Gustaw Herling-Grudziński Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność

Przepraszamy, wygląda na to, że tym razem nie znaleźliśmy produktów dla Twojego zapytania.

Sugestie:

  • Sprawdź, czy na pewno poprawnie wpisałeś szukaną frazę
  • Skorzystaj z katalogu, aby w ten sposób znaleźć interesujący Cię produkt
  • W razie dodatkowych pytań, skontaktuj się z nami przy użyciu formularza kontaktowego

Gustaw Herling-Grudziński Poezja i Dramat - książki, ebooki i audiobooki

Gustaw Herling-Grudziński urodził się w 1919 roku. To polski pisarz, eseista, krytyk literacki dziennikarz, publicysta, żołnierz i więzień Gułagu, radzieckiego obozu pracy, działacz opozycji demokratycznej. Herling-Grudziński został zatrzymany przez NKWD w trakcie próby przekroczenia niemiecko-sowieckiej linii demarkacyjnej po inwazji Związku Radzieckiego na Polskę. W wyniku zatrzymania trafił do jednego z radzieckich obozów pracy.

Herling-Grudziński napisał przeszło dwadzieścia książek, z których najbardziej znaną jest „Inny świat”, czyli literackie opracowanie wspomnień autora z czasów jego uwięzienia w łagrze pod Archangielskiem. „Inny świat” to jedna z najważniejszych pozycji należących do kręgu literatury obozowej. Za swoją twórczość Herling-Grudziński był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany prestiżowymi tytułami. W 1998 roku został odznaczony Orderem Orła Białego, najważniejszym cywilnym orderem Rzeczypospolitej Polskiej.

Życiorys Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Gustaw Herling-Grudziński pochodził z Kielc ze spolonizowanej rodziny żydowskiej. W swoim rodzinnym mieście uczęszczał do Gimnazjum im. M. Reja. Choć ojciec zachęcał Gustawa do studiowania w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, to jednak wybrał filologię polską, którą studiował w Warszawie. W tym czasie podjął się współpracy z czasopismami „Ateneum”, „Pion” i „Nowy Wyraz”. Niestety edukację przerwał mu wybuch II wojny światowej. Już w październiku 1939 roku założył z kolegami Polską Ludową Akcję Niepodległościową, która była jedną z pierwszych polskich organizacji działających w konspiracji. Po dwóch miesiącach musiał jednak wyjechać do Lwowa – tam korzystał z protekcji Marii Dąbrowskiej i Juliusza Kleinera. Wiosna 1940 roku próbował przekroczyć granicę z Litwą, niestety przemytnicy, z którymi się umówił, okazali się być funkcjonariuszami NKWD. Błyskawicznie został skazany na 5 lat pozbawienia wolności i zsyłkę do obozu. Ostatecznie trafił do łagru w Jercewie, wcześniej będąc zatrzymywanym w Witebsku, Leningradzie i Wołogrodzie. W niewoli przebywał do stycznia 1942 roku – został zwolniony w związku z obowiązującym już od kilku miesięcy układem Sikorski-Majski. Herling-Grudziński spisał swoje wspomnienia z czasów niewoli w książce „Inny świat”, która ukazała się w 1951 roku i była drugą, po „Żywych i umarłych”, książką w dorobku autora. „Inny świat” to jedna z najważniejszych i najlepiej napisanych książek podejmujących tematykę obozów pracy i obozów koncentracyjnych. Książka od wielu lat znajduje się w ścisłym kanonie lektur szkolnych.

Po zwolnieniu z niewoli Herling-Grudziński dołączył do armii generała Andersa, służył m.in. w 3 Karpackim Pułku Artylerii Lekkiej. Za udział w bitwie pod Monte Cassino otrzymał Order Virtuti Militari. Po ukończeniu kursu Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii w Matera awansował do stopnia kaprala podchorążego.

Po zakończeniu wojny Herling-Grudziński został emigrantem politycznym. Wraz z żoną na stałe osiadł w Londynie. Tam pisał dla tygodnika „Wiadomości” oraz zakładał i redagował miesięcznik „Kultura”. Grudziński jeszcze w czasie mieszkania we Włoszech zapisał się do Polskiej Partii Socjalistycznej. Publikował m.in. w „Robotniku” i „Świetle” – socjalistycznych pismach partyjnych. W wyniku rozłamu w partii wystąpił z PPS w 1960 roku. Później współpracował z Komitetem Obrony Robotników oraz Polskim Porozumieniem Niepodległościowym. W pierwszej połowie lat 50. XX wieku przygotowywał audycje dla Radia Wolna Europa w Monachium.

Dorobek literacki Herlinga-Grudzińskiego

Dorobek Gustawa Herlinga-Grudzińskiego składa się z przeszło dwudziestu książek – powieści, zbiorów opowiadań, listów, esejów. Obok „Innego świata” trzeba wyróżnić „Skrzydła ołtarza” (1960), „Drugie Przyjście oraz inne opowiadania i szkice” (1963), „Upiory rewolucji” (1973), „Podróż do Burmy” (1983), „Pierścień” (1986), „Wieża i inne opowiadania” (1988), „Sześć medalionów i Srebrna Szkatułka” (1994), „Portret wenecki. Trzy opowiadania” (1995), „Don Ildebrando: opowiadania” (1997), „Gorący oddech pustyni” (1997), „Biała noc miłości” (1999), „Podzwonne dla dzwonnika” (2000), „Najkrótszy przewodnik po sobie samym” (2000), „Wędrowiec cmentarny” (pośmiertnie w 2005 roku), „Wiek biblijny i śmierć” (również pośmiertnie w 2007).

Większość książek, esejów i zbiorów korespondencji Gustawa Herlinga-Grudzińskiego ukazało się nakładem Wydawnictwa Literackiego. Krakowskie wydawnictwo wydało je w serii „Dzieła zebrane”. Wśród nich znajdują się słynne „Dzienniki pisane nocą” oraz zbiory korespondencji z Jerzym Giedroyciem, Sławomirem Mrożkiem i Włodzimierzem Boleckim.

Gustaw Herling-Grudziński zmarł w 2000 roku i został pochowany na cmentarzu Poggio Reale w Neapolu. Przed śmiercią zdążył odebrać w Krakowie doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wcześniej, decyzją prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, otrzymał Order Orła Białego, najwyższe cywilne odznaczenie Rzeczypospolitej Polskiej. Ponadto Herling-Grudziński był laureatem literackiej Nagrody Polskiego PEN Clubu im. j. Parandowskiego.

Książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego na Woblinku

Książki Gustawa Herlinga-Grudzińskiego znajdziecie w księgarni internetowej Woblink we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa).

Co znajdziesz w kategorii: Poezja i Dramat

Kategoria „Poezja / Dramat” zawiera utwory reprezentujące dwa rodzaje literackie. Poezja to dosyć wieloznaczny termin wywodzący się ze starożytnej Grecji. Kiedyś oznaczał ogół wszystkich dzieł literatury pięknej, obecnie za poezję uważa się wszystkie utwory pisane mową wiązaną, czyli wierszem. Dramat z kolei uznawany jest za rodzaj sztuki z pogranicza teatru i literatury, dziełem literackim jest tylko i wyłącznie w warstwie słownej – sama realizacja teatralnego widowiska jest zaliczana do szeroko pojętych sztuk teatru. W kategorii „Poezja / Dramat” znajdują się więc utwory cenionych twórców, które tworzą kanon literatury zarówno polskiej, jak i światowej. Możemy tu znaleźć poezje najwybitniejszych poetów polskich, takich jak Zbigniew Herbert, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz czy Krzysztof Kamil Baczyński, ale także zagranicznych, jak na przykład Francesco Petrarca, Giovanni Boccaccio czy Edgar Allan Poe. Odnaleźć tu również możemy tomy poezji „Lucyfer zwycięża” Ilony Witkowskiej oraz „Zimna książka” Marty Podgórnik nominowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, a także zachwycającą poezję Rupi Kaur zebraną w zbiorach „Mleko i miód. Milk and Honey” oraz „Słońce i jej kwiaty. The Sun and Her Flowers”. Pierwsza z publikacji kanadyjsko-hinduskiej poetki to przetłumaczony na ponad 30 języków bestseller opowiadający o kobiecości, miłości, przemocy oraz stracie. Drugi zbiór Rupi Kaur skupiony jest przede wszystkim na samoświadomości i dojrzewaniu. Czytelnicy zainteresowani dramatami odnajdą tutaj klasyki literatury polskiej, jak „Balladyna” Juliusza Słowackiego, „Zemsta” Aleksandra Fredry, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, oraz zagranicznej, czyli takie pozycje jak „Makbet” Williama Szekspira, „Świętoszek” Moliera czy „Król Edyp” Sofoklesa. W księgarni internetowej Woblink.com znajdują się również takie utwory jak „Małe zbrodnie małżeńskie” Érica-Emmanuela Schmitta, czyli opowieść o związku dwojga kochających się niegdyś ludzi, „Czarownice z Salem” Arthura Millera czy „Narty Ojca Świętego” Jerzego Pilcha.