Gabriel Garcia Marquez Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Gabriel Garcia Marquez Książki o średniowieczu - książki, ebooki i audiobooki

Gabriel García Márquez – właściwie Gabriel José de la Concordia García Márquez – urodził się w 1927 roku w Aracataca. Márquez to kolumbijski powieściopisarz, publicysta, dziennikarz, działacz społeczny. W 1982 roku został wyróżniony Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury. Jest jednym z najważniejszych pisarzy XX wieku. Twórca tzw. realizmu magicznego, który wpłynął na tysiące pisarzy na całym świecie.

Márquez rozpoczynał swoją karierę jako dziennikarz w jednej z lokalnych gazet – „El Heraldo” wydawanej w mieście Barranquilla oraz „El Universal” wydawanej w Cartagenie. Po przeprowadzce do stolicy – Bogoty – zaczął pracować jako reporter kolumbijskiego dziennika „El Espectador”. Był wówczas korespondentem zagranicznym, pisał m.in. z Rzymu, Paryża, Barcelony, Caracas oraz Nowego Jorku. W 1982 roku Márquez zasiadał w jury konkursu głównego na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Gabriel García Márquez przyjaźnił się z wieloma znanymi ludźmi. Wśród nich był kubański rewolucjonista, a później dyktator Fidel Castro. Márquez w latach młodości sympatyzował z grupami rewolucjonistów, które działały na terenie różnych krajów Ameryki Południowej. Wiązało się to rzecz jasna z krytyką. Kolumbijski rząd potępiał pisarza, oskarżając go o aktywne wspieranie organizacji uznawanych za nielegalne i niebezpieczne.

W 2012 roku w „The Guardian” Jaime García (brat pisarza), podzielił się informacją, że u przeszło 80-letniego Gabriela Márqueza widać początki demencji, co prawdopodobnie oznacza koniec kariery pisarskiej. Przypuszczalnie były to konsekwencje stosowania terapii antyrakowej.

Márquez zmarł 17 kwietnia 2014 roku w Meksyku. Oficjalne uroczystości pogrzebowe odbyły się w mieście Meksyk przed Pałacem Sztuk Pięknych. Dwa lata później urnę z jego prochami złożono na dziedzińcu klasztoru La Merced w Cartagenie, czyli mieście, gdzie pisarz stawiał swoje pierwsze kroki w karierze literackiej.

Debiut literacki Gabriela García Márqueza

Choć Márquez pisał opowiadania już od początku lat 50. XX wieku, to jego pierwszym poważnym dziełem jest „Szarańcza”, która powstała w 1955 roku. W książce opisuje Macondo – fikcyjne miasteczko, w którym rozgrywają się różne opowiadania i powieści, w tym „Sto lat samotności”. Otóż w mieścinie, która okres świetności ma już dawno za sobą. umiera lekarz znienawidzony przez zdecydowaną większość mieszkańców. Niechęć skierowana w jego stronę jest wynikiem tego, że przed laty odmówił całemu miasteczku zawodowej pomocy. W ramach odwetu lokalna społeczność odmawia lekarzowi pochówku. Zbiorowość zostaje poddana próbie – czy ktoś się wyłamie?

Sto lat samotności

W 1961 roku ukazała się druga powieść Márqueza pt. „Nie ma kto pisać do pułkowników”, a rok później pierwszy zbiór opowiadań pisarza – „W tym mieście nie ma złodziei”. W tym samym roku swoją premierę miała trzecia powieść Márqueza pt. „Zła godzina”. W 1967 roku autor zaserwował czytelnikom swoją najważniejszą powieść i jedną z najważniejszych powieści XX wieku w ogóle. „Sto lat samotności” to sztandarowy przykład realizmu magicznego. To powieść kultowa, którą wzorowali i nadal będą wzorować się artyści (pisarze, reżyserzy, muzycy) i czytelnicy na całym świecie. Akcja powieści rozgrywa się w Macondo – fikcyjnym miasteczku znanym z innych dzieł Márqueza. W trzech pierwszych rozdziałach czytelnik poznaje historię powstania wioski, założenie i rozwój rodziny Buendía. Później Márquez opisuje przemiany społeczne, ekonomiczne i polityczne Macondo. W międzyczasie w miasteczku dochodzi do fantastycznych zdarzeń, które wplecione w codzienną rzeczywistość, nie są dla bohaterów niczym niezwykłym. Książka nad którą Márquez pracował blisko dwadzieścia lat, przepełniona jest nawiązaniami do baśni, mitów, Biblii oraz wielu innych mniej lub bardziej znanych dzieł literatury.

Kolejne dzieła Márqueza

Pierwszą książką wydaną w latach 70. XX wieku Márqueza była „Opowieść rozbitka”, czyli książkowe wydanie reportaży napisanych w 1955 roku, gdy pisarz pracował w redakcji „El Espectador”. W 1972 roku ukazała się „Niewiarygodna i smutna historia niewinnej Erendiry i jej niegodziwej babki”. Dwa lata później swoją premierę miał „Dialog lustra” – kolejny tom opowiadań. 1975 rok przyniósł czytelnikom Gabriela Garcii Márqueza powieść „Jesień patriarchy”. W 1981 roku ukazała się „Kronika zapowiedzianej śmierci”.

Miłość w czasach zarazy i Na fałszywych papierach w Chile

W 1985 roku ukazała się powieść „Miłość w czasach zarazy”, obok „Stu lat samotności” uważana za jedną z ważniejszych w dorobku Márqueza. To opowieść o niezwykle trudnej miłości, która potrafi przetrwać lata i jest silniejsza niż samotność. Głównymi bohaterami są tutaj Fermina Daza, Florentino Ariza i Juvenal Urbino. W młodości Florentin żywił gorące uczucie do Ferminy, jednak ta odrzuciła jego względy. Kobieta wzięła ślub z rozsądku – jej mężem został doktor Juvenal Urbino. Z czasem udało im się stworzyć prawdziwy związek z miłości. Po śmierci męża, na starość, Fermina na nowo odkrywa dawnego narzeczonego. Uświadamia sobie, że uczucie przez te wszystkie lata gdzieś w niej drzemało. W 1986 roku ukazała się powieść „Na fałszywych papierach w Chile” – kolejne głośne dzieło w dorobku Kolumbijczyka. Ostatnią książką napisaną w latach 80. był „Generał w labiryncie”. W latach 90. XX wieku ukazały się jeszcze: „Dwanaście opowiadań tułaczych” (1992), „O miłości i innych demonach” (1994), „Raport z pewnego porwania” (1996).

Życie jest opowieścią

W 2002 roku ukazała się autobiografia Gabriela Garcíi Márqueza pt. „Życie jest opowieścią”. W książce pisarz przywołuje wspomnienia z miejsc i czasów, które wpłynęły na jego twórczość. Dzięki niej, miłośnicy jego prozy mogą poznać źródła jego niebywałych opowieści. Márquez opowiada także o swoich bliskich, rodzinie, która nie raz była inspiracją dla wymyślonych przez niego postaci. Ostatnią powieścią kolumbijczyka była „Rzecz o mych smutnych dziwkach”, która ukazała się w 2004 roku. Więcej powieści ani zbiorów opowiadań nie publikował już do śmieci. Wiele wskazuje na to, że przeszkodziła mu w tym postępująca demencja.

Nagrody i wyróżnienia

Gabriela García Márquez był wielokrotnie wyróżniany różnymi odznaczeniami – zarówno kulturalnymi, literackimi, jak i państwowymi. Otrzymał m.in. Order Zasługi Naukowej i Kulturalnej Gabrieli Mistral (Chile), Order Narodowy Legii Honorowej (Francja), Meksykański Order Orła Azteckiego, Order Honoru (Rosja). W 1982 García Márquez został uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, za „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu”.

Książki, ebooki i audiobooki Gabriela Garcíi Márqueza

Książki „Miłość w czasach zarazy, „Sto lat samotności”, „Kronika zapowiedzianej śmierci”, „Rzecz o mych smutnych dziwkach”, „Szarańcza”, „Jesień patriarchy”, „Dwanaście opowiadań tułaczych”, „Życie jest opowieścią”, „Generał w labiryncie”, „Opowieść rozbitka”, „Na fałszywych papierach w Chile”, „Nie ma kto pisać do pułkownika”, „Raport z pewnego porwania”, „O miłości i innych demonach” w formie ebooka znajdziecie w księgarni internetowej Woblink. Ponadto wybrane tytuły z bibliografii Gabriela Garcíi Márqueza znajdziecie w formie papierowej oraz audiobooka.

Źródło zdjęcia: Wikipedia/ Wikimedia Commons, fot. Jose Lara

Co znajdziesz w kategorii: Książki o średniowieczu

Książki o tematyce średniowiecznej

Średniowiecze to jedna z najdłuższych epok historycznych trwająca od V wieku (od upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego w 476 roku) do XV wieku. Trudno wskazać jednoznaczny moment jego zakończenia - niektórzy mówią o upadku Konstantynopola w 1453 roku, inni o wynalezieniu druku (1450 r.), pierwszej wyprawie Krzysztofa Kolumba do Ameryki (1492 r.), końcu rekonkwisty (1492 r.) lub początku reformacji (1517 r.). Nieścisłości te wynikają przede wszystkim z różnego tempa rozwoju zjawisk, które były kamieniami milowymi tej epoki. Jako że średniowiecze trwało około 1000 lat, historycy dzielą tą epokę na mniejsze części - na “wczesne” i “późne” lub na “wczesne”, “pełne” i “późne”. Można czasami usłyszeć określenie, że były to “wieki ciemne” - określenie to wywodzi się z XIX wieku i powstało z racji małej ilości źródeł pisanych z tych czasów, a także ówczesnym przekonaniu o upadku kultury. Przeczy mu jednak wiele faktów - chociażby pojawienie się renesansu karolińskiego. Stąd obecnie raczej nie mówi się w tym kontekście o “wiekach ciemnych” - jedynie czasem historycy używają tego wyrażenia jako potocznego opisu wczesnego średniowiecza. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak ta epoka wpłynęła na kształt współczesności, jest dzieło Dana Jonesa “Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”, w której podróżujemy od stepów Mongolii po oceaniczne brzegi Portugalii i lasy Skandynawii, by poznać codzienne życie ówczesnych ludzi, a także wydarzenia, które zadecydowały o kształcie późniejszego świata. O tej fascynującej epoce istnieją na szczęście świetne książki historyczne, które pozwalają zgłębić wydarzenia, postaci i codzienne życie ludzi żyjących w średniowieczu. W klasycznym już dziele “Czasy Konstantyna Wielkiego” Jacob Burckhardt i Paweł Hertz opisują dzieje Cesarstwa Rzymskiego jeszcze przed jego rozpadem, na przełomie wieków III i IV.  Tych i innych książek o średniowieczu szukajcie na Woblink, także jako ebooków w formatach epub, mobi lub pdf.

Najlepsze książki o średniowieczu

Jednym z najważniejszych wydarzeń całej epoki były krucjaty - wyprawy zbrojne podjęta na wezwanie papieży przede wszystkim przez rycerzy europejskich. Organizowane były one w latach 10-95-1291 i ich głównym celem było odzyskanie Ziemi Świętej. Jednak religia mieszała się tutaj znacznie z polityką i ekonomią, tworząc niekiedy niezwykle splątane supły. Na szczęście w ich odplątaniu pomogą liczni specjaliści w tej tematyce i ich dzieła. Thomas Asbridge w książce “Krucjaty. Wojna o Ziemię Świętą” stara się opowiedzieć o tych zmaganiach zarówno z perspektywy chrześcijańskiej, jak i muzułmańskiej, a także wiernie odtworzyć przeżycia i wrażenia ludzi walczących po obydwu stronach tego konfliktu. O jego początku opowiada Peter Frankopan, oksfordzki historyk, przedstawiając nowe spojrzenie na jego przyczyny w ebooku “Pierwsza krucjata. Wezwanie ze Wschodu”. Z kolei Jonathan Phillips pochyla się nad późniejszą próbą wyzwolenia Ziemi Świętej w książce “Czwarta krucjata i złupienie Konstantynopola”. Dzieje Cesarstwa Bizantyńskiego, którego stolicą był właśnie Konstantynopol, do dziś fascynują wielu. Przetrwało ono upadek Cesarstwa Zachodniorzymskiego i wykształciło osobną od niego kulturę, a jego upadek dał początek Imperium Osmanów. Jego historię w dwóch tomach opisuje Jonathan Shepard. “Bizancjum ok. 500-1024” oraz “Bizancjum 1024-1492” to monumentalny podręcznik rzetelnie ukazujący aktualny stan badań nad rozmaitymi aspektami życia imperium, co pozwala także na dotarcie do sedna jego problemów. Czekają one na Was na Woblink jako książki papierowe, ebooki bądź audiobooki.

Jak wyglądało życie w średniowiecznym mieście i nie tylko?

Jednym z najciekawszych zagadnień jest kwestia codziennego życia w średniowieczu. Jak radzili sobie ludzie w warunkach tak dalece odbiegających od tych, które znamy współcześnie? W co wierzyli, jak się ubierali, co jedli i jakie wykonywali zawody? Odpowiedzi na te pytania szukajcie wśród wielu fantastycznych ebooków opowiadających o życiu w średniowieczu! Wśród nich wyróżniają się dzieła skupiające się na średniowiecznej Polsce. “Jak przetrwać zarazy w średniowieczu” Barbary Faron, “Jak przetrwać… kobiety w dawnej Polsce” Karola Ossowskiego czy “Siedem śmierci. Jak umierano w dawnych wiekach” Barbary Faron i Agnieszki Bukowczan-Rzeszut to szczegółowe, a przy tym przystępnie napisane opracowania poszczególnych aspektów średniowiecznego życia. Niektóre z nich skupiają się na Krakowie, np. “Jak przetrwać w średniowiecznym Krakowie” Agnieszki Bukowczan-Rzeszut czy “W alchemii, w łaźni i pod szubienicą. Historyczny spacer po dawnym Krakowie” Barbary Faron, Agnieszki Bukowczan-Rzeszut i Karola Ossowskiego. Popularnymi autorami zajmującymi się różnymi aspektami ówczesnej codzienności są Frances Gies i Joseph Gies. Ich cykl “Życie w średniowieczu” stał się międzynarodowym bestsellerem. Obydwoje są specjalistami i pasjonatami tej epoki historycznej. Na wspomnianą serię składają się: “Życie w średniowiecznym zamku”, “Życie w średniowiecznej wsi”, “Życie w średniowiecznym mieście”, “Życie średniowiecznej kobiety”, “Życie średniowiecznej rodziny” oraz “Życie średniowiecznego rycerza”. Oprócz tego małżeństwo Giesów napisało także książkę “Przeżyj miłość w średniowieczu”. Te i wiele innych dobrych książek o tematyce średniowiecznej znajdziecie na Woblink jako książki papierowe, audiobooki lub ebooki (epub, mobi, pdf)!