastorów. Fatalne warunki panujące w placówce miały katastrofalny wpływ na zdrowie i rozwój fizyczny dziewczynek. Krótko po tym, jak ojciec zabrał dzieci ze szkoły, dwie z sióstr zmarły na gruźlicę.

Charlotte już od wczesnych lat dzieciństw pisała ze swoim bratem Branwellem krótkie opowieści, których fabuła rozgrywała się w mitycznej krainie Angriii. W 1842 roku Charlotte i jej siostra Emily wyjechały do Brukseli. Na miejscu uczęszczały do szkoły z internatem prowadzonej przez małżeństwo Constantina i Claire Hegerów. W zamian za wyżywienie i naukę Charlotte udzielała lekcji języka angielskiego, a Emily uczyła muzyki. Pobyt w szkole Hegera przerwała śmierć ich ciotki Elizabeth Branwell, która sprawowała opiekę nad rodzeństwem Brontë. Charlotte przebywała w Belgii, z krótką przerwą, do 1845 roku. Doświadczenia z mieszkania w Brukseli wykorzystała w dwóch swoich powieściach – „Profesor” i „Villette”.

Po kilku latach spędzonych w Belgii, Brontë wróciła do Anglii. W czerwcu 1854 roku Charlotte wzięła ślub z Arthurem Bell Nichollsem, który pełnił funkcję wikariusza parafii jej taty. Niedługo po ślubie pisarka zaszła w ciążę. Charlotte Brontë zmarła 31 marca 1855 roku. Według oficjalnych danych bezpośrednią przyczyną śmierci była gruźlica. Wielu biografów twierdzi jednak, że zgon nastąpił w wyniku odwodnienia organizmu spowodowanego nadmiernymi wymiotami.

Jane Eyre

Pierwsza powieść Charlotte Bronte ukazała się w 1847 roku. „Dziwne losy Jane Eyre” to ponadczasowa opowieść o sierocie wychowywanej przez żonę jej wuja. Jane Eyre bardzo źle się żyje w zastępczej rodzinie, która jej nienawidzi. Tytułowa bohaterka jest również narratorką powieści. Jane w wieku lat 10 trafia do Zakładu Lowood, gdzie spędza kolejne osiem lat. Ostatnie dwa lata pełni funkcję nauczycielki. Następnie kobieta podejmuje decyzje o zmianie zawodu – w gazecie zamieszcza ogłoszenie, że szuka pracy jako guwernantka. Jane dostaje pracę w posiadłości Edwarda Fairfaxa Rochestera i zostaje nauczycielką Adèle, córki dawnej kochanki właściciela domu. Gdy Jane Eyre ma wyjść za pana Rochestera, okazuje się, że jego żona nadal żyje, na dodatek jest obłąkana. Jane Eyre po raz kolejny postanawia zacząć swoje życie na nowo – kobieta opuszcza posiadłość Rochestera i wyrusza przed siebie.

W książce pojawia się wiele wątków autobiograficznych. Charlotte Brontë pozmieniała nazwy miejsc i szkół, do których uczęszczała i które odwiedzała główna bohaterka. Biografowie bez problemu jednak rozszyfrowali wiele ukrytych w powieści wątków, które autorka bezpośrednio zaczerpnęła ze swojego życia. Powieść „Dziwne losy Jane Eyre” była ogromnym sukcesem komercyjnym. Po latach książka doczekała się wielu adaptacji teatralnych i filmowych.

Shirley

W 1849 roku ukazała się kolejna powieść Brontë pt. „Shirley”. Tym razem brytyjska pisarka opisała historię Roberta Moore’a, młodego przedsiębiorcy, który ściąga do swojej fabryki nowoczesne maszyny. Nie podoba się to lokalnej społeczności – mężczyzna liczy się z tym, że mieszkańcy okolicy mogą przeprowadzić zamach na jego życie. Jedynym ratunkiem przed upadkiem może okazać się dla niego poślubienie bogatej Shirley Keeldar. Oboje żywią jednak uczucia do innych. Moore kocha się w nieśmiałej i zależnej od rodziny Caroline, a Shirley najchętniej spotykałaby się z Louisem. Ten jest jednak od niej znacznie biedniejszy. „Shirley” to opowieść o konfliktach klas, płci i pokoleń, które przeżerają społeczeństwo północnej Anglii.

Villette

Za życia pisarki ukazała się jeszcze jedna powieść, „Villette”, która miała swoją premierę w 1853 roku. To kolejna książka, w której bardzo silnie wybrzmiewają wątki autobiograficzne. Pod nazwą Villette kryje się bowiem Bruksela, gdzie w latach 40. XIX wieku Bronte przeżywała zabronioną miłość do żonatego Constantina Hégera.

Bohaterka powieści – Lucy Snowe – nie ma w Anglii żadnych szans na godną przyszłość. Dziewczyna postanawia wziąć sprawy we własne ręce. W tym celu wyrusza do Europy. Tam trafia na pensję dla dziewcząt, zlokalizowaną w budynku dawnego klasztoru. Początkowo wiedzie spokojne życie jako nauczycielka języka angielskiego. W końcu jednak dostrzega, że jest ciągle obserwowana. To odkrycie doprowadzi ją do przeżyć z pogranicza świata rzeczywistego i duchowego.

Pozostałe książki

Charlotte Brontë przed swoją przedwczesną śmiercią nie zdążyła wydać powieści „Profesor”. Co ciekawe, dzieło było niemal ukończone jeszcze przed wydaniem „Dziwnych losów Jane Eyre”. W bibliografii autorki można wyróżnić jeszcze „Niedokończone opowieści” – zbiór czterech utworów, których autorka nie zdążyła ukończyć.

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie również książki poświęcone Charlotte Bronte, jej twórczości oraz jej siostrom. Pierwszą z nich jest książka Anny Przedpełskiej-Trzeciakowskiej pt. „Na plebanii w Haworth. Dzieje rodziny Bronte”. Kolejną jest biografia pisarki – „Życie Charlotte Brontë” autorstwa Elizabeth Gaskell. W trzeciej z nich, najbardziej kontrowersyjnej, Eryk Ostrowski wysuwa tezę, że autorką wszystkich dzieł sióstr Brontë była Charlotte. Autor książki „Charlotte Brontë i jej siostry śpiące” sugeruje, że Charlotte przypisała autorstwo kilku powieści młodszym siostrom, aby zapewnić im godną egzystencję na wypadek śmierci ojca. Ostrowski bazuje przede wszystkim na analizie i budowie tekstów utworów Charlotte i tych napisanych rzekomo przez Anne i Emily.

Książki Charlotte Brontë w księgarni internetowej Woblink

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Charlotte Brontë we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Literatura faktu

„Literatura faktu” to obszerna kategoria zawierająca książki non-fiction. Taki typ literatury cechuje się przedstawianiem prawdziwych wydarzeń, historii oraz postaci. W skład tej kategorii wchodzą biografie, autobiografie, wspomnienia, literatura popularnonaukowa, książki podróżnicze, przewodniki oraz oczywiście reportaże. W kategorii „Literatura faktu” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się pozycje opisujące największe lub najbardziej tajemnicze zbrodnie, takie jak „Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej” Cezarego Łazarewicza, „Mindhunter. Tajemnice elitarnej jednostki FBI” Johna Douglasa i Marka Olshakera, „Zbrodnia niedoskonała” Katarzyny Bondy oraz Bogdana Lacha, książka „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X” Izy Michalewicz skupiona na zbrodniach rozpracowywanych przez specjalną komórkę Policji czy bestsellerowe pozycje Billa Bassa i Jona Jeffersona „Trupia farma” i „Trupia farma. Nowe śledztwa” przybliżające czytelnikom pracę jednego z czołowych antropologów w ośrodku Antropologii Sądowej Uniwersytetu Tennessee. Nie można pominąć wielu wybitnych reportaży wydawanych przez wydawnictwo Czarne, jak na przykład „Wyniosłe wieże. Al-Kaida i atak na Amerykę”, „Droga do wyzwolenia. Scjentologia, Hollywood i pułapki wiary”, „Za jeden wiersz. Cztery lata w chińskim więzieniu” czy „Milczący Lama. Buriacja na pograniczu światów”. W kategorii „Literatura faktu” znajdują się również biografie ważnych i znanych postaci, jak na przykład „Beksińscy”, „Ksiądz Paradoks” i „Komeda” Magdaleny Grzebałkowskiej, „Ogień i furia. Biały Dom Trumpa” Michaela Wolffa, autobiografie „Pamiętnik księżniczki” Carrie Fisher czy „Obgadywanie świata” Jerzego Owsiaka. Mieszczą się tu również poruszające reportaże wojenne jak opowiadające o wojnie w Wietnamie „Depesze” Michaela Herra, współscenarzysty „Czasu Apokalipsy”, oraz fabularyzowane reportaże w typie „Czarnej” Wojciecha Kuczoka, książki opartej o tragiczne wydarzenia z 2002 roku, które rozegrały się w jednej z podlaskich miejscowości. A oprócz tego „Please kill me. Punkowa historia punka” Legs McNeil oraz Gillian McCain będąca wiernym obrazem Stanów Zjednoczonych z przełomu lat 60. i 70. XX wieku.