Wirtualne Targi

Franz Kafka Książki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Proces Z opracowaniem, Książka | Franz Kafka

    Lektura z opracowaniem to znakomita pomoc i inspiracja dla uczniów oraz nauczycieli. Tekst opatrzono wskazówkami interpretacyjnymi i hasłami ułatwiającymi nawigację po książce – dzięki nim łatwo znaleźć potrzebny w trakcie omawiania lektury fragment, zgromadzić materiały do wypracowań i ustnych wypowiedzi, zapamiętać najważniejsze informacje i utrwalić znajomość lektury. Zamieszczone na końcu książki opracowanie podporządkowano podstawie programowej. Zawiera ono ciekawy biogr...

    Promocja
    okładka Dzienniki 1910 - 1913 Tom 1, Książka | Franz Kafka

    Zaleta pisania dziennika polega na tym, że z uspokajającą jasnością uświadamiamy sobie zmiany, jakim nieustannie podlegamy, w które oczywiście na ogół wierzymy, które przeczuwamy i do których się przyznajemy, ale których nieświadomie się wypieramy, jeśli dzięki takiemu stwierdzeniu pragniemy uzyskać nadzieję czy spokój. W dzienniku znajdujemy dowody świadczące o tym, że nawet w stanach, które dziś wydają się nie do zniesienia, żyliśmy, rozglądaliśmy się wokół i zapisywaliśmy ...

Franz Kafka Książki

Franz Kafka urodził się w 1883 roku. Był niemieckojęzycznym pisarzem żydowskiego pochodzenia. Urodził się i przez większość życia związany był z czeską Pragą. Kafka uznawany jest za jednego z najważniejszych europejskich pisarzy pierwszej połowy XX wieku. Jest autorem trzech powieści („Proces”, „Ameryka”, „Zamek”) i kilkudziesięciu opowiadań i nowel.

Franz Kafka jest jednym z najważniejszych symboli Pragi. W stolicy Czech można znaleźć wiele tablic pamiątkowych, pomników i instalacji artystycznych, które powstały na jego cześć. W wielu miejscach można kupić książki Kafki oraz pamiątki z jego podobizną.

Franz Kafka jest autorem trzech powieści – „Ameryka”, „Proces” i „Zamek”. Żadnej z nich Kafka nie ukończył. Żadna z nich też nie ukazała się za życia autora. W 1925 roku, rok po śmierci pisarza, ukazał się „Proces” – najważniejsze i najbardziej rozpoznawalne dzieło Kafki. W wielu krajach świata, w tym w Polsce, jest to lektura obowiązkowa, omawiana w szkołach średnich. Datuje się, że książka powstawała w latach 1914-1915.

Proces Kafki

Głównym bohaterem książki jest Józef K. Tłem fabularnym jest bliżej nieznane miasto, nazywane „stolicą”. Józef K. jest kawalerem i prokurentem bankowym. Pewnego dnia jego mieszkanie nachodzą urzędnicy, którzy z samego rana przekazują mu informację, że Józef K. zostaje aresztowany, mimo że nie popełnił żadnej zbrodni. Mężczyźni nie podają mu powodu zatrzymania. Józef K. dostaje pozwolenie na prowadzenie normalnej egzystencji, musi być jednak cały czas do dyspozycji sądu i władzy. Życie mężczyzny obraca się o 180 stopni, zaczynają w nim dziać się niewytłumaczalne i absurdalne wydarzenia. W wyniku negatywnej opinii w środowisku odwracają się od niego znajomi. Żeby zrozumieć co się dzieje, zaczyna desperacko szukać pomocy. Poczucie zaszczucia, niezrozumienia, strachu i niepewności wprowadza głównego bohatera w coraz większy obłęd.

Książka doczekała się setek ekranizacji i adaptacji teatralnych. Wśród nich warto wymienić film Orsona Wellesa z 1963 roku z Anthonym Perkinsem w roli głównej. „Proces” znalazł się na liście 100 książek XX wieku francuskiego magazynu „Le Monde”, w Kanonie na koniec wieku „Rzeczpospolitej” oraz na liście 100 najlepszych książek Norweskiego Klubu Książki.

Zamek

Rok później swoją premierę miała książka „Zamek”. Kafka pracował nad nią około roku 1922 roku. Bohaterem powieści jest tajemniczy K. Niewiele o nim wiadomo – ani skąd pochodzi, ani gdzie przybywa. Postać trafia do nieznanej wioski, gdzie podejmuje pracę geometry. Nie znajduje jednak akceptacji lokalnej społeczności. Bez znajomości obyczajów mieszkańców wioski nie potrafi się odnaleźć. Wkrótce orientuje się, że bez zgody władcy zamku, który kontroluje życie w okolicy nie można nic zrobić. K. postanawia dowiedzieć się, jak może dostać się do symbolicznego zamku i uzyskać pozwolenie na osiedlenie się. Szybko orientuje się, że to zadanie niewykonalne.

Ameryka

W 1927 roku została opublikowana powieść „Ameryka”. Choć ukazała się jako ostatnia, to chronologicznie była dziełem, nad który Kafka pracował najwcześniej, już od 1912 roku. To kolejna niedokończona powieść Kafki, którą znamy dzięki fragmentom opublikowanym wbrew woli autora, przez jego przyjaciela Maxa Broda. To kolejna opowieść o wykluczeniu, niezrozumieniu i wyobcowaniu. Bohater książki – Karl Rossmann – w wyniku skandalu obyczajowego zostaje wysłany do Ameryki, by tam znaleźć odkupienie. Zanim dociera do kraju zostaje okradziony, następnie potępiony przez swojego krewnego, wykorzystany przez napotkanych po drodze obcokrajowców, upokorzony oraz wielokrotnie niesłusznie oskarżony o popełnienie wykroczenia. Bohater zmaga się z ciągłymi przeciwnościami losu i niepowodzeniami.

W większości utworów Kafki bohaterowie stają się ofiarami absurdalnych przepisów, decyzji i niekorzystnych dla nich kolei losu. Uwikłani są w sytuacje bez wyjścia, z których nie mają szans się wykaraskać. Na dodatek są to często absurdalne okoliczności, a trudne położenie bohaterów nie jest konsekwencją ich złych decyzji. Taki model sytuacji nazywany jest sytuacją kafkowską. Jego istotą jest zderzenie jednostki z anonimową, nadrzędną siłą, z którą bohater nie ma żadnych szans wygrać.

W 1922 roku Kafka musiał zrezygnować z pracy w związku z postępującą gruźlicą. W 1923 roku przeprowadził się do Berlina. Zamieszkał tam z Dorą Diamant i całkowicie poświęcił się pisaniu. Pisarz zmarł bardzo młodo, w 1924 roku, w wieku zaledwie 40 lat.

Książki Franza Kafki na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Franza Kafki we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co to jest książka?

Książka jest dokumentem piśmienniczym, obszernym zazwyczaj zapisem wszelkiej ludzkiej myśli. Występuje w postaci wielostronicowej publikacji o określonej liczbie stron i trwałym charakterze.

Postać dzisiejszej książki drukowanej ma formę kodeksu będącego zbiorem kartek połączonych grzbietem. Taki sposób utrwalania zapisu w momencie upowszechnienia pergaminu zastąpił wcześniejszą formę dokumentu piśmienniczego, jakim był zwój.

Według definicji Słownika języka polskiego PWN książka jest złożonym oraz oprawionym arkuszem papieru zadrukowanym tekstem o charakterze literackim, użytkowym bądź naukowym. Jednak współcześnie definicja ta powinna zostać poszerzona o książki elektroniczne będące cyfrowym odpowiednikiem tych drukowanych. Do książek elektronicznych zaliczane są zarówno ebooki, jak i audiobooki. Treść utrwaloną w formie elektronicznej można odczytać za pomocą odpowiedniego oprogramowania na laptopach, tabletach, smartfonach, a przede wszystkim na przeznaczonych do tego celu czytnikach.

E-książki odgrywają bardzo dużą rolę. Podjęty jakiś czas temu proces digitalizacji książek umożliwia dostęp do światowych zasobów wiedzy znacznie większej liczbie osób. Zbiory ksiąg to niepodważalne światowe dziedzictwo kultury, jednak ze względu na ograniczoną możliwość szybkiego dostępu do przechowywanych w księgozbiorach publikacji, a także brak możliwości jakiegokolwiek dostępu do dzieł o znacznej wartości historycznej proces digitalizacji daje szansę na udostępnianie światowych dzieł szerokiej masie odbiorców.

Czym wyróżnia się dana okładka (oprawa)?

Okładka to wszystko, co zostało od zewnątrz trwale złączone ze znajdującym się w środku wkładem. Składa się z przedniej i tylnej okładziny (potocznie zwanej okładką), a także z grzbietu okładki. To właśnie okładka definiuje i określa ostateczny wygląd książki, gdyż determinuje między innymi sposób, w jaki łączą się ze sobą wszystkie kartki i jaka jest wewnętrzna budowa książki. Oprawy mogą być miękkie, twarde czy też zintegrowane – różnią się przede wszystkim wielkością, wagą, wytrzymałością oraz ceną. Przykładowo książki w twardej oprawie są większe, cięższe, bardziej wytrzymałe i droższe od tych w miękkiej.