Majówkowy Maraton Czytelniczy

Colson Whitehead Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Colson Whitehead Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Colson Whitehead to amerykański pisarz, dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera, a także National Book Award i Nagrody im. Arthura C. Clarke’a. Jest autorem znakomicie przyjętej przez krytykę powieści „Kolej podziemna”. W 2017 roku magazyn „Time” wyróżnił Whiteheada wśród stu najbardziej wpływowych ludzi. Whitehead jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda, gdzie studiował literaturę angielską.

Kolej podziemna

2017 rok w światowej literaturze zdominowany został przez Colsona Whiteheada. Za swoją powieść „Kolej podziemna” otrzymał dwie prestiżowe amerykańskie nagrody literackie – Nagrodę Pulitzera w kategorii fikcja literacka oraz National Book Award. Ponadto został wyróżniony w plebiscycie największego portalu społecznościowego poświęconego literaturze – Goodreads. Na podstawie powieści ma powstać również serial telewizyjny.

Tytułowa kolej podziemna to system kryjówek, kolei, dróg, farm i domów – środków, które miały umożliwić czarnym niewolnikom ucieczkę do Kanady, Meksyku lub stanów, w których zniesione zostało niewolnictwo. W projekt zaangażowanych było wielu białych abolicjonistów, którzy pomagali ciemnoskórym niewolnikom. „Kolej podziemna” to nie tylko opowieść o niewolnictwie, ale też o nadziei i pomocy niesionych niezależnie od panujących warunków.

Miedziaki - druga, najbardziej znana powieść Colsona Whiteheada

Akcja drugiej najbardziej znanej powieści Whiteheda pt. „Miedziaki” rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku. Jej fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopaków skazanych na pobyt w zakładzie poprawczym. Jeden z bohaterów, Elwood Curtis, jest na dobrej drodze, by dostać się do college’u dla Afroamerykanów. W jego sercu brzmią słowa Martina Luthera Kinga. Niestety jeden błąd diametralnie zmienia jego życie – chłopak trafia do zakładu poprawczego zwanego „Miedziakiem”. Przebywający tam chłopcy poddawani są „fizycznemu, intelektualnemu i moralnemu kształtowaniu”. Na miejscu okazuje się jednak, że kadra bije wychowanków „Miedziaka”, uczniowie są wykorzystywani seksualnie, zmuszani do kradzieży i korupcji. Kto zdecyduje się na opór, przepada bez słuchu. Opisany przez Whiteheada ośrodek istniał naprawdę. Przez ponad 110 lat przeszło przez niego tysiące wychowanków, których panujące w „Miedziaku” potworne warunki złamały i zmieniły na zawsze.

Książki Colsona Whiteheada w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink. Do tej pory w Polsce ukazały się dwie książki Whiteheada: „Miedziaki” i „Kolej podziemna” – obie zostały wydane nakładem Wydawnictwa Albatros.

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.