Hugh Lofting Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Typ publikacji

Cena

Format

Wydawcy

Sortuj według:
Zyskujące popularność
    Promocja
    okładka Doktor Dolittle i jego zwierzęta [z ilustracjami Zbigniewa Lengrena], Ebook | Hugh Lofting

      Książki Hugh Loftinga nieodmiennie podbijają serca kolejnych pokoleń czytelników Doktor Dolittle i jego zwierzęta Bardzo dawno temu żył doktor, a nazywał się Dolittle, John Dolittle. Doktor bardzo lubił zwierzęta i posiadał ich sporą gromadkę. Poza złotą rybką, mieszkającą w stawie z tyłu ogrodu, trzymał króliki w spiżarni, białe myszki w fortepianie, wiewiórkę w bieliźniarce i jeża w piwnicy. Poza tym posiadał jeszcze: kurczaki, gołębie, dwie owieczki i wiele innych stw...

    Promocja
    okładka Cyrk doktora Dolittle'a, Ebook | Hugh Lofting

    Doktor Dolittle pilnie potrzebuje pieniędzy, dlatego postanowił zatrudnić się w cyrku i pokazywać niezwykłego dwugłowca.Zanim jednak do tego doszło, doktor, wspomagany przez swoich czworonożnych przyjaciół, pomógł foce Zosi uciec z cyrku pana Blossoma, a także założył schronisko dla emerytowanych koni. Trupa reżysera Dolittle'a odniosła spektakularny sukces dzięki Pantomimie z Puddleby, wystawionej przez doktora tylko z udziałem zwierząt, bez tresowania ich, lecz dzięki wykor...

    Promocja
    okładka Cyrk doktora Dolittle'a, Audiobook | Hugh Lofting

    Doktor Dolittle pilnie potrzebuje pieniędzy, dlatego postanowił zatrudnić się w cyrku i pokazywać niezwykłego dwugłowca. Zanim jednak do tego doszło, doktor, wspomagany przez swoich czworonożnych przyjaciół, pomógł foce Zosi uciec z cyrku pana Blossoma, a także założył schronisko dla emerytowanych koni. Trupa reżysera Dolittle'a odniosła spektakularny sukces dzięki Pantomimie z Puddleby, wystawionej przez doktora tylko z udziałem zwierząt, bez tresowania ich, lecz dzięki...

Hugh Lofting Literatura piękna - książki, ebooki i audiobooki

Hugh Lofting urodził się w 1886 roku. To brytyjski pisarz, autor książek dla dzieci. Lofting jest znany przede wszystkim z napisania cyklu książek o doktorze Dolittle, który rozumiał mowę zwierząt.

Lofting był pochodzenia angielsko-irlandzkiego. Ukończył Mount St Mary's College w Spinkhill, a następnie studiował inżynierię lądową w Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, Massachusetts. Dzięki swojemu wykształceniu jako inżynier Lofting miał dużo pracy, przez co sporo podróżował. W trakcie I wojny światowej zaciągnął się do Gwardii Irlandzkiej w brytyjskiej armii. W listach z frontu do swoich dzieci nie chciał pisać o okropnościach wojny. W zamian za to wymyślał dzieciom różne opowieści. To na ich podstawie powstała później postać Doktora Dolittle'a, który potrafił rozmawiać ze zwierzętami.

Doktor Dolittle Hugha Loftinga

Pierwszy raz postać Doktora Dolittle'a pojawiła się w listach Loftinga do jego dzieci. Opowieści rozgrywają się w wiktoriańskiej Anglii, a ich główny bohater posiada zdolność rozmawiania ze zwierzętami. Pierwsza, bogato ilustrowana, książka o przygodach Dolitlle'a ukazała się w 1920 roku. Łącznie Hugh Lofting napisał dwadzieścia tomów przygód Doktora. W polskim tłumaczeniu ukazały się „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, „Zoo Doktora Dolittle'a”, „Poczta Doktora Dolittle'a”, „Cyrk Doktora Dolittle'a” oraz „Podróże Doktora Dolittle'a”, „Opera doktora Dolittle'a”, „Doktor Dolittle na Księżycu”, „Powrót doktora Dolittle'a”, „Doktor Dolittle i Tajemnicze Jezioro”, „Doktor Dolittle i zielona kanarzyca”, „Opowieści z Puddleby”.

Słynny Doktor John Dolittle to lekarz mieszkający w Puddleby nad rzeką Marsh. Jego papuga Polinezja zaczyna uczyć go języka zwierząt. Dolittle postanawia zostać weterynarzem. Mężczyzna jest bardzo stanowczy i surowy wobec złego traktowania zwierząt. Nie wiadomo, ile dokładnie ma lat, ale podejrzewa się, że w pierwszym tomie serii ma najprawdopodobniej trzydzieści lat. Akcja powieści rozgrywa się najpewniej w pierwszej połowie XIX wieku, choć sam autor nie określił dokładnego czasu. Na tę epokę wskazują opisy otoczenia. Na przestrzeni kolejnych tomów przyjaciółmi Doktora Dolittle'a zostają papuga Polinezja, kaczka Dab-Dab, sowa Tu-Tu, małpka Czi-Czi, pies Jip, Biała Myszka, wróbel Pyskacz i wiele innych.

Seria książek z Doktorem Dolittle w roli głównej doczekała się wielu ekranizacji i adaptacji teatralnych. Jedną z najbardziej znanych ekranizacji była ta z Eddiem Murphym w roli głównej. Powieści Hugh Loftinga inspirowały również twórców gier komputerowych i planszowych.

Pozostałe książki Hugh Loftinga

Hugh Lofting jest również autorem innych książek dla dzieci. Większość z nich jest dedykowana jeszcze młodszemu czytelnikowi niż odbiorcy „Doktora Dolittle'a”. Wśród nich warto wyróżnić bardzo bogato ilustrowane książki „The Story of Mrs Tubbs” (1923) i „Tommy, Tilly i Mrs Tubbs” (1936). Podobnie jak w serii o Doktorze Dolittle pojawiają się tutaj postaci, które umieją rozmawiać ze zwierzętami.

Jedyną powieścią Lofting dla dorosłych jest „Victory for the Slain”. Powieść ukazała się w 1942 roku, pięć lat przed śmiercią autora. Utwór ma budowę długiego wiersza w siedmiu częściach. Głównym tematem książki jest daremność, bezsens i dramat wojny. Niczym refren powraca tutaj fraza „Na wojnie jedynymi zwycięzcami są zabici”.

Książki Hugh Loftinga na Woblinku

W księgarni internetowej Woblink znajdziecie książki Hugh Loftinga we wszystkich formatach (ebook, audiobook, papierowa). Dostępne są takie tytuły jak „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”, „Zoo Doktora Dolittle'a”, „Poczta Doktora Dolittle'a”, „Cyrk Doktora Dolittle'a” oraz „Podróże Doktora Dolittle'a”.

Co znajdziesz w kategorii: Literatura piękna

„Literatura piękna” to jedna z najszerszych kategorii, głównie ze względu na to, że jej granice są bardzo niewyraźne. Książki w tej kategorii często znajdują się na styku kilku gatunków, w wielu powieściach autorzy bawią się formą, eksperymentują z wykorzystywaniem różnych stylów literackich. Za jeden z najbardziej wyrazistych polskich przykładów można uznać prozę Andrzeja Stasiuka, która ma w sobie elementy autobiografii, reportażu, eseju i opowieści na granicy snu i jawy, a czasem nawet poezji. Kategoria „Literatura piękna” zawiera w sobie dzieła najwybitniejszych pisarzy wyróżnionych prestiżowymi nagrodami międzynarodowymi – Noblem, Pulitzerem, nagrodą Goncourtów czy Man Booker Prize ‒ oraz polskimi – Literacką Nagrodą Nike, Nagrodą Kościelskich, Angelusem, Literacką Nagrodą Gdynia, Paszportem „Polityki”. W tej kategorii znajdują się dzieła zarówno klasyków literatury, jak i pisarzy współczesnych oraz młodego pokolenia. Dlatego obok takich nazwisk jak Aleksander Dumas („Trzej muszkieterowie”, „Hrabia Monte Christo”), Fiodor Dostojewski („Idiota”, „Zbrodnia i kara”), Edgar Allan Poe, Marcel Proust („W stronę Swanna”), Charles Dickens („Oliver Twist”) znajdują się Łukasz Orbitowski („Tracę ciepło”), Wojciech Kuczok („Czarna”, „Gnój”), Eleanor Catton („Wszystko, co lśni”) czy Lauren Groff („Fatum i furia”). W tej kategorii znajdą coś dla siebie zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ludzie w podeszłym, średnim i młodym wieku. „Literatura piękna” oferuje nie tylko rozrywkę, ale również możliwość poznania innych, często bardzo odległych kultur. W wielu powieściach zaciera się granica między realizmem a fikcją, a jednym z najciekawszych nurtów z pogranicza świata materialnego i metafizycznego jest realizm magiczny, którego przedstawiciele należą do najważniejszych współczesnych pisarzy (Olga Tokarczuk, Haruki Murakami, Salman Rushdie, Jorge Luis Borges).