Henning Mankell Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Wspomnienia brudnego anioła, Ebook | Henning Mankell

    Henning Mankell – pisarz od lat zafascynowany Afryką – tak objaśnił genezę Wspomnień brudnego anioła : „W tym wypadku było tak: Tor Sällström, autor i znawca Afryki, wspomniał mi przypadkiem w rozmowie o niezwykłych dokumentach, na jakie natrafił w archiwum w Maputo, stolicy Mozambiku. Wynikało z nich, że na przełomie XIX i XX wieku pewna Szwedka była właścicielką największego domu publicznego w tym mieście, które wówczas nazywało się Lourenço Marques. Pozostał po niej ślad w...

    Promocja
    okładka Głębia, Książka | Henning Mankell

    Najlepsza powieść Henninga Mankella
    Powieścią Głębia Mankell potwierdza swój status pisarza doskonale radzącego sobie również jako twórca historii spoza gatunku kryminału, w którym zasłynął. Zanurzając się w głębię męskiej psychiki, napisał on powieść, która wciąga i fascynuje tak bardzo jak seria o detektywie Wallanderze, a jednocześnie jest poruszająca i pełna tragizmu.

    Promocja
    okładka Wspomnienia brudnego anioła, Książka | Henning Mankell

    W.A.B. ma już 25 lat: wybitni autorzy, znakomite książki, nowe kierunki. Wydawnictwo powstało w 1991 roku i jest jedną z najbardziej zasłużonych polskich marek edytorskich. Słynie z szerokiej oferty współczesnej beletrystyki polskiej i obcej, a także literatury faktu, książek humanistycznych oraz tytułów popularnonaukowych. Z okazji jubileuszu zaproponowano kolekcjonerską, limitowaną serię utworzoną z wybranych książek W.A.B., tych które zdobyły szczególne zainteresowanie czy...

    Promocja
    okładka Szwedzkie kalosze, Książka | Henning Mankell

    Ostatnia, znakomita powieść Henninga Mankella! Kontynuacja bestsellerowych Włoskich butów Frederick Welin, emerytowany chirurg mieszkający na jednej z wysp szwedzkiego archipelagu, budzi się w nocy, krztusząc się dymem. Jego dom stoi w płomieniach. Mężczyzna zrywa się z łóżka, ale jest już za późno, by ratować dobytek. Ledwo udaje mu się owinąć kocem i wybiec z pożogi w – jak się okazuje – dwóch lewych kaloszach. Wkrótce w płomieniach staje kolejny dom, a ludzie zaczynają sz...

    Promocja
    okładka Comedia infantil, Książka | Henning Mankell

    Maputo - stolica Mozambiku, środek nocy. José Antonio Maria Vaz słyszy strzały dobiegające z opuszczonego teatru, który sąsiaduje z jego piekarnią. Na scenie znajduje rannego chłopca o imieniu Nelio. Mankell opowiada historie dzieci, które aby przetrwać w kraju ogarniętym wojną domową, musiały bardzo szybko wydorośleć. Piękna, poruszająca, wielowarstwowa powieść. Najważniejsza i najczęściej tłumaczona książka Mankella spoza cyklu kryminalnego.

    Promocja
    okładka Wspomnienia brudnego anioła, Książka | Henning Mankell

    Henning Mankell w nowej odsłonie jako pisarz historyczny! Historia Szwedki, która zostaje właścicielką największego domu publicznego w stolicy Mozambiku na przełomie XIX i XX wieku.
    Mankell sięga do dokumentów sprzed stu lat, by opowiedzieć historię tajemniczej nordyckiej piękności. Europejski sukces Włoskich butów powtarza dziś powieść Wspomnienia brudnego anioła.

    Promocja
    okładka Ręka. Ostatnie śledztwo Kurta Wallandera, Książka | Henning Mankell

    Nowa powieść Henninga Mankella i niespodziewany powrót ulubionego bohatera powieści poczytnego twórcy kryminałów! Kurta Wallandera nie trzeba nikomu przedstawiać, a fanom policjanta z Ystad nie trzeba przypominać, że cztery lata temu Henning Mankell zamknął serię o Wallanderze książką Niespokojny człowiek. Handen to napisana parę lat temu dla holenderskiego wydawcy i nigdzie później niepublikowana ostatnia książka, w której kultowy policjant z Ystad musi rozwikłać sprawę mord...

Henning Mankell Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Henning Mankell urodził się w 1948 roku. To szwedzki pisarz, dziennikarz, reżyser teatralny, twórca kultowych kryminałów z Kurtem Wallanderem w roli głównej. Choć Mankell jest znany przede wszystkim z pisania kryminałów, to ma na swoim koncie także kilka książek dla dzieci, powieści obyczajowych oraz sztuk teatralnych. Tworzył również scenariusze telewizyjne. W swoich dziełach wielokrotnie pisał na temat problemów społecznych, m.in. o ksenofobii, rasizmie, handlu ludźmi, terroryzmie, niesprawiedliwości i wyzysku. Henning Mankell jest autorem przeszło czterdziestu książek, które sprzedały się na świecie w łącznym nakładzie przeszło czterdziestu milionów egzemplarzy. To czyni go jednym z najpopularniejszych szwedzkich pisarzy w historii.

Życiorys i początki kariery literackiej Henninga Mankella

Mankell wychowywał się w Göteborgu. W wieku 16 lat wyjechał do Paryża. Następnie wstąpił do marynarki handlowej i pracował na statku towarowym. W swojej biografii autor dobrze wspominał pracę na statku, w przyzwoitym i pracowitym towarzystwie. W połowie lat 60. wrócił do Paryża, gdzie podjął decyzję o zostaniu pisarzem. W 1968 roku wziął udział w studenckim powstaniu. Kolejnym zajęciem Szweda była praca w teatrze – Mankell zatrudnił się jako pomocnik sceniczny w teatrze w Sztokholmie. Bardzo wcześnie, bo w wieku zaledwie 20 lat związał się z Riksteatretem w stolicy kraju.

W tym okresie zaczął pisać też swoje pierwsze sztuki. Pierwsza z nich została wystawiona w The Amusement Park i dotyczyła szwedzkiego kolonializmu w Ameryce Południowej. Był to temat kontrowersyjny, ponieważ w kraju nie mówiło się wówczas o udziale Szwedów w zdobywaniu i wykorzystywaniu zasobów i mieszkańców zamorskich kolonii. W 1973 roku ukazała się pierwsza powieść Mankella, w której pisał o szwedzkim ruchu robotniczym. Za zarobione pieniądze pisarz udał się w podróż do Gwinei Bissau. To wtedy Mankell zakochał się w Afryce, do której wielokrotnie wracał. Na przestrzeni kolejnaych lat życia, pisarz mieszkał m.in w Mozambiku, Republice Południowej Afryki i Zambii. Po osiągnięciu znacznego sukcesu wydawniczego i finansowego, Mankell założył teatr oraz wydawnictwo, które miały wspierać młodych twórców ze Szwecji i Afryki.

Mankell przez wiele lat życia dzielił czas między Szwecją i krajami Afryki. Pisarz posiadał posiadłość w Mozambiku, gdzie założył teatr, którego był dyrektorem. Tematy związane z Afryką często pojawiają się także w jego książkach, nawet w kryminałach z Kurtem Wallanderem w roli głównej. Kontynent interesował go nie tylko pod względem kulturowym. Mankell wielokrotnie udzielał się w różnego rodzaju akcjach charytatywnych oraz zbiórkach pieniędzy.

W 2014 roku u Mankella zdiagnozowano raka płuc. Pisarz zmarł w Göteborgu w 2015 roku.

Kurt Wallander - seria kryminałów Mankella

Henning Mankell zyskał ogólnoświatową sławę dzięki serii kryminałów z Kurtem Wallanderem w roli głównej. To cykl składający się z dwunastu książek – powieści i zbiorów opowiadań. Większość fabuły rozgrywa się na południu Szwecji, w małym portowym miasteczku Ystad, choć akcja niektórych epizodów i powieści toczy się poza miastem – w Sztokholmie, w Rydze czy Republice Południowej Afryki. Jak to często bywa w seriach kryminalnych, Wallander jest śledczym po przejściach. Zmaga się z kryzysem wieku średniego, jest po rozwodzie, ma problemy ze zdrowiem. Na dodatek, po zabiciu człowieka w trakcie jednej z akcji, popada w alkoholizm i depresję. Mimo iż wpisuje się w pewnego rodzaju kanon postaci powieściowej, to jest jednym z najbardziej oryginalnie i konsekwentnie wykreowanych postaci fikcyjnych w tego typu literaturze.

Na podstawie powieści z Kurtem Wallanderem w roli głównej powstało kilka filmów i seriali. W samej Szwecji nakręcono trzy serie oparte na powieściach Mankella. Warto również wyróżnić brytyjską serię, w której w rolę głównego bohatera wcielił się Kenneth Branagh.

W Polsce ukazały się wszystkie tomy cyklu z Wallanderem w roli głównej – „Morderca bez twarzy”, „Psy z Rygi”, „Biała lwica”, „Mężczyzna, który się uśmiechał”, „Fałszywy trop”, „Piąta kobieta”, „O krok”, „Zapora”, „Piramida”, „Nim nadejdzie mróz”, „Niespokojny człowiek”, „Ręka.

Ponadto w polskim tłumaczeniu ukazały się osobne powieści Henninga Mankella, autobiografia oraz kilka książek dla dzieci. W 2008 roku odbyła się premiera książki „Comedia Infantil”. W 2009 roku swoje premiery miało kilka kolejnych powieści – „Cienie rosną o zmierzchu”, „Chłopiec, który spał pod pierzyną śniegu” oraz thriller sensacyjny pt. „Chińczyk”. W 2010 roku ukazała się książka „Podróż na koniec świata”, a rok później „Powrót nauczyciela tańca”. W kolejnych latach w polskim tłumaczeniu zostały wydane „Mózg Kennedy'ego”, „Głębia” oraz „Wspomnienia brudnego anioła”.

W 2013 roku ukazał się pierwszy tom dylogii obyczajowej Mankella pt. „Włoskie buty”. Kontynuacja pt. „Szwedzkie kalosze” miała swoją premierę w Polsce w 2016 roku, już po śmierci pisarza.

W 2014 roku w Szwecji (w Polsce rok później) ukazała się autobiografia pisarza pt. „Grząskie piaski”. To bardzo wzruszająca, autorefleksyjna opowieść o życiu człowieka, który wie, że niedługo umrze. Mankell podsumowuje w książce swoje intensywne życie, rozlicza się z popełnionych błędów. Ponadto daje swoim czytelnikom przestrogi i przypomina o ważnych i kontrowersyjnych kwestiach społecznych, o których pisał w swoich powieściach.

Książki Henninga Mankella na Woblinku

Książki Henninga Mankella znajdziecie w księgarni internetowej Woblink w formie ebooka i papierowej.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).