Wirtualne Targi

Georgi Gospodinow Ebooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Schron przeciwczasowy, Ebook | Georgi Gospodinow

    „Ta powieść to literacka monografia najdelikatniejszego ludzkiego daru – zmysłu czasu i jego przemijania. Rzadko trafiają nam się tak szalone i cudowne książki”. Olga Tokarczuk „Gospodinow to Proust Wschodu”. „La Repubblica” Nowa powieść jednego z najgłośniejszych pisarzy europejskich, laureata Nagrody Angelusa. Sentymentalna podróż, w której przeszłość staje się remedium na problemy teraźniejszości. Gaustyn, osobliwy i niestrudzony wynalazca, wędruje w czasie. ...

    Promocja
    okładka Powieść naturalna, Ebook | Georgi Gospodinow

    Przewrotna proza laureata Międzynarodowej Nagrody Bookera, w której słychać echa autobiografii. Debiutancka powieść autora Fizyki smutku i Schronu przeciwczasowego! Historia wielu początków, których stawką jest uchwycenie życia i nadanie mu sensu. Główny bohater, imiennik autora, wraz z żoną decydują się na rozwód z powodu ciąży „obcego autorstwa”. Chociaż świat Georgiego się załamuje, a on sam popada w kryzys bezdomności, mężczyzna niespodziewanie staje się zbier...

Georgi Gospodinow Ebooki

Georgi Gospodinow urodził się w 1968 roku. To jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy europejskich. Jest pisarzem, poetą, krytykiem literackim, członkiem Instytutu Literatury Bułgarskiej Akademii Nauk. Laureat Międzynarodowej Nagrody Bookera 2023. Gospodinow pochodzi z Bułgarii i jest najczęściej tłumaczonym bułgarskim pisarzem po 1989 roku na świecie. Gospodinow napisał do tej pory osiem powieści, sześć tomów poezji, kilka dramatów, libretto do opery, a także scenariusz komiksu. Od kilku lat wskazuje się go jako jednego z najpoważniejszych kandydatów do zdobycia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W 2019 roku otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej za powieść „Fizyka smutku”. Do tej pory w Polsce ukazały się cztery książki bułgarskiego autora – „I inne historie”, „Koniec minotaurów. Wiersze wybrane”, „Fizyka smutku” i „Schron przeciwczasowy”.

Gospodinow jest absolwentem filologii bułgarskiej Uniwersytetu Sofijskiego im. św. Klemensa z Ochrydy. Po ukończeniu studiów magisterskich rozpoczął studiowanie nowej literatury bułgarskiej w Instytucie Literatury Bułgarskiej Akademii Nauk. Uzyskał tytuł doktora, a następnie zaczął tam pracę jako wykładowca. Ponadto na Uniwersytecie Sofijskim, swojej alma mater, prowadzi zajęcia z kreatywnego pisania.

Podobnie jak Olga Tokarczuk Georgi Gospodinow ma na swoim koncie współpracę z polskim kompozytorem Alkiem Nowakiem. Bułgar jest autorem libretta do opery pt. „Space opera”, która miała swoją premierę w marcu 2014 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Polska noblistka współpracowała z Nowakiem przy operze „ahat-ilī – siostra bogów”, do której Tokarczuk, na podstawie swojej powieści „Anna In w grobowcach świata” napisała libretto. Za warstwę muzyczną odpowiedzialny był wspomniany już Nowak, natomiast całość wyreżyserowała Pia Partum.

W 2016 roku, na podstawie opowiadania Georgiego Gospodinowa pt. „Ślepa Wajsza” powstał krótkometrażowy film animowany o tym samym tytule w reżyserii Theodore Usheva. Animacja była nominowana do Oscara w kategorii najlepsza animacja krótkometrażowa. W 2019 roku Ushev kolejny raz sięgnął po dzieło Gospodinowa. Tym razem na potrzeby animacji wybrał „Fizykę smutku”.

Debiut literacki Gospodinowa

Pierwsza książka Gospodinowa ukazała się w 1992 roku. Był to tom poetycki „Lapidarium”. W Bułgarii otrzymał nagrodę za najlepszy debiut roku. Pierwsza powieść bułgarskiego pisarza ukazała się w 1999 roku. „Powieść naturalna” została przetłumaczona na przeszło 15 języków i ukazała się w 25 krajach, w tym w Polsce.

Fizyka smutku - najpopularniejsza książka Georgiego Gospodinowa

„Fizyka smutku” to do tej pory najpopularniejsza książka Georgiego Gospodinowa. To powieść, dzięki której bułgarski pisarz zyskał rozgłos w całej Europie.

Powieść rozpoczyna się najpewniej w 1925 roku. Dwunastoletni chłopak pierwszy raz sam wybiera się na jarmark. W ręce trzyma drobne, które dał mu tata. Wszystkie pieniądze oddaje przy wejściu do jednego z namiotów, by zobaczyć potwora, którego promotorzy wydarzenia nazywają Minotaurem. Zderzenie z innością tak mocno wpływa na chłopaka, że przez kolejne pół roku nie może wypowiedzieć żadnego słowa. To jedynie początek historii, którą niczym mitycznym labiryntem bohater prowadzi czytelnika, zmieniając po drodze czasy, perspektywę i kontekst swojej opowieści. „Fizyka smutku” to opowieść o wielopokoleniowej rodziny zamieszkującej Europę Środkowo-Wschodnią, nad którą rozciąga się metaforycznie postać Minotaura. Książka zachwyciła Olgę Tokarczuk tak bardzo, że zdecydowała się na umieszczenie krótkiego polecenia na okładce książki.

Międzynarodowa Nagroda Bookera 2023 - "Schron przeciwczasowy"

W lutym 2022 roku w księgarniach w całej Polsce, w tym w księgarni internetowej Woblink, swoją premierę miała najnowsza powieść Gospodinowa – „Schron przeciwczasowy”. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego, a na język polski przełożyła ją Magdalena Pytlak. „Schron przeciwczasowy” to sentymentalna podróż, w której przeszłość staje się remedium na problemy teraźniejszości. Bohaterem książki jest Gaustyn, wyjątkowy, charyzmatyczny i nieustępliwy wynalazca, który postanawia wędrować w czasie. Swój pomysł niesienia pomocy innym realizuje w klinice przeszłości założonej w Szwajcarii. Pierwotnie ma być to zakład dla cierpiących na chorobę Alzheimera. Pacjenci kliniki mogą wybierać, do której dekady XX wieku chcą się przenieść, by odnaleźć spokój i poczucie bezpieczeństwa. Z czasem metoda terapeutyczna Gaustyna zaczyna przyciągać również zdrowych pacjentów, którzy chcieliby wrócić myślami do najszczęśliwszych momentów swojego życia. Jedną z miłośniczek książki Gospodinowa okazała się Olga Tokarczuk, która o „Schronie przeciwczasowym” pisała, że „ta powieść to literacka monografia najdelikatniejszego ludzkiego daru – zmysłu czasu i jego przemijania. Rzadko trafiają nam się tak szalone i cudowne książki”. Za "Schron przeciwczasowy" Georgi Gospodinow otrzymał Międzynarodową Nagrodę Bookera 2023.

Książki Georgiego Gospodinowa na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Georgiego Gospodinowa w formie ebooka i papierowej. Dostępne są powieści „Fizyka smutku” i „Schron przeciwczasowy”.

Czym są ebooki?

Ebooki to książki, których treść została zapisana w formie elektronicznej. Są nazywane również e-książkami, publikacjami elektronicznymi czy książkami elektronicznymi. Ebooki można odczytywać na komputerach i laptopach, ale są one przeznaczone głównie do czytania na urządzeniach przenośnych takich jak smartfony, tablety i przede wszystkim czytniki książek elektronicznych. Ebooki posiadające swoje pierwowzory w formie papierowej są jej odwzorowaniem. Posiadają wszystkie elementy obecne w „tradycyjnej” wersji, takie jak okładkę, ilustracje, spis treści, przypisy itp.

Niepodważalną zaletą ebooków jest to, że w odróżnieniu od drukowanej książki można w nich zmieniać rodzaj oraz wielkość czcionki, formatować tekst, a w zależności od posiadanego czytnika istnieje też możliwość wyszukiwania pojedynczych słów w tekście, dodawania zakładek i robienia notatek.

Formaty ebooków

Ebooki są dostępne w wielu formatach. Najpopularniejsze z nich, będące standardem dla publikacji elektronicznych, to EPUB, MOBI i PDF.

Epub

To nowoczesny format będący standardem publikacji ebooków. Format EPUB umożliwia zmienianie wielkości fontu, co pomaga dopasować jego rozmiar do ekranu. Ebooki w tym formacie najlepiej odczytywać na urządzeniach posiadających ekran eINK (elektroniczny papier), chociaż można je odczytać także na smartfonie czy tablecie. Format EPUB jest możliwy do odczytania na komputerze, jednak do tego celu konieczne jest zainstalowanie właściwego oprogramowania.

Mobi

Jest formatem ebooków wykorzystywanym przez czytniki firmy Amazon – Kindle (oraz na innych urządzeniach i programach dostępnych na rynku). Publikacje MOBI są zapisane w formacie Mobipocket, można więc pobrać je na dowolny sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie umożliwiające odczytanie plików MOBI. Format ten jest oparty na języku HTML, dlatego jego wyświetlanie jest możliwe na urządzeniach mobilnych.

PDF

To format zapewniający taki sam wygląd strony jak w wersji papierowej – w tym formacie podział na strony jest sztywny. PDF służy do długoterminowego archiwizowania elektronicznych danych i może być odczytywany na większości komputerów, laptopów, smartfonów, czytników czy tabletów.