Colson Whitehead Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka RYTM HARLEMU, Audiobook | Colson Whitehead

    Błyskotliwa i trzymająca w napięciu powieść o szemranych interesach, barwnym nowojorskim półświatku i zwyczajnym facecie, który po prostu pragnie szczęścia. A także o problemach rasowych, władzy i burzliwych wczesnych latach 60. Czołowa kandydatka do Nagrody Pulitzera (autor otrzymałby to wyróżnienie już po raz trzeci!). Jedna z najlepszych powieści 2021 roku według „New York Timesa” i Baracka Obamy. Dla swoich klientów i sąsiadów ze Sto Dwudziestej Piątej Ulicy w Harlemie Ra...

    Promocja
    okładka KOLEJ PODZIEMNA. CZARNA KREW AMERYKI, Audiobook | Colson Whitehead

    Powieść uhonorowana Nagrodą Pulitzera i National Book Award. Zdobywczyni Goodreads Choice Award w kategorii Fikcja Historyczna. Jedna z najważniejszych książek o Ameryce, jakie kiedykolwiek napisano. Ulubiona książka Baracka Obamy i Oprah Winfrey. To baśń o wolności i sile ducha, niezwykła mieszanka dokumentalnej prawdy i najbardziej wymyślnej fikcji. Powieść pełna niespodzianek, radości i trwogi – wielka uczta dla każdego czytelnika. Cora jest ni...

Colson Whitehead Powieść obyczajowa - książki, ebooki i audiobooki

Colson Whitehead to amerykański pisarz, dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera, a także National Book Award i Nagrody im. Arthura C. Clarke’a. Jest autorem znakomicie przyjętej przez krytykę powieści „Kolej podziemna”. W 2017 roku magazyn „Time” wyróżnił Whiteheada wśród stu najbardziej wpływowych ludzi. Whitehead jest absolwentem Uniwersytetu Harvarda, gdzie studiował literaturę angielską.

Kolej podziemna

2017 rok w światowej literaturze zdominowany został przez Colsona Whiteheada. Za swoją powieść „Kolej podziemna” otrzymał dwie prestiżowe amerykańskie nagrody literackie – Nagrodę Pulitzera w kategorii fikcja literacka oraz National Book Award. Ponadto został wyróżniony w plebiscycie największego portalu społecznościowego poświęconego literaturze – Goodreads. Na podstawie powieści ma powstać również serial telewizyjny.

Tytułowa kolej podziemna to system kryjówek, kolei, dróg, farm i domów – środków, które miały umożliwić czarnym niewolnikom ucieczkę do Kanady, Meksyku lub stanów, w których zniesione zostało niewolnictwo. W projekt zaangażowanych było wielu białych abolicjonistów, którzy pomagali ciemnoskórym niewolnikom. „Kolej podziemna” to nie tylko opowieść o niewolnictwie, ale też o nadziei i pomocy niesionych niezależnie od panujących warunków.

Miedziaki - druga, najbardziej znana powieść Colsona Whiteheada

Akcja drugiej najbardziej znanej powieści Whiteheda pt. „Miedziaki” rozgrywa się na Florydzie w latach 60. XX wieku. Jej fabuła koncentruje się na losach dwóch chłopaków skazanych na pobyt w zakładzie poprawczym. Jeden z bohaterów, Elwood Curtis, jest na dobrej drodze, by dostać się do college’u dla Afroamerykanów. W jego sercu brzmią słowa Martina Luthera Kinga. Niestety jeden błąd diametralnie zmienia jego życie – chłopak trafia do zakładu poprawczego zwanego „Miedziakiem”. Przebywający tam chłopcy poddawani są „fizycznemu, intelektualnemu i moralnemu kształtowaniu”. Na miejscu okazuje się jednak, że kadra bije wychowanków „Miedziaka”, uczniowie są wykorzystywani seksualnie, zmuszani do kradzieży i korupcji. Kto zdecyduje się na opór, przepada bez słuchu. Opisany przez Whiteheada ośrodek istniał naprawdę. Przez ponad 110 lat przeszło przez niego tysiące wychowanków, których panujące w „Miedziaku” potworne warunki złamały i zmieniły na zawsze.

Książki Colsona Whiteheada w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink. Do tej pory w Polsce ukazały się dwie książki Whiteheada: „Miedziaki” i „Kolej podziemna” – obie zostały wydane nakładem Wydawnictwa Albatros.

Co znajdziesz w kategorii: Powieść obyczajowa

Powieść obyczajowa, a właściwie społeczno-obyczajowa, wywodzi się z powieści realistycznej. Książki będące reprezentantami tego gatunku literatury zaczęły dominować w II połowie XIX stulecia. Wykształcenie się powieści obyczajowej jest uznawane za jeden z najważniejszych etapów ewolucji tego gatunku literackiego. Książki obyczajowe są obecnie dominującym typem powieści. Z uwagi na zakładaną prawdziwość opisu społeczeństwa, tendencji czy środowiska charakterystycznych dla danych czasów ten rodzaj powieści jest często ich stosunkowo wiernym odbiciem. Taki gatunek odznacza się dużym zainteresowaniem każdym aspektem ludzkiego życia. Czytelnik powieści obyczajowej może zapoznać się z realiami i zwyczajami panującymi w opisywanych przez autora czasach. Powieść obyczajowa ewoluuje i obecnie nie jest tak łatwa do zaklasyfikowania czy zdefiniowania jak w okresie pozytywizmu. W kategorii „Powieść obyczajowa” w księgarni internetowej Woblink.com znajdują się takie tytuły jak „Ósme życie” Nino Haratischwili, będące powieścią napisaną z epickim rozmachem, pełną bohaterów z krwi i kości oraz wielkich namiętności, „Wszystko, czego pragnęliśmy” Emily Giffin, która jest powieścią dojrzałą, aktualną społecznie i prowokującą do zadawania pytań o współczesne wychowanie, a także o nadużycia wobec kobiet, poruszająca i inspirująca opowieść autorstwa Catherine Isaac pod tytułem „Francuskie lato” oraz „Na plaży Chesil” Iana McEwana będąca złożoną i emocjonującą powieścią obyczajową o pokonywaniu własnych barier, rozmowie i problemach prowadzących do nieuchronnego dramatu. Nie zabrakło tutaj również powieści kojarzonych z najlepszymi i najgłośniejszymi obyczajowymi serialami i filmami – to na przykład „Seks w wielkim mieście” Candace Bushnell, „Dziennik Bridget Jones” Helen Fielding oraz polska pozycja „Magda M. Ciąg dalszy nastąpił” Radosława Figury.