Majówkowy Maraton Czytelniczy

Helena Mniszkówna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Trafność wyszukiwania
    Promocja
    okładka Ordynat Michorowski, Ebook | Helena Mniszkówna

    Najsłynniejszy polski melodramat „Trędowata” kończy się śmiercią Stefci Rudeckiej, niezamożnej szlachcianki, która zdobyła serce ordynata, Waldemara Michorowskiego. Dziewczyna została zadręczona przez niechętnych jej arystokratów, nie mogących zaakceptować faktu, że ktoś skromnego pochodzenia mógłby zająć miejsce należące się – ich zdaniem – jedynie dziedziczce magnackiego rodu. Młody ordynat żyje wspomnieniami, jednak rodzina oczekuje, że ordynacja dostanie pot...

    Promocja
    okładka Smak miłości, Ebook | Helena Mniszkówna

    Ostatnia powieść Mniszkówny utrzymana, jak niemal wszystkie jej utwory, w świecie wyższych sfer. Bohaterką jest młoda szlachcianka Kamila, która już na starcie dorosłego życia musi stawić czoła wyzwaniom jakie stawia przed nią los. Intrygi tu przedstawione dorównują najlepszym powieściom sensacyjnym – jest wielka miłośc i zdrada, a nawet zbrodnia.

Helena Mniszkówna - książki, ebooki i audiobooki

Helena Mniszkówna to polska powieściopisarka tworząca przede wszystkim w dwudziestoleciu międzywojennym. Większość jej dzieł stanowią romanse rozgrywające się w tzw. wyższych sferach. Najpopularniejszym z nich do dziś pozostaje „Trędowata”.

Helena Mniszkówna - życiorys

Helena Mniszek-Tchorznicka urodziła się 24 maja 1878 roku na Wołyniu, w majątku Kurczyce, jako córka Michała i Marii. Odebrała bardzo dobre wykształcenie domowe, a w wieku lat 19 wyszła za mąż za Władysława Chyżyńskiego. Małżeństwo przeniosło się na Litwę do Platnerowa, gdzie urodziły się ich dwie córki – Janina i Maria – oraz powstały pierwsze pomysły i szkice „Trędowatej”. Historia osadzona została przez Helenę Mniszkową w świecie arystokracji, który poznawała w czasie swojego pierwszego małżeństwa, ale także wcześniej, podczas podróży z ojcem i młodszą siostrą Józefą po różnych majątkach. Władysław zmarł w roku 1902, a rok później Helena wraz z dwoma córkami zamieszkała w majątku rodziców w Sabni koło Sokołowa Podlaskiego. To tam poznała Adolfa Lortscha, młodego polskiego ziemianina, właściciela pól naftowych w Czeczeni przed I wojną światową, a także rządcę na majątku w Grodzisku. Jego losy stały się podstawą dla tytułowej postaci „Panicza” z późniejszej powieści Heleny Mniszkówny. W powieści bohater oparty na Adolfie Lortsche nazywa się Ryszard Denhoff. Pisarka zakochała się w ziemianinie, jednak uczucie to nie miało szansy się ziścić.

W 1909 roku dzięki wsparciu finansowemu ojca Heleny Mniszkówny ukazały się dwa pierwsze tomy powieści „Trędowata”. Historia ta została dość dobrze przyjęta przez krytykę, a sama książka zyskała stosunkowo szybko dość dużą ilość czytelników. W rok po wydaniu tej powieści pisarka wyszła ponownie za mąż za Antoniego Rawicz Radomyskiego, z którym wyjechała do Rogal pod Łukowem. Tam urodziły się córki-bliźniaczki pary – Irena i Hanna – oraz powstawały kolejne powieści. Mniszkówna była tam znana nie tylko jako autorka, ale także jako aktywna społecznie osoba – zakładała ochronki czy szkółki dla dziewcząt w najbliższej okolicy.

Później pisarka przeniosła się pod Płock do majątku Kuchary, gdzie spędziła czas aż do 1940 roku, kiedy to została wraz z córkami wyrzucona stamtąd przez nazistów. Była już wtedy od dziewięciu lat ponownie wdową – Antoni zmarł niespodziewanie na serce. Wróciła więc do Sabni, gdzie przebywała jej siostra Józefa i tam kontynuowała pisanie. Tam też zmarła 18 marca 1943 roku. Pochowana została na rodzinnym cmentarzu Mniszek-Tchorznickich i Moniuszków w miejscowości Zembrów.

„Trędowata” 

Przez wielu powieść „Trędowata” Heleny Mniszkówny określana jest jako największy polski melodramat. Z kolei dla innych styl pisarski autorki jest nieco grafomański. Nie da się jednak ukryć, że popularność „Trędowatej” była i jest bardzo duża. Akcja powieści rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku i skupia na dziejach tragicznej miłości, która nie może się dopełnić w związku z licznymi społecznymi przeciwnościami, w tym brakiem tolerancji i otwartości członków arystokracji. Tytułową bohaterką jest Stefania Rudecka, zwana powszechnie Stefcią. Ma za sobą niedawny zawód miłosny, postanawia więc przyjąć propozycję pracy w charakterze guwernantki u baronowej Elzonowskiej, ciotki młodego ordynata Waldemara Michorowskiego. Stefcia unika go z początku, zniechęcona jego zupełnie odmiennym od własnego podejściem do świata. Powoli jednak para zaczyna się rozumieć, a z czasem pojawia się także i głębsze uczucie. W pewnym momencie przypadkowo okazuje się, że babka Stefanii oraz dziadek Waldemara byli kiedyś zaręczeni, ale do małżeństwa nie doszło w związku z ogromnym sprzeciwem rodziny Michorowskich. Stefcia obawia się, że i jej historia tak się potoczy, zamierza więc opuścić majątek, ale Waldemar pozostaje nieustępliwy. Udaje mu się wreszcie doprowadzić do zaręczyn z Rudecką. Kiedy wszystko już wydaje się być na prostej drodze do szczęścia, intrygi miejscowych arystokratów sprawiają, że Stefcia zaczyna chorować i umiera w dniu swojego ślubu. Rudecka pozostaje symbolem jednostki wyrastającej ponad otaczającą ją rzeczywistość społeczną, a przy tym pewnego moralnego zwycięstwa. „Trędowata” została w Polsce czterokrotnie przeniesiona na ekran. Powstały trzy filmy, w tym jeden reżyserowany przez Jerzego Hoffmana, oraz serial telewizyjny.

Mniszkówna - książki, ebooki, audiobooki

Helena Mniszkówna jest także autorką wielu innych romansów rozgrywających się w świecie polskiej arystokracji XX wieku. Wśród nich warto wspomnieć nie tylko wymienionego już wcześniej „Panicza”, ale także „Sfinksa”, „Pustelnika”, „Dziedzictwo” czy „Powojennych”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink wydane w formie książek papierowych lub ebooków (epub, mobi) nakładem Wydawnictwa Egmont, lub w formie audiobooków.