Czytaj PL 2022

Helena Mniszkówna

Helena Mniszkówna to polska powieściopisarka tworząca przede wszystkim w dwudziestoleciu międzywojennym. Większość jej dzieł stanowią romanse rozgrywające się w tzw. wyższych sferach. Najpopularniejszym z nich do dziś pozostaje „Trędowata”.

Helena Mniszkówna - życiorys

Helena Mniszek-Tchorznicka urodziła się 24 maja 1878 roku na Wołyniu, w majątku Kurczyce, jako córka Michała i Marii. Odebrała bardzo dobre wykształcenie domowe, a w wieku lat 19 wyszła za mąż za Władysława Chyżyńskiego. Małżeństwo przeniosło się na Litwę do Platnerowa, gdzie urodziły się ich dwie córki – Janina i Maria – oraz powstały pierwsze pomysły i szkice „Trędowatej”. Historia osadzona została przez Helenę Mniszkową w świecie arystokracji, który poznawała w czasie swojego pierwszego małżeństwa, ale także wcześniej, podczas podróży z ojcem i młodszą siostrą Józefą po różnych majątkach. Władysław zmarł w roku 1902, a rok później Helena wraz z dwoma córkami zamieszkała w majątku rodziców w Sabni koło Sokołowa Podlaskiego. To tam poznała Adolfa Lortscha, młodego polskiego ziemianina, właściciela pól naftowych w Czeczeni przed I wojną światową, a także rządcę na majątku w Grodzisku. Jego losy stały się podstawą dla tytułowej postaci „Panicza” z późniejszej powieści Heleny Mniszkówny. W powieści bohater oparty na Adolfie Lortsche nazywa się Ryszard Denhoff. Pisarka zakochała się w ziemianinie, jednak uczucie to nie miało szansy się ziścić.

W 1909 roku dzięki wsparciu finansowemu ojca Heleny Mniszkówny ukazały się dwa pierwsze tomy powieści „Trędowata”. Historia ta została dość dobrze przyjęta przez krytykę, a sama książka zyskała stosunkowo szybko dość dużą ilość czytelników. W rok po wydaniu tej powieści pisarka wyszła ponownie za mąż za Antoniego Rawicz Radomyskiego, z którym wyjechała do Rogal pod Łukowem. Tam urodziły się córki-bliźniaczki pary – Irena i Hanna – oraz powstawały kolejne powieści. Mniszkówna była tam znana nie tylko jako autorka, ale także jako aktywna społecznie osoba – zakładała ochronki czy szkółki dla dziewcząt w najbliższej okolicy.

Później pisarka przeniosła się pod Płock do majątku Kuchary, gdzie spędziła czas aż do 1940 roku, kiedy to została wraz z córkami wyrzucona stamtąd przez nazistów. Była już wtedy od dziewięciu lat ponownie wdową – Antoni zmarł niespodziewanie na serce. Wróciła więc do Sabni, gdzie przebywała jej siostra Józefa i tam kontynuowała pisanie. Tam też zmarła 18 marca 1943 roku. Pochowana została na rodzinnym cmentarzu Mniszek-Tchorznickich i Moniuszków w miejscowości Zembrów.

„Trędowata” 

Przez wielu powieść „Trędowata” Heleny Mniszkówny określana jest jako największy polski melodramat. Z kolei dla innych styl pisarski autorki jest nieco grafomański. Nie da się jednak ukryć, że popularność „Trędowatej” była i jest bardzo duża. Akcja powieści rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku i skupia na dziejach tragicznej miłości, która nie może się dopełnić w związku z licznymi społecznymi przeciwnościami, w tym brakiem tolerancji i otwartości członków arystokracji. Tytułową bohaterką jest Stefania Rudecka, zwana powszechnie Stefcią. Ma za sobą niedawny zawód miłosny, postanawia więc przyjąć propozycję pracy w charakterze guwernantki u baronowej Elzonowskiej, ciotki młodego ordynata Waldemara Michorowskiego. Stefcia unika go z początku, zniechęcona jego zupełnie odmiennym od własnego podejściem do świata. Powoli jednak para zaczyna się rozumieć, a z czasem pojawia się także i głębsze uczucie. W pewnym momencie przypadkowo okazuje się, że babka Stefanii oraz dziadek Waldemara byli kiedyś zaręczeni, ale do małżeństwa nie doszło w związku z ogromnym sprzeciwem rodziny Michorowskich. Stefcia obawia się, że i jej historia tak się potoczy, zamierza więc opuścić majątek, ale Waldemar pozostaje nieustępliwy. Udaje mu się wreszcie doprowadzić do zaręczyn z Rudecką. Kiedy wszystko już wydaje się być na prostej drodze do szczęścia, intrygi miejscowych arystokratów sprawiają, że Stefcia zaczyna chorować i umiera w dniu swojego ślubu. Rudecka pozostaje symbolem jednostki wyrastającej ponad otaczającą ją rzeczywistość społeczną, a przy tym pewnego moralnego zwycięstwa. „Trędowata” została w Polsce czterokrotnie przeniesiona na ekran. Powstały trzy filmy, w tym jeden reżyserowany przez Jerzego Hoffmana, oraz serial telewizyjny.

Mniszkówna - książki, ebooki, audiobooki

Helena Mniszkówna jest także autorką wielu innych romansów rozgrywających się w świecie polskiej arystokracji XX wieku. Wśród nich warto wspomnieć nie tylko wymienionego już wcześniej „Panicza”, ale także „Sfinksa”, „Pustelnika”, „Dziedzictwo” czy „Powojennych”. Znajdziecie je wszystkie na Woblink wydane w formie książek papierowych lub ebooków (epub, mobi) nakładem Wydawnictwa Egmont, lub w formie audiobooków.

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
  Promocja
  okładka Trędowata, Audiobook | Helena Mniszkówna

  „Trędowata” to najsłynniejszy polski melodramat i absolutny bestseller literatury międzywojennej. Powieść z 1909 roku przenosi nas do dziewiętnastowiecznego świata balów, pałaców, egzaltowanych dam i wszechobecnej aury arystokracji. Jest to też jednak świat intryg i arystokratycznych konwenansów. Czy w takiej rzeczywistości mezalians, jakim jest miłość ubogiej guwernantki Stefani Rudeckiej i zamożnego ordynata Waldemara Michorowskiego ma szanse przetrwania? Powieść dwukrotni...

  okładka Trędowata, Ebook | Helena Mniszkówna

  Najsłynniejszy polski melodramat. Fabuła powieści, której akcja rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku, opisuje tragiczne dzieje miłości, której spełnieniu stają na przeszkodzie przesądy społeczne i nietolerancja członków rodów arystokratycznych z ich hermetyzmem. Tytułową postacią jest skromna, nieutytułowana szlachcianka Stefania (Stefcia) Rudecka. Po doznanym zawodzie miłosnym przyjmuje posadę guwernantki u baronowej Elzonowskiej, ciotki młodego ordynata Waldemara Michor...

  okładka Ordynat Michorowski, Ebook | Helena Mniszkówna

  Najsłynniejszy polski melodramat „Trędowata” kończy się śmiercią Stefci Rudeckiej, niezamożnej szlachcianki, która zdobyła serce ordynata, Waldemara Michorowskiego. Dziewczyna została zadręczona przez niechętnych jej arystokratów, nie mogących zaakceptować faktu, że ktoś skromnego pochodzenia mógłby zająć miejsce należące się – ich zdaniem – jedynie dziedziczce magnackiego rodu. Młody ordynat żyje wspomnieniami, jednak rodzina oczekuje, że ordynacja dostanie pot...

  okładka Trędowata, Ebook | Helena Mniszkówna

  Najsłynniejszy polski melodramat, którego akcja rozgrywająca się na przełomie XIX i XX wieku. Tragiczne dzieje miłości, której spełnieniu stają na przeszkodzie przesądy społeczne i fanatyzm członków arystokratycznych rodów. Stefania Rudecka – tytułowa „trędowata” – jest niezamożną szlachcianką. Pracuje jako guwernantka w domu hrabiny Elzonowskiej, ciotki ordynata Waldemara Michorowskiego. Młody magnat zakochuje się w pięknej Stefci. Wkrótce – mimo licznych przeszkód – zaręc...

  Promocja
  okładka Trędowata Tom 2, Książka | Helena Mniszkówna

  Najsłynniejszy polski melodramat. Przedwojenny bestseller, którym do dzisiaj zachwycają się rzesze czytelników. Historia nieszczęśliwej miłości ubogiej szlachcianki do arystokraty, która doczekała się aż czterech ekranizacji. Przełom XIX i XX wieku. Po zawodzie miłosnym, Stefania Rudecka zatrudnia się jako guwernantka u baronowej Elzonowskiej. Poznaje tam jej bratanka – ordynata Waldemara Michorowskiego. Młodzi, mimo początkowej niechęci, zbliżają się do siebie, jednakże ic...

  Promocja
  okładka Trędowata Tom 1, Książka | Helena Mniszkówna

  Najsłynniejszy polski melodramat. Przedwojenny bestseller, którym do dzisiaj zachwycają się rzesze czytelników. Historia nieszczęśliwej miłości ubogiej szlachcianki do arystokraty, która doczekała się aż czterech ekranizacji. Przełom XIX i XX wieku. Po zawodzie miłosnym, Stefania Rudecka zatrudnia się jako guwernantka u baronowej Elzonowskiej. Poznaje tam jej bratanka – ordynata Waldemara Michorowskiego. Młodzi, mimo początkowej niechęci, zbliżają się do siebie, jednakże ic...

  Promocja
  okładka Ordynat Michorowski (Trędowata. Tom 3), Książka | Helena Mniszkówna

  Dalsze losy ordynata Waldemara Michorowskiego, bohatera znanego z powieści "Trędowata" Heleny Mniszkówny.

  "Trędowata" to najsłynniejszy polski melodramat. Przedwojenny bestseller, którym do dzisiaj zachwycają się rzesze czytelników. Historia nieszczęśliwej miłości ubogiej szlachcianki do arystokraty, która doczekała się aż czterech ekranizacji.

  okładka Panicz, Ebook | Helena Mniszkówna

  To jedna z pierwszych powieści Heleny Mniszkówny, napisana przed I wojną światową. Przedstawia barwne losy młodego dziedzica Ryszarda Denhoffa, który w 1905 r. po powrocie ze szkół, obejmuje folwark Wodzewo. Nie daje się on poznać jako dobry gospodarz, wkrótce tracąc majątek. Autorka oparła swoją opowieść na autentycznych postaciach i wydarzeniach, a w jednej z bohaterek można upatrywać jej samej.

  okładka Dziedzictwo, Ebook | Helena Mniszkówna

  Mniszkówna po raz kolejny pięknie opisuje życie polskiego szlacheckiego dworu z początku XX wieku. Tym razem na przykładzie podupadłego zamku Krąż, do którego przybywa młody dziedzic w odwiedziny u kuzyna. Z początku nic nie wskazuje na to by został on na dłużej w dawnej siedzibie swojego rodu, jednak napotkana miłość weryfikuje jego plany.

  okładka Gehenna czyli dzieje nieszczęliwej miłości, Ebook | Helena Mniszkówna

  Akcja powieści rozpoczyna się na Wołyniu, w majątku siedemnastoletniej Andzi Tarłówny. Młodziutka Andzia jest pełną ufności i dobroci panienką, a jej ojczym, który jest jej jedyną rodziną, rządzi jej majątkiem i odcina ją od świata. Autorka, opisując proces dojrzewania swojej bohaterki, ukazuje różne aspekty miłości, przy czym nie tylko prowokuje do pytań, ale również zmusza do refleksji.

  okładka Kwiat Magnolii, Ebook | Helena Mniszkówna

  Zbiór czterech opowiadań. Pierwsze toczy się w Indiach, w drugim zaś bohater, który jest Japończykiem, ląduje w górskiej Krynicy. Bohaterami dwóch kolejnych opowiadań są młodzi księża, zmagający się z wątpliwościami w wierze oraz trudną parafialną rzeczywistością. W niniejszej publikacji zachowano oryginalną pisownię.

  okładka Słońce, Ebook | Helena Mniszkówna

  Ostatnia książka Heleny Mniszkówny. Historia w niej opisana to dramat młodej hrabianki Zuzanny, która zmuszana do zaaranżowanego małżeństwa ucieka i ukrywa się pod zmienionym nazwiskiem. Z wybawieniem przybywa tajemniczy mężczyzna.

  okładka Czciciele szatana, Ebook | Helena Mniszkówna

  Zbiór opowiadań Heleny Mniszkówny z różnych okresów jej twórczości. Tematem przewodnim jest w nich miłość - gorąca, zagadkowa, zdradziecka, nieszczęśliwa. Choć bohaterowie pochodzą z różnorodnych warstw społecznych, autorka udowadnia, że głębokie uczucia mogą pojawić się bez względu na pochodzenie.

  okładka Zaszumiały pióra, Ebook | Helena Mniszkówna

  Zbiór opowiadań, powstałych we wczesnym okresie twórczości Heleny Mniszkówny. Akcja usytowana jest na ukochanych przez pisarkę Kresach, z ich urzekającą przyrodą. Postaci tu przedstawione charakteryzuje wyjątkowa wrażliwość i samotność, próbują oni odnaleźć swoje miejsce w świecie ze swoimi troskami i namiętnościami.

  okładka Pustelnik, Ebook | Helena Mniszkówna

  Tytułowy bohater to profesor Medard Hruda, który po podróżowaniu po całym świecie osiadł w puszczy wołyńskiej. Tam leczy okoliczną prostą ludność i jednocześnie obraca się w środowisku osób wysoko postawionych. Wśród nich jest księżna Bożenna, którą profesor namawia do przeznaczenia części majątku na cele charytatywne. Pomysł ten nie podoba się jej mężowi, który uważa społeczne zaangażowanie żony za fanaberię. Jednak w obliczu wojny postawa księżnej ostatecznie wygrywa. ...

  okładka Smak miłości, Ebook | Helena Mniszkówna

  Ostatnia powieść Mniszkówny utrzymana, jak niemal wszystkie jej utwory, w świecie wyższych sfer. Bohaterką jest młoda szlachcianka Kamila, która już na starcie dorosłego życia musi stawić czoła wyzwaniom jakie stawia przed nią los. Intrygi tu przedstawione dorównują najlepszym powieściom sensacyjnym – jest wielka miłośc i zdrada, a nawet zbrodnia.

  okładka Powojenni, Ebook | Helena Mniszkówna

  Powieść o przedstawicielach polskiego ziemiaństwa, którzy po I wojnie światowej oraz rewolucji bolszewickiej utracili swoje majątki i próbują ułożyć sobie życie na nowo w powojennej rzeczywistości. Głównym bohaterem jest Edward Zebrzydowski, młody arystokrata, który postanawia się bogato wżenić w celu ratowania swojego statusu społecznego.

  okładka Sfinks, Ebook | Helena Mniszkówna

  Powieść ta powstała w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Choć nie jest to typowy dla twórczości Heleny Mniszkówny romans z wyższych sfer, wątek miłosny jest tu także obecny. Związani uczuciem bohaterowie różnymi drogami zmierzają ku odrodzonej Polsce, doświadczając zderzenia wielkich ideałów z prozą życia. Jest to gorzki obraz pierwszych lat wolności.

  okładka Magnesy serc, Ebook | Helena Mniszkówna

  Główna bohaterka to ambitna Kasia Zahojska, która po studiach na politechnice wychodzi za mąż za hrabiego i rozpoczyna karierę architekta. Jednak mężowi nie podoba się charakter pracy żony i wkrótce ją porzuca, aby podróżować po świecie. Coraz bardziej samotna Kasia zaczyna rozmyślać o swoim bliskim koledze ze studiów.

  okładka Verte, Ebook | Helena Mniszkówna

  Mniszkówna przedstawia porter psychologiczny bohaterki, która jest wykształcona i niezależna, a zarazem skomplikowana wewnętrznie, jakby miała dwie natury. Kiedy już może być szczęśliwa, do głosu dochodzi druga, ciemna strona i wszystko niweczy. Książka, choć cieszyła się największą popularnością w okresie międzywojennym, jest wciąż aktualna.

  okładka Ordynat Michorowski, Ebook | Helena Mniszkówna

  Kontynuacja „Trędowatej", pozostająca w środowisku arystokracji, bogatych właścicieli ziemskich, utracjuszy oraz damsko-męskich salonowych intryg. „Ordynat Michorowski" daje jednak nadzieję, że życie nie jest jedynie pasmem nieszczęść, a los może w każdej chwili się do nas uśmiechnąć. Za sprawą kunsztu pisarskiego Mniszkówny oraz nakreśleniu sytuacji społeczno-politycznej możemy z łatwością wyobrazić sobie konwenanse i kanony rządzące epoką i zrozumieć wiele decyzji podejmowa...

  okładka Trędowata, Ebook | Helena Mniszkówna

  Akcja powieści rozgrywająca się na przełomie XIX i XX wieku, przedstawia tragiczne dzieje miłości, której spełnieniu stają na przeszkodzie uprzedzenia członków arystokratycznych rodów. Historia opisanego tu romansu to najsłynniejszy melodramat polskiej literatury zrealizowany w konwencji „księcia i kopciuszka". „Trędowata" po dziś dzień wzrusza, stanowiąc jednocześnie znakomity szkic polskiej obyczajowości w tamtych czasach.

  okładka 6 najpiękniejszych powieści, Ebook | Helena Mniszkówna

  Helena Mniszkówna (1878–1943) była autorką romansów z życia wyższych sfer. Uznawana jest za klasyka literatury popularnej przeznaczonej dla masowego czytelnika. Fenomen twórczości powieściowej Mniszkówny polegał na tym, że chętnie posługiwała się sytuacjami melodramatycznymi, które w zbiorowej świadomości funkcjonowała od zarania literatury. Powieści autorki mówią o miłości, ale przede wszystkim o zalotach. To szczegółowa analiza wszelakich działań, które zmierzają do połącze...

  okładka Gehenna, czyli dzieje nieszczęśliwej miłości, Ebook | Helena Mniszkówna

   Poruszająca powieść jednej z najbardziej poczytnych polskich pisarek Młodziutka Andzia Tarłówna jest uroczą panienką, pełną dobroci i ufności. Jej jedyną rodziną jest ojczym, który rządzi jej majątkiem i w imię własnych niecnych celów odgradza ją od świata. Miłość do przystojnego panicza sprawia, że Andzia chce sama decydować o sobie. Los jednak nie jest łaskawy dla narzeczonych – bohaterka musi się zmierzyć ze smutkiem i boleścią. Zaczyna się spełniać posępna wróżba st...