Majówkowy Maraton Czytelniczy

George Orwell Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

George Orwell Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

George Orwell był brytyjskim pisarzem i publicystą. Naprawdę nazywał się Eric Arthur Blair i urodził się w Bengalu, a do Anglii przybył z rodzicami w wieku 4 lat. Jest autorem kultowych powieści, w których krytykował systemy totalitarne i nierówności społeczne. Jego najważniejsze dzieła to „Rok 1984” i „Folwark zwierzęcy”.

Dorobek literacki George'a Orwella

Orwell napisał 9 powieści, kilkanaście esejów i felietonów oraz tworzył poezję. Pierwsze siedem powieści publikował regularnie co roku, od 1934 do 1939 roku. Debiutował autobiograficzną książką „Na dnie w Paryżu i w Londynie”. Następnie ukazały się „Birmańskie dni”, „Córka proboszcza”, „Wiwat aspidistra”, „Droga na molo w Wigan”. W 1938 roku ukazała się powieść „W hołdzie Katalonii” – Orwell opisał w niej doświadczenia z hiszpańskiej wojny domowej, w której brał udział. Przed wybuchem II wojny światowej ukazała się jeszcze jedna książka – „Brak tchu”. Dwie najważniejsze powieści pisarza – „Folwark zwierzęcy” i „Rok 1984” ‒ ukazały się już po wojnie.

Książka Rok 1984

George Orwell jest twórcą jednej z trzech najważniejszych antyutopii XX wieku ‒ wśród nich obok „Roku 1984” Orwella najczęściej wymienia się „Nowy wspaniały światAldousa Huxleya i „Fahrenheit 451” Raya Bradbury'ego.

„Rok 1984” ukazał się w 1949 roku. Orwell przedstawił Londyn w niedalekiej przyszłości, w której życie obywateli zostało całkowicie podporządkowane władzy. Społeczeństwo składa się z trzech klas: wyższych funkcjonariuszy Partii Wewnętrznej (2% populacji), szeregowych członków Partii Zewnętrznej (13% populacji) oraz proli – warstwy pracujących robotników (85% populacji). Społeczeństwo poddane jest całkowitej kontroli, którą za pomocą teleekranów sprawuje Wielki Brat.

Głównym bohaterem powieści jest Winston Smith, pracownik Ministerstwa Prawdy i członek Partii Zewnętrznej. Jego zadaniem jest ciągłe „odświeżanie” prasy. Smith redaguje archiwalne wydania gazet, tym samym zarządza przeszłością, zmieniając jej oficjalny przebieg, tak by ten był zgodny z aktualną polityką historyczną Partii.

Książka jest manifestem i bezpośrednią krytyką ustroju totalitarnego. Orwell w swojej kultowej powieści pokazał do czego może prowadzić stale rozwijana i nasilająca się inwigilacja ludzi przez władzę.

Książki George’a Orwella w formie ebooka, audiobooka i papierowej znajdziecie w księgarni internetowej Woblink.com.

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.