Majówkowy Maraton Czytelniczy

Harper Lee Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Zabić drozda, Ebook | Harper Lee

    Międzynarodowy bestseller i laureat Nagrody Pulitzera. Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsają...

    Promocja
    okładka Zabić drozda, Audiobook | Harper Lee

    Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o t...

    Promocja
    okładka Zabić drozda Powieść graficzna, Książka | Harper Lee, Fred Fordham

    Lata trzydzieste, południe Stanów Zjednoczonych. Wojna secesyjna dawno się skończyła, czarnoskórzy w teorii są już pełnoprawnymi obywatelami, jednak ani takimi się nie czują, ani też biała większość ich za równych sobie nie uważa. W małym miasteczku Maycomb sześcioletnia Scout i jej starszy braciszek Jem pod troskliwą opieką ojca oraz ciemnoskórej kucharki Calpurnii dorastają i poznają nieoczywiste prawa rządzące ich światem. Atticus, ich ojciec, jest adwokatem. Podejmuje s...

Harper Lee Komiks i książka graficzna - książki, ebooki i audiobooki

Harper Lee (Nelle Harper Lee) urodziła się w 1926 roku. To amerykańska pisarka, publicystka, dziennikarka, autorka kultowej powieści „Zabić drozda”, za którą otrzymała prestiżową Nagrodę Pulitzera.

Choć studiów nie ukończyła, to miała okazję uczęszczać na zajęcia na uniwersytecie stanowym oraz na brytyjskim Oksfordzie. W latach 50. Lee zatrudniła się w biurze linii lotniczych Eastern Air w Nowym Jorku. Od wczesnych lat młodości Harper Lee przyjaźniła się z Trumanem Capote, który był jej sąsiadem i kolegą ze szkoły. Pisarz był pierwowzorem postaci Dilla Harrisa, która pojawiła się w jej najbardziej znanej powieści „Zabić drozda”. Harper Lee towarzyszyła Trumanowi w czasie podróży do Holcomb, miasteczka, w którym doszło do brutalnej zbrodni. Capote miał napisać artykuł i zdać relację z tego, co zaszło w miejscowości. Ostatecznie powstała z tego książka „Z zimną krwią” – połączenie powieści i reportażu. „Z zimną krwią” była książką, która przetarła szlaki autorom piszącym w przyszłości powieści kryminalne oparte na faktach.

Zabić drozda pierwsza powieść Harper Lee

W 1960 roku miała swoją premierę pierwsza powieść Harper Lee pt. „Zabić drozda”. To opowieść o życiu w niewielkim miasteczku znajdującym się na południu Stanów Zjednoczonych w epoce Wielkiego Kryzysu. Głównym tematem książki jest rasizm, który szczególnie był widoczny w południowych stanach Ameryki. W książce pojawia się wiele wątków autobiograficznych. Choć akcja powieści rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku o nazwie Maycomb w stanie Alabama, to można w nim znaleźć wiele podobieństw do miejsca, z którego pochodziła pisarka. Bohaterami książki jest trójka dzieci – rodzeństwo Jean Loiuse i Jeremy oraz ich przyjaciel Charles Baker Harris (Dill). Książka składa się z dwóch głównych wątków. Jednym z nich jest dziecięca fascynacja i ciekawość. Jean Louise, Jeremy i Dill próbują dowiedzieć się, co dzieje się z synem ich sąsiada, który nigdy nie wychodzi z domu. Dziecięca fantazja doprowadza do tego, że o Arturze Radley'u mówi się jak o psychopacie. Tak naprawdę chłopak więziony jest przez swojego sadystycznego ojca. Dzieciaki za wszelką cenę chcą odkryć tę tajemnicę.

Drugi wątek skupia się wokół ojca rodzeństwa – Atticusa. Mężczyzna podejmuje się obrony czarnoskórego Toma Robinsona, który został oskarżony o gwałt na białej dziewczynie. Od samego początku jasne jest, że Tom jest niewinny, a został posądzony jedynie ze względu na swoje pochodzenie i kolor skóry. Hermetyczna, biała społeczność Maycomb postanawia uwierzyć kłamstwom ofiary. Wkrótce postawienie się Atticusa po stronie niewinnie oskarżonego przysporzy kłopotów jemu i jego rodzinie.

Za powieść „Zabić drozda” Harper Lee otrzymała Nagrodę Pulitzera, jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Stanach Zjednoczonych. Dwa lata po premierze książki swoją premierę miała ekranizacja książki w reżyserii Roberta Mulligana. W główną rolę wcielił się Gregory Peck. Ostatecznie film otrzymał trzy Oscary, w tym za najlepszą rolę męską dla Pecka. Film stał się poważnym tematem do dyskusji na temat rasizmu i nierówności społecznych w Stanach Zjednoczonych. Reżyser filmu postanowił skupić się na wyeksponowaniu wątku związanego z niesprawiedliwym, rasistowskim oskarżeniem i próbą obrony przed stronniczym sądem.

Idź, postaw wartownika

Choć Harper Lee między rokiem 1961 a 1965 opublikowała trzy ważne szkice, „Love – In Other Words” (1961), „Christmas to Me” (1961) i „When Children Discover America” (1965), to przez kolejne 55 lat „Zabić drozda” była jedną powieścią w jej dorobku literackim. Dopiero w 2015 roku ukazała się jej druga książka pt. „Idź, postaw wartownika”. Jej fabuła rozgrywa się 20 lat po zakończeniu akcji przedstawionej w „Zabić drozda”. Książka błyskawicznie stała się bestsellerem, na dodatek bijąc rekordy sprzedaży. Powieść „Idź, postaw wartownika” sprzedała się w liczbie przeszło miliona egzemplarzy zaledwie w kilka dni od premiery.

W książce dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch postanawia wrócić do Maycomb w Alabamie z Nowego Jorku. Odwiedza rodzinne strony i podstarzałego ojca. Na głębokim Południu Stanów Zjednoczonych nadal prowadzone są dyskusje na temat przyznania pełni praw politycznych i obywatelskich czarnoskórym mieszkańcom. Na dodatek dziewczyna mierzy się z bolesną prawdą o jej krewnych, sąsiadach i ludziach, w których otoczeniu się wychowała.

Powieść „Idź, postaw wartownika” powstawała najprawdopodobniej w latach 50. XX wieku. Choć chodziły słuchy, że mógł ją napisać Truman Capote, to badania specjalistów wykluczyły taką hipotezę.

Kilka lat przed śmiercą Harper Lee doznała wylewu krwi do mózgu. To spowodowało znaczne osłabienie zmysłów pisarki – głównie słuchu i wzroku. Lee zmarła we śnie 19 lutego 2016 roku w wieku 89 lat.

Książki Harper Lee na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Harper Lee we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Komiks i książka graficzna

Komiks jest historią opowiadaną za pomocą obrazków, które często zostają uzupełnione tekstami wypowiadanymi przez postacie bądź narratora znajdującymi się w dymku. Większość komiksów cechuje sekwencyjność. Komiksy są wydawane w formie osobnych zeszytów, w prasie oraz w internecie. Takie utwory są przeważnie uważane za wytwór popkultury, jednak definicja komiksu nie jest jednoznaczna – zamknięcie ich w sztywnych ramach gatunkowych jest właściwie niemożliwe. Komiksem będzie zarówno historyjka obrazkowa umieszczona w gazecie, jak i skomplikowana powieść graficzna podejmująca ważne, trudne czy kontrowersyjne tematy. Z tego względu w kategorii „Komiks i książka graficzna” znajdują się zarówno powieści graficzne „Maus” Arta Spiegelmana i „Drugie pokolenie. Czego nie powiedziałem mojemu ojcu” Michela Kichki skupione na temacie zagłady Żydów i życiu jako dziecko rodzica ocalałego z Holokaustu, jak i klasyczne polskie komiksy dla młodszych czytelników. Warto zwrócić uwagę na komiksową serię „Kajko i Kokosz” Janusza Christy, której fabuła łączy w sobie elementy magii, interesujących przygód i dobrego humoru. Komiks powstał w latach 70. i 80. XX wieku – był wizytówką czasopisma „Świat Młodych”. Cykl „Kajko i Kokosz” został wznowiony w 2003 roku przez Egmont Polska, a dzięki reedycji wszystkie części komiksu były po raz pierwszy dostępne w kolorze. W kategorii zawierającej komiksy oraz książki graficzne nie zabrakło klasycznych historii o superbohaterach, takich jak Spiderman, Batman, Deadpool, Thor, Daredevil, Wonder Woman, Catwoman, postmodernistycznych utworów komiksowych, np. „Fight Club” Chucka Palahniuka, a także znanych i lubianych „Żywych Trupów”, „Tank Girl” czy „Paper Girls”. Znajdują się tutaj także komiksy dla dzieci –„Tytus, Romek i A’tomek” Henryka Jerzego Chmielewskiego, komiksowa wersja „Muminków” Tove Jansson i wiele więcej.