Erich Maria Remarque Audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Noc w Lizbonie, Audiobook | Erich Maria Remarque

    Ostatnia powieść Remarque'a wydana za życia autora. Początek drugiej wojny światowej. Wrogowie Trzeciej Rzeszy muszą jak najszybciej uciekać z Europy, lecz większość dróg ucieczki jest już zamknięta. Akcja powieści rozgrywa się pewnej nocy w Lizbonie, ostatniej bramie do wolnego świata. Stojący w porcie uciekinier bezsilnie wpatruje się w statek, który następnego dnia ma popłynąć do Ameryki. Jego na nim nie będzie. Nagle jednak podchodzi do niego człowiek, który ch...

    Promocja
    okładka Czas życia i czas śmierci, Audiobook | Erich Maria Remarque

    Jedno z najlepszych dzieł Remarque'a ukazujące konflikt między winą a poświęceniem. Czas życia i czas śmierci to historia żołnierskiego losu młodego Niemca – Ernsta Graebera. Nieoczekiwanie, w czasie klęsk armii niemieckiej, Graeber dostaje urlop. Przepełniony nadzieją udaje się do kraju, do rodzinnego miasta, by szukać wytchnienia od nędzy, głodu, zimna i wszechobecnej śmierci frontu rosyjskiego. Czeka go z jednej strony ogromne rozczarowanie – jest bowiem świadkiem upad...

    Promocja
    okładka Łuk Triumfalny, Audiobook | Erich Maria Remarque

    Jedna z najbardziej znanych powieści E. Marii Remarque'a. Łuk triumfalny, powieść z roku 1946, przedstawia dramatyczne losy niemieckiego emigranta w Paryżu tuż przed wybuchem II wojny światowej. Ravic – pod takim nazwiskiem ukrywa się główny bohater – jest lekarzem i nielegalnie przeprowadza operacje w cieszącej się dobrą opinią klinice. Pewnego dnia poznaje przypadkiem kobietę, która wypełni jego puste – jak już mu się wydawało – życie. Ale innego dnia spotka, rów...

    Promocja
    okładka Na Zachodzie bez zmian, Audiobook | Erich Maria Remarque

    Jedno z najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku w przekładzie Ryszarda Wojnakowskiego! Powieść "Na Zachodzie bez zmian" należy do najgłośniejszych dzieł literatury XX wieku. Jej bohaterowie, podobnie jak sam autor, należą do „straconego pokolenia”: pokolenia, którego młodość przepadła w okopach pierwszej wojny światowej. Osiemnasto-, dziewiętnastolatkowie trafiają na front niemal prosto ze szkolnej ławy, namawiani przez nauczycieli do spełnienia obowiązku...

Erich Maria Remarque Audiobooki

Erich Maria Remarque (Erich Paul Remark) urodził się w 1898 roku. To niemiecki pisarz, żołnierz, autor powieści „Na Zachodzie bez zmian”, jednej z najważniejszych książek podejmujących temat I wojny światowej. Remarque napisał piętnaście powieści, m.in. „Łuk triumfalny”, „Noc w Lizbonie”, „Nim nadejdzie lato”, „Czarny obelisk”, „Trzej towarzysze”, „Dom marzeń” i „Cienie w raju”.

Erich Maria Remarque - początki twórczości

Karierę literacką Remarque rozpoczął w wieku 16 lat. Pisał eseje i poezję. Zaczął wówczas też swoją pierwszą powieść, którą ukończył i wydał w 1920 roku pt. „Dom marzeń”. Remarque musiał szybko dorosnąć, w wieku 18 lat został wysłany na front I wojny światowej. Walczył na froncie w Belgii. Młody chłopak brał udział w słynnej bitwie pod Passchendaele, gdzie odniósł pięć ran postrzałowych. Postrzelony został m.in. w nogę, ramię oraz szyję. W wyniku odniesionych obrażeń musiał spędzić w szpitalu prawie półtora roku. Nigdy już nie wrócił na front. Po wojnie podjął się pracy nauczyciela, ale z powodów finansowych musiał brać prace dorywcze. Był m.in. domokrążcą, korespondentem, organistą, dziennikarzem.

„Na Zachodzie bez zmian”

W 1929 roku ukazała się najsłynniejsza powieść Remarque’a –Na Zachodzie bez zmian”. Podobno napisał ją błyskawicznie, w sześć tygodni. Książka bezpośrednio odnosi się do jego doświadczeń związanym z udziałem w I wojnie światowej. Remarque w swojej najsłynniejszej powieści opisał wyjątkową brutalność i bezsens wojny, przedstawiając historię z perspektywy dziewiętnastoletniego żołnierza. Remarque’a zalicza się do tzw. straconego pokolenia, które utraciło młodzieńczą, nastoletnią niewinność przez udział w wojnie. Na podstawie powieści powstał film o tym samym tytule, którego reżyserem był Lewis Milestone. Jego premiera odbyła się w kwietniu 1930 roku w Stanach Zjednoczonych. W grudniu tego samego roku obraz został przedstawiony niemieckiej widowni, jednak pod wpływem protestów środowisk nazistowskich, został poddany cenzurze i wycofano go z kin.

W 1933 roku, z rozkazu ministra propagandy Josepha Goebbelsa, wszystkie dzieła Ericha Marii Remarque’a zostały wycofane ze sprzedaży, a wszystkie dostępne egzemplarze jego powieści miały zostać spalone. Brutalna niemiecka propaganda zaczęła rozpowszechniać informacje o tym, że Remarque jest potomkiem francuskich Żydów. Represjom poddano również rodzinę pisarza. Jego siostra, Elfriede Scholz, została skazana na śmierć przez zgilotynowanie.

„Łuk triumfalny” Remarque’a

Drugą najbardziej znaną powieścią Remarque’a jestŁuk Triumfalny”. Akcja powieści rozgrywa się w Paryżu przed wybuchem II wojny światowej. Pisarz opisał w niej losy tragiczne niemieckiego emigranta, który stara się odnaleźć w niesprzyjających mu warunkach. Ukrywa się pod nazwiskiem Ravic. Jest lekarzem, który nielegalnie przeprowadza operacje w jednej z najbardziej renomowanych klinik w stolicy Francji. Pewnego dnia w wyniku dziwnego zbiegu okoliczności poznaje kobietę, która wypełni lukę w jego jałowym życiu. Niestety w inny dzień spotka też funkcjonariusza Gestapo, który w przeszłości go torturował. Mężczyzna stanie przed zadaniem rozliczenia się z własną przeszłością. Dramatyczna sytuacja zaprowadzi go aż do obozu dla uchodźców, z którego niewielu wychodzi żywych.

W 1962 roku ukazała się przedostatnia powieść Remarque’a, „Noc w Lizbonie”, która okazała się wielkim sukcesem. W samych Niemczech sprzedała się w nakładzie przeszło 900 tysięcy egzemplarzy.

Erich Maria Remarque zmarł we wrześniu 1970 roku w Locarno. Pisarz spoczywa na cmentarzu w Porto Ronco.

Książki Ericha Marii Remarque’a na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Ericha Marii Remarque’a we wszystkich formatach – ebook, papierowa i audiobook. Wydawcą książek Remarque’a w Polsce od wielu lat jest Dom Wydawniczy Rebis. Dostępne są takie tytuły jak „Na Zachodzie bez zmian” i „Łuk triumfalny”.

Czym są audiobooki?

Audiobooki, znane także jako książki mówione, to nagrania dźwiękowe, które zawierają tekst książkowej publikacji odczytywany przez lektora, zawodowego aktora bądź syntezator mowy. Audiobooki są zapisywane na nośniku danych, współcześnie przeważnie w postaci cyfrowej (najczęściej jako płyty Audio CD lub pliki MP3). Wcześniej były nagrywane także na płytach gramofonowych czy na kasetach magnetofonowych.

Słuchanie audiobooków jest możliwe zarówno na domowym sprzęcie audio-wideo, komputerach i laptopach w programach umożliwiających odtwarzanie dźwięku, telefonach komórkowych (przede wszystkim smartfonach), odtwarzaczach MP3, jak i na zestawie audio czy nawigacji znajdujących się w samochodzie.

Książki mówione są przeznaczone do słuchania. Umożliwiają odbiór literatury małym dzieciom oraz osobom niewidomym bądź niedowidzącym, dla których audiobooki są jedną z nielicznych możliwości kontaktu ze słowem pisanym.

Dużą zaletą audiobooków jest fakt, że można ich słuchać w każdej sytuacji, także podczas wykonywania innych czynności jak na przykład podróż samochodem, uprawianie sportu czy wykonywanie domowych obowiązków.

Format MP3

MP3 to najpopularniejszy format skompresowanych plików audio. Pełna nazwa formatu MP3 to MPEG-1, Layer 3. Należy on do standardów ISO. MP3 jest algorytmem kompresji stratnej dźwięku, który został wcześniej przetworzony na sygnał dźwiękowy. Dźwięki zapisane w standardzie MP3 są poddawane stratnej konwersji w celu redukcji rozmiaru pliku.

Współcześnie jest to nadal jeden z najpopularniejszych formatów audio, przede wszystkim dzięki małemu rozmiarowi plików. Do rozpowszechnienia plików w tym formacie przyczyniła się również ich kompatybilność z różnymi urządzeniami odtwarzającymi pliki audio – MP3 jest dla nich standardowym formatem.