Evaristo Bernardine Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Evaristo Bernardine Dla dzieci - książki, ebooki i audiobooki

Bernardine Evaristo urodziła się w 1959 roku. To brytyjska badaczka, wykładowczyni akademicka, pisarka, autorka bestsellerowej powieści „Dziewczyna, kobieta, inna”, za którą otrzymała Nagrodę Bookera. To prestiżowe wyróżnienie otrzymała w 2020 roku razem z Margaret Atwood, którą nagrodzono za „Testamenty”, kontynuację „Opowieści podręcznej”. Ponadto Evaristo otrzymała British Book Awards w kategoriach: Author of the Year i Fiction Book of the Year, Indie Book Award for Fiction i wiele innych prestiżowych nagród. Barack Obama umieścił jej powieść wśród 19 ulubionych książek 2019 roku.

Evaristo została pierwszą czarnoskórą brytyjską pisarką, która zajęła pierwsze miejsce na listach bestsellerów, które zajmowała przez ponad pięć tygodni. Jej książki ukazały już w większości krajów świata, łącznie tłumaczono je na 50 języków. Evaristo pisze nie tylko powieści, ale również opowiadania, eseje, poezję, scenariusze i słuchowiska do radia. Dwie z jej książek – „The Emperor’s Babe” z 2001 roku i „Hello Mum” z 2010 roku – zostały zaadaptowane na potrzeby audycji radiu BBC 4.

Życiorys Bernardine Evaristo

Pisarka pochodzi z wielodzietnej rodziny, była czwartym z ośmiorga dzieci Brytyjki i Nigeryjczyka. Wychowywała się w Londynie i choć pierwotnie kształciła się jako aktorka, ostatecznie zdecydowała się na karierę pisarki. Evaristo wspiera kolorowych artystów i czynnie walczy z dyskryminacją. Jest założycielką Międzynarodowej Afrykańskiej Nagrody Poetyckiej im. Brunela. Evaristo jest również założycielką i członkinią wielu programów, teatrów, agencji i organizacji zajmujących się wspieraniem czarnoskórych. Evaristo współpracuje z prestiżowym wydawnictwem Penguin Random House przy przygotowywaniu serii książek „Black Britain: Writing Back”, której celem jest przypomnienie dzieł czarnoskórych pisarzy, które zostały zapomniane bądź niedostatecznie wypromowane w przeszłości.

Oprócz pisania i działalności społecznej Evaristo zajmuje się wykładaniem kreatywnego pisania na Uniwersytecie Brunel w Londynie. Pisarka jest jednym z 30 czarnoskórych profesorów w Wielkiej Brytanii, na niemal 20 000 profesorów aktywnych zawodowo. Bernardine Evaristo pełniła funkcję wiceprzewodniczącej Królewskiego Towarzystwa Literackiego. Trzykrotnie była wyróżniana przez królową Orderem Imperium Brytyjskiego.

Bernardine Evaristo debiutowała powieściowo w 1994 roku książką „Island of Abraham”. Trzy lata później ukazała się jej powieść „Lara”. Evaristo opisuje w niej korzenie mieszanej rodziny angielsko-nigeryjsko-brazylijsko-irlandzkiej na przestrzeni 150 lat. Fabuła powieści rozgrywa się na trzech kontynentach na przestrzeni aż siedmiu pokoleń. Napisana z ogromnym rozmachem „Lara” zebrała bardzo pozytywne opinie krytyków i otworzyła autorce drzwi do wielkiej kariery literackiej. W 2001 roku swoją premierę miała kolejna głośna książka Evaristo – „The Emperor's Babe”. To pisana wierszem opowieść, która rozgrywa się 1800 lat temu w Londynie pod panowaniem Rzymian w II w. n.e.. Główną bohaterką jest czarnoskóra nubijska nastolatka, która ma romans z rzymskim cesarzem Septymiuszem Sewerem. Evaristo opisuje dorastanie dziewczyny na tle burzliwej historii Imperium Rzymskiego. Książka została zaadaptowana na potrzeby słuchowiska zrealizowanego przez radio BBC 4. W 2010 roku czasopismo „The Times” uznało „The Emperor’s Babe” za jedną ze stu najważniejszych książek dekady. W 2005 roku ukazała się czwarta powieść Evaristo pt. „Soul Tourists”, dzieło eksperymentalne, w którym autorka wykorzystała elementy prozy, poezji, scenariusza i literatury faktu. Evaristo przedstawia historyczne postacie i snuje opowieść o niekoniecznie dobrze dobranej parze ciemnoskórych Brytyjczyków podróżujących z Europy na Bliski Wschód. Cztery lata później ukazała się książka „Blonde Roots”. W tym samym roku wznowienia, w poszerzonej wersji, doczekała się „Lara”. W 2010 roku ukazało się kolejne dzieło Evaristo pt. „Hello Mum”, w której pisarka znów postanowiła eksperymentować. To stworzona w epistolarnej formie opowieść o kulturze gangów, napisana z perspektywy 14-letniego Jerome’a, który za pomocą listów komunikuje się ze swoją matką. Podobnie jak w przypadku „Lary” powieść „Hello Mum” została zaadaptowana na słuchowisko radiowe w stacji BBC 4. W 2014 roku swoją premierę miała kolejna książka Evaristo pt. „Mr Loverman”. Najgłośniejsza powieść brytyjsko-nigeryjskiej pisarki ukazała się w 2019 roku. Mowa rzecz jasna o powieści „Dziewczyna, kobieta, inna”. Po raz kolejny autorka podjęła się szerokiego przedstawienia historii – „Dziewczyna, kobieta, inna” to zbiór kilkunastu opowieści, w większości o czarnoskórych Brytyjkach. Kobiety opowiadają o swoich rodzinach, przyjaciołach i kochankach. Za tę powieść Evaristo, razem z Margaret Atwood („Testamenty”), została w 2019 roku uhonorowana Nagrodą Bookera.

Evaristo zajmuje się nie tylko pisaniem eksperymentalnych powieści, ale również esejów, opowiadań i poezji. Pisarka ma na swoim koncie także kilka scenariuszy i dramatów teatralnych – „Moving Through”, „Tiger Teeth Clenched Not to Bite”, „Silhouette”, „Pyeyucca”, „Medea – Mapping the Edge”, „Madame Bitterfly and the Stockwell Diva” i „First. Do No Harm”.

Książki Bernardine Evaristo na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książkę „Dziewczyna, kobieta, inna” w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Dla dzieci

Najlepsze audiobooki dla dzieci

Książki do słuchania to jeden z najchętniej wybieranych formatów, gdy mowa o najmłodszych czytelnikach. Te nagrania dźwiękowe, w których tekst publikacji odczytywany jest przez lektora lub lektorkę, cieszą się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i rodziców. W ten sposób pociechy poznają nie tylko najnowsze bajki dla dzieci, ale także klasyczne pozycje z dzieciństwa swoich rodziców. Audiobooki dla dzieci rozśmieszają, wzruszają i uczą zarówno młodsze, jak i starsze dzieci. Specjalnie wyselekcjonowany wybór tytułów, jaki znajdziecie na Woblink, gwarantuje, że odkryjecie tutaj pozycje dostosowane do potrzeb i upodobań najmłodszych. Często znajdziemy w nich jasno zarysowany konflikt pomiędzy dobrem a złem, z którego rozwiązania płyną nie tylko walory rozrywkowe, ale także edukacyjne. Dostępność książek do słuchania dla dzieci w formacie mp3 gwarantuje szeroką kompatybilność z urządzeniami do odtwarzania audiobooków. Dzieła takich autorów jak Kornel Makuszyński, Henryk Sienkiewicz czy Hans Christian Andersen zachwycą w wersji audiobooka nie tylko dzieci, ale także rodziców.

Jakie audiobooki dla dzieci wybrać?

Wybór najlepszego audiobooka dla dzieci może nie być łatwy - czeka tu bowiem wiele ciekawych tytułów. Warto przede wszystkim dostosować tytuł do wieku młodego czytelnika. Dla niektórych ciekawe będą przygody detektywa Sherlocka Holmesa autorstwa Artura Conana Doyle’a czy “Szatan z siódmej klasy” Kornela Makuszyńskiego. Nieco młodsze dzieci z pewnością chętnie wysłuchają historii Mikołajka z serii opowiadań René Goscinnego i Jean-Jacquesa Sampé, czy przygód z Doliny Muminków Tove Jansson. Najmłodsi na pewno będą świetnie bawić się z kotem Cukierkiem w jego przygodach autorstwa Waldemara Cichonia. Najważniejsze, żeby czytelnicy na długo zapamiętali opowieści z danego audiobooka. Każdy dorosły ma przecież jakiś ulubiony tytuł z dzieciństwa - i właśnie taka książka do słuchania jest dla dzieci najlepsza. Może będzie nią, znany z pewnością także rodzicom, Pan Samochodzik Arkadiusza Niemirskiego? Albo seria Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery? Niedawno Wydawnictwo Marginesy opublikowało jej nowe tłumaczenie, bliższą oryginałowi “Anne z Zielonych Szczytów” oraz “Anne z Avonlea”, przełożoną przez Annę Bańkowską.

Audiobooki z bajkami dla dzieci

Niezmiennie wysoką popularnością wśród najmłodszych cieszą się audiobooki z bajkami. Najchętniej czytanymi książkami do słuchania dla dzieci od lat pozostają baśnie autorstwa Hansa Christiana Andersena, takie jak “Księżniczka na ziarnku grochu”, “Nowe szaty cesarza” czy “Calineczka”. Także bracia Grimm od dawna władają wyobraźnią młodszych czytelników. “Czerwony kapturek”, “Jaś i Małgosia”, “Kopciuszek”, “Śnieżka” - kto z nas nie zna tych historii? Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają klasyczne wiersze Jana Brzechwy, które często są w ogóle jednymi z pierwszych spotkań dzieci z poezją. Brzechwa to także autor chętnie słuchanej książki “Akademia Pana Kleksa”, czytanej między innymi przez Krzysztofa Kolbergera. “Lokomotywa”, “Rzepka”, “Słoń Trąbalski” lub “Ptasie radio” to ponadczasowe bajki wierszowane Juliana Tuwima, które kochają zarówno dzieci, jak i rodzice. Szczególne miejsce wśród audiobooków z bajkami dla dzieci zajmują także dzieła Wandy Chotomskiej. “Tadek Niejadek”, “Kareta z piernika”, “Dzieci Pana Astronoma” czy “Smok ze smoczej jamy” - nie sposób przejść obok nich obojętnie! “Wesołe przedszkole” Marii Kownackiej to także jeden z najchętniej słuchanych audiobooków dla najmłodszych, podobnie jak “Na jagody” Marii Konopnickiej. Tak rodzicom, jak i dzieciom na pewno znana jest seria Magiczne drzewo autorstwa Andrzeja Maleszki - jeden z tomów czyta Julia Kamińska, a drugi Marcin Dorociński! Nie da się obojętnie przejść także wobec takich klasyków literatury dziecięcej jak “ Kubuś Puchatek” czy “Chatka Puchatka” Alana Alexandra Milne'a. W polskiej wersji tę książkę do słuchania czyta w dodatku Janusz Gajos. “Doktor Dolittle” Hugh Loftinga ucieszy każdą miłośniczkę i miłośnika zwierząt.

Książki dla dzieci do słuchania - polecane tytuły

Wybór najlepszego audiobooka dla młodszych czytelników to nie lada wyzwanie. Bez względu na wiek z pewnością dobrym wyborem będzie któraś z książek Kornela Makuszyńskiego. “Przygody Koziołka Matołka” wciągną wszystkich, dużych i małych. Audiobook z powieścią “Szaleństwa Panny Ewy” z pewnością przywoła miłe wspomnienia także u rodziców, a głos Wojciecha Malajkata na wiele godzin zamieszka w głowach dzieci. A może są one zainteresowane greckimi mitami? Nie ma lepszego audiobooka na taką okoliczność jak “Mitologia” Jana Parandowskiego. Zarówno ten tytuł, jak i “Przygody Odyseusza” czyta Wiktor Zborowski, swoim charakterystycznym głosem tworząc niesamowitą atmosferę. Dzieciom marzą się podróże? Juliusz Verne i jego “W 80 dni dookoła świata” tylko czekają na wysłuchanie! W planach jest też wyprawa pozaziemska w “Podróż na księżyc” albo w nieznane zakamarki naszego globu w “20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi” czy “Podróży do wnętrza Ziemi”. Skoro już o nieznanych światach mowa - Terry Pratchett poleca swoje książki do słuchania wszystkim trochę starszym dzieciom! Nie sposób oderwać się od kolejnych powieści z cyklu “Świat Dysku”. Fantastyczne historie wypełniają także jego “Dobry Omen” napisany wspólnie z Neilem Gaimanem. Obok nich melduje się “Banda z Burej” Magdaleny Witkiewicz - seria pełna tajemnic, zagadek i śledztw prowadzonych przez rezolutne dzieci. “ Koszmarny Karolek” to cudowna, zabawna seria opowiadań, której autorką jest Francesca Simon. Przygody niezbyt grzecznego, ciekawskiego i zainteresowanego zawsze nie tym co należy Karolka z miejsca podbijają serca najmłodszych. Seria “Baśniobór” Brandona Mulla oferuje z kolei pełne zwrotów akcji i niesamowitych postaci powieści fantastyczne. Każde dziecko z łatwością znajdzie swoją ulubioną książkę do czytania wśród wielu audiobooków, które znajdziecie na Woblink.