Majówkowy Maraton Czytelniczy

Harper Lee Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Harper Lee Reportaż - książki, ebooki i audiobooki

Harper Lee (Nelle Harper Lee) urodziła się w 1926 roku. To amerykańska pisarka, publicystka, dziennikarka, autorka kultowej powieści „Zabić drozda”, za którą otrzymała prestiżową Nagrodę Pulitzera.

Choć studiów nie ukończyła, to miała okazję uczęszczać na zajęcia na uniwersytecie stanowym oraz na brytyjskim Oksfordzie. W latach 50. Lee zatrudniła się w biurze linii lotniczych Eastern Air w Nowym Jorku. Od wczesnych lat młodości Harper Lee przyjaźniła się z Trumanem Capote, który był jej sąsiadem i kolegą ze szkoły. Pisarz był pierwowzorem postaci Dilla Harrisa, która pojawiła się w jej najbardziej znanej powieści „Zabić drozda”. Harper Lee towarzyszyła Trumanowi w czasie podróży do Holcomb, miasteczka, w którym doszło do brutalnej zbrodni. Capote miał napisać artykuł i zdać relację z tego, co zaszło w miejscowości. Ostatecznie powstała z tego książka „Z zimną krwią” – połączenie powieści i reportażu. „Z zimną krwią” była książką, która przetarła szlaki autorom piszącym w przyszłości powieści kryminalne oparte na faktach.

Zabić drozda pierwsza powieść Harper Lee

W 1960 roku miała swoją premierę pierwsza powieść Harper Lee pt. „Zabić drozda”. To opowieść o życiu w niewielkim miasteczku znajdującym się na południu Stanów Zjednoczonych w epoce Wielkiego Kryzysu. Głównym tematem książki jest rasizm, który szczególnie był widoczny w południowych stanach Ameryki. W książce pojawia się wiele wątków autobiograficznych. Choć akcja powieści rozgrywa się w fikcyjnym miasteczku o nazwie Maycomb w stanie Alabama, to można w nim znaleźć wiele podobieństw do miejsca, z którego pochodziła pisarka. Bohaterami książki jest trójka dzieci – rodzeństwo Jean Loiuse i Jeremy oraz ich przyjaciel Charles Baker Harris (Dill). Książka składa się z dwóch głównych wątków. Jednym z nich jest dziecięca fascynacja i ciekawość. Jean Louise, Jeremy i Dill próbują dowiedzieć się, co dzieje się z synem ich sąsiada, który nigdy nie wychodzi z domu. Dziecięca fantazja doprowadza do tego, że o Arturze Radley'u mówi się jak o psychopacie. Tak naprawdę chłopak więziony jest przez swojego sadystycznego ojca. Dzieciaki za wszelką cenę chcą odkryć tę tajemnicę.

Drugi wątek skupia się wokół ojca rodzeństwa – Atticusa. Mężczyzna podejmuje się obrony czarnoskórego Toma Robinsona, który został oskarżony o gwałt na białej dziewczynie. Od samego początku jasne jest, że Tom jest niewinny, a został posądzony jedynie ze względu na swoje pochodzenie i kolor skóry. Hermetyczna, biała społeczność Maycomb postanawia uwierzyć kłamstwom ofiary. Wkrótce postawienie się Atticusa po stronie niewinnie oskarżonego przysporzy kłopotów jemu i jego rodzinie.

Za powieść „Zabić drozda” Harper Lee otrzymała Nagrodę Pulitzera, jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień w Stanach Zjednoczonych. Dwa lata po premierze książki swoją premierę miała ekranizacja książki w reżyserii Roberta Mulligana. W główną rolę wcielił się Gregory Peck. Ostatecznie film otrzymał trzy Oscary, w tym za najlepszą rolę męską dla Pecka. Film stał się poważnym tematem do dyskusji na temat rasizmu i nierówności społecznych w Stanach Zjednoczonych. Reżyser filmu postanowił skupić się na wyeksponowaniu wątku związanego z niesprawiedliwym, rasistowskim oskarżeniem i próbą obrony przed stronniczym sądem.

Idź, postaw wartownika

Choć Harper Lee między rokiem 1961 a 1965 opublikowała trzy ważne szkice, „Love – In Other Words” (1961), „Christmas to Me” (1961) i „When Children Discover America” (1965), to przez kolejne 55 lat „Zabić drozda” była jedną powieścią w jej dorobku literackim. Dopiero w 2015 roku ukazała się jej druga książka pt. „Idź, postaw wartownika”. Jej fabuła rozgrywa się 20 lat po zakończeniu akcji przedstawionej w „Zabić drozda”. Książka błyskawicznie stała się bestsellerem, na dodatek bijąc rekordy sprzedaży. Powieść „Idź, postaw wartownika” sprzedała się w liczbie przeszło miliona egzemplarzy zaledwie w kilka dni od premiery.

W książce dwudziestosześcioletnia Jean Louise Finch postanawia wrócić do Maycomb w Alabamie z Nowego Jorku. Odwiedza rodzinne strony i podstarzałego ojca. Na głębokim Południu Stanów Zjednoczonych nadal prowadzone są dyskusje na temat przyznania pełni praw politycznych i obywatelskich czarnoskórym mieszkańcom. Na dodatek dziewczyna mierzy się z bolesną prawdą o jej krewnych, sąsiadach i ludziach, w których otoczeniu się wychowała.

Powieść „Idź, postaw wartownika” powstawała najprawdopodobniej w latach 50. XX wieku. Choć chodziły słuchy, że mógł ją napisać Truman Capote, to badania specjalistów wykluczyły taką hipotezę.

Kilka lat przed śmiercą Harper Lee doznała wylewu krwi do mózgu. To spowodowało znaczne osłabienie zmysłów pisarki – głównie słuchu i wzroku. Lee zmarła we śnie 19 lutego 2016 roku w wieku 89 lat.

Książki Harper Lee na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Harper Lee we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Reportaż

Czym są reportaże literackie?

Książkowe reportaże mieszczą w sobie zarówno pasjonujące relacje z podróży po całym świecie (jak na przykład “Biała gorączka” Jacka Hugo-Badera), opowieści o Polsce (jak “Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz), miejscach, do których z reguły osoby postronne nie mają wstępu (jak “Klerycy. Życie w polskich seminariach” Mariusza Sepioło) czy oparte na faktach i mrożące krew w żyłach historie sprzed lat (jak “Tragedia na Przełęczy Diatłowa. Historia bez końca” Alice Lugen).

Oparte na faktach, z reguły bez znaczących ubarwień fabularnych - takie reportaże czytane są najchętniej. Dzięki ich autorom i autorkom możemy wejść w nieznane nam dotychczas światy polityki, kultury, zamkniętych społeczności, odwiedzić miejsca targane konfliktami, ale także głębiej poznać to, co wydaje się być na wyciągnięcie ręki. Reportażyści dokumentują i opisują otaczającą nas wszystkich rzeczywistość, opierając swoje publikacje na własnych doświadczeniach, wywiadach, dokumentach i podróżach. Ich książki dotyczą także często zagadek i teorii spiskowych, zapomnianych miejsc lub wydarzeń, czy spraw społecznych.

Na Woblink wśród ebooków z kategorii reportaż znajdziecie wiele dzieł znakomitych i uznanych reportażystów, zarówno z Polski, jak i ze świata. W formacie epub, mobi lub pdf czekają na Was książki autorstwa między innymi Hanny Krall, Ryszarda Kapuścińskiego, Wojciecha Jagielskiego, Pawła Smoleńskiego czy Mariusza Szczygła. Warto sięgnąć także po wyróżnioną Nagrodą Literacką Nike książkę “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Zagraniczni twórcy reportaży

Wśród zagranicznych twórców reportaży znajdziecie Orianę Fallaci, Liao Yiwu, Craiga Taylora, Amosa Oza, Davida Attenborough czy Swietłanę Aleksijewicz. Ta ostatnia autorka jest również laureatką Literackiej Nagrody Nobla - jej reportaże “Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, “Czasy secondhand”, “Czarnobylska modlitwa” czy “Cynkowi chłopcy” dostępne są na Woblink między innymi jako ebooki.

Od czego zacząć czytać reportaże?

Dotychczas czuliście opory przed tym, żeby przeczytać jakiś reportaż albo nie wiecie za bardzo, po co sięgnąć w pierwszej kolejności? Spieszymy z pomocą! Czytanie reportaży pozwala otworzyć oczy na rzeczywistości i doświadczenia, które dotychczas nie były nam dostępne albo nie zdawaliśmy sobie w ogóle sprawy z ich istnienia. Udowadniają one także, jak wiele zupełnie niespodziewanych, a nawet niewidocznych rzeczy dzieje się często bardzo blisko nas. Dzięki temu nie tylko ciągle dowiadujemy się więcej o świecie, ale także uwrażliwiamy na ludzkie historie. Od czego jednak zacząć? Propozycji jest wiele. W naszym kraju mamy pewien przywilej - zwłaszcza w XX i XXI wieku rozwinęła się znakomita tzw. polska szkoła reportażu, której dzieła doceniane są nie tylko w Polsce, ale także i na świecie. Dobrym początkiem zapoznawania się z nią jest sięgnięcie po zbiór najważniejszych tekstów - trzytomową “ Antologię polskiego reportażu”, prezentującą historię najlepszych twórców. Tą wydaną przez Wydawnictwo Czarne pod redakcją Mariusza Szczygła monumentalną kolekcję znajdziecie na Woblink jako książkę papierową oraz ebook. 

Chcielibyście zabrać coś ze sobą w drogę jakąś krótszą historię? Nic prostszego! Na początek polecamy zwłaszcza “ Z miłości? To współczuję!”, historię współczesnego Omanu autorstwa Agaty Romaniuk.

A może chcecie podróżować dalej? Sięgnijcie po “Indie. Kraj miliarda marzeń” Weroniki Rokickiej albo “ Izrael już nie frunie” Pawła Smoleńskiego. Interesuje Was miejsce kobiet w innych kulturach i społecznościach? “ Kwiaty w pudełku. Japonia oczami kobiet” Karoliny Bednarz będą dobrym pomysłem.

Azja to trochę zbyt daleko? Nie ma problemu, wybierzcie się wraz z Mariuszem Szczygłem śladami jego “ Osobistego przewodnika po Pradze”.

Chcielibyście zacząć od klasycznych pozycji reportażu? “ Imperium”, “ Szachinszach” lub “ Cesarz” Ryszarda Kapuścińskiego czekają na Was w formatach epub, mobi lub pdf.

Jakie reportaże warto przeczytać?

Może jest tak, że przeczytaliście już trochę reportaży w swoim życiu, ale gdy patrzycie na długą listę pozycji ukazujących się nakładem Wydawnictwa Czarne, Wydawnictwa Otwartego, Wydawnictwa Szczeliny, Wydawnictwa Literackiego albo Wydawnictwa Znak od nadmiaru dobra zaczyna się Wam kręcić w głowie i już nie wiecie, co wybrać następnego? Spróbujemy pomóc!

Miłośnikom reportaży podróżniczych oraz osobistych historii związanych z dalekimi krajami polecamy ebook “Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj” Roba Schmitza. Autor spędził w tym mieście wiele lat i poznał je od podszewki, a przy tym zachował dystans właściwy outsiderowi. Dzięki temu z dużą życzliwością, a przy tym spostrzegawczością opisuje współczesny Szanghaj z perspektywy jego mieszkańców - własnych sąsiadów.

Na Woblink mamy też wiele reportaży podróżniczych dla osób, których fascynuje Korea Południowa i jej kultura, historia oraz społeczeństwo. Wśród nich “Kraj niespokojnego poranka. Pamięć i bunt w Korei Południowej” Romana Husarskiego, “Cool po koreańsku” Euny Hong, “Przesłonięty uśmiech. O kobietach w Korei Południowej” Anny Sawickiej, “7736 km. Pomiędzy Koreą Południową a Polską” Mijin Mok czy “Mądre matki, dobre żony” Małgorzaty Sidz, które znajdziecie tutaj między innymi w formatach epub, mobi lub pdf. Z kolei Craigiem Taylorem możecie poznać mieszkańców Londynu w jego popularnej książce “Londyńczycy. Miasto i ludzie” oraz Nowego Jorku w “Nowojorczycy. Miasto i ludzie”. 

Wędrując przez Polskę

Wolicie reportaże o Polsce? Polecamy zatem “ Miedziankę” Filipa Springera, opowieść o niewielkim miasteczku znajdującym się w pobliżu Jeleniej Góry, którego (już) nie ma. Springer długo szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego posiadająca siedmiowiekową historię Miedzianka zniknęła z powierzchni ziemi, odkrywając po drodze wiele innych tajemnic z przeszłości.  “ Łowcy skór. Tajemnice zbrodni w łódzkim pogotowiu” Tomasza Patory zmrożą krew w żyłach wynikami śledztwa w sprawie jednej z największych afer w historii III Rzeczpospolitej. Z kolei brytyjczyk Bernard Newman wyruszył na jedną ze swoich wypraw rowerowych właśnie do Polski. Jedna z jego podróży odbywała się w okresie międzywojennym - relację z niej znajdziecie w “ Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma”. Z kolei jego ówczesne obserwacje i próby przewidzenia przyszłości z czasów II wojny światowej znajdziecie w “ Rowerem przez Polskę w ruinie”.

Reportaże sądowe i true crime

Interesują Was reportaże true crime? Sięgnijcie po dzieło Cezarego Łazarewicza “ Koronkowa robota. Sprawa Gorgonowej”, bohaterki jednego z najbardziej znaczących procesów dwudziestolecia międzywojennego i jednej z najgłośniejszych spraw w historii polskiego sądownictwa. Z Katarzyną Bondą możecie odwiedzić “ Polskie morderczynie”, odsiadujące wyroki kobiety skazane za morderstwa, z którymi rozmawia polska autorka kryminałów. Chcielibyście poszerzyć swoją wiedzę? Reportaże popularnonaukowe to coś dla Was! Jako ebooki znajdziecie na Woblink wiele z nich - na przykład “ Śpiące królewny. Tajemnicze przypadki ze świata neurologii” Suzanne O’Sullivan. True crime oraz pozycje popularnonaukowe łączy chociażby w swojej książce “ Zbrodnie odczytane z kości. Tajemnice antropologii sądowej” Monika Głąbińska, wprowadzając nas w świat jednego z najbardziej fascynujących, a przy tym dość elitarnych zawodów antropologa sądowego. Te i wiele innych ebooków reportaży czeka na Was na Woblink!