Majówkowy Maraton Czytelniczy

Harlan Coben Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Harlan Coben Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Harlan Coben to jeden z najpopularniejszych amerykańskich pisarzy, autor powieści kryminalnych i sensacyjnych, którego książki od lat cieszą się uznaniem nie tylko czytelników, ale również krytyków literackich.

Jest pierwszym współczesnym autorem, który został uhonorowany trzema najbardziej prestiżowymi literackimi nagrodami przyznawanymi w kategorii powieści kryminalnej - Anthony Award, Barry Award oraz Edgar Award. Jednymi z najbardziej znanych dzieł Harlana Cobena są “Nie mów nikomu”, “W głębi lasu”, “Bez skrupułów” czy “Tęsknię za tobą”. Jego książki są wydawane w Polsce nakładem Wydawnictwa Albatros.

Harlan Coben ‒ bestsellerowy autor z sąsiedztwa

Harlan Coben przyszedł na świat w żydowskiej rodzinie w Newark, w stanie New Jersey, w 1962 roku. Studiował w Amherst College, gdzie postanowił dołączyć do bractwa Psi Upsilon, w którym poznał… Dana Browna, dziś również jednego z najpoczytniejszych twórców literatury sensacyjnej. Przyjaźń między pisarzami trwa do dziś. Po uzyskaniu dyplomu z politologii Harlan Coben podjął pracę w firmie turystycznej swojego dziadka. Nie porzucił jednak marzenia o karierze pisarskiej, które zakiełkowało w jego głowie podczas ostatniego roku w college’u.

W chwili obecnej autor mieszka wraz ze swoją żoną Anne oraz czwórką dzieci w New Jersey.

Mistrz literatury sensacyjnej

Książki Harlana Cobena zostały wydane w ponad 70 milionach egzemplarzy i przetłumaczono je na 43 języki. Autor może również pochwalić się pierwszym miejscem na liście bestsellerowych autorów „New York Timesa”. W jego dorobku znajdują się 32 powieści okrzyknięte przez krytyków „genialnymi” („New York Times”), „przejmującymi i wnikliwymi” („Los Angeles Times”) oraz „wspaniałymi” („Chicago Tribune”). Znajdziecie je na Woblinku w trzech formatach: jako książki papierowe, ebooki oraz audiobooki.

Twórczość Cobena zainteresuje przede wszystkim miłośników literatury sensacyjnej i kryminału. Osią fabularną jego książek są bowiem nierozwiązane sprawy sprzed lat, niedokończone śledztwa i tajemnicze zaginięcia. Do tego duża dawka dobrego humoru, dynamiczna narracja, nagłe zwroty akcji oraz lekki styl autora sprawiają, że twórczość Cobena czyta się jednym tchem. Zarwane na lekturze noce gwarantowane! Aby nie męczyć wzroku, najwygodniej na tę okazję zaopatrzyć się w czytnik ebooków lub aplikację odtwarzającą audiobooki. Czytelnicy książek papierowych jednak z pewnością również sobie poradzą.

Powieści Harlana Cobena można pogrupować w trzy główne kategorie ‒ serię z Myronem Bolitarem, trylogię z bratankiem Myrona, Mickeyem, oraz powieści niepowiązane ze sobą fabularnie.

Harlan Coben ‒ autor bestsellerowych serii kryminalnych i trzymających w napięciu powieści sensacyjnych

Harlan Coben zadebiutował w 1995 roku książką „Bez skrupułów” będącą jednocześnie pierwszą z 11 powieści wchodzących w skład cyklu o Myronie Bolitarze, agencie sportowym, byłym agencie FBI, gwieździe koszykówki, którego kariera zakończyła się nagle i niespodziewanie wraz z kontuzją kolana. Pozostałe części tej serii w kolejności chronologicznej to „Krótka piłka” (1996), „Bez śladu” (1996), „Błękitna krew” 1997), „Jeden fałszywy ruch” (1998), „Ostatni szczegół” (1999), „Najczarniejszy strach” (2000), „Obiecaj mi” (2006), „Zaginiona” (2009), „Wszyscy mamy tajemnice” (2011) oraz „W domu” (2016).

Myron Bolitar to człowiek o gołębim sercu, który za punkt honoru bierze sobie pomaganie skrzywdzonym, przez co niejednokrotnie pakuje się w poważne kłopoty. Z tarapatów wyciągają go najlepszy przyjaciel ‒ flirciarz, ekscentryczny multimilioner, miłośnik golfa, a także mistrz sztuk walki oraz płatny zabójca o nieco psychopatycznych tendencjach ‒ Windsor Lockwood III, znany lepiej jako Win, a także Esperanza Diaz, była profesjonalna wrestlerka aka Mała Pocahontas, asystentka Myrona w agencji MB SportsReps, a od 7 części cyklu, „Najczarniejszy strach”, także partnerka biznesowa.

Cykl posiada tę niewątpliwą zaletę, że można zacząć go czytać od dowolnej części, od początku, środka, a nawet od końca, nie gubiąc wątku. Warto jednak przeczytać je wszystkie, ponieważ każda kolejna część przynosi nowe informacje na temat głównych bohaterów, budując ich pełny obraz.

Z kolei seria z Mickeyem Bolitarem składa się z trzech części, powieści „Schronienie”, „Kilka sekund od śmierci” oraz „Odnaleziony”. Opowiada o przygodach bratanka Myrona, który odziedziczył po wujku zdolność do wpadania w tarapaty. Cykl polecany szczególnie tym, którzy chcieliby jeszcze raz spotkać Myrona na kartach powieści.

Tym, którzy nie gustują w seriach książkowych, z pewnością spodobają się pozostałe powieści autora, a jest ich na chwilę obecną aż 19. Wśród nich „Mistyfikacja”, „Klinika śmierci”, „Bez pożegnania” czy „Nie odpuszczaj”. Wydana w 2001 roku „Nie mów nikomu” przyniosła autorowi międzynarodową sławę.

"Mów mi Win" Harlana Cobena

Głównym bohaterem najnowszej powieści "Mów mi Win" Harlana Cobena jest tytułowy Windsor Horne Lockwood III, w skrócie Win– awanturnik, milioner i najlepszy kumpel doskonale znanego czytelnikom Myrona Bolitara. Zajmuje się on nową, tajemniczą sprawą. Przed laty Patricia, dziedziczka majątku Lockwoodów, została uprowadzona. Przetrzymywano ją w położonej na odludziu chacie. Dziewczynie udało się uciec, jednak napastników nie schwytano. Nie udało się również odzyskać skradzionych podczas porwania pamiątek rodzinnych. Teraz w apartamencie w Upper West Side odnaleziono zwłoki mężczyzny, skradzione płótno Vermeera oraz walizkę z inicjałami WHL3. Mundurowi mają tym samym nowe tropy nie tylko w sprawie porwania dziedziczki, ale także w nierozwiązanym śledztwie prowadzonym przez FBI, związanym z cennym obrazem i walizką. Kiedy okazuje się, że martwy mężczyzna stał za aktami terroryzmu Win będzie musiał dowiedzieć się, co łączy wszystkie sprawy sprzed lat.

Na polskim rynku wydawniczym książka miała swoją premierę w listopadzie 2021 roku. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Albatros. W internetowej księgarni Woblink.com znajdziecie ją w formie elektronicznej (ebook) i papierowej.

Harlan Coben na małym i dużym ekranie

Harlan Coben jest również twórcą oraz producentem wykonawczym kilku seriali: produkcji Netflixa „Safe”, w którego obsadzie znajdziemy takie gwiazdy jak Amanda Abbington („Sherlock”), Michael C. Hall („Dexter”) czy Audrey Fleurot („Nietykalni”). Współtworzył również serial „Porzucony według Harlana Cobena” z Tomem Cullenem („Templariusze”) oraz O.T. Fagbenlem („Opowieść podręcznej”), a także powstałej na podstawie noweli własnego autorstwa serii telewizyjnej „The Stranger” z Richardem Armitagem (trylogia „Hobbit”, „Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie”), Siobhan Finneran i Jennifer Saunders. To jednak nie koniec! Netflix oraz Harlan Coben podjęli decyzję o wspólnej pracy nad czternastoma powieściami autora. Jak do tej pory powstało kilka serii opartych na powieściach tego amerykańskiego pisarza. Dwie z nich zaadaptowano na mały ekran w Wielkiej Brytanii („Nieznajomy” oraz „Zostań przy mnie”), dwie w Polsce („W głębi lasu” i „Zachowaj spokój”) i po jednej w Hiszpanii („Niewinny”) oraz Francji („Bez pożegnania”).

Pisarz zajął się również produkcją dwóch francuskich miniseriali telewizyjnych, „Une chance de trop” („Jedyna szansa”) opartej na książce Cobena o tym samym tytule, z udziałem Alexandre Lamy, oraz „Juste un regard” („Tylko jedno spojrzenie”) z Virginie Ledoyen. Warto wspomnieć, że „Jedyna szansa” została zaadaptowana również w wersji niemieckiej jako „Keine zweite Chance”.

Powieść „Nie mów nikomu” w 2006 roku doczekała się ekranizacji, za którą odpowiada francuski reżyser Guillaume Canet. W filmie zagrali m.in. Francois Cluzet („Nietykalni”), André Dussollier, Marie-Josée Croze i Kristin Scott Thomas. Produkcja została nagrodzona Lumiere ‒ francuskim Złotym Globem za najlepszy obraz oraz otrzymała 9 nominacji do Cezarów i zdobyła 4 z nich, m.in. za najlepszego aktora, reżysera oraz muzykę.

Wielokrotnie nagradzany autor

Harlan Coben jest pierwszym autorem, który może poszczycić się każdą z trzech najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych autorom powieści kryminalnych: Edgar Allan Poe Award for Best Paperback Original za powieść „Bez śladu”, Shamus Award za powieść „Krótka piłka” oraz Anthony Award za powieść „Bez skrupułów”. To jednak nie wszystko! Harlan Coben został wyróżniony także m.in. nagrodą Fresh Talent Award za książkę „Jeden fałszywy ruch”. Przez burmistrza Paryża został odznaczony prestiżowym Vermeil Medal of Honor za wkład w sztukę, muzykę i społeczeństwo. Otrzymał El Premio del Novela Negra RBA w Hiszpanii, Grand Prix de Lectrices we Francji oraz CWA/ITV3 Bestseller Dagger w Anglii.

Szeroki wybór książek, ebooków oraz audiobooków Harlana Cobena oraz innych powieści z gatunku literatury sensacyjnej znajdziesz na Woblinku!

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!